نماز جمعه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۴ در شهر اندیشه

نماز وحدت آفرین جمعه این هفته ۱۸ دی ماه ۹۴ به امامت امام جمعه محترم شهر اندیشه حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج با حضور پر شور مردم ولایت مدار این شهر در مصلای نماز جمعه امام علی علیه السلام برگزار شد.

 

نماز جمعه ۱۸ دی

خطبه اول

بسم الله الرحمن الرحیم

خودم و همه ی شما خوبان و نمازگزاران را به تقوای الهی و مراقبت در رفتار و گفتار و کردار سفارش می نمایم. در بحث رساله ی حقوق امام سجاد علیه السلام در ۳۲امین حق که حق همسایه است را هشت مورد آن را ذکر نمودیم. و اما نهمین و دهمین از این حقوق این است که خطایش نادیده گرفته شود و لغزش ها و گناهانش را بپوشانیم. تقوا به رعایت بعضی از آموزه های ظاهری دین نیست بلکه یکی از مصادیق حقیقی آن، پوشاندن لغزش ها و خطاهای دیگران خصوصا همسایگان است. عیوب دیگران را بزرگ نکنیم. عفو به معنای بخشش و غفران به معنای بخششی است که بعد از آن رحمت هست. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده: ذکر تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها بعد از نماز باعث غفران و رحمت الهی می شود. اما در آثار نادیده گرفتن خطای دیگران و همسایگان در قرآن در سوره ی عمران آیات ۱۳۳ و ۱۳۴ می فرماید یکی از نشانه های متقین، نادیده گرفتن خطاهای دیگران است و آنان مورد رحمت خاص الهی قرار می گیرند. در نقلی آمده است که خدمتکار امام سجاد علیه السلام ظرف آبی را که خدمت حضرت می آورد از دستش رها شد و روی سر حضرت افتاد و سر مبارکشان جراحتی برداشت. حضرت ضمن نگاه به آن خدمتکار آیه ی مذکور را تلاوت نمودند و سپس لبخند بر لبانشان نشست و سپس غلامشان را آزاد نمودند. امام صادق علیه السلام می فرمایند: هیچ بنده ای خشم خود را فرو نمی خورد و دیگران را مورد عفو قرار نمی دهد مگر آنکه خداوند به او در دنیا و آخرت عزت می دهد. دومین اثر گذشتن از خطای دیگران از نگاه قرآن در سوره ی فصلت آیه ی ۳۴ ایجاد محبت و دوستی است. امام سجاد علیه السلام در دعای مکارم الاخلاق از خداوند متعال خیرخواهی و صداقت در مقابل انسان های دورو و جبران همراه با احسان در مقابل تارکان، نیز بذل محبت در مقابل قطع کنندگان و ذکر خیر غیبت کنندگان و چشم پوشی از بدی های دیگران را می طلبند.

خطبه ی دوم

خودم و همه ی شما را به رعایت تقوای الهی سفارش می نمایم. از خداوند متعال توفیق اعمال متقین را خواستاریم. در هفته ای که گذشت آل سعود خائن، جنایتی دوباره آفریدند و آیت الله شیخ نمر باقر النمر را مظلومانه به شهادت رساندند و بنده این شهادت را به حضرت ولی عصر عجل الله تعلی فرجه الشریف مقام معظم رهبری و همه ی مسلمانان و آزادگان جهان تبریک و تسلیت عرض می کنم. شهادت این عالم مجاهد یک اتحاد و انسجام خاصی میان امت مسلمان ایجاد کرد. تنها جرم این عالم شهید حق گویی و انتقاد به وضعیت کشورش بود. مولا علی علیه السلام در روایتی به جناب کمیل فرمودند: ای کمیل یاد و خاطره ی علما حتی پس از وفاتشان هیچگاه از دل های مردم پاک نخواهد شد. آتش خشم مسلمانان و خصوصا شیعیان منطقه قطیف عربستان روز به روز وسیع تر می شود. مولا علی علیه السلام می فرماید: باطل ممکن است مدتی در میدان جولان بدهد ولی دوامش خیلی پایدار نیست. صدام در عراق با آن غرور فرعونی پس از مدتی به طرز تحقیر آمیزی به درک واصل شد. سرنوشت قذافی و مرسی مشابه صدام بود. مردم از دولتمردان عزیز ما انتظار موضع گیری قاطع تری را دارند. حمله به سفارت عربستان از نظر نظام مشکوک و غیر قابل تایید است. هدف عربستان از اینگونه اقدامات ایجاد تفرقه در امت اسلام و بین مذاهب اسلامی است. در همین اجلاس اخیر فقط از کشور های عربی سنی نشین دعوت به عمل آورد که محکوم به شکست است. از خداوند متعال می خواهیم که شر دشمنان اسلام را از سر مسلمین کوتاه بفرمایند. اما روز دوشنبه گذشته توفیق داشتم از طرف شما عزیزان به دیدار نائب خلف حضرت ولی عصر عجل الله تعلی فرجه امام خامنه ای حفظه الله نائل بشوم. ایشان جایگاه والای نماز جمعه که آن را قرارگاه ایمان و تقوا و بصیرت و اخلاق و تقوا دانستند و وظیفه ی ائمه ی جمعه را بیان حقایق و هدایتگری فرهنگی و سیاسی دانستند. نیز ایشان انتخابات را نعمت مهم و عظیم برای ملت ایران قلمداد فرمودند و بر حضور حداکثری مردم در انتخابات اسفند ماه تاکید نمودند ایشان انتخابات پیش رو را فرصتی برای آمریکا جهت نفوذ در کشور دانستند. رهبر بزرگوار فرمودند: نماز جمعه یک قرارگاه است. قرارگاه ایمان و تقوا و بصیرت و اخلاق است. استفاده ی ایشان از لفظ قرارگاه نشان می دهد که جنگ تمام نشده است بلکه یک جنگ فرهنگی سخت را پیش رو داریم. در جنگ فرهنگی به ایمان و بصیرت مردم حمله می کنند. ایشان فرمودند نباید مردم را به جرم نقد به الفاظی مانند تندرو و بی بصیرت معرفی کرد. فضای نقد و گفتگو باید در کشور باز باشد. با مردم باید با کرامت و صعه صدر برخورد کنیم. پیشرفت در گرو نقد صحیح است. ائمه ی جمعه فرماندهان قرارگاه مبارزه با باطل هستند. نمازجمعه قلب فرهنگی هر شهر است و مرکز هدایت فرهنگی و سیاسی است. تکریم امام جمعه تکریم ولایت است. در هفته ی بعد سالروز قیام خونین مردم قم در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۵۶ است. این قیام همانند قیام نهم دی ماه ۱۳۸۸ قیام بر علیه توهین به ساحت ولایت، قرآن و اسلام ناب بود. و این قیام نقطه ی شروع اوج انقلاب اسلامی ملت ایران گشت. مردم بزرگوار ما باید هشیار و مراقب توطئه های دشمنان نظام اسلام باشد و باید به موقع وارد صحنه بشوند و با بصیرت و آگاهی جلوی انحراف بگیرند.

DSCF6619 DSCF6629 DSCF6633 DSCF6635

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.