نماز جمعه 26 آبان 1396 در شهر اندیشه

نماز جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ در شهر اندیشه

نماز جمعه ۲۶ آبان ماه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج امام جمعه محترم شهر اندیشه  در مصلای امام علی علیه السلام این شهر  برگزار شد

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

خودم و همه شما برادران و خواهران عزیز خودم را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و مراقبت در رفتار و نیات و گفتار و اعمال. امروز سالروز رحلت جانگداز نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء اعظم انبیاء اشرف انبیاء افضل انبیاء ابی القاسم مصطفی محمد (ص) است. همچنین سالروز شهادت سبط اکبر آن حضرت، غریب مدینه آقا امام حسن مجتبی (ع) و آخرین روزهای ماه صفر را پشت سر می گذاریم.

جنگ خندق

خداوند متعال در سوره احزاب آن جنگی که همه احزاب و همه قبائل با مرکزیت مشرکین و قریش و یهودیان مدینه توطئه داخلی که از طریق یهودیان مدینه شکل گرفت، دست به دست هم دادند تا ریشه اسلام را بکنند. و یک جمعیت عظیمی به مدینه حمله کرد و مسلمانان در آن عصر، در اقلیت بودند، اما با تدبیر پیامبر اسلام و بر اساس نقل تاریخ باز اینجا سردار قاسم سلیمانی ها در آن زمان، سردار سلمان فارسی ها اسلام را نجات دادند. این سابقه، سابقه چندین ساله است. فقط الان نیست که سرداران سپاه اسلام ما می روند تا به جنگ تکفیری ها بروند و اساس اسلام و آن اسلام ناب محمدی را حفظ کنند. با تدبیر سردار سپاه اسلام، سردار سلمان فارسی، خندقی حفر شد، و با اتحاد و همدلی مسلمانان در آن عصر، این جنگ نابرابر بعد از ۳ ماه، خیمه هایی که پشت خندق زده بودند، هزاران نفر از سپاهیان دشمن، مشرکین و قبائلی که متحد شده بودند نتوانستند دوام بیاورند آذوقه هایشان به اتمام رسید و نهایتا اینجا سپاه اسلام بود که پیروز شد و در آن روز ضربه علیٍ یوم الخندق افضل من عباده الثقلین دارد، افضل من عباده امتی الی یوم القیامه هم دارد در آن روز. آیه نازل شد. لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ لِمَنْ کَانَ یَرْجُو اللَّهَ وَالْیَوْمَ الْآخِرَ وَذَکَرَ اللَّهَ کَثِیرًا. ای امت اسلامی، ای مسلمانانی که در سایه وحدت، اتحاد، همدلی، پیروی از پیامبر، پیروی از جایگاه ولایت، دست به دست هم دادید در برابر همه قبائل و همه مشرکین ایستادید و پیروز شدید این را بدانید رمز پیروزی شما تا روز قیامت با توجه به آیاتی که تاکید دارد، لقد یعنی بدون شک، یقیناً، تحقیقاً، پیامبر و تبعیت شما از پیامبر باید به عنوان الگو و اسوه ای باشد تا روز قیامت برای امت اسلامی.

پیامبر الگوی جهانی

بحث تقوا، بحث مراقبت، بحث الگو بودن پیامبر، چه در بعد فردی چه در بعد اجتماعی، نظامی، سیاسی، اقتصادی، اخلاقی، فرهنگی، لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه. علامه طباطبایی (ره) که هفته ای که گذشت سالروز رحلت این مفسر کبیر قرآن بود، می فرمایند اسوه یعنی الگوی عملی. یک موقع هست که کسی را الگوی خودمان قرار می دهیم اما از او تبعیت نمی کنیم. اما اسوه یعنی اگر شما کسی را الگوی خودت قرار دادی حتی لباس پوشیدنت هم باید مثل او باشد. نوع آرایشت مثل او باشد مثل جوانانی که برخی فوتبالیست ها را اسوه و الگوی خودشان قرار می دهند. آن کفش و لباسی که او می پوشد، آن رنگ لباس را هم حتی تبعیت می کنند. ما باید نسبت به پیامبر اسلام و جایگاه نبوت و جایگاه ولایت یک چنین نگاهی داشته باشیم.

امیرالمومنین (ع) براساس آیه مباهله و انفسنا و انفسکم، نفس پیامبر اسلام است الا اینکه او پیامبر و رسول است و او امام است. امام مجری دستورات الهی است امام هم الگوست. امام یعنی کسی که از او تبعیت می کنند در مقابل می ایستد و مردم از او تبعیت می کنند مثل امام جماعت. اگر قبل و بعد از امام کسی حرکتی کند در نماز، می گویند عمل حرامی انجام داده و جایز نیست. قبل از امام به رکوع و سجده برود. باید امام الگو و اسوه او باشد. پیامبر اسلام به عنوان یک الگو و اسوه تا روز قیامت برای امت اسلامی باید ملاک و محور باشد. اگر امت اسلامی متفرق شدند، جدا شدند از هم دیگر فاصله گرفتند یقینا وقتی بررسی کنیم می بینیم از اهداف پیامبر فاصله گرفتند. اگر همه دست به دست هم بدهیم یقینا در برابر جهان کفر خواهیم ایستاد و پیروز خواهیم شد. امروز مسلمانان جهان با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر، یقینا در برابر اسرائیل و آمریکا و بلاد کفری که در مقابل اسلام ایستادند در مقابل ارزش های دینی ایستادند در برابر ارزش های قرآنی ایستادند در برابر ولایت ایستادند، آنها که عدد و رقمی نیستند. لذا لقدکان، این کان استمرار را می رساند به عنوان اسوه و الگو، اقتدا و پیروی عملی شما مسلمانان، در سوره اعراف آیه ۱۵۸ یا ایها الناس انی رسول الله الیکم جمیعا. من پیامبر همه شما هستم تا روز قیامت. و ما ارسلناک کافه للناس. این لکم فی رسول الله، برای شما امت آن زمان که دارید می بینید پیامبر را، کسی در سلام تقدم بر او نداشت، برخورد پیامبر با اهل بیت و دوستانش را می بینید، تواضع پیامبر اسلام را ببینید. عفو و گذشتش را ببینید. ایثارش را ببینید. جهاد و مجاهدت پیامبر برای شما الگو و اسوه باشد. در عین حال که او رحمه للعالمین است اما پیامبر شمشیر به دست می گیرد و در میدان جنگ می جنگد و کسانی که در برابر فرامین الهی سرتعظیم فرود نمی آورند سر از بدنشان جدا می کند. این همان پیامبر است. این همان پیامبری است که در نیمه های شب چشمانش پر از اشک است، در نماز شب تهجد و عبادت، یتیم می بیند زانوانش می لرزد، اما در جنگ بدر و احد و احزاب و حنین و جنگ های دیگر شمشیر به دست می گیرد و می جنگد. این همان پیامبر است. لقد کان لکم هم برای آنها، و این کان برای ماست تا روز قیامت. باید اسوه باشد. الگو باشد. الگوی عملی باشد.

عزیزان امروز روز رحلت پیامبر عزیزماست. امروز عهد ببندیم با پیامبر. یک قدم به پیامبرمان نزدیک بشویم. کینه و کدورت ها را کنار بگذاریم. در برابر کفار و مشرکین فقط باید محکم بایستیم. اما در بین خودمان رحماء بینهم باشیم. مهربان باشیم. اهل گذشت باشیم. اشداء باید علی الکفار باشد. اشداء علی الکفار و رحماء بینهم. بین خودتان مهربان باشید با گذشت باشید.

الحمدلله امروز در سراسر کشور مردم دارند انفاق می کنند به هموطنان خودشان در این حادثه ای که درغرب کشور اتفاق افتاد، حادثه ای تلخ، و آزمایشی که به هر حال ناگزیریم از این بلاها و آزمایش هایی که در دنیا اتفاق می افتد. چاره ای هم نداریم. چاره ای هم نیست. این بلاها و مریضی ها و زلزله ها و طوفان ها و سیل ها هست. مرگ و میرها هست. تصادفات هست. چاره ای هم نیست. ناگزیر هستیم اما باید در این مصیبت ها علاوه بر اینکه باید صبوری پیشه کنیم حلیم و صبور باشیم باید مراقب باشیم نکند من اهتمامی نسبت به این گرفتاری نداشته باشم. چون پیامبر فرمودند اگر کسی متوجه شد یک مسلمانی نیاز به کمک دارد و بی توجه بود فلیس بمسلم. او مسلمان نیست. تقوا یعنی رعایت همین موارد، تقوا یعنی در بعد فردی، در بعد اجتماعی، در بعد سیاسی، تبعیت از پیامبر اسلام و او را الگو و اسوه خودمان قرار بدهیم. در سوره انبیاء آیه ۱۰۷ وما ارسلناک الا رحمه للعالمین. برای همه جهانیان تا روز قیامت تو مایه رحمت و برکت هستی. که هم در گفتار و هم در اعمال باید آن حضرت را الگو و اسوه خودمان قرار بدهیم.

یکی از سیره های عملی نبی مکرم اسلام مبارزه با  دشمنان اسلام بود که تا آخرین روز عمر پرخیر و برکتشان دست از جهاد در راه خدا و مبارزه برنداشتند. آن آخرین روزها که پیامبر در بستر بیماری بود فرمان دادند جیش اسامه، معروف است در تاریخ اسلام، اسامه بن زید ۱۸ ساله، اینجا پیامبر او را فرمانده لشکر می کند که فردا نگویند که امیرالمومنین جوان است، چرا امیرالمومنین را امام و رهبر ما قرار دادی. اینجا اسامه ۱۸ ساله می شود فرمانده لشکر. دشمنان روم تا مرزهای منطقه اسلامی پیش آمدند پیامبر سریع اسامه را به عنوان فرمانده لشکر انتخاب می کند دستور حرکت می دهد دو ماه تخلف می کنند. حرکت نمی کند سپاه. متوجه می شوند که پیامبر اوضاع جسمی اش خیلی مناسب نیست کسانی که بعدا سقیفه را تشکیل دادند تخلف کردند پیامبر فرود هر کسی که تخلف کند ملعون است مورد لعن الهی قرار می گیرد از فرمان من تخلف کند. اما توجهی نکردند. یکی از سیره های عملی زندگی نبی مکرم اسلام مبارزات پیامبر و جهاد در راه خداست. اینکه دشمنان با شبهات می خواهند پیامبر را به عنوان پیامبر خونریز معرفی کنند، چرا نمی آ یید رحمه للعالمین را نشان بدهید. چرا از این طرف چهره پیامبر را که به عنوان چهره ای جهادگر بود در مقابل مشرکین می ایستاد. همه جنگ ها در مدینه اتفاق افتاد. آنها حمله کردند. آنها جنگ احزاب و بدر و احد را راه انداختند. تمام جنگ هایی که پیامبر داشت، جنگ هایی بود که قریش می خواستند پیامبر اسلام و دین اسلام را از بین ببرند. لذا در سوره انفال آیه ۶۰ پیامبر چاره ای جز دفاع برای حفظ وحدت سیاسی جامعه و حفظ حاکمیت سیاسی چاره ای جز مبارزه و جنگ نداشت.

سیره دفاعی و نظامی پیامبر اسلام

امروز اگر نظام ما انقلاب ما سپاهیان و بسیجیان عزیز نیروهای نظامی و انتظامی و ارتش دست به دست هم دادند. موشک های دوربرد ما آماده شلیک به سمت دشمنان ماست البته در موضع دفاع نه در موضع حمله. همیشه هم گفتیم. امروز ما تبعیت از پیامبر اسلام کردیم. ما او را الگو و اسوه خودمان قرار دادیم هم در بعد فردی و هم در بعد اجتماعی و هم در بعد سیاسی. در همه ابعاد پیامبر اسلام باید به عنوان الگو و اسوه دیده بشود و همه ما باید از او تبعیت کنیم. لذا خداوند متعال در سوره انفال آیه ۶۰ می فرماید واعدّوا لهم در برابر دشمنان تان شما هم آماده باشید. هم از نظر علمی و هم از نظر اقتصادی، این آمادگی فقط از نظر نظامی نیست. از نظر تبلیغی، رسانه ای، امروز جنگ، جنگ اقتصادی است. جنگ رسانه ای است. باید در همه جبهه ها تقویت بشویم نه فقط در جبهه موشکی. در هم جبهه ها و جایگاه ها باید امادگی دفاع داشته باشیم. و اعدوا لهم ما استطعتم من قوه. همیشه مذاکره جواب نمی دهد. بعضی وقت ها من قوه است. باید با موشک جواب داد. همیشه گردن کج کردن جواب نمی دهد مخصوصا در مقابل این زورگویان عالم. این زورگویانی که ۲۰۰ هزار دلار حالا مبلغ آن چنانی هم نبوده اما به هر حال مردم آمریکا کمک کردند ایرانیان عزیزی که در آنجا هستند هموطنان شان ۲۰۰ هزار دلار کمک کردند این دولت منفور و سیاستمداران مستکبر آمریکایی ۲۰۰ هزاردلار را اجازه ندادند به دست مردم زلزله زده ما برسد. ببینید چقدر اینها کثیف هستند. چقدر اینها بی رحم هستند. آن وقت در سخنرانی هایشان مردم ایران را متمدن و با فرهنگ می دادند. شما می گفتید که ما با مردم ایران مشکلی نداریم. الان چه شده؟ چرا کمک هایی که برای مردم زلزله زده هست اجازه نمی دهید وارد ایران بشود. چرا این پول هایی که عرض کردم ۲۰۰ هزار دلار پول ها را بلوکه کردند، اینها که با مذاکره قابل حل نیست. من قوه، بعضی وقت ها باید با موشک جواب شان را بدهیم. بعضی وقت ها باید در مقابل اینها بایستیم. ببینید پیامبر چه کرد ما هم همانطور باید برخورد کنیم. این کان در لقد کان استمرار است تا روز قیامت پیامبر اسلام باید الگو اسوه باشد برای ما. در داخل همه با هم متحد، همه منسجم در یک مسیر پیرو پیامبر و امیرالمومنین و نائب امام زمان، این جایگاه ولایت، اما در خارج در برابر مستکبرین محکم بایستیم. مقام معظم رهبری فرمودند اروپایی ها هم خیلی قابل اعتماد نیستند. امروز وزیر امور خارجه فرانسه می خواست بیاید مقدمات حضور رئیس جمهور فرانسه را در ایران فراهم کند اما به تاخیر می اندازد. خب به جهنم به تاخیر بیفتد. شرکت توتال، همان شرکتی است که برای انعقاد قرارداد اینها چه شادی هایی که  نکردند امروز اعلام می کند ما منتظر آمریکا هستیم ببینیم آمریکا چه تصمیمی می گیرد، اگر آنها اجازه دادند ما می آییم فعالیت می کنیم در کشور شما. بعضی وقت ها من قوه، واعدوا یعنی در بحث اقتصاد هم باید قوی باشیم روی پای خودمان بایستیم.

ترهبون به عدوالله . اول دشمنان خدا بترسند. کسانی که خدا را نمی شناسند بترسند. نه دشمنان ایران، نه دشمنان وطنم، دشمنان خدا. این جا بحث وطن و ایران و آریایی ها و اینها نیست. عرب و عجم اینجا معنی ندارد. لبنان و سوریه و یمن و عراق و ایران معنی ندارد. اینجا بحث دشمن خداست. چه آنهایی که در یمن و چه کسانی که در سوریه و چه کسانی که در عراق و بحرین، هر کجا دارند مظلومان را به شهادت می رسانند اینان دشمنان خدا هستند. دشمنان اهل بیت هستند. دیگر عرب و عجم معنی ندارد. برخی ها شبهه می اندازند لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه. پیامبر باید برای ما اسوه باشد. سه دشمن را در اینجا می فرماید. ترهبون به عدوالله و عدوکم، بعضی وقت ها هستند که دشمن خدا نیستند ولی دشمن شما هستند چون حرف خدا را می زنید. دشمن خدا دشمن خودتان و سومین دسته خداوند می فرماید وَآخَرِینَ مِن دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ . سومین دسته از دشمنان شما کسانی که شما آنها را نمی شناسید ولی خدا آنها را می شناسد. به ظاهر دوست شما هستند اما از پشت خنجر می زنند. فرقی ندارد چه در داخل باشد چه در خارج باشد. این نمازهای جمعه باید پرشور و پرجمعیت باشد. هم دسته اول و هم دسته دوم  و هم دسته سوم دشمنان اسلام و دشمنان پیامبر اسلام را می ترساند. این حضور شما در نمازهای جمعه باعث می شود که دشمنان بترسند چه دشمنان خارجی و چه دشمنان داخلی و منافقین. وحشت بکنند. چقدر اسلام تاکید دارد بر حضور در نماز جمعه، هر قدمی که بر می دارید ثواب حجی و عمره ای برای شما در نامه اعمالتان نوشته می شود. همان ثوابی که در پیاده روی اربعین حسینی است همان ثواب در پیاده آمدن به سمت نمازهای جمعه هم هست. هر قدمی که بر می دارید جهاد در راه خداست. هر قدمی که بر می دارید یک حسنه به شما داده می شود یک سیئه از شما پاک می شود. هر قدمی که می دارید یک جایگاه و درجه به شما داده می شود. اینها فضائل نماز جمعه است. چرا؟ ترهبون به عدوالله و عدوکم. دشمنان خدا بترسند.

بارپروردگارا به حق اعظم انبیائت افضل انبیاء اشرف انبیاء اکرم انبیاء آن تقوایی که ما را به پیامبرت نزدیک می کند. تقوایی که ما را به تو نزدیک می کند روزی ما و خانواده های ما بگردان. بارپروردگارا به حق نبی مکرم اسلام و آن جایگاه عظیم و محمودی که نزدت دارد، در روز قیامت همه امت به دست آن حضرت شفاعت می شوند. خدایا قسمت می دهیم به حق آن مقام محمود و جایگاه محمود در دنیا با نابودی آل سعود زیارت نبی مکرمت و در آخرت شفاعتش را روزی ما بگردان. به حق نبی مکرم اسلام ما امت پیامبر هستیم اگر تا امروز هم او را الگو و اسوه عملی خودمان قرار ندادیم توفیق الگو قرار دادن او را روزی ما و فرزندان و خانواده هایمان بگردان. به حق نبی مکرم اسلام و یاران باوفای آن حضرت مثل سلمان فارسی ها و ابوذر غفاری ها، که عاقبت به خیر شدند، عاقبت ما را ختم به خیر بگردان.

خطبه دوم

سفارش می کنم و توصیه می کنم به رعایت تقوای الهی و فرمانبرداری از خداوند متعال و الگو قرار دادن انبیای الهی به ویژه نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) و اهل بیت آن حضرت. وصیتکم التقوی و فعلکم الخیر  عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم. سفارش و وصیت انبیای الهی  ائمه اطهار به تقوای الهی و مراقبت در گفتار و اعمال و رفتار است. ۱۲۴ هزار پیامبر آمدند و ائمه معصومین (ع) تا ما را سفارش کنند  به رعایت تقوا و فرمانبرداری از خداوند متعال.

آزمایش ملت با امتحان زمین لرزه

اما مقام معظم رهبری در پی حادثه تلخ و مصیبت بار زمین لرزه ای که در غرب کشور رخ داد در پیامی به مردم عزیز ایران بخصوص مردم غیور کرمانشاه تاکید فرمودند که همه دستگاه های لشکری و کشوری با همه همت و امکانات به یاری آسیب دیدگاه بشتابند. ما در این غم با مردم دلاور و مرزبانان دلیر اسلام شریک هستیم. امیدواریم خداوند متعال سکینه و آرامش خود را بر دلهای خانواده های داغدار نازل و چشمان آنان را به لطف و رحمت خود روشن کند. این حوادث همه را به حضور در صحنه های همیاری وارد می کند و امیدواریم در اثر این محبت و برادری برکات الهی شامل حال مردم سرزمین پهلوان پرور کرمانشاه و همه ملت ایران شود. یقینا این رحم کردن ها و نظر رحمت داشتن نسبت به هموطنان عزیزمان رحمت الهی را جاری خواهد کرد.

الحمدلله این موج همدلی و موج مردمی با توجه به اینکه خیلی ها گرفتار هستند در این رکود بازار سختی زندگی اما می بینیم عمل کردند به این آیه شریفه سارعوا الی مغفره من ربکم و جنه ارضها السموات و الارض اعدت للمتقین. اهل تقوا چه کسانی هستند؟ نشان دادند مردم ایران که اهل تقوا هستند. الذین ینفقون فی السراء و الضراء. کسانی که در گشاده دستی و تنگ دستی انفاق می کنند. عزیزان دیدید خیلی ها نامه هایی که نوشته بودند در روی این بسته ها، بعضی ها نامه نوشته بودند من در منزلمان دو تا پتو بیشتر نداشتم یکی از آنها را برای شما می فرستم. این اوج تقوا و اوج همدلی مردم عزیز ایران ماست. اینها باید مسئولین عزیز از مردم یاد بگیرند. در مصاحبه ها هم دیدیم الان سیل کمک های شما به سمت سرزمین غرب ایران و شهرهای زلزله زده این سیل کمک های شما روان است اما آنجا یک مدیریتی بشود ما توقع داریم که مسئولان عزیز، مسئولان اجرایی که قدرت اجرا در دست آنهاست بتوانند مدیریت کنند این کمک های مردمی و سیل کمک های مردمی را و به صورت عادلانه توزیع بشود بین مردم و تقسیم بشود بین مردم. به هر حال تدبیری سنجیده بشود، البته مسئولین حرکت کردند هم رئیس جمهور کشورمان در منطقه حاضر شدند بعضی از وزرا حاضر شدند ما توقع داشتیم همه وزرا در آن منطقه حاضر بشوند مسئولیت به عهده بگیرند به عنوان یک حادثه تلخ ملی باعث بشوند که آسیب ها به حداقل برسد. هر چه زودتر این آواربرداری ها انجام بشود. الحمدلله خداوند را شاکریم این عشق در بین مردم هست دوباره مردم ثابت کردند که انقلابی هستند. مردم ایران ثابت کردند آن لحظه ای که نیاز به کمک هست همه مجاهدانه وارد عرصه می شوند وارد میدان می شوند. در طول تاریخ انقلاب ما هم جنگ را دیدیم و هم زلزله بم را دیدیم و هم حوادث انقلاب را دیدیم. هرکجا نیاز به حضور مردم بود مردم کم نگذاشتند. روحیه می گیریم از این حرکت انقلابی مردم. دشمنان هم درس می گیرند که ببینید اینها مردم ایران هستند. هر لحظه آماده هستند هر لحظه مردم ایران آماده کمک رساندن به هموطنان عزیز خودشان نه در ایران، فکر نکنید این را فقط ما به مردم فلسطین کمک می کنیم مردم مظلوم سوریه. عرض کردم ما با دشمنان الهی سر جنگ داریم پیامبر هم الگو و اسوه ماست. این دشمنان می توانند در جبهه مقابل فلسطینی ها باشند در یمن باشند در مقابل حزب الله یمن باشد، این دشمنان الهی که ما در مقابلشان می ایستیم می تواند در عراق باشد در سوریه باشد در هر کجا که هستند مردم عزیز ما آن جایی که نیاز به فدا کردن جان خودشان هست جوانانشان را قربانی می کنند. آن جایی که نیاز به جهاد اموالشان است اموالشان را در معرض قرار می دهند و می گویند باید کمک کرد. هر چه دست مان بر می آید، ما آماده ایم. در بحث انفاق هم الان در حال حاضر هموطنان عزیز ما در استان کرمانشاه سر پل ذهاب در غرب کشور آن چند شهرستانی که حادثه دیدند مرکز زلزله آنجا بوده همچنان نیازمند به مساعدت های شما هستند. فرقی هم نمی کند. هلال احمر زحمت می کشد جمع آوری می کند سپاهیان عزیز بسیجیان عزیز مساجد مردم دولت همه و همه باید دست هم بدهیم به هر حال مقام معظم رهبری فرمودند لشکری و کشوری هر کسی که هر کمکی از دستش بر می آید انجام بدهد. ما هم در مصلای امام علی آمادگی داریم عزیزان شبانه روز کمک های شما را جمع آوری کنند که حالا چندین ماشین بزرگ این کمک ها منتقل شده به آن منطقه. باز هم آمادگی داریم آن چیزی که اعلام شده وسایل لباس های گرم زنانه، اگر در منزل دارید، اولویت با لباس های نو یا لباس هایی که خودتان دارید استفاده می کنید یعنی لباس هایی که ارزنده هستند نه لباس های مندرس و کهنه ای که کنار گذاشتید. لباس های گرم زنانه الان مورد نیاز در آن منطقه هست. شیر خشک برای کودکان، مخصوصا کودکانی که مادران خودشان را از دست دادند، یتیم هایی که نیاز هست به شیر خشک الان اعلام کردند پتو و وسایل گرم کننده به هر حال عزیزان هر کاری از دستشان بر می آید، شاید ما بگوییم حالا من ده کیلو برنج هم دادم چه اتفاقی می افتد. نه. اینطور نگاه نکنیم. اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود. این برکات الهی در جمعیت است. دست خدا با جمعیت است. خداوند هم برکت می دهد. الان برنج و روغن و این وسایل پخت و پز مورد نیازشان است ما یک آشپزخانه ای همان موکبی که در کربلا داشتیم در همانجا مستقر کردیم در مکانی در سرپل ذهاب آنجا هم سریعا پخت و پز را شروع کردیم که انشاءالله به عزیزانی که نیاز دارند روستاها مخصوصا. نیاز به کمکم های شما هم هست عزیزان کمک های شما را بیاورند از همینجا کمک ها به آنجا می رود و مستقیما در بین مردم روستاهای آنجا غذای گرم داده می شود کمک ها در آنجا توزیع می شود. خداوند به همه شما خیر کثیر عنایت بکند.

امیرالمومنین (ع) در حکمت ۱۳۱ نهج البلاغه، ما بعضی وقت ها شاید بگوییم چرا این بلاها برای ماست چرا در ایام اربعین، چرا در جاهای دیگر این بلاها نمی رود اما امیرالمومنین (ع) می فرمایند دنیاست، دنیا دار عبرت است. بعضی وقت ها خداوند متعال در حکمت ۱۳۱ نهج البلاغه است، می فرماید خداوند در دنیا بعضی از بلاها را مثال برای بلاءهای آخرت قرار می دهد برای مردم. متنبه بشوند. فمثلت یعنی نمونه ای از بلاهای کوچک که نشان دهنده بلاهای بزرگ تر هستند. که بر اساس سوره سجده آیه ۲۱ استناد می کند به این آیه شریفه که وللنذیقنهم من العذاب الادنی دون العذاب الاکبر لعلهم یرجعون. تا چشم ها باز بشود. گوش ها باز بشود. متنبه بشوید اذا زلزلت الارض زلزالها. این زلزله عظیم حالا یک زلزله ای آمد ۷ ریشتر در شهری آمد، ممکن است تمام دنیا همینطور زلزله بشود برای خدا کاری ندارد. زلزله قیامت در انتظار است. فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره فمن یعمل مثقال ذره شرا یره. شما آمادگی باید داشته باشید هر لحظه ممکن است این زلزله رخ بدهد هر لحظه ممکن است این اتفاق برای ما هم بیفتد. انشاءالله که خداوند متعال این عزیزانی که در این ایام از دنیا رفتند، به حق نبی مکرم اسلام به حق آقا امام حسن مجتبی (ع) به حق اهل بیت، به حق آقا علی بن موسی الرضا (ع) ببخشد و بیامرزد ایام اربعین حسینی بود با شهدای کربلا مشهور بگرداند. و به بازماندگان این عزیزان مخصوصا عزیزانی که در اندیشه زندگی می کنند، عزیزانی که کرمانشاهی هستند سرپل ذهابی هستند یا عزیزانی که در آن روستاها استان کرمانشاه در جمع ما شاید باشند اقوامشان به رحمت خدا رفتند ما از خداوند متعال برای آن عزیزان هم صبری جمیل و اجری جزیل از خداوند متعال خواهانیم.

حماسه اربعین

اما رهبر عزیزمان از مردم عراق و دولت عراق هم تشکر کردند ایام اربعین را پشت سر گذاشتیم. انشاءالله که قبول باشد آن عزیزانی هم که در این پیاده روی شرکت کردند، این قدم ها انشاءالله سر پل صراط نلرزد. کسانی هم که نرفتند انشاءالله سال آینده خداوند توفیق زیارت اربعین حسینی را روزیشان بکند. هر طوری است سعی بکنید که خودتان را برسانید به کربلای معلا. اگر شده سالی یک مرتبه امام صادق (ع) فرمودند اغنیا سالی دوبار فقرا سالی یک بار خودشان را به کربلا برسانند. این توصیه امام صادق (ع) است. ایام اربعین فرصت خوبی است برای کسانی که بودجه کافی ندارند از این فرصت استفاده کنند با حداقل هزینه خودشان را به کربلا برسانند از آن فضای معنوی استفاده کنند مقام معظم رهبری هم تشکر کردند و فرمودند این اجتماع باید عزم همگان را ثابت و استوار کند و مهم است که در این مسیر همواره ثبات قدم داشته باشیم. این مسیر مسیر عشق است. ما با حضور در راهپیمایی اربعین حسینی مقام سیدالشهداء و مقام شهادت و مقام مجاهدت و مقام مقابله با ظلم و ستم را بزرگ می شماریم و در روز بزرگ در روز اربعین این حماسه عظیم این شور حسینی که حضور میلیونی امسال بین ۲۵ تا ۲۸ میلیون نفر اعلام شد. سیل عظیم جمعیتی که خودشان را به کربلای معلا رساندند. پیامی هم برای دشمنان اسلام داشت که نماد حضور شیعیان و پیروان ولایت را ببینید. این ۲۸ میلیون نفر قطره ای از سیل خروشان عاشقان اهل بیت (ع) هستند که آماده هستند آقا و مولایشان بیایند و حرکت کنند به سمت ایشان و شرایط ظهور را فراهم کنند. انشاءالله که  امسال سال ظهور امام زمان باشد و آن اربعینی که با حضور آن حضرت باشد شیرین تر است.

اهم مناسبت ها

اما سریعا من اهم مناسبت ها را بگویم. امروز جمعه ۲۶ آبان مصادف با ۲۸ صفر رحلت جانگداز رسول گرامی اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) و شهادت سبط اکبر آن حضرت امام حسن مجتبی (ع) است همچنین سالروز آزادسازی شهر عاشقان شهادت سوسنگرد هم هست. امروز همانطور که رحلت پیامبر اسلام است سالروز آزادسازی سوسنگرد هم هست. یک رمزی در آزادسازی شهر عاشقان هست عاشقان شهادت معروف به شهر عاشقان شهادت است سوسنگرد. یاد و خاطره همه شهدای عزیزمان را گرامی می داریم مخصوصا شهدای هشت سال دفاع مقدس، و آن جمله معروف حضرت امام (ره) که تا فردا سوسنگرد باید آزاد شود. این تبیین حقانیت جایگاه ولایت فقیه است. در واقع جایگاه ولایت همان جایگاه نبوت است. تبعیت از نبوت، تبعیت از ولایت، وقتی حضرت امام می فرماید فردا باید سوسنگرد آزاد شود. حصر باید شکسته بشود. این امر، امر ولایی است. می بینیم رزمندگان اسلام گوش به فرمان امام و این حصر را می شکنند، سوسنگرد را آزاد می کنند، خرمشهر را آزاد می کنند. مردم ما نشان دادند که واقعا پیامبر را الگو و اسوه خودشان قرار دادند در طول تاریخ انقلاب، چه قبل از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب، ۸ سال دفاع مقدس، حوادثی که بعد از دفاع مقدس اتفاق افتاد و کمتر از آن حادثه تلخ هشت سال دفاع مقدس نبود، در سال ۸۸ یک عده ای جمع شدند همان دشمنانی که خودشان را مخفی کرده بودند خودشان را آشکار کردند، اما دیدیم مردم انقلابی چطور آمدند مانند سدی محکم در مقابل آنها ایستادند. این تبعیت از ولایت و الگو و اسوه قرار دادن پیامبر عظیم الشان اسلام را مردم ایران ثابت کردند که پیرو پیامبرشان هستند. پیرو ولایت و جایگاه ولایت هستند و تا زمانی که این تبعیت باشد همانطور که در آن سختی های اوایل انقلاب خیلی از انقلاب ها در منطقه اتفاق افتاد، به یک سال نکشید، انقلاب از بین رفت، مصادره شد، دوباره یک حاکم آمریکایی بر سر کار آمد، اما تنها انقلابی که در دنیا ۳۸ سال مقاومت کرده با همه فتنه ها، نقشه را نقش برآب کرده و امروز هم می بینیم در منطقه یا النصره یا طالبان یا داعش را به راه می اندازند یا اقلیم کردستان را می خواهند مستقل کنند یا در لبنان می روند نخست وزیرشان را تحت فشار قرار می دهند برای اینکه استعفا بدهد و منطقه را دائما به مرز آشوب می کشانند. همه این نقشه ها، خنثی شده هیچ کدامش به هدف نرسیده و همه و همه رمز موفقیتش تبعیت از ولایت بود. تا وقتی که ما از ولایت تبعیت کنیم پیروز هستیم. تا وقتی پیامبر را الگو و اسوه خودمان قرار بدهیم اسلام عزت دارد اسلام پیروز است اسلام شکست نمی خورد اما حضرت امام (ره) فرمودند آن روزی که ولایت را کنار گذاشتید و اگر به اسلام سیلی زدند دیگر اسلام سرش را نمی تواند بلند کند. حالا حالاها سرش را نمی تواند بلند کند. لذا با شهدای سوسنگرد با شهدای هشت سال دفاع مقدس عهد ببندیم که پیرو ولایت باشیم پیامبر را الگو و اسوه خودمان قرار بدهیم.

اما همانطوری که عرض کردم نخست وزیر لبنان در یک حرکت غیرمنتظره ای که همه را متعجب کرد، می رود به دعوت پادشاه عربستان و در آنجا از یک شبکه تلویزیونی استعفای خودش را اعلام می کند. باعث تعجب همه می شود چطور شد یک سال او نخست وزیر بود آن اتحاد و همدلی که در کشور لبنان ایجاد شده بود چرا دوباره این اتحاد شکست؟ علتش چیست؟ چه بسا در این یکسال جناب آقای حریری با نفوذی که حزب الله در لبنان دارد و خدا حفظ کند سیدحسن نصرالله با نفوذی که این سید جلیل القدر این سید ولایی که خودش را شاگرد مقام معظم رهبری می داند دست بوس مقام معظم رهبری است، و ما باید یاد بگیریم تبعیت از ولایت را از حزب الله لبنان که رمز موفقیتشان هم تا به امروز تبعیت از رهبری بوده. الحمدلله امروز آن جمعیت ۵ هزار نفری حزب الله تبدیل شده به یک لشکر ۱۵۰ هزار نفری. لشکر ۱۵۰ هزار نفری که همین الان اگر مقام ولایت اجازه بدهد آمادگی دارند که اسرائیل را از بین ببرند و نابود کنند اما مقام معظم رهبری فرمودند ۲۵ سال آینده. تا ۲۵ سال آینده اسرائیل محو خواهد شد. این نظر یک اسلامشناس است. کارشناس است. نظر یک شخصیتی که تا به امروز سخنانی که گفته همه به موقع خودش به هدف رسیده و تا به حال نشده که مقام معظم رهبری حرفی بزنند و به نتیجه نرسد.

امروز سیدحسن نصرالله نبض لبنان را در دست گرفته و در این یکسال یقینا آقای حریری نوکر خوبی نبوده برای سعودی ها، چون داعش که شکست خورد آقای حریری خب تابعیت سعودی دارد، اصلا از نزدیکان خاندان سلطنتی سعودی هاست چه بسا این شاهزاده هایی هم که کودتایی شد دستگیر کردند و آقای حریری را هم دعوتش کردند و کارشناسان می گویند در بازداشت خانگی به سر می برد یک علتش همین باشد که او نتوانسته خوب خوش خدمتی کند نتوانست حزب الله را به حاشیه براند. لبنان در دست حزب الله است. داعش شکست خورد. حزب الله در منطقه پیروز شد. رئیس جمهور لبنان الان طرفدار حزب الله است پر و پا قرص پای حزب الله ایستاده. مردم لبنان پای حزب الله ایستادند. الحمدلله این نقشه شان هم یقینا نقش برآب خواهد شد مثل بقیه نقشه ها. ببینید بحث اقلیم کردستان را در عرض یک هفته جمعش کردیم اصلا اجازه ندادیم آنجا حادثه ای اتفاق بیفتد. این توطئه هم به فضل الهی خنثی خواهد شد به فضل الهی مردم یمن هم عن قریب از دست خونریز آل سعودی که امروز دست اسرائیل را از پشت بستند و امروز اسرائیلی ها دیگر در منطقه کاری ندارند می گویند وقتی که یک آل سعود هست دیگر ما چرا مسلمان کشی راه بیندازیم. انشاءالله هر چه زودتر به فضل الهی آل سعود هم نابود بشوند این اختلافاتی که در داخل شان هست اللهم اشغل الظالمین بالظالمین مشغول هم بشوند  انشاءالله به فضل الهی مردم شیعیان مظلوم بحرین هم نجات پیدا کنند از آل خلیفه که نابودی آل سعود نتیجه اش یقینا نابودی آل خلیفه هم در بحرین است. الحمدلله در عراق دیگر آخرین روزهای پاکسازی داعشی ها را پشت سر می گذاریم عن قریب جشن پیروزی را بعد از همین ماه صفر منتظرند که ماه صفر تمام بشود جشن پیروزی را بگیرند در سوریه هم الحمدلله امروز هفتاد درصد خاک سوریه در دست حزب الله و در دست حشدالشعبی هاست، در دست ارتش سوریه است آن سی درصد هم بیابان ها و معمولا حالاجاهایی که خیلی استراتژیک نیست در دست آنهاست انشاءالله آن هم به زودی و به فضل الهی انشاءالله آنها هم از آنجا نابود می شوند و پرچم اسلام انشاءالله در منطقه به اهتزاز درخواهد آمد و این پرچم را انشاءالله به دست صاحبش خواهیم رساند.

دوشنبه ۲۹ آبان ماه را داریم آغاز هفته بسیج را داریم که اینجا تبریک عرض می کنم به همه بسیجیان عزیز، و مقام معظم رهبری فرمودند که تا بسیج هست نظام اسلامی و جمهوری اسلامی از سوی دشمنان تهدید نخواهد شد. باید بسیج را حفظ کنیم بسیج لشکر مخلص خداست، جایگاه بسیج در دل مردم هست  اینها سخنان مقام معظم رهبری است بسیج لشکر انقلاب و به سمت اهداف انقلاب حرکت می کند بسیج یک فرهنگ است فرهنگ معنویت فرهنگ ایثار فرهنگ شجاعت فرهنگ از خودگذشتگی و آزادگی بسیج مدافع انقلاب و اسلام است این ها  سخنانی است که فرمانده کل قوا بیان فرمودند.

امروز هم در این حادثه ای که اتفاق افتاده می بینیم بسیجیان عزیز پاسداران عزیز مردم عزیزمان را یاری کردند زلزله زدگان عزیز که نیاز به کمک داشتند در منطقه یاری کردند. خداوند انشاءالله این بسیجیان عزیز را حفظ کند توفیقاتشان را روز افزون کند و مقام معظم رهبری هم فرمودند بسیجی بودن فقط به کارت داشتن نیست همه عزیزانی که در مسیر انقلاب هستند در راه انقلاب هستند حافظ انقلاب هستند پیرو ولایت هستند بسیجی هستند تا وقتی که بسیج و بسیجی و فرهنگ بسیج در بین ماست یقینا انقلاب هم زنده است و پرچم اسلام و تشیع هم در منطقه به اهتزاز درمی آید.

اما نکته ای که هست الان همین الگوی بسیج مان را در عراق دارند پیاده می کنند، حشد الشعبی در عراق که هادی العامری فرمانده حشد الشعبی عراق است در واقع همین نمونه بسیجیان ما در عراق است که در ایام اربعین عزیزانی که امسال اربعین آمدند، امسال امنیت داخل شهرها را به بسیجیان عراقی سپرده بودند، دیدید که چطور امنیت را برگزار کردند الحمدلله مراسم برگزار شد، امنیت جاری بود. هیچ ممانعتی نبود، نه تانکی بود نه نیروی نظامی اسلحه ای بود نامحسوس همه آن عزیزانی که می دیدید چفیه ای به دوش انداختند با لباس شخصی و بسیجی، نامحسوس امنیت کربلا و شهرهای زیارتی عراق را به عهده داشتند هیچ اتفاقی هم الحمدلله نیفتاد. نمونه این بسیج در کشور سوریه اتفاق افتاده در کشور یمن اتفاق افتاده، انشاءالله هر چه زودتر در بحرین هم اتفاق بیفتد، نمونه حشد الشعبی ها و انصارالله و حزب الله و فاطمیون، من آنجا با یکی از این عزیزان پاکستانی صحبت می کردم، گفتم اوضاع و احوال چطور است؟ گفت الحمدلله آنجا هم نیروهای بسیجی به عنوان زینبیون فعال هستند گفتم فرمانده تان کیست؟ گفت فرمانده مان مخفی است فعلا. در افغانستان فاطمیون جان گرفتند نمونه بسیجی های ما، جاهایی که حکومت خیلی همکاری نمی کند فرماندهان مخفی هستند، آنجایی که حکومت همراهی می کند مثل هادی العامری ها و سیدحسن نصر الله ها و در حشد الشعبی ها فرماندهان بسیجی هایشان مشخص هستند. انشاءالله که این شبکه عظیم نیروهای حزب الله در منطقه شکل بگیرد و ما ببینیم آن روزی را که در منطقه ما یعنی حتی همسایه های ما یک آمریکایی هم حتی حق نداشته باشد و جرئت نداشته باشد که وارد این کشورها بشود.

اما آخرین مناسبت یکشنبه ۲۸ آبان سی ام سفر است، آخرین روز ماه صفر هم هست، سالروز شهادت ابالحسن علی بن موسی الرضا (ع) است امام صادق (ع) فرمودند به زودی نوه من در سرزمینی به نام طوس و شهری که نامش خراسان است دفن خواهد شد. هر کسی که عارفا بحقه به زیارت او برود من امام صادق روز قیامت می آیم با دست خودم دستش را می گیرم و او را به بهشت می برم. امام صادق (ع) وعده داده. خود آقا علی بن موسی الرضا (ع) فرمودند هر کسی به زیارت من بیاید سه جا من به زیارتش می آیم. کسانی که رفتید به زیارت امام رضا، ای کسانی که عشق زیارت امام رضا در دل هایتان است، آنهایی که این ایام می خواستید بروید فرصتی نشد بعد از این ایام می خواهید بروید به زیارت این امام رئوف، اباصلت می گوید وقتی حضرت را مامون احضار کرد به من گفت اباصلت من می روم پیش مامون، اما وقتی برگشتم اگر دیدی عبا به سر کشیدم بدان کار تمام است. اباصلت می گوید آرام و قرار نداشتم. در میان کوچه قدم می زدم ببینم آقایم می آید آیا عبا به سر می آید یا نه. می گوید یک وقت دیدم امام رضا دارد می آید و عبا به سر کشیده. اباصلت می گوید شمردم ۵۰ مرتبه روی زمین نشست بلند شد هی می گفت آخ جگرم. می گوید وارد حجره شد، درب حجره را بست. اباصلت هیچ کسی را راه نده. لایوم کیومک یااباعبدالله. می گوید فرش های کف حجره را کنار زد. آقا چه می کنی؟ گفت می خواهم مثل جدم حسین روی خاک ها دست و پا بزنم. اباصلت می گوید هی می گفت جوادم کجایی؟ عزیزم کجایی؟ اباصلت می گوید من درها را بسته بودم. یک وقت دیدم یک جوان رعنا اشبه الناس بعلی بن موسی الرضا وارد حجره شد. آقاجان من درها را بستم شما از کجا وارد حجره شدید؟ یک وقت علی بن موسی الرضا به خودش می پیچید. بلند شد دست هایش را باز کرد  امام جواد را در آغوش گرفت. عزیزان اینجا امام جواد سر بابا را به دامن گرفت، من همیشه عرض می کنم تسلیت گفتن به فرزند در داغ پدر خیلی سخت نیست اما آنجایی خیلی سخت است که پدر سر پسر را به دامن بگیرد. اما در کربلا برعکس شد. اباعبدالله آمد بالای نعش علی اکبر یک نگاهی به قد و بالای علی کرد یک جای سالم پیدا نکرد. نوشتند صورتش را روی صورت علی گذاشت فوضع خدّه علی خدّه. فریاد می زد ولدی علی. ولدی علی. الالعنه الله علی القوم الظالمین وسیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون.

بارپروردگار به حق علی بن موسی الرضا قسمت می دهیم امام ما عزیز ما رهبر ایران است،خدایا قسمت می دهیم فرج منتقم خون حسین، آقا و مولا و امام زمان مان را برسان. این توسلات، آخرین روزهای ماه صفر است دو ماه عزاداری کردید، دو ماه عرض ارادت، دو ماه لباس سیاه به تن کردید، خدایا این توسلات و این عزاداری ها و این لباس مشکی پوشیدن ها و سینه زدن ها و زیارت ها مورد رضایت امام زمان مان قرار بده. آخرین روزهای ماه صفر است اگر تا این لحظه را هم ما را نبخشیده ای و نیامرزده ای ما و همه گذشتگان مان را ببخشای و بیامرز. عاقبت همه ما را ختم به خیر بگردان. به حق علی بن موسی الرضا شر و مکر دشمنان ما را به خودشان برگردان. بارپروردگارا خبر نصرت و پیروزی مدافعان حرم، سپاهیان اسلام، به حق علمدار حسین، به حق آن مدافع حرم کربلا ابالفضل، الساعه خبر پیروزی شان را به ما برسان. اموات گذشتگان ذوی الحقوق ثوابی از این مجلس، ثوابی از این ذکر مصیبت به روح همه شان، گذشتگان جمع حاضر عاید و واصل بگردان.

 

 

434 (2)

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.