خطبه ای نماز جمعه سوم آذر ۹۶ در شهر اندیشه

بسم الله الرحمن الرحیم

خطبه اول

علی علیه السلام در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه و ویژگی های اهل تقوا می فرمایند فالمتقون هم اهل الفضائل. اهل تقوا دارای ویژگی های خاصی هستند به هر کسی اهل تقوا گفته نمی شود. اهل تقوا نشانه هایی دارند منطقهم الصواب، عرض کردیم چند تا نشانه را و ملبسهم الاقتصاد و مشیهم التواضع، غضّوا ابصارهم عمّا حرمّ الله علیهم.

نگاه های اهل تقوا

اهل تقوا مراقب نگاهشان مراقب زبانشان مراقب گفتارشان هستند اهل تقوا از آن چه که خداوند نهی فرموده خودشان را مراقبت می کنند غضّوا ابصارهم عما حرم الله علیهم آن چه را که خداوند امر فرموده که نگاه نکنید غضّوا ابصارکم چشم هایتان را پایین بیندازید. این نعمت دیدن، نعمت سلامتی، شکرگزاری نعمت بینایی فرمانبرداری از خداوند متعال در نگاه است. فالمتقون هم اهل الفضائل. اهل تقوا در نگاه های خودشان متفاوت هستند، آنها در نگاه کردن به محرم و نامحرم تفاوت قائل هستند. اهل تقوا در نگاه به همسر نگاه به فرزند، نگاه به نامحرم، نگاه به اجانب اینها اهل تقوا فرق قائل هستند. آن نگاهی که خداوند متعال به ما اجازه می دهد که به همسر و محرم خودمان نگاه کنیم آن نگاه برای دیدن نامحرم حرام است. نگاه ما نسبت به فرزندانمان نگاه با محبت، نگاه ما نسبت به دوستان، نگاه ما نسبت به دشمنان، با غیض و غضب، چقدر فرق دارد این نگاه ها. چقدر دین قشنگی داریم. شاید خیلی از آیین ها چون به هر حال اگر دین بگوییم، دین الهی است، همه ادیان آموزه هایشان با هم فرقی ندارد، اما این آیین ها که براساس سلایق شخصی و انسانی شکل گرفتند و چه بسا آن چه را که برای آنها مهم باشد انسان و لذت های انسانی است. شاید برای خیلی از آیین ها نگاه ها هیچ فرقی نداشته باشد آن نگاهی که افراد به همسر و پدر و مادرشان دارند به یک غریبه دارند به فرزندانشان دارند یکسان باشد اما نگاه اهل تقوا اینطور نیست. اهل تقوا هر نگاهی که به نامحرم می افتد سرشان را پایین می اندازند وقتی نگاهشان به همسرشان می افتد با تمام وجود نگاه با عشق و سراسر محبت به انها نگاه می کنند. خود نگاه زبان و حرف دارد. نگاه با خشم و غضب نسبت به اهل معصیت، و کفار و نافرمانان الهی خودش یکی از مراتب امر به معروف و نهی از منکر است در مرحله اول نگاه با غضب، او بداند که تو ناراحت شدی از این منکر.

اما در سوره نور عرض کردیم در آیه ۲۹ خداوند هم زنان را مورد خطاب قرار می دهد و هم مردان را مورد خطاب قرار می دهد. قل للمومنات یغضضن من ابصارهنّ و قل للمومنین یغضّوا من ابصارهم، هم به اهل ایمان مردان را مورد خطاب قرار می دهد و به زنان هم بگو همچون مردان نگاه های خودشان را کنترل بکنند و مراقبت بکنند. این طور نیست که وقتی بحث نگاه می شود به مردان بگوییم که آقایان نگاه شان را حفظ کنند. نه. فرقی ندارد در بحث نگاه بین زن و مرد فرقی نیست. اگر نگاهی برای مردان جایز نباشد یقینا برای زنان هم بعضی نگاه ها جایز نیست و حرام است. ما انسان ها در رابطه با نافرمانی ها و محرمات الهی منافع خودمان را در نظر می گیریم و تک بعدی نگاه می کنیم. اینکه پیامبر اسلام می فرمایند در هر عمل و گفتاری و در هر نگاهی و در هر شنیده ای همه جوانب را بسنجید و بعد عمل کنید همینجاست. در بحث نگاه شاید نگاه حرام لذت داشته باشد ما یک بعدش را می بینیم که محرومیت از این لذت است می گوییم اگر نگاه نکنیم از این لذت محروم می شویم. اما همه گناهان اینطور است. همه نافرمانی های خداوند این طور است. علل اینکه انسان ها نافرمانی می کنند همین است که آنها فقط یک بعد قضیه را نگاه می کنند و آن هم منفعت شخصی خودشان است همه جوانب را نمی سنجند.

حجاب اهل تقوا

عرض کردیم یکی از راه های مقابله با نگاه، پوشش اسلامی و حجاب است باز در اینجا وقتی می گوییم حجاب همه ذهن ها می رود روی بانوان در حالی که حجاب دو طرفه است هم مردان و هم زنان، حجاب یعنی پوشش، این پوشش هم باید در مردان باشد و هم در زنان باشد. منتها موضوعش فرق می کند احکامش هم فرق می کند. موضوع پوشش بانوان ما با موضوع پوشش مردان فرق د ارد. در بحث حجاب یک بعدش شاید آن هم نه برای همه، برای آنهایی که واجبات الهی را زیبا می بینند سختی ندارد. اینها همه شیرینی است حجاب، نماز، روزه، جهاد، پرداخت خمس، اما بعضی ها یک بعدی می بینند. فقط پرداخت خمس را می گویند کسر سرمایه. یک بعدش را می بیند. می گوید اموالم کم می شود خمس نمی دهد. نگاه می کند خب از یک لذت محروم می شوم، نگاه می کند. در حجاب می گوید سخت است دست و پاگیر است گرم است حجابش را رعایت نمی کند اما اگر بخواهیم تمام جوانب را بسنجیم در هر موضوعی، در بحث حجاب اگر حجابم را رعایت نکنم، ممکن است به خانواده ها صدمه برسد. جامعه من صدمه ببیند، استحکام خانواده ها سست بشود، پایه خانواده ها از بین برود. جامعه اسلامی دیگر جامعه اسلامی نباشد. تمام جوانب را بسنجیم. چرا فقط یک بعد حجاب را می بینید.

تفکر همه جانبه درباره احکام خدا

من اگر خمس پرداخت نکنم چه اتفاقی می افتد؟ اگر پرداخت بکنم مقداری از سرمایه من می رود اما اگر پرداخت بکنم رضایت الهی را در پی دارد رضایت امام زمان را در پی دارد، باعث می شود سهم سادات و سهم امامم را پرداخت بکنم فقرا در جامعه تغذیه بشوند، فقر کاهش پیدا بکند امنیت مردم بالا برود، سرقت آمارش کاهش پیدا بکند. این جوانب مختلف سنجیدن بایدها و نبایدهای الهی است. اینکه انسان ها همیشه یک بعد را می بینند، اگر همه بایدها و نبایدها همانطور که پیامبر اسلام فرمودند فتدبر عاقبته. همه عواقب امور را بسنجیم هیچ وقت دچار انحراف و اشتباه نمی شویم، یک بعدی نگاه نکنیم به بایدها و نبایدهای الهی. همیشه تمام ابعاد را ببینیم. یک نماز جمعه ای برگزار می شود اگر شرکت بکنم چه تاثیری دارد شرکت نکنم چه تاثیری دارد. یک خرده فکر کنیم رویش بعد ترغیب می شویم به حضور در نماز جمعه. اگر در این جهاد و راهپیمایی شرکت بکنم اگر این واجبم را انجام بدهم آن حرامم را ترک بکنم سعی بکنیم همیشه همه جوانب بایدها و نبایدهای الهی را بسنجیم و بعد عمل بکنیم اینطوری هم انگیزه مان قوی تر می شود من اگر نماز شب بخوانم یا نخوانم چه اتفاقی می افتد، همه جوانبش را بسنجیم. اگر بخوانم از استراحت شبم و شیرینی خواب صبحگاهان باید بزنم. اگر بخوانم جزء اولیای خدا می شوم سیره پیامبر اسلام است، نورانیت در چهره، فشار قبر کاسته می شود امام زمان راضی می شود خدا راضی می شود عمرم پرخیر و برکت می شود. بیش از ۵۰ اثر برای نماز شب ذکر کردند. روزیم زیاد می شود. وقتی همه جوانب را در نظر می گیریم می بینیم در مقابل یک لذت زودگذر این ۵۰ اثر و عاقبت ما را تشویق می کند به خواندن نماز شب. نگاه هم همینطور است.

ادامه بحث نگاه

لذا پیامبر عظیم الشان اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) می فرمایند النظره الاولی خطر. اولین نگاه اولین نظری که چشم مان به حرام می افتد آن ناخواسته است، والثانیه عمد، نگاه دوم نگاه عامدانه و با نیت است. فرقی ندارد حالا این نامحرم و نگاه به حرام، که امیرالمومنین می فرماید اهل تقوا مراقب چشمان خودشان و نگاه های خودشان هستند یک موقع هست که به نامحرمی که در اقوام دوستان مجالس خیابان مراکز تجاری می بینیم یک موقع هست که تصویر نامحرمی را می بینیم یک موقع هست فیلم نامحرمی را می بنییم یک موقع هست در شبکه هاست، گاهی ناگزیریم ما که آسیدهاشم حداد نیستیم که چشم مان عادت کرده باشد خودبخود در برابر نامحرم بسته باشد. آنها اولیای خدا بودند و کرامت داشتند. چشم شان خود به خود بسته می شد و حرام را نمی دیدند. از کرامات مرحوم آسیدهاشم حداد از شاگردان مرحوم قاضی بود، وقتی باحرام مواجه می شد خودبخود چشمش بسته می شد. اما ما که اینطور نیستیم در نگاه اول اشکال ندارد ناخواسته است، یعنی گناهی نیست بر ما. درست است که تیری است مسموم از سمت شیطان شلیک می شود. اما با یک تیر کسی زمین نمی افتد زخمی می شود. اما نگاه دوم دیگر با نیت است. این دیگر عمد است. نگاه سوم را پیامبر اسلام می فرمایند والثالثه تدمّر. نگاه سوم نابود کننده است ویران کننده است. تقوایت را نابود می کند بصیرتت را نابود می کند از مسیر منحرفت می کند. آرامشت را می گیرد. چه بسا اندوه طولانی برای یک نگاه در کمینت باشد. این آمار طلاق ها روز به روز دارد بالا می رود فکر نمی کنید یکی از عوامل مهمش کنترل نکردن نگاه ها باشد، اینکه گفتم جوانب همه را باید سنجید. آمار جرم و جنایت و آزار جنسی که آمارش در جامعه ما متاسفانه دارد روز به روز بیشتر می شود بی اعتمادی ها بیشتر می شود ایمان ها ضعیف تر می شود. دیگر ظاهر و باطن افراد را خیلی نمی شود تشخیص داد. البته این شبکه های اجتماعی باعث شده که حداقل ظاهر و باطن افراد را بهتر بشناسیم. بعضی ها را می بینیم در این شبکه ها، بیرون می بینیم می گوییم اینها پیغمبر هستند، ولی در شبکه ها عکس ها و پروفایل هایشان را می بینیم تعجب می کنیم. می گوییم عجب. مواظب باشیم مراقب باشیم. یعلم خائنه الاعین وماتخفی الصدور.

شاید چندروزی مخفی کردیم کسی متوجه نشد، در دنیا ظاهرمان و باطنمان فرق داشت اما خلّص عملک فان النقاد بصیر. او می داند. او تشخیص می دهد آن نقادی که روز قیامت می خواهد نقادی کند. یعلم خائنه الاعین. آن نگاه های خیانت کار را می شناسد. عزیزان مراقب باشیم مواظب باشیم. در نگاه اول عمدی در کار نیست اما نگاه دوم را مراقب باشیم. عامدانه است استغفار کنیم به خدا پناه ببریم و در نگاه سوم مراقب باشیم که ایمان مان ویران نشود.

اما امیرالمومنین در خطبه ۳۲ نهج البلاغه یکی از راه های مراقبت نگاه های حرام و غضّ بصر را می فرمایند یاد قیامت است. یاد روز حساب و کتاب بیفتیم. آنجا دیگر نمی توانیم فرار بکنیم.

در خطبه ۳۲ نهج البلاغه وقتی حضرت دارد وصف مردان مشتاق الهی را بیان می کند، حال ان ها دیدنی است این خطبه در طبقات دنیا، پنجمین ویژگی مردان الهی را حضرت می فرماید وبقی رجال غضّ ابصارهم ذکر المرجع. یعنی یاد قیامت و محل رجوع به دنیا، مردان الهی، مردانی که شوق به دیدار خداوند دارند، کسانی هستند، رجالی هستند، من المومنین رجال صدقوا ماعهدوا علیه. این رجال فقط مردان را شامل نمی شود زنان را شامل می شود. کسانی که مردانه پای عهد و پیمانشان ایستادند و نگاه های حرامشان را کنترل کردند، به یاد روز قیامت و ترس روز حساب و کتاب که در آن روز یوم تبلی السرائر روزی که همه اسرار آشکار می شود روزی که همه متوجه می شوند عجب این شخصیتی داشته ما اطلاعی نداشتیم. قیامت خیلی دیدنی است.

خدایا به حق آقا و مولایمان امام زمان (عج) قسمت می دهیم که روز قیامت ما را رسوا مگردان. آن تقوایی که ما را به تو نزدیک می کند آن تقوایی که باعث می شود ما نگاهمان را حفظ بکنیم زبانمان را نگاه بداریم روزی ما و خانواده هایمان بگردان. خیلی از این نگاه ها در اثر غفلت است خدایا یک لحظه ما را به این نفس سرکش و وساوس شیطانی غافل وامگذار. خدایا اگر تا این لحظه هم ما را نبخشیده ای و نیامرزده ای ما و گذشتگان مان را ببخشای و بیامرز.

خطبه دوم

خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و مراقبت در گفتار و نیات و اعمال. اما ضمن عرض تبریک به مناسبت هم ماه ربیع الاول و هم این پیروزی عزت مندانه سرداران سپاه اسلام و نیروهای مدافع حرم در این جبهه حق علیه تکفیری ها، خدمت همه شما نمازگزاران عزیز، هفته بسیج را پشت سر می گذاریم که لازم است هفته بسیج را هم تبریک عرض بکنم خدمت همه بسیجیان عزیز، امت حزب الله. همه بسیجیان و همه مردم بسیجی که دلهایشان برای انقلاب می تپد در مسیر انقلاب و ارزش های انقلاب و در مسیر ولایت و پشتیبان ولایت هستند پشتیبان انقلاب هستند، تشکر می کنم از فرماندهی محترم بسیج حوزه شهید بابابزرگی برادر عزیزم جناب آقای میرزایی بزرگوار که پیش از خطبه ها شما را به فیض رساندند.

بررسی سفر رهبری در بازدید از زلزله زدگان کرمانشاه

اما رهبر فرزانه انقلاب مان در هفته ای که گذشت در دیدار چهره به چهره خودشان با آسیب دیدگان زلزله غرب که همه شما شاهد بودید معظم له چهره به چهره چادر به چادر با این آسیب دیدگان دیدار داشتند و مرهمی شدند بر زخم این عزیزان. واقعا خیلی سخت است مقام معظم رهبری هم فرمودند ما در آن حال و هوا نیستیم، این شب ها مخصوصا در خانه های گرم و نرم مان استراحت می کنیم اما آنها در آن چادرها با آن وضعیت بارش باران و سرما و باد و طوفانی که هست. واقعا سخت است. خداوند صبرشان بدهد. انشاءالله خداوند آن آرامش و سکینه را در دل های آنان قرار بدهد.

اما رهبر انقلاب مان در بازدید از آن مراکز، در جلسه ای که همه مسئولان استانی و محلی و نیروهای انتظامی و نظامی تشریف داشتند فرمودند مهمترین اولویت کنونی مساله تامین مسکن زلزله زدگان و بازسازی مراکز تخریب شده است، برای انجام این مسئولیت، مدیریت متمرکز لازم است. رهبر انقلاب با قدردانی از زحمات مسئولان عزیز به ویژه دولت محترم و همه نهادها و دستگاه ها که کمر همت بستند، فرمودند علاوه بر تمرکز مدیریت، کار جهادی و پی گیری مستمر کارها و سرعت عمل باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد. مسئولان تلاش های خود را مضاعف کنند به این حد قانع نیستم. کمک های مردمی، کمک های شما عزیزان، که سیل کمک ها را شاهد بودیم آن رأفت و رحمت دینی که از دین نبی مکرم اسلام ما آموختیم، کمک به هموطنان عزیزمان مان، بدون اینکه فرقی قائل بشویم به اینکه اینها شیعه هستند کرد هستند سنی هستند چه نژاد و دین و مذهبی دارند، همه شما عزیزان کمک هایتان را جمع آوری کردید که امروز هم باز این کمک های نقدی بعد از خطبه ها بین نماز جمع آوری می شود نیاز به کمک ها هست همچنان، این کمک ها باید هدایت بشود.

اما آن چه که مهم است مردم وظیفه خودشان را عمل کردند، ارتشیان عزیزو بسیجیان و پاسداران عزیز، شما شاهد بودید که سپاه پاسداران در روستاها متمرکز شدند و ارتشیان عزیز در شهرها متمرکز شدند، سریعا کمک و رسیدگی کردند، کمترین کارها از نظافت و آواربرداری همه این کارها را کردند و برایشان هم هیچ عیب و عاری نبود، در این قسمت هم مردم کمک هایشان را هدایت کردند. تا می گفتند کمبود آب است، سیل آب معدنی. اعلام می شد که دیگر نیازی نیست. نیاز به نان است، سیل نان، بس است دیگر کافی است هر چیزی که اعلام کردند، لباس گرم، به قدری لباس گرم که رفت گفتند دیگر نیازی نیست. پتو، همینطور. به قدری شما مردم عزیز محبت کردید که از نگاه مقام معظم رهبری این کمک ها به موقع انجام شد، اما الان دیگر وظیفه مسئولان عزیز دولتی است. استاندار محترم کرمانشاه، وزیر محترم کشور، رئیس جمهور محترم، هم مردم آن منطقه و هم مردم ایران اسلامی توقع  دارند که الان باید به کمک آنها برونند این مسئولین عزیز. خانه هایی که صد در صد ویران شده، به هر حال در قانون اساسی داریم که تامین مسکن به عهده دولت است آن هم نه دولت طاغوت بلکه دولت اسلامی که انقلاب کردیم برای همین که به فقرا و پابرهنگان و نیازمندان توجه بیشتری بشود. توقع هست که وزرای محترم انقلابی و جهادی وارد عمل بشوند مردم هم دارند می بینند. مردم هم منتظرند. یک سکوتی در جامعه حکمفرماست، منتظرند که ببینند بالاخره چه اتفاقی می افتد. آن وعده ای که داده شده قرار شد قرارگاه خاتم الانبیاء ظرف دوماه، تا قبل از عید، این آواربرداری ها انجام بشود، بازسازی ها انجام بشود، به هر حال قرارگاه خاتم الانبیاء که با دست خالی نمی توانند کاری بکند، باید تزریق مالی بشود، سریعا انشاءالله عید نوروز امسال این عزیزان در خانه های خودشان عید بگیرند. مردم هم این توقع را دارند انشاءالله هر چه سریعتر به فکر مسکن عزیزان باشیم.

مسئولان توجه داشته باشند این حادثه تلخ است، تلخ ترش نکنند، سیاسی اش نکنند. ما هر موضوعی را سریع سیاسی می کنیم فرقی هم ندارد این طرف و آن طرف. چه در دولت های قبلی و چه در دولت های بعدی. یک عده کم عقل بگویم در این موقعیت که همه مردم بسیج شدند به زلزله زده ها رسیدگی کنند چهار نفر بلند شدند در عبدالعظیم بست نشستند. انسان هم باید یک ذره عاقل باشد هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد در این  موقعیت. دستگاه قضایی که در معرض است، دو نفر که می روند دستگاه قضا یک نفر صد در صد ناراضی بر می گردد از آن دستگاه. این طبیعی است. خب دستگاه قضایی که در نظام ولایی، منصوب است از ولایت، ظالم خطاب می شود خب این جرمش چیست؟ این غیر از این است که آن رحمت واسعه نبوی را رهبر عزیزمان دارند پیاده می کنند با رحمت و رأفتشان برخورد می کنند والا اگر یک چنین جسارتی در هر کشور دیگری غیر از ایران اسلامی بود به دستگاه قضا آن کشور می شد یقینا جرم سنگینی بود اما این ها راحت دارند حرفشان را می زنند و این نظام اسلامی، نظام مظلومی است از اول انقلاب تا به امروز با مظلومیت اداره شده، چه آمریکایی ها و چه اسرائیلی ها و چه منافقین، هر نحوی که دلشان خواسته بر علیه این نظام و ولایت و انقلاب حرف و حدیث داشتند حالا الان هم باید در داخل کشورمان متاسفانه شاهد این سخنان سخیف باشیم.

در بحث مسکن مهر، حالا هم این طرفش را می گوییم و هم آن طرفش را می گوییم، در بحث مسکن مهر، جناب آقای غفوری معاون اداره کل مسکن و شهرسازی استان کرمانشاه تعداد کشته ها در مسکن مهر را در این زلزله تنها ۲ نفر را اعلام کرده است. در یک زلزله ۷ و ۳ دهمی که یکی از دوستان ما که در آنجا بود می گفت اصلا نمی شد روی پای خودت بایستی. همین که می ایستادی شما را می زد زمین. اصلا حرکت را از ما گرفته بود. به قدری شدید بود این زلزله. در یک چنین زلزله ای که قائم مقام وزیر راه و شهرسازی می گوید در شهرستان سر پل ذهاب، در یک پروژه ۲۰۰ واحدی و ۵۷۶ واحدی مسکن مهر که داشتیم، آن پروژه ۲۰۰ واحدی هیچ آسیبی ندیده، پروژه ۵۷۶ واحدی هم از نظر سازه ای سالم، و حتی یک سقف نیز از کل پروژه فرو نریخته فقط دیوارهای جانبی، این حرف من نیست، این حرف قائم مقام وزیر راه و شهرسازی کشور است. در طبقات پایین با توجه به شدت زلزله تخریب شده و ایشان می گویند اظهارنظر برخی با اتکاء به اخبار کذب است. مراقب باشیم مواظب باشیم وحدت و همدلی در این ایام رمز موفقیت ماست.

بررسی فرمایشات رهبری در دیدار با اقشار بسیج

اما فرماندهی کل قوا امام خامنه ای حفظه الله، در دیدار اقشار مختلف بسیج در آغاز هفته مبارک بسیج در همین هفته ای که گذشت در جمع بسیجیان عزیز و فرماندهان بسیجی فرمودند این توان و نیروی عظیم مردمی بسیج است که ابرقدرت ها را به زانو در آورده و باعث پیروزی اسلام در برابر نقشه های دشمن شده است. این که بعد از ۳۸ سال، جوانانی که نه امام را زیارت کرده اند و نه دفاع مقدس و انقلاب را دیدند این جور در صحنه حاضر باشند و اثرگذاری کنند این از معجزات انقلاب اسلامی است. شکست دادن آمریکا در منطقه از معجزات انقلاب اسلامی است. نباید با نگاه به برخی بی ایمانی و بی اعتنایی ها انقلاب و نظام اسلامی را ضعیف شده تصور کرد. بعضی ها واقعا بی اعتقاد هستند بعضی ها واقعا بی اعتنا و بی تفاوت هستند. حراف هستند. موج شایعه ها بود همان سال های اولی که مدافعان حرم به صحنه آمدند شما هم شاهد بودید، اما مقاومت و ایستادگی کردند، آن فتنه ها و آن شایعه ها و آن شبهاتی که بود، آن موج شبهات در اثر ایستادگی و مقاومت، اما امروز کام مردم ما، نه مردم ما، بلکه امت اسلامی، جبهه مقاومت در کشورهای سوریه لبنان عراق و ایران، حتی بحرین و یمن همه و همه خوشحال شدند. کام ما شیرین شد از این پیروزی و مقاومت. لذا مقام معظم رهبری می فرمایند نباید توجه بکنیم به بی تفاوتی بعضی ها که آقا تمام شد. کار دیگر تمام شد. مشکلات فراوان شده . دیگر کار از دست هیچ کسی بر نمی آید، انقلاب شکست خورده پایان خط رسید. نه آقا. هیچ اتفاقی نیفتاده. الحمدلله روز به روز عزت مان دارد افزون تر می شود. بله ما در همه ابعاد ما پیشرفت داشتیم در دو بعد، یک بعد فرهنگی آن هم به خاطر حجم سنگین رسانه های غربی که در شبکه ها ببینید چطور دارند بر علیه خانواده های ما، زنان ما و نوجوانان ما، دارند تصاویر مستهجن، شبکه های منحرف را راه اندازی می کنند یک بحث اقتصادی هم هست. مقام معظم رهبری تاکید می فرمایند که ما باید در جبهه اقتصاد مقاومتی هم پیروز بشویم. وظیفه دولتمردان ماست که با تمام توان بیایند در این پنج سال، در بحث اقتصاد مقاومتی چه کردند، بیایند یک کارنامه ای را برای مردم نشان بدهند بگویند ما در اقتصاد مقاومتی این مقدار شغل ایجاد کردیم صادرات را به اینجا رساندیم، واردات را به اینجا رساندیم، قاچاق کالا را متوقف کردیم. در این ۵ سال گذشته چه کارنامه ای داشتند. تنها راه موفقیت و پیروزی در جبهه اقتصادی هم اقتصاد مقاومتی است که آن هم فرمانده اش رئیس جمهور محترم است که باید با تمام توان تلاشش را در این مسیر قرار بدهد.

رهبر عزیزمان فرمودند که چرا از اول انقلاب این مسائل وجود داشت، شایعات بود، کم کاری ها بود، توطئه منافقین بود، ترورها بود، هشت سال دفاع مقدس بود، تهاجم آمریکایی ها بود، تهدیدهایشان بود، تحریم هایشان بود، شبهه افکنی هایشان بود، تا به امروز، این تازگی ندارد. این فقط برای امسال و سال گذشته و سال آینده نیست. ما این مشکلات را در طول این ۳۸ سال بعد از انقلاب داشتیم. طبیعی است. همه اینها بوده است. اما آن چه که مهم است مدیریت مشکلات است که با مدیریت رهبری بصیر شجاع قاطع ظلم ستیز استکبارستیز با بصیرت ووجود جوانانی مومن متعهد ولایت مدار و با بصیرت کار مشکلی نیست. وقتی که این رهبر عزیز و فرزانه در آنجایگاه وجود دارد و شما مردم عزیز و ولایت مدار و بابصیرت در صحنه هستید هیچ نگرانی نداریم.

در ادامه رهبر عزیزمان فرمودند عده ای بلندگوی دشمن شدند و آیه یأس می خوانند که آقا نمی شود در مقابل اینها ایستاد. چرا نمی شود؟ مگر جبهه مقاومت نایستاد و نتیجه نگرفت جمهوری اسلامی در مقابل زیاده خواهی دشمنان ایستاده و در همه موارد بر دشمن پیروز شده درست است که در مقاومت، تحریم هست،تهدید هست، سختی هست، محرومیت هست، تورم هست. اینها هست اما این پیروزی را همه مردم ایران شریک هستند. این پیروزی، این مقاومت در واقع پیروزی اسلام است، پیروزی امیرالمومنین است، پیروزی اهل بیت هست. همه مأجورند در این پیروزی. کسانی هم که در این مقاومت شرکت نکردند اما محرومیتش را چشیدند، تهدید و تحریمش را چشیدند. اینها هم شریک هستند در این پیروزی. فرقی ندارد. ماجرایی که در سوریه و عراق به وجود آمد این غده سرطانی را شما جوانان توانستید دفع و منهدم کنید. داعش با همت جوانان و مردان مومنان نابود شد، جوانان عزیز و غیور ما، آنها پیروز شدند. ۱۲ سال ما مذاکره کردیم، شش سال مقاومت. کدام جواب داد؟ جبهه مذاکره یا جبهه مقاومت؟ ۱۲ سال ما مذاکره کردیم، روسای جمهور مختلف آمدند بر سر کار، با هر زبانی مذاکره کردند، با زبان نرم، با زبان تند، دو تا دولت محکم آمدند وسط ایستادند این مذاکره را پی گیری کردند اما نتیجه مذاکره چه شد؟ ما جشن پیروزی مذاکره را گرفتیم اما آن جشن، کاذب بود حقیقی نبود. اما شش سال مقاومت. نصف این ۱۲ سال جواب داد. شش سال مقاومت شما مردم، شش سال مقاومت جبهه حزب الله. حشد الشعبی عراق، قطعا انصارالله یمن هم پاسخ خواهد داد. این جبهه مقاومت همان طوری که در ۸ سال دفاع مقدس این مقاومت جواب داد، ما در مقابل دنیا و زورگویی های مستکبرین عالم ایستادیم با همین مقاومت، باز هم مقاومت جواب می دهد. ان الذین ربنا الله ثم استقاموا این استقامت خیلی مهم است. فقط الله گفتن مهم نیست ثم استقاموا هم دارد. نتیجه این استقامت، تتنزل علیهم الملائکه الا تخافوا و لاتحزنوا وابشروا بالجنه التی کنتم توعدون.

بررسی فرمایشات رهبری در دیدار با شرکت کنندگان اجلاس محبان اهل بیت (ع)

و نهایتا آخرین دیدار رهبر عزیزمان در این هفته جاری، با شرکت کنندگان در اجلاس محبان اهل بیت (ع) بود که فرمودند قریب به ۴۰ سال از تشکیل جمهوری اسلامی می گذرد از روز اول آمریکا با ما دشمنی کرده توطئه و حمله نظامی و تحریم و هرچه توانستند کردند اما ما پیشرفت کردیم. آنها خواستندما را از بین ببرند اما خداوند متعال ما را تقویت کرد و با قدرت حرفمان را سریع می زنیم و هر جا هم به حضورمان احتیاج باشد حاضر هستیم و آن را صریح می گوییم و از گفتن آن هم هیچ ابایی نداریم و در مواجهه با دنیای کفر ملاحظه هیچ کس را هم نمی کنیم.

اینجا جا دارد مشت ها را گره کنیم ما هم اعلام آمادگی بکنیم ما نمازگزاران شهر اندیشه، ای رهبر آزاده، آماده ایم آماده. (شعار مردم)

اما این مفتی احمق آل سعود و تکفیری عبدالعزیز آل شیخ که مفتی اعظم آل سعود است، مفتی اسلام که نیست. آن روز که قطر جدا شد از عربستان و به ایران پیوست، و گفت اینها به حق هستند، از خاندان آل سعود است اما ظلم آنها را طاقت نیاورد. قطر یک کشور وهابی است جدا شده از عربستان و به ایران پیوست، ولی این مفتی اعظم آنها گفت که دیگر روزه قطری ها قبول نیست، چون به ایران پیوستند، روزه شان قبول نیست. آدم چقدر باید احمق باشد، این مفتی احمق، آخرین فتوای خودش، گفته مبارزه با اسرائیل حرام است. خب این نشان می دهد که این مفتی آل سعود است یا مفتی اسرائیل است؟ در واقع مفتی اسرائیل است. رهبر انقلاب فرمودند کسی که در کسوت مفتی دین فتوا بدهد که مبارزه با صهیونیسم حرام است، این فاجعه است. انشاءالله خداوند هر چه زودتر خبر نابودی شان را به ما برساند.

پیروزی جبهه مقاومت بر علیه جبهه تکفیری ها

اما همانطور که عرض کردیم یکی از اخبار بسیار مسرت بخش در هفته گذشته پیروزی جبهه مقاومت بر علیه جبهه تکفیری ها بود. بار دیگر دست خدا را دیدید. تمام دنیا جمع شده بودند. آمریکا و اسرائیل با آخرین تجهیزات نظامی روز دنیا، به اینها کمک می کردند. دلارهای نفتی عربستان و حتی خود کشور قطر هم با اینها همراه بود. حمایت می کرد از داعشی ها، داعشی ها را آنها به وجود آوردند، وزیر خارجه وقت آمریکا در زمان اوباما خانم کلینتون گفت که ما داعش را به وجود آوردیم. اعتراف کردند. بسیج شدند، آخرین آموزش های روز را در اسرائیل دیدند وارد میدان شدند اما بار دیگر دست خدا از آستین حزب الله بیرون آمد. جا دارد ما این پیروزی باعزت را تبریک عرض کنیم به پیشگاه امام زمان (عج). من تشبیه کردم به جنگ صفین در شام. جبهه امیرالمومنین این بار در مقابل معاویه بن ابی سفیان روز پیروز شد. در سال ۳۵ هجری که امیرالمومنین در ۵ سال خلافت در آن سه جنگ نابرابر مظلومانه امیرالمومنین در جنگ صفین حکمیت را پذیرفت به خاطر بی بصیرتی اصحاب و یارانش. آن روز سردار سلیمانی ها را نداشت امیرالمومنین. اگر مالک اشتر هم بود، اما اشعث بن غیث کندی ها هم بود در لشکر امیرالمومنین، اما امروز مالک اشتر امیرالمومنین، این سردار سرافراز سپاه اسلام، حاج قاسم سلیمانی، در طول این ۶ سال ایستادند که حالا ۴ سال در عراق و ۶ سال در سوریه. سوریه ای که یک زمانی کارش تمام بود ۷۰ درصد خاکش توسط داعشی ها اشغال شده بود. عراقی که یک هفته تا سرنگونی حکومت فاصله نداشت. داعشی ها تا بغداد آمدند اما دست به دامن ایران شدند. اینجا سردار سپاه اسلام وارد عمل شد. یکی بعد از دیگری شهرهای عراق آزاد شد، و نهایتا در این هفته ای که گذشت، حکومت داعشی ها با فتح شهر بوکمال در مرز سوریه و عراق، خاتمه پیدا کرد حکومت داعشی ها در عراق و سوریه و داعش که دولت شام و عراق بود، نابود شد و از بین رفت که جا دارد اینجا این فتح و پیروزی زیبا و عزت مندانه را تبریک عرض بکنم به پیشگاه آقا و مولایمان امام زمان، به رهبر عزیزمان، فرمانده کل قوا، که سایه اش همیشه بر سر جهان اسلام مستدام باشد، امام خامنه ای حفظه الله، خانواده های محترم شهدای مدافع حرم باید به ایشان تبریک بگوییم و بگوییم در بهار آزادی جای شهدا خالی. به همه شهدای عزیزمان تبریک بگوییم. به بسیجیان عزیز تبریک بگوییم. به پاسداران عزیزمان تبریک بگوییم. به مردم عزیز و غیور ایران اسلامی مان تبریک بگوییم جا دارد تبریک بگوییم این پیروزی را و انشاالله همانطور که وعده داده جبهه بعدی نابودی اسرائیل غده سرطانی این منطقه است.

رمز پیروزی، رمز مقاومت یک زمانی در همین سرزمین سپاه امیرالمومنین هم جنگیدند اما حکمیت را پذیرفتند اما رمز پیروزی ما در این جبهه حق علیه تکفیری ها تبعیت از ولایت بود. وجود جایگاه ولایت بود. لذا تا زمانی که تبعیت از ولایت در نظام ما و در بین مردم ما وجود داشته باشد همیشه ما پیروز هستیم. رمز پیروزی و موفقیت ما در انقلاب ۸ سال دفاع مقدس، سال ۷۸، سال ۸۸، در فتنه ۸۸، همه و همه تبعیت ازولایت و پیروزی از ولایت بوده. این را باید حفظش کنیم و نگهش بداریم. تبعیت از ولایت بود که توطئه بعدی آنها را در اقلیم کردستان خنثی کرد. تبعیت از ولایت بود، یک پیام قاسم سلیمانی داد تمام کردها اسلحه ها را روی زمین گذاشتند و دستشان را بردند بالا. امروز وقتی نام سردار عزیز مان می آید پشت دشمن می لرزد به پشتوانه مردم است. به پشتوانه ولایت است. به پشتوانه جبهه مقاومت است. دیگر تمام شد. دوران بزن در رویی گذشت. سعد حریری برای اینکه ذهن منطقه را از این پیروزی موفقیت آمیز منحرف بکند، آنجا اعلام استعفا می کند و بعد با خفت و خواری بر می گردد دوباره به لبنان، باز با سرشکستگی پس می گیرد استعفای خودش را و می بیند نه. منطقه جای شیطنت نیست. یک پیام بیشتر سردار به ایشان نداده. توطئه لبنان هم خنثی می شود. سردار سپاه اسلام سردار جعفری اعلام موضع رسمی می کند می گوید الان نوبت یمن است. مردم یمن، حاکمیت یمن،ما آماده ایم. جبهه مقاومت را به آن سمت ببریم. انشاءالله پیروزی بعدی ما در جبهه یمن و پیروزی بعدی در جبهه بحرین خواهد بود به فضل الهی.

اهم مناسبتهای هفته

اما سریعا مناسبتهای هفته جاری را فقط اعلام می کنم. یک شنبه پنجم آذر سالروز تشکیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ و روز بسیج مستضعفین است. این روز را به همه بسیجیان عالم تبریک عرض می کنم.

دوشنبه ششم آذرماه هشتم ربیع الاول سالروز شهادت امام حسن عسگری (ع) در سال ۲۶۰ هجری است، خب همانطوری که هم امام هادی و هم امام حسن عسگری را هر دو را با لقب عسگری ملقب کردند این خودش نشان دهنده نگاه سیاسی این دو امام همام است این که نگاه مبارزاتی، نگاه سیاسی در برابر حاکمان ظالم عباسی در آن روز این دو امام را نه تنها در آن پادگان نظامی حصر خانگی کردند بلکه بارها امام حسن عسگری به زندان خلفای عباسی هم افتاد اما آن حضرت همیشه سفارش می کرد به وحدت و یکپارچگی جهان اسلام، سفارش می فرمودند که شیعیان حتما در نمازهای اهل سنت شرکت کنند. همان طوری که مقام معظم رهبری امروز می فرمایند حفظ وحدت امت اسلامی از اوجب واجبات است. نمازهای آنها حاضر بشوید. هیچ اشکالی ندارد و اعاده هم نمی خواهد. به خاطر وحدت جهان اسلام، هر حلقومی که تفرقه از آن بیرون بیاید حلقوم دشمن است، انگلیس است، آمریکاست، اسرائیل است. هر حلقومی می خواهد باشد چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور. حلقوم تفرقه حلقوم دشمن است. یک شرکت در نماز جماعت آنها. دوم. شرکت در تشییع جنازه آنها. سوم. عیادت بیماران آنها، کسانی از اهل سنت که مریض می شوند. خادم آن حضرت می گوید آخرین روزها حضرت در بستر افتاده بود هر چه کردند حضرت را آرام نتوانستند بکنند، به زندان انداختند، فایده ای نداشت، حضرت مبارزاتش را داشت. نهایتا آن حضرت را مسموم کردند. عقید می گوید امام ۲۸ سال بیشتر نداشت اما به قدری ضعیف شده بود بدنش که دیگر قدرت خوردن آب را هم نداشت. می گوید در بستر مرا صدا زد. کسی که مسموم می شود عطش او را فرا می گیرد. عقید می گوید به من گفت به من آب برسان، من لب تشنه ام. من ظرفی آب آوردم خدمت امام حسن عسگری (ع) به دست حضرت دادم ۲۸ سال بیشتر نداشت، اما هر کاری کرد این ظرف آب را به دهان برساند، نتوانست، این قدر بدن ضعیف شده بود. یک وقت زیر لب گفت عقید مهدی مرا صدا بزن بیاید. می گوید مهدی را صدا زدم ۵ سال بیشتر نداشت. یک وقت حضرت گفت مهدی جان پسرم لب تشنه ام. این آب را بر دهان من بگذار. اما لایوم کیومک یا اباعبدالله. اینجا پسر آب را در دهان پدر گذاشت اما در کربلا پسر آمد عرضه داشت ابتا العطش قدقتلنی و ثقل الحدید اجهدنی بابا من تشنه ام. آقا فرمودند هات لسانک. علی جان زبانت را به من بده. یک وقت علی اکبر دید بابا از خودش تشنه تر است. امام زمان، آقاجان این مصیبت را بر شما تسلیت می گوییم. علی لعنه الله علی قوم الظالمین و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون.

سه شنبه هفتم آذر نهم ربیع، سالروز بیعت با امام زمان (عج) عید بیعت، با امامت و ولایت را در پیش رو داریم، انشاءالله به همین مناسبت مجلس جشنی هم در شام سه شنبه در همین مکان برگزار می شود با عنوان جشن عید بیعت با امامت و ولایت که از همه شما عزیزان دعوت می کنیم. بعد از شهادت امام حسن عسگری (ع) این عید ولایت باید جشن گرفته بشود تا به امروز این بیعت ادامه دارد و هرسال باید تجدید بشود، تبریک عرض می کنیم این امامت و ولایت را به آقا و مولایمان حضرت حجت (عج) انشاءالله اعمالمان مجالس مان صحبت هایمان امام زمان پسند باشد انشاءالله.

آخرین مناسبت هم چهارشنبه هشتم آذر، آزادسازی شهرستان چزابه و روز جهانی همبستگی با فلسطین که مقام معظم رهبری هم فرمودند که ما آن روزی را باید جشن بگیریم که فلسطین آزاد بشود. انشاءالله آن روز را هم ببینیم و انشاءالله آن جشن عظیم را امت اسلامی در آن روز برگزار بکند. یادی بکنیم از همه شهدا، شهدای عزیزمان در عملیات چزابه. شهدای انقلاب و هشت سال دفاع مقدس که انشاءالله با ارواح طیبه شهدای کربلا محشور بشوند

بارپرودگارا آقا و مولایمان امام زمان مان را به ما برسان. اعمالمان نماز جمعه هایمان خطبه هایمان توسلات مان امام زمان پسند قرار بده نائب امام زمانم مان رهبر عزیزمان، رهبر فرزانه انقلاب فرمانده کل قوا، شجاع، ظلم ستیز و استکبارستیزمان بر توفیقاتش صحت و عزتش بیفزای. دشمنانش را خوار و منکوب کن. دشمنان ایران اسلامی را نابود کن. خبر نابودی آل سعود تکفیری ها و داعشی ها را همانطوری که شما در نماز جمعه دعا کردید نابود شدند الساعه خبر نابودی کاملشان را به ما برسان. بارپروردگارا عاقبت همه ما را ختم به خیر بگردان.

434 (2)

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.