نماز جمعه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۵ در شهر اندیشه

نماز جمعه ۲۲ بهمن ماه ۱۳۹۵

نماز جمعه این هفته شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج با حضور پر شور مردم ولایتمدار این شهر در مسجد سلمان فارسی بعد از راهپیمایی با شکوه ۲۲ بهمن برگزار شد . سخنران پیش از خطبه های این هفته دکتر حشمت الله قنبری مورخ و استاد دانشگاه بودند.

نمازجمعه ۲۲ بهمن

خودم و همه ی شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم. یکی از مهم ترین اعضای بدن که باید تقوای الهی را در مورد او رعایت کنیم زبان است. امیرالمومنین در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه اولین ویژگی اهل تقوا را منطق صواب معرفی می فرمایند.

اهل تقوا سخن گفتنشان از روی حقیقت و حکمت و تعقل است، هر سخنی نمی گویند. یکی از شاهکار های آفرینش الهی زبان است، خداوند متعال در قرآن کریم از این نعمت به عنوان نعمت عظمی یاد می کند. علاوه بر سخن گفتن وظایف زیادی برعهده زبان است، تحویل غذا، مخلوط کردن ذرات غذا در دهان با بزاق، جا به جا کردن مواد غذایی که در فضای دهان است.

اگر بخواهیم شکر این نعمت را به جای بیاوریم باید از زبان مراقبت کنیم. در رساله ی امام سجاد علیه السلام زبان به عنوان شخصی که حق بر گردن صاحبش دارد معرفی می شود. اگر شما حق آن را ادا نکنی روز قیامت از تو شکایت می کند.

۵ حق را امام سجاد علیه السلام برای این زبان بیان می کند: احترام آن را به جا بیاور، در سوره نور آیه ۲۴ خداوند متعال می فرماید روز قیامت روزی است که شهادت می دهد زبان علیه صاحب خودش. در سوره یاسین آیه ۶۵ وقتی مجرمین را وارد آتش می کنند خداوند می فرماید این همان آتشی است که به شما وعده داده شده بود. در آن روز در پیشگاه عدل الهی جوارح ما علیه ما شهادت می دهند لذا مراقب باشیم حرمت زبان را نگه داریم.

امام صادق علیه السلام فرمود شیعه حقیقی ما فحش نمی دهد. دومین حق زبان این است که زبانمان را عادت دهیم به سخنان نیکو.

سومین حق زبان ما این است که ادبش کنیم، در هر جمعی هر حرفی نزنیم. به لقمان گفتند ادب از که آموختی گفت از بی ادبان، لذا وادار کنیم این زبان را به سخن نیکو.

چهارمین حق که زبان برگردن ما دارد این است که آن را نگه داریم در دهانمان، زبان خود را مهار کنیم، اجازه ندهیم هر سمتی حرکت کند و تا زمانی که نیاز به سخن گفتن نبود این زبان را در دهان نگه داریم.

پنجمین حق زبان که امام سجاد علیه السلام در سومین حق از حقوق در رساله ی خودشان بیان می کنند این است که معاف کنیم زبان خود را، یعنی بیکار کنیم زبان خود را، فرصتی به او بدهیم و بگوییم نیاز نیست بچرخی داخل دهان. از زیاده گویی هایی که در شأن ما نیست پرهیز کنیم، کسانی که نام مبارک امام حسین علیه السلام را بر دهان جاری می کنند نباید هر حرفی بزنند.

 

خطبه دوم

مجددا خودم و همه ی شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم، ضمن تقدیر و تشکر از سخنران پیش از خطبه های این جمعه، دکتر قنبری عزیز و بزرگوار، در مسیر که می آمدیم بعضی عزیزان از ما تشکر می کردند بابت این سخنران عزیز. امسال جمعیت راهپیمایی ۲۲ بهمن دو برابر سال های قبل بود، مردم مثل چشمه ی جوشان از همه جا می جوشیدند تا به تکلیف الهی، شرعی، قانونی و ملی خودشان عمل کنند. این مردم جان خودشان را در کف دست گرفتند، من از تک تک شما خانواده های محترم بخصوص خانواده ی محترم شهدا تشکر می کنم. امروز همه در این جشن استکبار ستیزی حضور دارند.

رهبر عزیزمان امام خامنه ای در دیدار خودشان با فرمانده هان ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سخنان رئیس جمهوری جدید آمریکا فرمودند: به هیچ وجه از آن دولت متشکر نیستیم، چرا باید از دولت قبلی تشکر کنیم، بخاطر ایجاد داعش، بخاطر آتش کشیدن منطقه و یا به علت نفاق و دورویی. سه بار رئیس جمهور وقت آمریکا نامه می نویسد به رهبر فرزانه ی انقلاب، اولین نامه در اردیبهشت ۸۸، ابراز دوستی می کند، یک ماه می گذرد و آن دست آهنین از دستکش مخملی بیرون می آید، دومین نامه در بهمن سال ۹۱ در کشاکش مسئله ی هسته ای، ابراز دوستی می کند اما دو ماه بعد سخت ترین تحریم ها را علیه انقلاب ما تایید می کند. این چه دوستی و ابراز محبتی است! و سومین نامه در مهر ماه سال ۹۳ است، در مورد ورود آمریکا به عراق است. اما رهبر بصیر ما با دقت مراقب است، این رهبر ما با سایر رهبر های کشور های اسلامی فرق دارد، آن ها اسمشان رهبر اسلامی است ولی سر یک میز باهم می نشینند و بله قربان گوی غرب هستند. اوباما نامه می نویسد که ما حاضریم با شما همکاری کنیم اما عملا تسلیحات در اختیار داعش قرار می دهند. اما رهبر عزیز انقلابمان در ادامه ی سخنان خودشان در جمع همافران و فرمانده هان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در رابطه با بحث ترامپ که گفته بود از من بترسید فرمودند: ترامپ گفته از من بترسید، مردم پاسخ این حرف ها را در ۲۲ بهمن خواهند داد. ما امروز در شهر اندیشه دیدیم مردم عزیز ما در این شهر پاسخ دندان شکنی به رئیس جمهور آمریکا دادند. رهبر ما یک تشکری از رئیس جمهور آمریکا کرد: زحمت ما را کم کرد، چهره واقعی آمریکا را نشان داد.

در کشور خودشان پرچم کشور خودشان را آتش می زنند آن وقت ما در کشور خودمان بعضی افراد منافق بی تدبیر می گویند چرا باید پرچم آمریکا را آتش بزنیم! ایشان در ادامه فرمودند: حرف های ۳۸ ساله جمهوری اسلامی ایران را درباره ی فساد دستگاه حاکمه آمریکا نشان داد، الان هم بچه ۵ ساله را دستبند می زنند، نشان می دهد حقیقت حقوق بشر آمریکایی یعنی چه.

رهبر عزیزمان یادی کردند از امام بزرگوار که حقیقت آمریکا را بارها و بارها متذکر شدند و امروز حقانیت آن عزیز به عرش سفر کرده در مقابل چشم همگان است.

اهم مناسبت ها را سریعا عرض می کنم، امروز ۲۲ بهمن سالروز پیروزی جمهوری اسلامی ایران و سقوط رژیم ستم شاهی است، این حماسه نشان دهنده ی زنده بودن انقلاب ما است. مردم ما امروز دو پیام را با حضورشان به دنیا ارسال کردند، اول پیام مقاومت در برابر هرگونه ظلم و ستم و اینکه ملت غیور ایران زنده است، چون انقلابش به فضل الهی زنده است، اما پیام دوم پیام صلح و دوستی به ملت های مظلوم جهان است، ملت مظلوم فلسطین فراموش نشود.

دوشنبه ۲۵ بهمن، صدور حکم تاریخی حضرت امام خمینی ره مبنی بر ارتداد و اعدام سلمان رشدی،

سه شنبه سالروز صدور فتوای تاریخی میرزای شیرازی و نمایش قدرت مرجعیت شیعه.

یک موسسه آمریکایی گفته ایران هشتیم قدرت جهان است اما من می خواهم بگویم ما اولین قدرت معنوی در جهان هستیم، ما در هشت سال دفاع مقدس با ۴۵ کشور جنگیدیم، در سوریه بیش از ۸۰ کشور در مقابل جوانان شما ایستادند. مرحوم میرزای بزرگ یک فتوا داد، انگلیس که قدرت جهان بود نتوانست مقاومت کند. حتی در قصر ناصر الدین شاه هم قلیان ها را شکستند، ما نیاز به بمب اتم نداریم، فتوای مراجع ما صد برابر بمب اتم تاثیر گذار است.

چهارشنبه ۲۷ بهمن سالروز شهادت دبیر کل حزب الله حجت الاسلام و المسلمین سید عباس موسوی توسط صهیونیست ها در سال ۱۳۷۰٫

چند نکته هم عرض کنیم، خدا قوت به پاسداران عزیز، موشک بالستیک حزب الله که به قلب ریاض اصابت می کند کاخ های شیشه ای امرای خائن را نابود کند.

طرح مهربانی اقتصادی در شهر فعال است، این طرح کلی است، روز گذشته در یک مانور در بازار روز اندیشه مقداری اجناس فاسد امحا شد. من از شهردار عزیز تشکر می کنم بابت جمع کردن سد معبر.

شهادت یکی از کارکنان نیروی انتظامی در ملارد، شهید احمد نژاد، ما این شهادت را به پیشگاه امام زمان عج و مردم غیور ملارد تسلیت عرض می کنیم.

درس اخلاق آیت الله قرهی را نیز مجددا تاکید می کنم، ما نیاز داریم به یک استاد اخلاق که ما را موعظه کند.

مناسبت آخر شهادت فاطمه ی زهرا سلام الله علیها است، در تاریخ داریم پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرمود علی جان چه داری؟ فرمود سپری و شمشیری، فرمود سپر خود را بفروش و فاطمه را به خانه ببر، علی جان سپرت را فروختی، فاطمه سپر تو شد، از حریم امام زمانش دفاع کرد. مراقب باشیم در این بیست روز حرمت نگه داریم.

 

IMG_2631IMG_2604DSCF4677IMG_2610 IMG_2634 IMG_2623 IMG_2630  IMG_2633  IMG_2636 IMG_2638 IMG_2639 IMG_2643

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.