خطبه های نماز جمعه ۱۷ آبان ماه ۹۲

 

 

 

خطبه اول:

حضرت حجت السلام و المسلمینسید علی مروج  امام جمعه محترم شهر  اندیشه ضمن سفارش خودشان و همه ی نمازگزاران به رعایت تقوای الهی روایت زیبایی را از ابا عبدالله الحسین (ع) از کتاب تحف العقول مرحوم “ابن شعبه حرانی” نقل کردند که آن حضرت دراین روایت همه را به رعایت تقوای الهی سفارش می نمایند.
أُوصیکُم بتقوی الله و أُحُدّ رُکُم أَیّامَهُ.
دراین روایت زیبا آن حضرت می فرمایند :  سفارش میکنم شما را به رعایت تقوای الهی و از فراموش کردن ایام الله بر حذر می دارم ،  پس شتاب کنید تا در مدت باقی مانده ی عمر خود با بدن های سالم اعمال نیک انجام دهید. چرا که ناگهان آن غارتگر ترس آور (مرگ) بر شما شبیخون زده و شما را از روی زمین به درون زمین کشاند و از آن بلندای نام و نشان به پستی و گمنامی و فراموشی افکند و از انس با دوستان به وحشت تنهایی قبر در آورد. و از آسایش و روشنایی به تاریکی قبر اندازد. و از فضای باز دنیا به تنگنای قبر منتقل نماید که در آن نه به دیدار خویشاوند روند ونه به عیادت بیماری و نه به فریاد کسی رسند. خداوند ما وشما را بر هراس های آن روز یاری فرماید و ما وشما را از عقاب آن نجات بخشد. و برای ما وشما ثواب شایانش را حتمی نماید. خطیب جمعه ی اندیشه فرمودند امّا آنچه ما را از کسب تقوا ومحاسبه ی نفس باز میدارد غفلت است. غفلت از مرگ، قیامت،خانواده، فرزندان، حساب ومیزان، انجام اعمال صالح و…
امام جمعه اندیشه یکی از راه های مهم در دوری از غفلت را توسل به اهل بیت صلوات الله علیهم اجمعین دانستند و فرمودند: پیامبر اکرم (ص) شرط ایمان را محبت به خاندان خود دانستند و بر این اساس تقوا ثمره ی ایمان است وهر اندازه محبت ما نسبت به اهل بیت بیشتر باشد ایمان ما بیشتر خواهد بود و هر اندازه ایمان بیشتر باشد تقوای ما بیشتر می شود و تقوای الهی محاسبه ی نفس را به دنبال دارد. چرا که پیامبر اکرم (ص) میفرمایند (لایکون الرجل من المتقین حتی محاسبه نفسه) بنابراین محاسبه ی نفس و کسب تقوا و محبت و توسل به اهل بیت علیهم السلام رابطه ی مستقیم دارد.
توسل یعنی وسیله قرار دادن اهل بیت علیهم السلام چرا که بر اساس آیه ی ۳۵ سوره ی مائده:
یا ایها الذین آمنو اتقو الله و ابتغو الیه الوسیله : وسیله  گاهی اعمال ماست و گاهی اشخاص یعنی گاهی به وسیله ی نماز، روزه،  عبادت به خداوند نزدیک می شویم و گاهی به وسیله ی اشخاصی مانند اهل بیت علیهم السلام به خداوند نزدیک می شویم. پیامبر اکرم (ص) در کتاب امالی شیخ صدوق میفرمایند:
لا یومن غیرُ حتی أکونَ أَحَبَّ الیه من نفسه و أهلی أحَبَّ الیه من اهله:
بنده ای مومن نیست تا اینکه مرا بیش از خودش دوست داشته باشد و اهل بیت مرا بیش از اهل بیت خودش دوست داشته باشد. امام جمعه شهر اندیشه معصیت و نافرمانی الهی را مانعی موثر و مهم در دوری از محبت اهل بیت علیهم السلام داستند و بر اساس روایت امام باقر (ع) بر جابر جعفی که در این روایت حضرت به جابر می فرمایند یا جابر من اطاع الله و أحبنا فَهُو و لُّینا و من عصی الله لم یَنفَعهُ حُبَّنا.
فرمودند: ای جابر کسی که خداوند را اطاعت کند و مارا دوست داشته باشد دوست ماست و کسی که نافرمانی خداوند را انجام بدهد محبت ما اهل بیت نفعی و سودی برای او نخواهد داشت.

a1 a2 a3
امام جمعه شهر اندیشه در خطبه دوم ضمن سفارش همه ی نماز گزاران به رعایت تقوای الهی و آرزوی قبولی عزاداری های عزاداران حسینی  اهم مناسبات هفته را تبیین نمودند.
۱- دوشنبه ۲۰ آبان مصادف با ۷ محرم الحرام بسته شدن آب  به روی کاروان ابا عبدالله الحسین (ع)
عبیدالله ابن زیاد طی نامه ای به عمرابن سعد به او دستور داد بین حسین و آب فرات فاصله بیاندازد ئ اجازه ندهد او از آب استفاده کند.
۲- سه شنبه ۲۱ آبان مصادف با ۸ محرم الحرام قحط آب در خیمه های ابا عبدالله الحسین (ع) در این روز فقط به اندازه ی کودکان و اطفال اب موجود بود.
۳- چهارشنبه ۲۲ آبان مصادف با ۹ محرم الحرام و روز تاسوعای حسینی و ورود شمرابن ذی الجوشن به کربلا به همراه ۴هزار نفر.
۴- پنچ شنبه ۲۳ آبان مصادف با ۱۰ محرم الحرام و روز عاشورای حسینی. سپاهیان یزید به دستور عبیدالله ابن زیاد و فرماندهی عمرابن سعد پس از چند روز محاصره ی آن حضرت در زور ۱۰ محرم الحرام سال ۶۱ هجری قمری آن حضرت و اصحاب ایشان را به شهادت رساندند.
خطیب جمعه شهر اندیشه در ادامه روایتی از علی ابن موسی الرضا علیه السلام از میزان الحکمه حدیث ۱۳۰۱۱ در رابطه ی آثار عزاداری در روز عاشورا بیان نمودند که در این روایت آن حضرت میفرمایند:
مَن کانَ یَومُ عاشورا یَومُ مُصیبهٍ و حُزنِهِ و بُکائِهٍ یَعمَلُ اللهُ یَومَ القیامَهِ یَومَ فَرحِهِ و سُرورِهِ
کسی کهدر زور عاشوراروز مصیبت و حزن و اندوه و گریه اش باشد خداوند روز قیامت را روز شادی و سرورش می گرداند. در ادامه روضه ی مقتل اباعبدالله الحسین (ع) از کتاب لهوف سیدابن طاووس توسط امام جمعه شهر اندیشه خوانده شد و همه نمازگزاران به فیض رسیدند.
۵- جمعه ۲۴ آبان مصادف با ۱۱ محرم الحرام روز اسارت بازماندگان شهدای کربلا و روز تجلیل از أسرا و مفقودین
امام جمعه اندیشه فرمودند پس از شهادت اباعبدالله الحسین (ع) در روز ۱۱ محرم عمرابن سعد دستور داد سرهای شهدا را از دن ها جدا کنند. بر سرنیزه ها بزنند و کشته های خود را دفن کنند اما شهدای کربلا روی زمین ماندند و بدن های بی سر آنان را بر روی زمین رها کردند و زنان و کودکان رابه اسارت گرفتند و به کوفه بردند. خطیب جمعه اندیشه در ادامه یادی از یار دیرین حضرا امام نمودند و فرمودند در هفته ای که گذشت یکی از یاران مخلص حضرت امام (ره) از دنیا رفت. مرحوم عسگراولادی فرد اخلاص و اخلاق در سیاست بود و یکی از برجسته ترین خصوصیات ایشان عشق به خدمت به محرومین بود خداوند به درجات ایشان بیفزاید.

امام جمعه اندیشه در رابطه ی با پرونده ی هسته ای فرمودند: پرونده ی هسته ای ایران نمادی از عداوت و کینه ورزی آمریکا، رژیم صهونیستی و غرب در قبال جمهوری اسلامی ایران است.
درسالیان گذشته غربی ها با تحریم ها و فشارهای خودشان اهداف ثانوی و مهمی را نیز دنبال می کردند و آن ایجاد شکاف و اختلاف در درون حکومت و نظام و مردم بوده اند. (بوده است!) تا آن را مقدمه ای برای تسلیم ساختن مردم و نظام اسلامی قرار دهدند. ایشان فرمودند خیل نباید به این مذاکرات خوش بین بود البته این تحریم ها و تهدیدها برای ملت ما عادی شده و به قول معروف حنای غربی ها دیگر رنگی ندارد.

امام جمعه شهر اندیشه در ادامه فرمودند از آنجایی که ایران دیپلماسی لبخند را در پیش گرفتند اما امریکایی ها بار دیگر به صورت تهاجمی صحبت کردند و می گویند همه ی گزینه ها روی میز است لذا برای اینکه در عرصه ی دیپلماسی و بین الملل توازن ایجاد شود رهبر معظم انقلاب در سخنان خودشان به مناسبت ۱۳ آبان در رابطه با آمریکا و غرب از ادبیاتی استفاده کردند که در روابط بین المللی معنا و مفهوم خاصی دارد. و در واقع نوعی اعتبار سازی برای ایران است. مقام معظم رهبری حفظه الله در این سخنان اسرائیل را حرام زاده خطاب کردند و فرمودند: آمریکا هیچ غلطی نمیتوند بکند. اگر آمریکایی ها راستگو هستند باید دهان این یاوه گو را خرد کنند. دولتی که این چنین است غلط می کند کشور دیگری را تهدید هسته ای می کند.

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.