نماز جمعه ۲۹ بهمن ماه در شهر اندیشه

نماز وحدت آفرین نماز جمعه ۲۹ بهمن ماه ۹۵ در شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج و با حضور پر شور مردم ولایت مدار این شهر در مصلی نماز جمعه امام علی علیه السلام برگزار شد

نماز جمعه ۲۸ بهمن

خطبه اول

خودم و همه ی شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم، در بحث ویژگی های اهل تقوا در محضر امیرالمومنین در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه هستیم، اهل تقوا دارای فضائل و برتری هایی هستند، اولین مرحله تربیت نفس در سخن گفتن است، اهل تقوال کلامشان بر اساس حقیقت است، بر اساس ظن و گمان نیست.

اما دومین ویژگی اهل تقوا لباس و پوشش آن ها است، ملبس دو معنا دارد، اول معنای ظاهری است، یعنی پوشش ظاهری معنای دوم یعنی تمام آنچه بنی آدم برای زینت خودش استفاده می کند.

اهل تقوا اهل زیاده روی نیستند. در روایتی از امیرالمومنین مرحوم صدوق در خصال آمده است که: برای شخص اسراف کار سه علامت است، البته در کتاب العین جلد هفتم صفحه ی ۲۴۴ در واژه سرف، اسراف را نقطه مقابل اقتصاد معرفی می کند. اسراف در شرع ما حرام است و جزو گناهان کبیره است، لذا امیرالمومنین می فرمایند کسی که اهل میانه روی نیست سه نشانه دارد:

آنچه که می خورد در شان و برازنده ی او نیست، شخصی روزی ۱۰ هزار تومان درآمدش است اما ۲۰ هزار تومان غذا می خورد.

دومین نشانه در پوشش آن ها است، پوشش آن ها پوششی است که در شان آن ها نیست، ماهی یک میلیون تومان حقوق می گیرد، تلفن همراهش سه میلیون تومان است. ما در اسلام نام دیگری جز تجمل پرستی برای آن نمی توانیم پیدا کنیم. کسی که مجلس ختم می گیرد و گل های آنچنانی می آورند و بعد هم از بین می رود، این ها اهل تبذیر هستند، خداوند این ها را برادران شیطان معرفی  می کند، اسراف یعنی زیاده روی اما تبذیر یعنی از بین بردن نعمت.

خانواده ای از خانواده های شهدا را سرکشی کردیم که فرزندش از دنیا رفته بود و می گفت بیست میلیون تومان بدهکاریم، شام دادیم، مهمان داشتیم، ختم گرفتیم. نه به سخت گیری ها و خساست های برخی و نه به تبذیر و ریخت و پاش های برخی دیگر.

رهبر عزیزمان در درس خارج فقهشان به برخی آقایان که ماشین های ۲۰۰ میلیونی سوار می شوند فرمودند از مصادیق اسراف و حرام است. از آن طرف هم اگر کسی درامد بالایی داشته باشد و مثل فقرا زندگی کند اسراف کرده. حتی در عبادت و انفاق هم حد میانه را باید رعایت کرد.

 

 

خطبه دوم

مجددا خودم و همه ی شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی سفارش می کنم. رهبر معظم انقلاب به مناسبت ۲۹ ام بهمن ماه سالروز شهدای انقلابی آذربایجان شرقی در سال ۵۶ در دیدار هزاران نفر از مردم ولایت مدار و انقلابی آذربایجان شرقی در هفته ای که گذشت نکاتی را بیان فرمودند: امسال ۲۲ بهمن برای کشور آبرو شد، بنده زبانم قاصر است از اینکه از ملت تشکر کنم. خدا را باید شکر کرد، این نسل سوم و چهارم انقلاب است که می آید مقابل دشمن می ایستد و حرف قاطع خود را می زند. همانطور که در ۲۲ بهمن آمدید در انتخابات هم حضور پر رنگ داشته باشید و مردم سالاری دینی را به تمام دنیا عرضه کنید، حضور شما پای صندوق های رای واجب شرعی است و اگر کسی بدون دلیل پای صندوق های رای نیاید حرام شرعی مرتکب شده.

البته مقام معظم رهبری فرمودند مسئولین این حضور مردم را به حساب گلایه نداشتن از فعالیت های ما مسئولین نیاورند. حتی بعضی ها که دل خوشی نداشتند آن روز آمدند و گفتند راهپیمایی ۲۲ بهمن موضوع اصل نظام است. سلایق جایگاهی ندارد. اما رهبر عزیزمان فرمودند: مسئولین دقت داشته باشند مردم گله مند هستند، مردم با تبعیض، کم کاری و بی اعتنایی به مشکلات میانه ای ندارند.  سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل است، مسئولین باید نشان دهند برای اقدام و عمل چه کرده اند، نگویند باید چنین شود، باید بگویند چنین شد، مسئله ی گرانی و بیکاری و رکود مهم است. وقتی اقتصاد بیمار شود، وقتی به قاچاق کالا اهمیت داده نشود، وقتی آقایان با موقعیت های خاص کارهایشان را انجام دهند و با خرده پا ها مبارزه شود رکود و بیکاری حل نمی شود.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: مسئولین باید تلاش کنند، امروز دشمن سعی دارد به اقتصاد کشور فشار بیاورد تا مردم دلزده شوند. چه بسا آن ها برجام را مطرح کردند تا توجه مسئولین ما را از مشکلات داخلی دور کنند.

رهبر بصیر انقلاب ادامه می دهند: یکی از ترفند های دشمن چه در دولت قبل چه دولت فعلی تهدید به جنگ است، مسئول اروپایی می گوید اگر برجام نبود جنگ حتمی بود، این دروغ محض است، جنگ واقعی جنگ اقتصادی است. ما را به جنگ نظامی متوجه می کنند تا از این غفلت کنیم.

رهبر بصیر انقلاب در رابطه با بحث آشتی ملی هم نکاتی فرمودند، اولا هربار بحث فتنه گران میان می آید ایشان نگران می شوند. دوما فتنه گران به جای بازگشت و ابراز پشیمانی لجاجت می کنند، این ها جایگاهی در بین مردم انقلابی ندارند. آشتی ملی همان بحث پشیمانی آن ها است. به جای اینکه آشتی ملی را مطرح کنید عذرخواهی کنید. طعم شیرین ۴۰ میلیون رای را در کام مردم تلخ کردید. رهبر انقلاب فرمودند: تعبیر آشتی ملی را مطرح می کنند این ها به نظر من معنا ندارد. مردم باهم متحد اند، چرا می گویید آشتی مگر مردم با هم قهر اند. بله مردم با کسانی که روز عاشورا آمدند و با قساوت و بی حیایی جوان بسیجی را برهنه کردند و کتک زدند. در روز عاشورا جوان بسیجی و انقلابی را به آتش کشیدند.

پیام مقام معظم رهبری یک عبرت است برای مسئولین، ببینید مردم با یار امامشان چه کردند! فتنه گر ها زمانی یار امام بودند اما مردم بصیر آن ها را کنار گذاشتند.

اهم مناسبت های هفته را سریعا عرض کنم، امروز ۲۹ ام بهمن سالروز قیام مردم انقلابی و سلحشور آذربایجان شرقی به مناسبت چهلمین روز شهادت شهدای قیام ۱۹ دی شهر قم. مردم انقلابی تبریز که همیشه در برابر تهدیدات غرب و شرق سینه سپر کردند، امام عظیم الشان ما در این رابطه فرمودند: سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز، من نمی دانم با چه زبانی به اهالی محترم تبریز، به مادران داغ دیده و پدران مصیبت کشیده تسلیت بگویم، با چه بیان این قتل عام های پی در پی را محکوم کنم، در ۲۹ بهمن سال ۵۶ بعد از اینکه مردم قم در ۱۹ دی قیام می کنند مردم انقلابی تبریز مجلس مصیبت به پا می کنند که رژیم ستم شاهی مجلس را به هم می زند.

یکشنبه اول اسفند ماه حمله ی جنگنده ی رژیم بعثی به هواپیمای مسافربری که در آن هواپیما یار امام راحل حجت الاسلام محلاتی در آن هواپیما بود و ۴۰ نفر در آن هواپیما به شهادت رسیدند. شهدای روحانیت آمارشان نسب به جمعیتشان ۵ برابر شهدای معمولی است. روحانیت مبارز پا به پای مردم در این حرکت انقلابی حضور داشت.

سه شنبه سوم اسفند ماه سالروز کودتای انگلیسی رضا خان در سال ۱۲۹۹ هجری شمسی، رضاخان که در تاریخ پهلوی دوران تاریکی را رقم زد. مبارزه با حجاب، روحانیت، استبداد و جنایات بی شماری در کارنامه ی خود ثبت کرد. با اسلام به مبارزه ی عملی پرداخت. من به بعضی نماد های ملی و مذهبی حساس هستم، قبل از فاطمیه شهر باید حال و هوای آن را پیدا کند. از الان بنر های هفت سین گذاشته شده اما به بحث فاطمیه که می رسد مسئولین باید توجه کنند. رهبر عزیزمان می فرماید من رزق سال را از فاطمیه می گیرم.

پنجشنبه ی هفته ی آینده از مساجد شهرمان و هیئات مذهبی همانطور که در راهپیمایی ۲۲ بهمن حضور پررنگ داشتید در مراسمی که برای مادر امام زمان عج الله تعالی فرجه الشریف برگزار می شود شرکت کنید.

نکته ی آخر، درس اخلاق حضرت آیت الله قرهی است که این هفته برگزار می شود. تقاضا می کنم در درس اخلاقی که در کل ایران این چنین درس اخلاقی برگزار نمی شود شرکت کنید.

 

IMG_2777 IMG_2778 IMG_2780 IMG_2782Collage_Fotor1221

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.