خطبه های نماز جمعه ۸ آذر ماه ۹۲

 

خطبه اول:
حجت السلام و المسلمین مروّج امام جمعه اندیشه در خطبه اول ضمن سفارش خود به همه ی نماز گزاران به رعایت تقوای الهی بر اساس آیه ی ۱۹۴ سوره ی بقره فرمودند: خداوند همراه متقین است. ( اتقوا الله و اعملو أنَّ الله مع المتقین) یعنی در همه ی زمان ها و مکان ها همراه و یاور متقین است.

 

خطیب جمعه ی اندیشه دومین اثر تقوا را عامل قبولی اعمال دانستند و فرمودند: بر اساس آیه ی ۲۷ سوره  مائده خداوند شرط اصلی پذیرش اعمال را تقوا معرفی می کند و میفرماید: انما یتقبل الله من المتقین…

 

امام جمعه ی اندیشه بر اساس این آیات داستان هابیل و قابیل را بیان فرمودند که هابیل و قابیل هر دو فرزندان پیامبر خدا بودند، اما خداوند قربانی هابیل را پذیرفت و قربانی قابیل را نپذیرفت و در انتهای آیه علت پذیرش قربانی هابیل را تقوای هابیل و روحی هی خداترسی هابیل بیان می نماید. امام صادق (ع) انگیزه ی قتل قابیل را حسادت او نسبت به پذیرش قربانی برادرش هابیل بیان می کند. لذا بر اساس این آیات شخصیت افراد، ثروت افراد و جایگاه و نوع عمل اثری در پذیرش یا رد اعمال ندارد و آن چه مهم است رعایت تقوا و حدود الهی است.

 

خطیب جمعه ی شهر اندیشه شرط اصلی در رسیدن به تقوا را محاسبه ی نفس دانستند و در ادامه ی سلسله مباحث محاسبه ی نفس غفلت را یکی از مهمترین موانع در محاسبه ی نفس بیان کردند. حجت السلام مروّج در تبیین معنی غفلت یکی از معانی آن را براساس روایت سَهو معنی نمودند و درباره ی سَهو براساس کتاب مفردات راغب اصفهانی فرمودند: سَهو خطایی است که بر اثر بی توجهی و بی دقتی حاصل می شود. بی توجهی نسبت به واجبات الهی، بی توجهی نسبت به حلال و حرام، بی توجهی نسبت به سخنانمان، نگاهمان، رفت وآمد وشنیده هایمان و…
قال امیرالمومنین (ع): للغافِلِ ثلاثُ علاماتٍ أللَّهوُ وألسَّهوُ والنَّسیان:

 

انسان غافل سه نشانه و علامت دارد، بازی، غفلت و بی توجهی و فراموشی.

 

امام جمعه شهر اندیشه در بیان راهکارهای غفلت فرمودند یکی از راه های دوری از غفلت اجتناب از مصاحبت با افراد غافل و بی توجهی است. چرا که طبع انسان دزد است و آنچه را که مکرّر از دیگری می بیند قهراً اخذ می کند.
پسر نوح با بدان بنشست               خاندان نبوتش گم شد

 

سگ اصحاب کهف روزی چند       پی نیکان گرفت و مردم شد

 

حجت السلام مروّج بر اساس آیه ی ۱۱۳ سوره ی هود فرمودند هر کس با اهل غفلت و معصیت هم نین شود در عذاب آنها شریک است. ولاترکنوا الی الذین ظلموا فَتَمسَّکُمُ النار…

 

 

 

خطبه دوم:
امام جمعه ی شهر اندیشه در خطبه ی دوم هم ضمن سفارش خود و همه ی نمازگزاران به رعایت تقوای الهی اهم مناسبت ها را بیان فرمودند:
۱- جمعه ۸ آذر سالروز شهادت زین العابدین سیدالساجدین علی ابن الحسین (ع)

 

خطیب جمعه ی اشهر اندیشه فرمودند امام سجاد (ع) ۴۰ سال بر پدر بزرگوارش گریه کرد و مبارزات سیاسی خود را بر علیه دستگاه بنی اسد با اشک چشم ادامه داد. روزی حضرت از بازار مدینه عبور میکرد شنید شخصی میگوید به من رحم کنید من غریب هستم.

 

قال رجلٌ إرحمونی أنا رَجُلٌ غریبٌ.

 

حضرت جلو رفت و عرضه داشت ای مرد اگر مقدر شود در حال حاضر از دنیا بروی جنازه ات بدون دفن می ماند آن شخص گفت: الله اکبر مگر می شود در برابر دیدگان مسلمانان جنازه ام دفن نشود/ حضرت گریست و فرمود:
و اسفاه علیک یا أَبئاهُ إتُبقی ثلاثهَ ایام بلادفنِ وانت ابنُ بنتِ رسول الله…

 

اما من شخصی را میشناسم که بدن شریفش سه روز روی زمین ماند اما مسلمانان بدنش را دفن نکردند.

 

۲- یکشنبه ۱۰ آذر شهادت آیت الله سیدحسن مدرس در سال ۱۳۱۶ ه-ش و روز مجلس شورای اسلامی.

 

شخصیت مرحوم مدرس شخصیت خاصی است در زمان ایشان اولتیماتومی از دولت روس به ایران آمد که اگر انجام ندهید به تهران می آییم و تهران را می گیریم دولت موقت هم فشار آورد به مجلس که باید تصویب شود. یکی از مورخین آمریکایی مینویسد: یک روحانی با دستان لرزان با پشت تریبون مجلس آمد و گفت: آقایان اگر بناست از بین برویم چرا با دست خودمان برویم؟ مجلس هم به واسطه  مخالفت مرحوم مدرس جرأت پیدا کرد و مصوبه را رد کرد. تنها کسی که در برابر رضاخان قلدر ایستاد مرحوم مدرس بود چرا که مرد الهی بود. میخواست برای خدا کار کند، نمی ترسید، رضاشاه آنقدر که از مدرس می ترسید از دزدهای سرگردنه نمیتر سید. لذا وقتی به امر رضاشاه ملعون ترور شد از بیمارستان پیام داد به رضاخان بگویید مدرس زنده است. مدرس امروز هم زنده است، مردان تاریخ تا آخر زنده هستند چون نهضت زنده است. راه مدرس راه امام و شهدا است، راه رهبریست. امام جمعه اندیشه فرمودند امام خمینی (ره) مجلس را در رأس همه امور میدانستند یعنی مجلس الگوست اگر خوب عمل کند همه چیز خوب می شود و دیگر اینکه مجلس از متن مردم است و جایگاه مردم در هر حکومتی بالاترین جایگاه است. امام جمعه اندیشه فرمودند در اسلام یک حکومت بیشتر نداریم و آن حکومت خداست و یک قانون بیشتر نداریم و آن قانون خداست. لذا رژیم و نظام اسلامی هدف نیست بلکه حکومت و قانون باید الهی باشد و در کشور هایی که قوانین آن الهی نباشد نمی توانیم بگوییم اسلامی است. خطیب جمعه ی اندیشه در ویژگی مهم مجلس شوای اسلامی را اسلامی بودن و ملی بودن دانستند و فرمودند در دنیا تنها مجلسی که تمام قوانین آن با شرع مطاقبت درد مجلس شورای اسلامی است و این یک افتخار برای غزیزان ما در مجلس است. امام جمعه اندیشه روز مجلس را به همه ی نمایندگان دلسوز و خدوم تبریک گفتند.

 

۳- سه شنبه ۱۲ آذر تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامیایران در سال ۱۳۵۸ ه-ش مقام معظم رهبری حفظه الله علاج اساسی درد های این کشور را عمل به قانون اساسی دانستند و قانون اساسی را ستون فقرات نظام معرفی کردند. و فرمودند: اسلام در قانون اساسی تجسم و تبلور پیدا کرده است و قانون اساسی ما یک قانون مترقی، بسیار محکم و هوشمندانه است و همه ی تلاش دشمن این است که این نمونه ارائه نشود. لذا به ستون ها و پی ها حمله می کند.

 

امام جمعه اندیشه یکی از توصیه های مقام معظم رهبری را نسبت به همه ی مسئولان و همه ی مراکز قانون گذاری و قانونی و همه ی آحّاد ملت رعایت قانن دانستند و فرمودند همه ی مسئولین کشور در مقام عمل باید اخلاص، صفا، مسئولیت و انجام وظیفه را ملاک خودشان قرار بدهند.

 

خطیب جمعه اندیشه در ادامه فرمودند مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان بسیجی اصلی ترین دشمنان نظام اسلامی را که تمام تلاش خود را به کار میگیرند تا نظام اسلامی به موفقیت دست نیابد و نتواند به هدف خویش برسد، آمریکا و اسرائیل می دانند و هدف اصلی جمهوری اسلامی را تشکیل تمدن عظیم اسلامی بیان کردند و فرمودند: برای رسیدن به تمدن عظیم اسلامی جوانان امروز ما احتیاج دارند به دین، تقوا، علم، نشاط، امانت، عفت و ورزش و استکبار جهانی مانعی است که باید از آن عبور کرد.

 

امام جمعه اندیشه در رابطه با دست آوردهای توافق هسته ای ژنو فرمودند: چه غربی ها به توافقات پایبند باشند چه نباشند این توافقات نتیجه ی مقاومت ۸ سال دولت مردان قبلی بود و دستاورد هایی به همراه داشت.

 

۱-  در ۶ ماه آینده تحریم های جدید وضع نخواهد شد و دولت مردان ما می توانند برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

 

۲-  جایگاه ما در دنیا تثبیت شد. غربی ها اصلا ما را قبول نداشتند.

 

۳-  یعنی تحریم ها معلق شد.

 

۴-  در مردم شور و امید و نشاط جدیدی ایجد شد که سرمایه ی اجتماعی از همه چیز مهم تر است.

 

۵-  نقش مقام معظم رهبری و حمایت او از تیم هسته ای و فرزندان انقلاب و ایده ی نرمش قهرمانانه به تیم هسته ای ما شجاعت و جسارت داد.

 

حال باید دید آیا غرب پاسخ حسن نیت ما را  میدهد یا نه؟

 

حجت السلام مروّج فرمودند فعلا توپ در زمین غرب و آمریکا است. و بسیاری از نیاز های ما با غنی سازی ۵ درصدی هم انجام می شود. آنچه مهم است تمدن عظیم اسلامی است که در منطقه در حال شکل گیری است ایران در حال حاضر در کانون توجهات بین المللی قرار گرفته و ۶ کشور قدرتمند جهان به چالش کشیده شده اند و این دست آورد برای مسئولان و مردم ما غرور آفرین است.

a5 DSC_1723 DSC_1730 DSC_1735

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.