نماز جمعه ۹ بهمن ماه ۱۳۹۴ در شهر اندیشه

نماز وحدت آفرین جمعه این هفته ۹ بهمن ماه ۹۴ به امامت امام جمعه محترم شهر اندیشه حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج با حضور پر شور مردم ولایت مدار این شهر در مصلای نماز جمعه امام علی علیه السلام برگزار شد.

تاریخ ۹ بهمن

بسم الله الرحمان الرحیم

خطبه اول

خودم و همه ی شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی در گفتار و رفتار دعوت می کنم. بحث حقوق همسایه در رساله ی امام سجاد علیه السلام را دنبال می کردیم اینکه از راه سازگاری و محبت و دوستی با همسایگان برخورد کن. اما حق چهاردهم اینکه از ایشان زبان دشنام و فحش را دور کنید. در کتاب مفردات راغب اصفهانی لعن به معنای راندن و دور کردن همراه با نارضایتی آمده است. لعن از جانب خدای متعال به معنای قطع رحمت الهی است. لعن از جانب انسان ها را، نفرین و دعای بد معنا کرده اند. لعن نفرینی است که منشا عقلانی و وحیانی دارد مانند سوره ی احزاب آیه ی ۵۷٫ در دیگر آیات قرآن ظالمان و کفار مورد لعن هستند. در اسلام مطلقا فحش و ناسزا مذموم است و استثنایی وجود ندارد. سب و شتم و ناسزا در کتاب های لغت به معنای بکار بردن الفاظ زشت جهت پایین آوردن مقام و منزلت افراد آمده است. هدف از سب و شتم تحقیر و توهین است. فحش عبارت است از نسبت ناروا دادن به اشخاص. از آثار سب و شتم فشار شب اول قبر است. در روایات آمده است که امام صادق علیه السلام پس از شنیدن فحش از زبان یکی از یاران نزدیک خود به غلامش با دست به پیشانی مبارک زدند و فرمودند: سبحان الله که به مادرش نسبت فحشا دادی او عرضه داشت یبن رسول الله او و مادرش مسلمان نیستند. حضرت وقتی با توجیح او مواجه شدند فرمودند: از من دور شو و دیگر با من مباش. مولا علی علیه السلام در جنگ صفین و در مواجه با سب و فحش لشکریان معاویه اجازه ی سب به سپاهیان خویش را ندادند. در سوره ی انعام آیه ی ۱۰۸ از سب کردن بت های مشرکان هم منع فرموده اند. در سوره ی نساء آیه ی ۴۸ هم از آشکار کردن بدی منع فرموده اند.

خطبه ی دوم

بسم الله الرحمان الرحیم

خودم و همه ی شما عزیزان را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم. اما در هفته ای که گذشت رهبر معظم انقلاب در دیدار با تنی چند از غیورمردان نیروی دریایی فرمودند: کار شما بسیار عالی و جالب و بهنگام بود و در واقع این را باید کار خدا دانست همانطور که خرمشهر را خدا آزاد کرد. در این حادثه اقتدار با و عزت ملت و نظام اسلامی به آمریکا اثبات شد. مقام معظم رهبری در فراضی نسبت به طمع آمریکایی ها به انتخابات ما هشدار دادند. ایشان فرمودند: آنچه که سلامت انتخابات آتی را تضمین می کند این است که مردم با بصیرت و با فکر انتخاب کنند. تعقل و انتخاب صحیح از مسائل مهم این برهه از تاریخ انقلاب است. عقل به ما می گوید که این انقلاب که حاصل خون هزاران هزار جوان موهذب و مومن است و امانتی بس گرانبها است که به دست من و شما رسیده و وظیفه داریم با تمام وجود از آن پاسداری کنیم. عقل حکم می کند که انسان های صالح را برای تصدی امور انتخاب کنیم. کسانی را انتخاب کنیم که خودشان را سپر بلای مشکلات کشور قرار دهند و نیز به فکر منافع و مصالح عمومی کشور باشند. انتخابات به قدری اهمیت دارد که حتی کسانی که نظام را قبول ندارند هم در انتخابات شرکت کنند، زیرا همه در یک کشور زندگی می کنیم و سرنوشت همه ی ما به هم گره خورده است. شرکت نکردن هریک از ما باعث خوشحالی دشمنان می شود. حضور حداکثری دشمن را مایوس می کند. البته باید مراقبت کنیم کسی را که نظام را قبول ندارد به مجلس نفرستیم. در جریان فتنه ی ۸۸ عدم تمکین بعضی از کاندیدا ها باعث شد کشور به لبه ی پرتگاه جنگ داخلی کشیده شود و آسیب های زیادی به کشور وارد شد. از مسائل مهم دیگر حفظ و تقویت جایگاه قانونی شورای نگهبان است. به خواست و اراده ی خدای متعال روز هفتم اسفند روزی حماسی در تاریخ ملت ایران شکل خواهد گرفت. در هفته ی گذشته رئیس جمهور محترم و هیات همراه به دو کشور فرانسه و ایتالیا سفر کردند. البته مبنای ما در تعاملات اقتصادی با دیگر کشور ها باید اقتصاد مقاومتی باشد یعنی تعامل منجر به واردات بی رویه ی کالای مصرفی نشود بلکه باید سرمایه و انتقال تکنولوژی از این کشور ها هدف قرار گیرد. در هفته ی آتی سالروز ورود پیروزمندانه ی معمار کبیر انقلاب را در روز ۱۲ ام بهمن داریم. استقبال مردم در مسیر ۳۳ کیلومتری فرودگاه تا بهشت زهرا بی نظیر ترین استقبال در طول تاریخ است. امام کاظم علیه السلام در حدیثی فرمودند مردی از شهر قم قیام می کند و عده ای که چون پاره های آهن هستند او را یاری می کنند همه ی ما باید قدر و منزلت این نعمت عظیم که همان نظام مقدس اسلامی است را بدانیم.

IMG_2121 IMG_2122 IMG_2125 IMG_2133 IMG_2138 IMG_2142

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.