نماز جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۳شهر اندیشه

نماز جمعه این هفته شهر اندیشه با حضور گسترده مردم ولایت مدار و توسط خطیب ارجمند حضرت حجه الاسلام والمسلمین سید علی مروج اقامه گردید.

خطبه اول

حضرت حجت الاسلام و المسلمین مروج در ابتدا خطبه اول ، خویشتن و همه نماز گزاران عزیز را سفارش نمودند به رعایت تقوای الهی و اینکه نافرمانی خداوند متعال را انجام ندهیم و در ادامه بیان فرمودند: در بحث تقوا و مراحل آن ، مطرح کردیم که یکی از آثار آن این است که شیطان نمیتواند بر بندگان خداوند تسلط پیدا کند، یکی از آثار عبادت البته عبادتی که به نیت تقرب به درگاه الهی باشد این است که انسان را از دست تسلط شیطان رها و نجات می دهد. در سوره اعراف آیه ۱۶ :

قَالَ فَبِمَا أَغْوَیْتَنِی لأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَکَ الْمُسْتَقِیمَ ﴿۱۶﴾

گفت پس به سبب آنکه مرا به بیراهه افکندى من هم براى [فریفتن] آنان حتما بر سر راه راست تو خواهم نشست (۱۶)

عرض کردیم که شیطان همیشه در مسیر کسانی که در صراط مستقیم هستند کمین می کند. برای صراط مستقیم ۵ تفسیر که از آیات و روایات اتخاذ شده بود عنوان کردیم؛ قرآن کریم ، راه انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام ، دین و آموزه های دینی ، اسلام و ولایت را معنای صراط مستقیم بیان کرده اند. در آیه ۱۷ سوره اعراف:

ثُمَّ لآتِیَنَّهُم مِّن بَیْنِ أَیْدِیهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَیْمَانِهِمْ وَعَن شَمَآئِلِهِمْ وَلاَ تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شَاکِرِینَ ﴿۱۷﴾

آنگاه از پیش رو و از پشت‏سرشان و از طرف راست و از طرف چپشان بر آنها مى‏تازم و بیشترشان را شکرگزار نخواهى یافت (۱۷)

شیطان راه گمراه کردن انسان را روشن می کند و می گوید: مانند سیل بر آنها می تازم و از صراط مستقیم گمراه می کنم. مرحوم علامه طبا طبایی می فرمایند: منظور از صراط مستقیم یک امر معنوی است نه امر حسی، مقصود از جمله (مَن بَیْنَ أَیْدِیهِمْ) در آیه ۱۷ سوره اعراف ، حوادثی است که انسانها پیش رو دارند و مقصود از جمله (مِنْ خَلْفِهِمْ) فرزندان انسان است ، زیرا ما انسنها تمام عشق و آرزویمان، فرزندانمان هستند. علامه طبا طبایی مقصود از سمت راست را می فرمایند: شیطان آدمی را از دین و دینداری بی دین می کند و نیز می فرمایند: ما هر نعمتی را که خداوند به ما عطا کرده ، باید شکر آن نعمت را در عمل بجا بیاوریم و نشان بدهیم. روایتی در کتاب شریف بحارالانوار جلد شصت، که مرحوم علامه مجلسی از امام محمد باقر علیه السلام نقل می فرمایند: ( منظور از مقابل و پیش رو یعنی سبک کردن امر آخرت در نظر آنها ( انسان ) و بی ارزش کردن امر آخرت.) شیطان در ادامه آیه ، بجای اینکه توبه کند و از اشتباه خودش باز گردد، مخالفت خودش را بیشتر میکند . خداوند خطاب به شیطان می فرماید: از درگاه من خارج شو ، آن هم با ننگ و خواری، و خداوند قسم می خورد که هر کس از تو پیروی کند جهنم را پر می کنم از تو و پیروان تو.

امام باقر علیه السلام مقصود از جمله (مِنْ خَلْفِهِمْ) را اینگونه بیان می فرمایند: انسانها را تشویق می کند شیطان به جمع آوری اموال و ثروت چه از حلال و چه از حرام و بُخل ورزیدن از پرداخت حقوق، تا اینکه باقی می ماند برای ورثه و بازماندگان خودش . حضرت مقصود از (مِنْ أَیْمَانهُم) را اینگونه بیان می فرمایند: شیطان دین آنها را فاسد میکند با زینت کردن گمراهی و نیکو شمردن برای ورود به شبهات. مقصود از ورود شیطان از سمت چپ را حضرت بیان می فرمایند: لذت های حرام برای آنها شیرین می شود و غالب کردن شهوات بر قلب های آنها.

خطیب جمعه این همفته در بحث زمینه های غفلت و بحث ازدواج فرمودند: مراقب باشیم و مواظب باشیم . یکی از این موارد مهریه سنگین است . افراط و تفریط نکنیم در مهریه و حد تعادل را حفظ کنیم . پیامبر اکرم حضرت محمد بن عبداالله صل الله علیه و آله می فرمایند: برترین زنان امت من ، خوب رو ترین آنها و کم مَهر ترین آنها باشد. و نیز آن حضرت می فرمایند: همانا از خوش یُمن و نیکو بودن زن این است که خواستگاری آن آسان باشد و مَهر او کم و آسان باشد.

 

خطبه دوم

حجه الاسلام و المسلمین مروج در ابتدای خطبه دوم ، مجددا خویشتن و همه نماز گزاران عزیز را شفارش نمودند به رعایت تقوای الهی و اهم مناسبت های هفته جاری را بیان فرمودند:

امروز ۸ اسفند ، سالروز تأسیس ستاد تربیتی و تربیت اسلامی توسط شهیدان انقلاب اسلامی ، شهید رجایی و شهید باهنر . در سال ۱۳۵۹ این ۲ شهید عزیز که در جایگاه تصدی وزارت آموزش و پرورش بودند، این ستاد را تأسیس نمودند.

شنبه ۹ اسفند سالروز تشکیل بنیاد جانبازان و مستضعفان را پیش رو داریم که به فرمان حضرت امام خمینی (ره) ایجاد شد .

چهار شنبه ۱۳ اسفند مصادف است با شهادت دخت نبی مکرم اسلام، حضرت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا (س) . بعد از رحلت پیامبر اسلام، غاصبان خلافت برای گرفتن بیعت از امیرالمومنین علی (ع) به مقابل در منزل او هجوم آوردند، آنطور که در تاریخ نوشته شده است و مورخان نگاشته اند، خانم فاطمه زهرا(س) که همیشه فدای و حامی ولایت بودند، خودشان را سپر بلا قرار دادند و مجروح شدند و در بستر بیماری قرار گرفتند و در مورد روز شهادت آن بانوی مکرم، اقوال مختلفی بین ۴۵ روز و ۷۵ روز وجود دارد. این مجهول بودن تاریخ شهادت و از طرفی قبر آن حضرت نشانه مظلومیت این بانوی بزرگوار است.

پنج شنبه ۱۴ اسفند سالروز تأسیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۷ به فرمان حضرت امام و آغاز هفته احسان و نیکوکاری.

اما امام جمعه شهر اندیشه با اشاره به بحث مذاکرات هسته ای ، سه خط قرمز را که رهبر تذکر دادند، بیان می فرمایند : اول بحث سانتریفیوژهاست که تیم غربی نظر شان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ عدد نهایت تعداد آن است اما مقام معظم رهبری فرمودند:۱۹۰/۰۰۰ سانتریفیوز ما لازم داریم و این اولین خط قرمز ما است . خط قرمز دوم بحث توسعه و تحقیق برنامه هسته ای است و جوانان حق تحقیق و توسعه دادن برنامه هسته ای را دارند و خط قرمز سوم بحث فردو و تأسیسات آن.

ایشان در ادامه بیان فرمودند: بحث رزمایش پیامبر اعظم ۹ که عزیزان ما در سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی آن را در تنگه هرمز مدیریت می کنند. امروز کشوری که دارای قدرت نظامی نباشد قطعا امنیت نظامی ندارد، امنیت فرهنگی نیز ندارد امنیت اجتماعی نیز ندارد و همیچنین امنیت سیاسی نیز ندارد. این رزمایش نشان دهنده قدرت نظامی ایران است که در زمان دفاع از آن استفاده خواهد شد.

خطیب جمعه این هفته با بیان این نکته که آزادی بدون دین میسر نیست و الان ما نیاز به اتحاد و پشتیبانی از ولایت فقیه را داریم ، ایشان خاطر نشان کردند: در زمان حاضر اتحاد داخلی و وحدت ملی نیاز ماست ونباید عده ای در داخل به بهانه های پوچ به این اتحاد ضربه بزنند. مواظب باشیم در بحث سیاسی و در مورد انرژی هسته ای عده ای به بهانه های واهی به کشور صدمه بزنند.

 

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.