خطبه های نماز جمعه شهراندیشه 18 فروردین 1396

خطبه های نماز جمعه شهراندیشه ۱۸ فروردین ۱۳۹۶

نماز جمعه این هفته شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج در مصلی نماز جمعه امام علی علیه السلام این شهر با حضور مردم ولایتمدار برگزار شد.

050

نماز جمعه ۱۸ ام فروردین

خطبه اول

خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی، وجود مقدس امیرالمومنین؛ امامی که هروقت نام او را می شنویم تقوا و مراقبت از خداوند متعال در دل ما نقش می بندد، هروقت نام آن حضرت را می شنویم با توجه به اینکه در ماه رجب، ماه ولادت ایشان هستیم یاد طرفداری مظلوم و مبارزه با ظالم می افتیم، در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه حضرت وقتی ویژگی اهل تقوا را برای یکی از اصحاب خودشان بیان می کنند می فرمایند اهل تقوا ویژگی های خاصی دارند، آن ها را اگر می خواهیم بشناسیم از روی این ویژگی ها باید بشناسیم، ادعای متقی بودن به تنهایی کافی نیست. فضائل نقطه مقابل رذائل است، فضائل یعنی ویژگی هایی که مورد تایید خداوند و امام زمان است، اهل تقوا دارای   ویژگی هایی هستند که آن ها را در جامعه متمایز می کند. در مقدمه این خطبه حضرت به نکته ظریفی اشاره می کنند، فکر نکنید این صفات و ویژگی های شما باعث می شود خداوند جایگاهی پیدا کند یا به خدایی او افزوده شود. فکر نکنید شما اگر هر هفته نماز جمعه آمدید به خدایی خدا افزوده می شود، فکر نکنید اگر حدود الهی را رعایت نکردید باعث می شود از خداوندی خدا کم شود. در مقدمه این خطبه بسیار زیبا می فرمایند: در حالی که آن ها را آفرید از فرمانبرداری آن ها بی نیاز بود. ما انسان ها در جایگاه خودمان، اگر حاکم است نیاز دارد به فرمانبرداری مردم. اما خداوند متعال نیازی به فرمانبرداری ما ندارد. اراده او تکوینی است، اگر ما هم فرمانبرداری نکنیم او فرمانروایی خودش را دارد. از معصیت و نافرمانی او ایمن است. ما اگر نافرمانی می کنیم گرفتار می شویم، اما نافرمانی اهل معصیت به او آسیبی نمی رساند. پس این فضائل به چه دردی می خورند! برای اینکه ما به کمال برسیم. برای این که رحمت واسعه او را به سمت خودمان جذب کنیم. اما در بحث این صفات دومین ویژگی را در خدمت عزیزان هستیم، بحث ملبس و اقتصاد و میانه روی را توضیح دادیم خدمت عزیزان، منظور از ملبس پوشش است، یعنی اهل تقوا علاوه بر اینکه مراقب زبان خودشان هستند از پوشش خودشان هم مواظبت می کنند، پوشش هم فقط منظور لباس نیست، در واقع اهل تقوا در همه شئونات زندگی معتدل هستند، معنای میانه روی را هم عرض کردیم، میانه رو یعنی کسی که از مسیر حق منحرف نمی شود، نه اینکه اگر کسی اهل نماز اول وقت باشد، حجاب اش را رعایت کند، ماهواره به خانه اش نیاورد بگوییم این تندرو است! مقام معظم رهبری هم فرمودند کسانی که اهل تقوا هستند را با برچسب تندرو می خواهند کنار بزنند. برای اینکه معنای اقتصاد را متوجه شویم معنای مقابل آن را که اسراف است بیان کنیم. یکی از اشتباهات رایج عرفی این است که اسراف را فقط در مصرف آب و خورد و خوراک می بینیم، اما خداوند متعال یک معنای بسیار جامعی را از اسراف بیان می کند و کسانی که اهل اسراف هستند را اهل آتش می داند، مسرفین کسانی هستند که میانه رو نبودند و از مسیر حق خارج شدند، در سوره شعرا شرح حال انبیا الهی را خداوند گزارش می دهد، حضرت نوح، حضرت شعیب، حضرت هود، حضرت صالح، در آیه ۱۵۰ سورا شعرا فَاتَّقُوا اللَّهَ وَ أَطیعُونِ

وقتی که قوم حضرت صالح که قوم ثمود باشد را آنجا بیان می کند می فرماید متقی باشید و از من اطاعت کنید. کسانی که تقوای الهی را رعایت نکنند جزو مسرفین هستند. در ادمه آیه مسرف و مفسد یک معنی می دهد، هرکس از مسیر حق خارج شد او مسرف است، اهل تقوا مسرف نیستند، مفسدین هم اصلاح نمی شوند، ایام انتخابات است، یک نکته از این آیه برداشت کنیم، مسرفین را در راس کار قرار ندهید، رهبر جامعه نباید مسرف باشد، حاکم نباید مسرف باشد، چون اگر کسی که مفسد و مسرف است او اصلاح نمی شود، کسی که اصلاح نشود نمی تواند دیگران را اصلاح کند، آرامش و امنیت در گرو پیروی از رهبر است. از نگاه اسلام آن اقتصاد و امنیتی ارزشمند است که یک رهبر دینی در راس کار باشد. اگر مسرفین در راس کار باشد اگرچه دنیای انسان را آباد کنند اما برای آخرت انسان سودی ندارند.

 

خطبه دوم

مجددا خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را سفارش می کنم به فرمانبرداری و رعایت تقوای الهی، ایام عید نوروز را پشت سر گذاشتیم، در ایام ماه رجب، ماه رحمت، ماه مغفرت، ماه استغفار، ماه امیرالمومنین هستیم. ضمن عرض تبریک ایام از خداوند متعال سال بسیار خوب و پربرکت همراه با نورانیت و رزق معنوی و زیارت اهل بیت را برای شما نمازگزاران عزیز و مردم عزیز شهر اندیشه خواستارم. ان شاء الله امسال سال ظهور آقا و مولایمان امام زمان باشد. اما رهبر عزیز و بصیر انقلاب امسال هم مانند سال های قبل خانواده های شهدا را فراموش نکرد. در مشهد مقدس در آن ایام که مانند هر سال رهبر انقلابمان برای سخنرانی در صحن مطهر رضوی و هم برای زیارت حرم مطهر و نورانی امام رضا تشریف می برند امسال هم در دیداربا خانواده شهدا به منزل شهید صمدیان رفتند، غلامرضا صمدیان. این خانواده خانواده ایثار گری هستند، پدر شهید  در واقع شهید زنده است، در خاطرات پدر شهید نقل شده است که در جبهه های حق علیه باطل در یکی از عملیات ها مجروح و بیهوش شدم، در آن حالت دیدم سربازان بعثی تیر خلاص می زنند، من همانجا شهادتین گفتم، وقتی به من رسیدند و دیدند کلاه آهنین بر سر من است دیگر به سر من تیر نزدند، به شکم من تیر زدند و رفتند، من به هر سختی خودم را به جاده رساندم و خدا خواست آمبولانس ی از آنجا رد می شد، من را به عقب بردند. رهبر انقلاب وقتی از این خانواده دیدار کردند چند کلمه بیشتر صحبت نکردند اما هزاران ساعت منبر بود. نکات دقیقی را در این دیدار بیان فرمودند. فرمودند: انشاالله جوانان ما قدر بدانند، کار کنند و خودشان را بسازند، این کشور به جوانان انقلابی و مومن احتیاج دارد، آن کسانی که در تبلیغات شان حذب اللهی را می کوبند، بسیجی را می کوبند، جوانان مومن را می کوبند نمی دانند دارند چه کاری می کنند، در واقع دارند به آینده کشور لطمه می زنند. هرچه که معلومات تان بیشتر باشد در محیط دینی و انقلابی می توانید مفید تر باشید، درست ان را پیش ببرید و خط بسیجی و انقلابی را از دست ندهید بدانید که راه لغزنده است. این نکته را مسئولان عزیز توجه داشته باشند، عزیزانی که این ایام حضور بیشتری دارند در نماز جمعه شهرمان، عزیزانی که قدم برداشتند برای یک مسئولیت در شهر اندیشه، خودشان را نامزد شورای شهر کردند این امانت را بپذیرند. یعنی یک رفیق بد، یک مشاور بد، یک استاد بد، یک حادثه نا مناسب گاهی پای انسان را می لغزاند، این حواس جمعی در تعبیر قرآنی تقوا است. کسی که گوشه نشین باشد و به کسی کار نداشته باشد و مردم بگویند آزارش به هیچ کس نمی رسد با تقوا نیست، کسی که در معرض قرار گرفت و موفق بود و خودش را نگه داشت آن   است. رهبر انقلاب فرمودند: این ها را اگر رعایت کنید آینده تان از گذشته تان بهتر خواهد شد و انشالله در آینده برای کشور تان، اسلام و انقلاب مفید خواهید بود.

اما اهم مناسبت های هفته جاری

شنبه ۱۹ ام فروردین ماه مصادف با ۱۰ ام ماه رجب ولادت با سعادت نهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام جواد (ع) است. از خداوند بخواهیم زیارت امامین همامین را در کاظمین روزی ما بگرداند. در رابطه با امامت آن حضرت از آن جایی که هم جوان ترین امام در شهادت و هم جوان ترین امام در امامت در جوانی و خردسالی است. هشت سال بیشتر نداشت که پدر بزرگوار خودش را از دست داد، تا آن روز ائمه اطهار در سن کاملی بودند اما وقتی امام رضا به شهادت رسید تنها فرزند ایشان امام جواد بود و هشت سال بیشتر نداشت و شبهه امامت ایشان وارد شد. مرحوم کلینی در اصول کافی می نویسد وقتی از حضرت در این رابطه سوال می شود حضرت دلیل می آورد از آیات نورانی قرآن کریم، بحث حضرت یحیی، حضرت یوسف را مطرح می کند و می فرماید همانطور که خداوند حضرت یحیی را در خردسالی و نوجوانی به نبوت برساند و حضرت مسیح در گهواره خودش را به عنوان نبی معرفی کند خداوند می تواند یک امام را در هشت سالگی به امامت منسوب کند. امامت منسبی است که خداوند به ائمه اطهار عطا کرده.

یکشنبه ۲۰ ام فروردین ماه روز ملی فناوری هسته ای و سالروز شهادت بسیجی هنرمند شهید سید مرتضی آوینی است. همچنین سالروز قطع رابطه سیاسی ایران و آمریکا در سال ۱۳۵۹ به دستور جیمی کارتر، حضرت امام بعد از قطع رابطه بلافاصله پیام دادند و چه زیبا در تاریخ انقلاب ما ثبت شد: ملت عزیز ایران خبر قطع رابطه بین امریکا و ایران را دریافت کردم، اگر کارتر در عمر خود یک کار کرده که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است همین کار بود. ما این قطع رابطه با فال نیک می گیریم چرا که این قطع رابطه به معنی قطع امید آمریکا از ملت ایران است، ملت رزمنده ایران این طلیعه پیروزی را که قدرت سفاک را وادار به قطع رابطه یعنی پایان چپاولگری ها کرده را جشن می گیرد. اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران را می توانیم بگوییم نشان دهنده ضعف دولت آمریکا است. آن ها بخاطر ضعف قدرتشان در مقابل ملت ایران از هرجایی وارد شدند، حمله نظامی، توطئه کشور های منطقه، تحریک منافقین، داعش. این جنگ بین ایران و آمریکا است، درست است که در عراق و سوریه است اما جنگ بین ایران و اسرائیل است، ایران و غرب. بعضی همسایه های ما نمی خواهند ایران در منطقه قدرت بگیرد، لذا ما رمز موفقیت کشورمان را در گرو اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصاد داخل می دانیم. کارشناسان می گویند بعد از برجام ۵۰ تحریم علیه ایران انجام شده. نه تنها تحریم ها روی کاغذ ماند، ۵۰ تحریم هم اضافه شد. همچنین کشوری آیا لیاقت رابطه دارد. امروز صبح رسما ارتش آمریکا با ارتش سوریه وارد جنگ شد. ۵۹ موشک به پایگاه نیروی هوایی ارتش سوریه پرتاب شده و رئیس جمهور آمریکا رسما اعلام جنگ کرده. این دست های آهنین که تا دیروز در دستکش مخملین بود و مدعی از بین بردن تروریست بود امروز می بینیم به دولت قانونی و رسمی سوریه تجاوز می کند و اگر تا به امروز غیر مستقیم و توسط داعش موشک هایش را به سوریه پرتاب می کرد امروز رسما وارد جنگ شد. البته امام عظیم الشان ما بنیان گذار نظام مقدس ما فرمود: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند! تا به امروز جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خودش در برجام عمل کرده و آزمایش موشک های بالستیک نقض برجام نیست. ما در مقابل یک رئیس جمهور زورگوی هوسران قمار بازی سکوت کنیم و لبخند بزنیم! چه باید کرد! باید از موضع قدرت وارد شویم، از زمانی که از موضع قدرت وارد شدیم دست آن ها را از مملکت کوتاه کردیم. رهبر فرزانه انقلاب بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. تا زمانی که اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال در کشور نهادینه نشود وضع همین است! بیکاری، رکود، تورم. مسکن های موقت کاری نمی توانند کنند چون از ریشه مشکل داریم. باید تقویت کنیم اقتصاد مقاومتی را.

دوشنبه ۲۱ فروردین ماه سالروز شهادت امیر سپهبد صیاد شیرازی  به دست گروهک منافقین در سال ۱۳۷۸٫

سه شنبه ۲۲ فروردین آغاز ایام البیض و ایام اعتکاف و سالروز ولادت با سعادت امیرالمومنین. هم مورخین اهل سنت و هم شیعه به اتفاق قائل هستند تنها شخصیتی که این توفیق را داشت تا در خانه به دنیا بیاید و در محراب خانه خدا به شهادت برسد امیرالمومنین بود. عباس ابن عبدالمطلب می گوید ما دیدیم فاطمه بنت اسد را که رفت به سمت رکن یمانی و پرده را گرفت در مقابل همه خدا را قسم داد که این تولد را بر من آسان بگیر. ناگهان رکن یمانی شکافته شد، همه سراسیمه و نگران هرکاری کردند درب خانه باز نشد. گفتند درب را بشکنید. کلید دار خانه آمد و گفت من با همین کلید در را باز می کردم اما کلید کارساز نیست. سه روز و سه شب درب خانه بسته بود، روز چهارم شد، خود امیرالمومنین می فرماید عیسی پیامبر اولی الاعظم بود ولی وقتی مادر او وارد بیت المقدس شد ملائک گفتند اینجا زایشگاه نیست، اینجا محل عبادت است اما وقتی فاطمه بنت اسد وارد مسجد الحرام شد خداوند دیوار کعبه برای او گشود، روز چهارم فاطمه از داخل همان شکاف خارج شد، کودکی در آغوش داشت، صورتش مثل خورشید می درخشید، فاطمه بنت اسد گفت ندایی شنیدم که گفت نام او را علی بگذار، وقتی قنداقه او را در آغوش پیامبراسلام گذاشتند پیامبر هنوز مبعوث نشده بودند و ۳۰ سال داشتند، چشمان خودش را در آغوش پیامبر باز کرد. عزیزانی که خودتان را در معرض قرار دادید بیایید و ملاک های امیرالمومنین را رعایت کنید. امروز نیاز به مدیر قوی داریم، مدیری که مدتین و انقلابی و کارآمد باشد، اگر می خواهیم از این بحران نجات پیدا کنیم مردم باید خودشان انتخاب کنند. امیرالمومنین اشعث ابن قیس کندی را نامه می نویسد ای اشعث مسئولیت تو طعمه نیست، امانتی است در گردن تو، طعمه نیست. وقتی به عثمان ابن حنین نامه می نویسد که شنیده ام سر سفره اشراف و کسانی که اهل زر و زور هستند نشسته ای، بدان که امام و مولای تو از خوراکی ها یک قرص نان و از پوشیدنی ها یک لباس انتخاب می کند. شما نمی توانید مثل من باشید اما تقوا داشته باشید. عزیزان هم در انتخاب رئیس جمهور و هم در انتخاب شورای شهر مراقب باشید. چهار سال شهر را می خواهید در اختیار این عزیزان قرار دهید. هر عزیزی که از این صلاحیت ها نامش بیرون آمد. صلاحیتش از نظر نظام تایید شد، هیچ کس حق ندارد به او توهین کند، من می بینم برخی عزیزان که آمده اند مجری قانون باشند قانون شکنی می کنند. در این شبکه ها تبلیغات پیش از موعد می کنند. عزیزانی که انتخاب می کنید کسانی باشند که تجربه کافی ندارند. یک ترکیبی باشد از عزیزانی که تجربه کافی دارند، فعال ها، کارآمد ها، در کنارش جایی برای جوانان باز بگذاریم. جوانانی که لیاقتی دارند، احساس می کنیم برنامه ای دارند برای شهر. اهمیت دهید به کسانی که به عنوان متولی فرهنگی و اجتماعی شهرتان قرار می دهید. در بحث ریاست جمهوری هم با دقت انشالله رئیس جمهوری که کشور را به عزت برساند انتخاب شود.

پنجشنبه ۲۴ ام فروردین مصادف با ۱۵ رجب مصادف با سالروز عقیله بنی هاشم زینب کبری (س). ایام اعتکاف را پیش رو داریم، فرصت هنوز هست، عزیزانی که ثبت نام نکردند هر مسجدی را که دلتان می خواهد انتخاب کنید، از این فرصت خودسازی در کنار دوستان استفاده کنید. اعتکاف دانش آموزی هم در مسجد سلمان فارسی بر قرار است. امشب درس اخلاق آیت الله قرهی اولین جلسه سال ۹۶ را داریم. اما پنجشنبه سالروز وفات ام المصائب است. عبدالله ابن جعفر می گوید روز آخر به من گفت عبدالله من را ببر زیر نور خورشید. گفت خودم دیدم از بالای تل زینبیه حسینم در وادی قتلگاه زیر نور خورشید در خون خود دست و پا زد. عبدالله می گوید دیدم در دستانش چیزی محکم گرفته. دیدم پیراهن پاره پاره حسین است.

photo_2017-04-07_22-08-07photo_2017-04-07_22-08-12

photo_2017-04-07_22-02-02 photo_2017-04-07_22-02-22 photo_2017-04-07_22-02-26

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.