خطبه های نماز جمعه 11 اسفند 96 در شهر اندیشه

خطبه های نماز جمعه ۱۱ اسفند ۹۶ در شهر اندیشه

خطبه های نماز جمعه ۱۱ اسفند ۹۶ در شهر اندیشه به امامت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج در مصلای امام علی علیه السلام این شهر برگزار شد.

 

خلاصه خطبه :

امام جمعه اندیشه گفتند: دشمن با فتنه انگیزی در کشور در پی ناامید کردن مردم از انقلاب، ایجاد دو دستگی در کشور و بی تفاوت کردن مردم نسبت به نظام اسلامی است.

حجت الاسلام سید علی مروج در خطبه های نماز جمعه اندیشه طی سخنانی با بیان این که یکی از اصول انقلاب اسلامی ایستادن در برابر ظالمان و طرفداری از مظلومان عالم است، گفت: استکبار جهانی نزدیک به ۷ سال با حمایت از داعش و تکفیری ها امنیت یک کشور را از بین برد.

وی افزود: آمریکا با حمایت از عربستان سعودی و امارات در جنایت علیه کودکان یمنی شریک است، اما با کار تبلیغاتی و رسانه ای سعی دارد، افکار عمومی جهان را علیه ایران اسلامی تحریک کنند.

امام جمعه اندیشه حقوق بشر را بهانه آمریکایی ها برای تجاوز در کشورهای دیگر دانست و گفت: باید محکم در برابر دشمن بایستیم و در این صورت دشمنان شکست خورده و تسلیم خواهد شد، ما در منطقه دشمنان غربی و عربی داریم، اما در ۷ سال گذشته در لبنان، عراق و سوریه و یمن از ما سیلی محکمی خوردند، این موضوع را هم خود آن ها و هم سراسر دنیا می داند.

وی با اشاره به اظهارات برخی مسئولان آمریکایی، که ایران و ملت بصیر ایران را بزرگ ترین مشکل و چالش آمریکا می دانند، اظهار داشت: آمریکا از اغتشاش گران داخل ایران حمایت کردند، اما باید آمریکا بداند، این افراد خائن و منافق راه به جایی نخواهند برد.

مروج با بیان این که آمریکا هربار سعی داشته یک چالش داخلی برای کشور ما ایجاد کند، افزود: فتنه جدید با برخی حاشیه سازی مسئولین و برخی از مدیران سابق سبب خوشحالی دشمنان شده است، برخی نامه هایی که با محتوای سخیف و در کمال بی شرمی به رهبر انقلاب نوشته می شود، باعث تاسف است، افرادی که زمانی ادعای ولایت مداری می کردند، خون به دل مادران شهید و خانواده های شهدا و نیروهای انقلابی و مردم ولایی نکنند.

امام جمعه اندیشه از برخی از مسئولان فعلی خواست بیشتر مراقب باشند و گفت: مطرح کردن مباحث رفراندوم، انتقاد به معصومین و این گونه مسائل در شرایط کنونی که دشمن در حال فتنه انگیزی است، به صلاح کشور و نظام نیست.

وی به تشریح اهداف دشمنان از فتنه انگیزی در کشور پرداخت و اظهار داشت: امن ترین کشور در منطقه جمهوری اسلامی ایران است، این اعتراف دشمنان ما است، اما مبحث موسسات مالی، غائله برخی از دراویش، بیکاری، اشتغال و …مواردی است، که در پی ناامن کردن کشور است، قدر امنیت را بدانیم.

مروج ضمن تقدیر از دستگاه قضایی شهریار گفت: تا بعد از عید به سارقان مرخصی داده نمی شود.

وی ضمن تاکید بر ایجاد رضایت در مردم گفت: کسی که ۱۶ مرتبه سرقت کرده است، نیاز به تدبیر بیشتری برای حفظ امنیت دارد، در اندیشه و شهرستان شهریار توقع ایجاد امنیت بیشتر از مسئولین قضایی و انتظامی داریم، البته افزایش سرقت ها فراگیر و کلی است، اما باید دقت کنیم و توجه داشته باشیم.

وی بی تفاوت کردن مردم نسبت به نظام اسلامی و نیز ناامید کردن آن ها و ایجاد دو دستگی در کشور را از اهداف دیگر دشمن در فتنه جدید خواند و گفت: دشمن می خواهد جبهه مقاومت در کشورهای دیگر را از ایران اسلامی به عنوان الگوی مقاومت ناامید کند.

امام جمعه اندیشه حجاب را یک واجب اجتماعی دانست و گفت: حجاب احکام اجتماعی دارد، تبعات کشف حجاب اجتماعی است، مانند آن که در جامعه اسلامی بگویند، با رشوه گیر کاری نداشته باشید، کسی که حجاب را رعایت نمی کند، در حال دهن کجی به سایرین و ضد عدالت است.

مروج گفت: نیروی انتظامی ابتدا با زبان احترام با این ناهنجاری و بی قانونی برخورد می کند، اما اگر میسر نبود باید برخورد قهری باشد، شما مردم نیز یقینا از نیروی انتظامی حمایت خواهید کرد.

خطبه اول

 

… خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را در این لحظات ملکوتی اذان ظهر روز جمعه به رعایت تقوای الهی و مراقبت و خداترسی و فرمانبرداری در اعمال و در گفتار و در نیات سفارش می کنم . امام متقین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه در بیان ویژگیهای اهل تقوا می فرمایند فالمتقون هم اهل الفضائل. اهل تقوا دارای فضائل اخلاقی هستند ویژگی های خاصی دارند وقفوا اسماعهم علی العلم النافع لهم. اهل تقوا گوش های خودشان را وقف شنیدن علومی می کنند که نفعی برای دنیا و آخرت آنها داشته باشد. امیرالمومنین (ع) می فرمایند گوش های خودشان را البته بحث سماع و استماع با هم دیگر فرق می کند، سماع یعنی شنیدن استماع یعنی گوش دادن، گوش دادن با دقت، گوش دادن برای عمل کردن، گوش ما به هر حال در اختیار ما نیست ارادی نیست بعضی وقت ها شاید خیلی چیزها را بشنود همانطوری که چشم ما خیلی چیزها را می بیند و ممکن است ارادی هم نباشد لذا نگاه کردن با نگاه کردن با دقت و از روی آگاهی فرق می کند همانطوری که گوش دادن با شنیدن فرق دارد. در اینجا امیرالمومنین (ع) می فرمایند درست است که اهل تقوا گوش هایشان خیلی از سخنان را می شنود اما آنها در بین همه این شنیده ها گوش های خودشان را وقف شنیدن علوم نافع می کنند یعنی گوش دادن همراه با عمل، گوش دادن همراه با تفکر، در آیات نورانی قرآن شنیدن و سمع را به عنوان یکی از نعمت های بزرگ الهی بیان می فرماید که یکی از نعمت های بزرگ خداوند متعال بر بندگانش نعمت شنیدن است اگر گوش هایمان نمی شنید چشم هایمان نمی دید هیچ معرفتی پیدا نمی کردیم مخصوصا شنیدن، در پای درس استاد درمجلس سخنرانی وموعظه در روز جمعه ،استماع خطبه های نماز جمعه که خیلی از آقایان احتیاط واجب می دانند وقتی که روز جمعه خطیب دارد صحبت می کند کسی صحبت نکند و با تمام توان گوش به خطبه های خطیب بدهند که از نظر ثواب جزء نماز جمعه است لذا خداوند متعال در سوره نحل آیه ۷۸ می فرماید والله اخرجکم من بطون امهاتکم لاتعلمون شیئا وقتی که به دنیا آمدید هیچ چیزی را نمی دانستید علمی نداشتید اما و جعل لکم السمع والابصار والافئده لعلکم تشکرون اما خداوند گوش شنوایی به شما داد چشم بینایی به شما داد ببینید با دقت موعظه رافرابگیریدو با دقت بشنوید تفکر بکنید افئده اینجا منظور همان تفکر است تعقل است لعلکم تشکرون. اگر می خواهید شکرگزار باشید باید این نعمت های الهی را در مسیر خودش استفاده بکنید گوش برای شنیدن است اما نه هر شنیدنی  بلکه بایدبرای علم نافع باشد. علمی که برای شما منفعتی داشته باشد علمی که باعث آباد کردن دنیا وآخرت من و شما بشود وباعث رضایت امام زمان بشود که یقینا رضایت امام زمان رضایت خدا را در پی خواهدداشت

یکی از نام هایی که منافقین و دشمنان اسلام به پیامبر عظیم الشان اسلام نسبت می دادند بنابر آیات نورانی قرآن کریم در سوره توبه گوش بوده، اذن بوده، چرا که پیامبر سراپا گوش بوده به سخنان همه گوش می کردند اما آن سخنانی که نافع بود را می پذیرفت در سوره توبه آیه ۶۱ می فرماید ومنهم الذین یوذون النبی، پیامبر را اذیت می کردند رهبر جامعه را اذیت می کردند الان هم کسانی هستند. اذیت کردن با شمشیر و کشتن که نیست فقط. بعضی وقت ها اثر یک حرف از شمشیر هم بیشتر است. الان کسانی هستند با کلام خودشان با نامه خودشان با عملکرد خودشان رهبر جامعه را اذیت و ناراحت می کنند و یقولون هو اذن. پیامبر بزرگوار بود سخنان را گوش می داد و او را اذیت می کردند و به او گوش می گفتند کنایه از این است که سراپا گوش است اذن یعنی استماع می کرد پیامبر و با دقت گوش می کرد کسانی که از او سوال می کردند. قل اذن خیر لکم. خداوند می فرماید این که بد نیست. پیامبر گوش شنوا دارد بد است؟. وقت می گذارد برای شما دقت می کند به حرف های شما، این که چیز بدی نیست. بعد می فرماید یومن بالله ولی این را بدانید که پیامبر درست است که به سخنان شما گوش می دهد اما یومن بالله و یومن للمومنین، سخنان اهل ایمان را تصدیق می کند سخنانی که رضایت الهی در آن است تصدیق می کند گوش می دهد و عمل می کند. گوش شنواست اما مرحله تصدیق و عکس العمل که می رسد فقط سخنان اهل  ایمان و سخنانی که رضایت الهی در آن هست را مورد توجه قرا رمی دهد. باید خیلی دقت بکنیم سخنانی که بوی تقوا می دهد سخنانی که از آن تقوا و هدایت خارج می شود، حالا از لسان هر کسی باشد خانواده ما همسر ما فرزند ما استاد خطیب ،دوست و همسایه و رهبر جامعه. هر کسی که ما را نصیحت کرد گوش مان گوش شنوا باشد. گوشی نباشد که از روی غفلت فقط بشنویم اهل تقوا وقفوا اسماعهم یعنی سراپا گوش هستند اذن هستند وقتی که در رابطه با علومی که منفعتی برای آنها دارد حالا این علم می تواند احکام باشد اخلاق باشد اصول اعتقادات باشد سراپا گوش هستند کانه خودشان را وقف کردند برای فقط شنیدن این کلمات. کلماتی که فقط گوش کردن نیست عمل کردن را هم در پی دارد. اصلا گوش می دهند برای اینکه عمل کنند، گوش می دهند برای اینکه عمل کنند دقت کنند توجه بکنند عمل بکنند. بعد می فرماید و رحمه للذین آمنوا منکم گوش دادن پیامبر برای اهل ایمان مایه رحمت است ، والذین یوذون رسول الله لهم عذاب الیم. اگر کسی رهبر دینی جامعه را اذیت بکند با کلامش با عملش یقینا عذاب دردناکی برای آنها در نظر گرفته شده است

بعضی از مسئولین باید خیلی مراقب باشند نویسندگان خبرنگاران اهل قلم اهل منبر خدای ناکرده حرفی نزنند که دل امام زمان را بشکند. دل نائب امام زمان را بشکند. پیامبر اسلام را اذیت بکند. این مملکت، مملکت پیامبر اسلام و امام زمان است. اعتقاد داریم باید مراقب باشیم مواظب باشیم. البته چند نکته پیرامون این آیه شریفه عرض کنم. اولا این نشان می دهد که ما باید در شنیدن سخنان دیگران مراقب باشیم همانطورکه اهل تقوا این طور هستند، اهل تقوا گوش هایشان را وقف علم نافع می کنند اما مانند پیامبر اسلام اذن هم هستند گوش می دهند اما سخنان اهل ایمان را تصدیق می کنند سخنانی که رضایت خداوند را در پی دارد تایید و عمل می کنند. ولی اذن هستند باید صبور باشیم در صحبت کردن ادب شنیدن به سکوت کردن و شنیدن سخن طرف مقابل است اهل تقوا میان حرف دیگران نمی پرند قشنگ گوش می کنند تا انتها حرفشان را بزنند بعد ان السمع والبصر والافئده اینکه اینها خوب می شنوند و خوب می بینند و خوب تجزیه تحلیل می کنند این نکته خیلی مهمی است نکته تجزیه و تحلیلش تفکرش هرچه که می شنوند بعضی از شایعه هایی که ما می شنویم در همان مرحله اول باطل بودنش مشخص است چون نه با عقل جور در می آید و نه با تدبیر جور در می آید نه با عرف جور در می آید. بعضی از شایعه ها خیلی مشخص و معین است که این شایعه است و دشمن برای تخریب رهبر اسلامی مسئول اسلامی برای اهل ایمان برای نیروهای انقلابی نیروهایی که عاشق قرآن و ارزش های دینی هستند نقشه کشیدند. در مرحله اول مشخص است اما باید با صبر کاملا به سخنانشان گوش بدهیم. این اخلاق گوش کردن اهل تقواست.پیامبر اسلام می فرماید تکلم نصفوا له حتی یفرق. می گوید اگر کسی با شما صحبت کرد تا سخنش تمام نشده وسط حرفش نپرید صبر کنید خوب گوش بدهید صبوری کنید با دقت گوش بدهید بعد اگر نافع بود خودتان را وقف آن سخنان بکنید اگر هم نافع نبود که رها کنید.

نکته دوم بحث حسن استماع است که در مجالسی که مثل این مجلس روز جمعه خطبه های نماز جمعه مجلس موعظه مجلس درس استاداست باید با تمام توان گوش بکنیم و به نیت عمل عمل بکنیم، امام سجاد (ع) در رساله حقوق خودشان خوب گوش کردن را یکی از حقوق استاد و آن شخص ناصح می داند. کسی که دارد نصیحت می کند کسی که دارد موعظه می کند و حق ساعسک(؟) بالعلم التعظیم له والتویر(؟) لمجلسه مجلس را احترام بگذارید و احترام بگذارید به کسی که دارد صحبت می کند و حسن استماع الیه.استماع یعنی گوش کردن با دقت. به بهترین وجه به سخنان او گوش بدهید. چه بسا علل بی اثر بودن بسیاری از سخنان و مجالس وعظ ما همین بی توجهی به گوش دادن به سخنان کسی که موعظه می کند باشد. هزاران مجلس ختم رفتیم و می رویم موعظه گر دارد موعظه می کند روی منبر ولی همه دارند با هم صحبت می کنند. بعضی وقت ها می گویند این همه ماه رمضان آمد و رفت این همه نماز جمعه خوانده می شود ولی چرا وضع اخلاقی جامعه ما دگرگون نشده. در پاسخ باید بگوییم اولا کسانی که پای منبر و وعظ می آیند آنها کسانی هستند که مراقب خودشان هستند این مجالس اثرگذار بوده در آنها ، کسانی هم که نمی آیند و نمی خواهند بشنوند خب مشخص است در آنها تاثیری نمی گذارد چون آنها قصد استماع ندارند حتی الان تلویزیون یک برنامه اخلاقی بخواهد نشان بدهد یک علم نافعی بخواهد نشان بدهد زود کانال را عوض می کنند اما اگر یک برنامه خنده داری باشد چند نفر دارند با هم دیگر می گویند و می خندند پایش قشنگ گوش می کنند و لذت هم می برند، اما اگر بحث آخرتی باشد بحث قرآنی باشد بحث موعظه باشد گوش نمی دهند. خب این عیب از گوش ندادن ماست ربطی به موعظه ندارد ربطی به مجلس وعظ ندارد چه بسا به خاطر خوب گوش نکردن این مواعظ اثرگذار نباشد.

نکته آخر هم این است که دقت بکنیم اهل تقوا به هر سخنی هم گوش نمی دهند استراق سمع حرام است حالا فرقی ندارد دو نفر با هم صحبت کنند تلفنی باشد یا بحث خواندن پیام یا نامه کسی باشد. اهل تقوا باید مراقب باشند هر چیزی را هم نباید شنید. استماع هر سخنی هم جایز نیست. امام صادق (ع) می فرمایند من استمع الی حدیث قوم و هم له کارهون یسب فی اذنیه آلانک یوم القیامه. آلانک کسانی که گوش می دهند به حرف دیگران و آنها راضی نیستند می فرمایندر وز قیامت خداوند آتشی از سرب گداخته در گوش های آنها می ریزد. مراقب باشیم مواظب باشیم حق و حقوق گوش دادن را رعایت بکنیم که این حق و حقوق را اهل تقوا مراعات می کنند و لاتحکم لیس لک به العلم ان السمع والبصر والفواد کل اولئک کان عنه مسئولا.

بارپروردگارا توفیق شنیدن علم نافع را روزی همه ما بگردان. آن تقوایی که ما را به تو نزدیک می کند واز وسوسه های شیطان و نفس دور می کند روزی ما و خانواده هایمان بگردان. ما را از دیدن و گفتن و شنیدن حرام و آن چه را که نارضایتی تو و امام زمان مان را در پی دارد دور بگردان. اگر تا این لحظه هم ما را نبخشیدی و نیامرزدی ببخشای و بیامرز. گذشتگان ما را هم ببخشای و بیامرز. توفیق کسب تقوا و مراقبت و فرمانبرداری روزی ما و خانواده های ما بگردان.

 

خطبه دوم

 

… خودم و همه شما نمازگزاران عزیز خواهران و برادران  بزرگوار خودم را مجددا به فرمانبرداری از خداوند متعال و تقوای الهی و مراقبت در اعمال و رفتار سفارش می کنم.اما روز گذشته وزیر اوقاف کشور سوریه به همراه هیئتی از کشور سوریه جهت دیدار با مقام معظم رهبری خدمت معظم له رسیدند. مقام معظم رهبری در دیدار این هیئت فرمودند سوریه امروز در خط مقدم قرار گرفته و وظیفه ماست که از ایستادگی سوریه حمایت کنیم. وظیفه ما این است که از اسلام و حرکت اسلامی حمایت کنیم و دفاع کنیم متاسفانه عده ای خائن در داخل و بعضی از کشورها و دشمنان قسم خورده در خارج، مانند آمریکا، انگلیس، اسرائیل و فرانسه و بعضی از این کشورهای نامسلمان عربی بگوییم فکر کنیم بهتر باشد عربستان و امارات و بحرین. این کشورهایی که مشخص هستند و بسیاری از کشورهای غربی و عربی از داعش و تکفیری ها و معارضین سوری حمایت می کنند. ما از این حرکت اسلامی مردم مظلوم که حقیقتا مظلوم هستند حقیقتا بی دفاع هستند خیلی عجیب است کشوری که دارد از مردم خودش دفاع می کند کشورهای دیگر آمدند وارد این کشور شدند جمهوری اسلامی ایران آمده و در مقابل این ظالمان ایستاده چون یکی از اصول انقلاب ما ایستادن در برابر ظالمان است طرفداری از مظلومان عالم است کشوری که مردمش داشتند زندگی شان را می کردند علاقمند به رئیس جمهور کشورشان بودند داشتند زندگی شان را می کردند اما نزدیک به ۷ سال شد، دشمنان وارد شدند داعشی ها و تکفیری ها و جبهه النصره و احرار الشام و معارضین هر کدامشان دارند توسط یک کشوری حمایت می شوند پشت این جریان یقینا آمریکایی ها هستند چون سلاح هایی که کشف می شود آرم یو اس آ روی این سلاح ها هست، انگلیسی ها و فرانسوی ها هستند در مواضعشان هم مشخص است. مثل روز روشن است که اسرائیلی ها ازمعارضین حمایت می کنند چون مجروحین شان می روند در کشور اسرائیل درمان می شوند. عیش و نوش شان در کشورهای اسرائیلی است. عربستان سعودی و امارات و در یک برهه ای قطر و الان مجددا باز قطری ها دست به کار شدند حتی کشور همسایه خودمان ترکیه، که مواضع ثابتی ندارد متاسفانه نان به نرخ روز می خورند همسایه ما هستند و حرمت نگاه نمی دارند اینها دارند حمایت می کنند مردمی که داشتند زندگی شان را می کردند هفت سال است جز آتش و جنایت و خونریزی حضور اینها حاصل دیگری نداشته. حالا ارتش سوریه می آید دفاع کند از خودش در سازمان ملل قطعنامه می آورند که بله. آتش بس اعلام بکنند هر کجا که در محاصره و در تنگنا می افتند سریع این کشورها جمع می شوند با رسانه هایی که در دنیا در اختیار دارند و متاسفانه صدای رسانه ای آنها هم خیلی بلند است هشتاد درصد رسانه های دنیادستشان است ماهواره ها و شبکه های اجتماعی در دستانشان است. وقتی معارضین و داعشی ها در تنگنا قرار می گیرند اینها به کمک شان می آید و وقتی هم جمهوری اسلامی ایران می آید حرف حق را می زند به آنها بر می خورد که چرا شما دخالت می کنید. اینجا مردم بی گناه را شما می کشید کودکان را می کشید زنان را آواره می کنید جنایت می کنید وقتی ما حرف حق را می زنیم ما را محکوم می کنید. عربستان سعودی و امارات که خودشان الان در یمن سه سال است که دستشان آلوده است به خون کودکان مظلوم یمنی زن و بچه مردم در یمن در اسارت هستند به خاک و خون کشیده شدند آنجا چرا صدای حقوق و بشرتان بلند نمی شود بعد می آیید یک عکس کودک یمنی که با بمب های خود شما به خاک و خون کشیده شده این عکس را رسانه ای می کنید و می گویید این کودک سوری است که ارتش سوریه به این وضع در آورده. بعد رسانه ای اش می کنند همان کودکی که در یمن خودشان به خاک و خون کشیدند. همان عکس ها را می آورند برای اینکه افکار عمومی جهان را نسبت به حامیان سوریه خراب بکنند  می گویند ایران دارد از اینها حمایت می کند لبنان و حزب الله و مقاومت دارد از اینها حمایت می کند. حقوق بشر اینجا دیگر رعایت نمی شود اما خودشان وقتی سه سال مردم یمن را به خاک و خون کشیدند اینجا دیگر از حقوق بشر خبری نیست. اما برای نجات تکفیری ها می آیند به اسم حقوق بشر قطعنامه صادر می خواهند بکنند که آتش بس بدهیم مردم در آنجا در فشار هستند و کودکان در گرسنگی و تشنگی به سر می برند الان در غوطه شرقی که در شرق دمشق است یک سوم از سرزمین غوطه شرقی که ۴۰۰ هزار نفر جمعیتش است آن منطقه، دو سومش دست ارتش سوریه است و یک سوم دست معارضین و قسمتی از تکفیری ها که در غوطه شرقی هستند و ارتش سوریه و جبهه مقاومت آنها را محاصره کرده  عن قریب بود که شکست بخوردند اما حامیانشان با بزرگنمایی و فرافکنی یک قطعنامه ای را و آتش بسی را در سازمان ملل دوباره به تصویب رساندند ۳۰ روز به اینها مهلت دادند اما اینجا زرنگی که ایران و متحدین ایران کردند روسیه از حق وتوی خودش استفاده کرد و اعلام کرد این آتش بس فقط مخصوص معارضین است و داعشی ها و تکفیری ها و جبهه احرار الشام و النصره خارج از این آتش بس است و می تواند ارتش سوریه با اینها بجنگند و الان هم دارند با اینها می جنگند و عن قریب است که آنها هم انشاءالله شکست بخورند چون نزدیک دمشق است غوطه شرقی، نزدیک فرودگاه بین المللی شهر دمشق است و فاصله ای ندارد همین الان با خمپاره هایشان دارنددمشق را بمباران می کنند اطراف حرم حضرت رقیه (س) را با خمپاره چند نقطه اش را زدند انشاءالله عن قریب در  غوطه شرقی هم شکست خواهند خورد و الان عربستان و آمریکایی ها و امارات می دانند تمام امیدشان الان غوطه شرقی و یک سوم خاکی است که در غوطه شرقی در دست معارضین و تکفیری ها قرار دارد. غوطه شرقی هم از دست آنها خارج بشود خود روزنامه های صهیونیستی اعلام کردند که با کمک جمهوری اسلامی ایران ۹۰ درصد خاک سوریه آزاد شده. این یک زمانی عکس بود یعنی ۷۰ خاک سوریه در اشغال تکفیری ها بود امروز ۹۰ درصد خاک سوریه آزاد شده آنها نگران هستند همانطوری که حلب را آزاد کردیم انشاءالله عن قریب غوطه شرقی هم ازدست این جنایت کارهای داعشی خارج می شود و امید آمریکایی ها و عربستانی ها انشاءالله ناامید بشود انشاءالله.

مقام معظم رهبری در ادامه سخنانشان در این دیدار فرمودند آن شیعه ای که لندن از او حمایت کند آن شیعه را ما قبول نداریم و آن سنی که آمریکا و اسرائیل از او حمایت می کند آن سنی را ما مسلمان نمی دانیم. نه شیعه لندنی را قبول داریم و نه سنی آمریکایی و اسرائیلی را مسلمان می شناسیم. اسلام آن است که با کفر و با ظلم و استکبار مخالف است ما مشترکات مان این هاست و اگر چنانچه مثل سعودی ها و بعضی های  دیگر این اختلاف افکنی ناشی باشد در سیاست های استکباری باید با اینها مقابله کرد باید محکم با اینها مواجه شد پس اگر ما و شما و بقیه عناصر اهل مقاومت در منطقه تصمیم مان قاطع باشد دشمن هیچ غلطی نمی تواند بکند.

در انتها مقام معظم رهبری فرمودند امیدواریم انشاءالله آن روزی که در قدس نماز جماعت می خوانید انشاءالله آن روز را ببینید و ببینیم. بله. ما معتقدیم این روز خواهد آمد و دیر نخواهد شد. چند سال پیش صهونیست ها می گفتند ما ایران را تا ۲۵ سال آینده چنین و چنان می کنیم من گفتم شما ۲۵ سال دیگر را درک نخواهید کرد که بخواهید آن کار را انجام بدهید و بارها هم فرمودند که اگر اسرائیل دست از پا خطا کند ما تلاویو و حیفا را با خاک یکسان خواهیم کرد.

قبل از اینکه آمریکایی ها و دشمنان عربی، در منطقه ما دشمنان غربی و عربی داریم، اینها در این چند سال هم در لبنان شکست خوردند و هم در عراق شکست خوردند و هم در سوریه شکست خوردند در واقع اینها در هر جبهه ای یک سیلی محکمی از ما خوردند این را قبول داریم همه دنیا هم قبول دارد. اما بعد از این شکست ها آنها به فکر چاره افتادند این است که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل وقتی اعلام می کند بزرگترین مشکل آمریکا امروز ایران است ببینید یک ابرقدرتی که خودش را ابرقدرت می داند امروز بزرگترین مشکلش ایران است. در واقع مشکل آنها ایران نیست مشکل آنها مردم با بصیرت ایران است همین مردمی که هر هفته در نماز جمعه ها شرکت می کنند در راهپیمایی ها حضور پررنگی دارند در راهپیمایی ۲۲ بهمن روز قدس، همین مردم، بزرگترین چالش آمریکا مردم ایران شدند. مردم متدین ایران، مردم انقلاب ایران. نه آن مردمی که می آیند در خیابان ها و آمریکایی ها تازه حمایت هم از آنها می کنند متحد آنها هم هستند. یقینا نظر آنها آن مردم نیست چون اگر نظر آنها آن مردم باشد پس چرا حمایت شان می کنند، اغتشاش گران را حمایت می کنند. این تعارض است. وقتی مقام معظم رهبری به مسئولین می فرمایند مردم را خوب بشناسید منظور این مردم هستند. مردمی که آمریکایی ها می گویند بزرگترین چالش آمریکایی ها این مردم هستند نه آن مردمی که تازه آنها کف و هورا هم برایشان می کشند و خوشحال هم می شوند وقتی آنها اغتشاش می کنند. پس اغتشاش گرانی که باعث خوشحالی آمریکایی ها و اسرائیلی ها و کشورهای غربی و عربی که  دشمنان ما هستند می شوند، آنها مردم ایران نیستند آنها را خائن و منافق می دانیم.

با توجه به این شکست ها و ناکامی دشمنان ایران اسلامی به فکر یک فتنه جدیدی افتادند، فتنه جدید آنها مساله سازی برای مردم ایران است ایجاد چالش های داخلی است. شما دقت کنید در این چندسال اخیر مخصوصا بله. البته در این ۴۰ سالی که از انقلاب گذشته کار آنها حاشیه سازی و تنش آفرینی و مساله سازی داخلی بوده در هر برهه ای یا انتخابات را بهانه می کردند یا مسائل دیگر را بهانه می کردند و مساله جدیدی را ایجاد می کردند در طول این سالیان سال بحث جنگ و مشکلات مردم انتخابات، هر بار یک موضوعی را به عنوان چالش درونی انتخاب می کردند اما این فتنه جدید با حاشیه سازی هایی که متاسفانه مسئولین عزیز ما ایجاد کردند یک مقدار پررنگ تر شده. چه مسئولین سابق چه دولتمردان سابق که مقام معظم رهبری فرمودند کسانی که خودشان یک زمانی مسئول بودند در این مملکت و همه بودجه کشور در دست آنها بود مصالح نظام در دست آنها بود محرمانه ترین اسرار نظام در دست آنها بود آنها که اطلاع دارند و مشکلات را می دانند آنها چرا اپوزیسیون شدند و چرا در مقابل نظام ایستادند. این حاشیه سازی ها کار را خراب تر می کند. مشکلات را بیشتر می کند دشمنان را خوشحال تر می کند برخی از نامه هایی که با کمال وقاحت و بی شرمی برای رهبر عزیزمان نوشته می شود و با کمال بزرگواری همانطوری که جد بزرگوارشان اذن بود و سراپاگوش است، با بی شرمی تمام نامه می نویسند بعضی ها نامه بدون سلام و بعضی ها نامه با محتوای بسیار سخیف که برای یک شخص عادی کسی اینطوری نامه نمی نویسد حالا بعضا کسانی که در حصر هستنداگر این نامه ها را می نویسند و توهین می کنند آنها وضعیتشان مشخص است اما کسانی که یک زمانی ادعای ولایت مداری داشتند آنها چرا دارند این حرکت ها را انجام می دهند و دشمنان را خوشحال می کنند و دوستان را ناراحت می کنند خون به دل خانواده های شهدا می کنند. فراموش نکنند چه شهدایی را تقدیم کردیم فراموش نکنند مادران شهید خانواده های معظم شهدا حزب اللهی ها ولایی ها نیروهای انقلابی دست به دست هم دادند و  آنها را بر سر کار آوردند و بر سر قدرت آوردند فراموش نکنند این حاشیه سازی ها کار را سخت تر می کند دشمنان را خوشحال می کند دوستان را ناراحت می کند این مسئولین به یک شکل، مسئولینی هستند که در حال حاضر هم مسئولیت دارند آنها هم دقت بکنند در مباحث خودشان گاهی رفراندم را مطرح می کنند گاهی نقد بر معصومین را مطرح می کنند گاهی بحث علوم اسلامی و غیراسلامی را مطرح می کنند این مباحث در حال حاضر که دشمن به فکر ایجاد چالش در دشمن است و به دنبال مساله سازی برای مشکلات داخلی ماست سلاح نیست که این مسئولین هم با دشمن همراه بشوند و این چالش ها را درست کنند اصلا به صلاح نظام و اسلام و مملکت نیست. باید دقت کنند این فتنه جدید را هم انشاءالله با بصیرتی که یقینا مردم عزیز ما دارنداین فتنه را هم پشت سرخواهیم گذاشت. اما چند تا هدف دارند دشمنان ما از این مساله سازی ها و بزرگ نمایی مشکلات. سریعا عنوانش را فقط عرض بکنم.

یک. طرح آرامش و امنیت کشور. در حال حاضر به اعتراف دشمنان ما امن ترین کشور در منطقه جمهوری اسلامی ایران است. بعد از انتخابات، ایام ۹ دی، بحث بانک ها وموسساتی که بعضی از سرمایه های مردم را تلف کردند مردم اعتراض کردند بحث معیشت، بحث بیکاری، اعتراضاتی که در چند هفته اخیر شکل می گیرد هر بار به یک نوعی این عرفان های کاذب دراویشی که یک عده ای، آن هفته هم عرض کردم عده ای از آن دراویش که نتیجه عرفان کاذب هم همین می شود و بیشتر ازاین هم توقعی از آنها نبود، هر بار به یک نوعی می خواهند چالشی را در داخل درست کنند و مملکت را ناامن بکنند، باید مردم هوشیار باشند کسبه بیدار باشند. اگر کشور ناامن بشود کسبه عزیز ما اولین گروهی هستند که از این ناامنی رنج می برند. امنیت امروز یکی از نعمت های بزرگ نظام ماست البته به خاطر سختی معیشت یک مقداری بحث امنیت دشوار شده سارقین سوء استفاده می کنند دستگاه قضایی باید یک فکری یک چاره ای بیندیشد تا وقتی که سارقین را با یک ضمانتی آزاد کنند با یک مرخصی بیاید آن سارق که در زندان بوده در این مرخصی می آید دوباره سرقتی دیگر  انجام می دهد اینها مشخص هستند البته جا دارد تشکر بکنیم من صحبتی که با دادستان محترم داشتم تا بعد از عید نه دیگر کسی با ضمانت آزاد می شود و نه مرخصی به آنها داده می شود یک مقدار توقع مردم از دستگاه قضا برخورد محکم است. مردم که از دستگاه قضا یقینا ناراضی هستند به خاطر طولانی شدن پرونده هایشان طبیعی است دو نفر می روند پیش قاضی و قطعا یک نفر ناراضی بر می گردد اگر نگوییم هر دو نفر شان ناراضی بر می گردند. خب می توانید از این فرصت استفاده بکنیددادستان قزوین در اتوبان تهران قزوین به خاطر این چالش هایی که بود دستور داد عوارضی گرفته نشود، خب یک کار مثبتی بود مردم هم خوشحال شدند. دادستان از این قدرتش می تواند استفاده بکند، مردم را اینطوری راضی کنند از آن طرف که ناراضی هستند مردم، حداقل شما جبران بکنید با سارقین به شدت برخورد بکنید احکام اسلامی را در مورد آنها اجرا بکنید تبعید بکنید زندانی هایی که کسی که ۱۶ مرتبه سرقت کرده مشخص است او بیاید بیرون باز به سرقت هایش ادامه می دهد. یک تدبیری بیندیشید. امنیت نعمت بزرگی است ما در شهر اندیشه هم توقع ایجاد امنیت از مسئولین قضایی و انتظامی داریم امیدوارم با حضور فرماندار انقلابی شهرستان که جدیدا منصوب شدند یک فکری هم به حال امنیت قضایی و امنیت انتظامی شهرستان بشود البته عرض کردم فراگیر است سرقت ها افزایش پیدا کرده مشکلات معیشتی مردم شغل مردم خیلی در این موضوع دخیل است همه چیز باید دست به دست هم بدهند و این مشکل را حل بکنند اما توقع ما از مسئولین در شهر اندیشه توجه بیشتری داشته باشند به بحث امنیت شهر اندیشه.

ایجاد بی حسی و بی تفاوتی مردم نسبت به سرنوشت انقلاب و نظام. سه. ناامید کردن مردم به ویژه نسل جوان از موفقیت و تثبیت نظام اسلامی. اینها اهداف این فتنه جدید است ایجاد چالش ها و مساله های داخلی است. رویش های زیادی داشتیم درست است ریزش ها هم بوده ولی رویش ها هم بوده. چهار. دو قطبی کردن جامعه و ایجاد اختلاف و جلوگیری از همبستگی ملی. پنج. ایجاد تقابل میان مردم با نظام. شش. ناامید سازی مسلمانان دیگر به ویژه نیروی مقاومت در کشورهایی که ما در منطقه داریم آنها را ناامید بکنند بگویند این نظامی که شما الگو قرار دادید این هم جمهوری اسلامی که الگوی شماست در داخلش اغتشاش است خود نظام نتوانسته اغتشاشاتشان را کنترل بکند، در حالیکه والله قسم خودشان هدایت می کنند این اغتشاشات را. والا مردم عادی که به دنبال اغتشاشات نیستند. این سرگروه هایی که پول به حسابشان ریخته می شود. این کشف حجاب هایی که هست، مسئولین باید دقت بکنند مراجع هم صدایشان در آمد. در بحث کشف حجاب با کسی تعارف نداریم. از مسلمات دین اسلام است جزء ضروریات دین اسلام است، بعضی ها گفتند مثل نماز است کسی را به زور می شود بگوییم نماز نخوان یا بخوان. نمی توانیم بگوییم با حجاب باش. عزیزم بحث نماز یک موضوع شخصی است در داخل خانه ات می خواهی نماز بخوان یا نخوان. خودت می دانی و خدای خودت. می خواهی روزه بگیر یا نگیر. اما بحث حجاب بحثی اجتماعی است احکامی اجتماعی دارد عین این می ماند در جامعه اسلامی بگوییم که با رشوه گیر کاری نداشته باشید بگذارید رشوه بگیرند و بدهند. کسی که حجاب را رعایت نمی کند در صحنه اجتماع دارد دهن کجی می کند به سایرین. این ضد عدالت است. حقوق دیگران را تضییع می کند باید احکام حجاب را رعایت بکنید بله. نیروی انتظامی وقتی می آید وارد بشود، اگر وارد نشود من و شما می گوییم چرا برخورد نمی کنید به محض اینکه نیروی انتظامی می آید برخورد بکند یک نمونه اش را در شبکه ها هم دیدید. اول تقاضا می کند خواهرم حجابت را به سر بکن. خواهرم بیا پایین، ولی وقتی توجهی نمی کند گوش نمی دهد نیروی انتظامی باید قهرا ورود پیدا کند و با این جرم برخورد بکند و شما مردم هم یقینا از نیروی انتظامی حمایت می کنید.

امیدواریم مسئولین عزیز ازا ین نعمت انقلاب استفاده کنند از این مردم خوب، همدلی و همبستگی مردم که در راهپیمایی های ۲۲ بهمن ۹ دی روز قدس  حمایت خودشان را از نظام و انقلاب و ولایت و مسئولین و دولتمردان اعلامن کردند از این فرصت استفاده بکنند پای صندوق های رای ۴۰ میلیون رای دادند حمایت خودشان را اعلام کردند مسئولین از این فرصت و نعمت استفاده بکنند حاشیه سازی را کمتر بکنند مشغول به خدمت به مردم باشند بیش از ۳میلیون و دویست هزار نفر سخنگوی دولت اعلام کرده بیکار داریم ۳ میلیون و دویست هزار نفر یعنی ۳ میلیون و دویست هزار خانواده، اگر شغل اینها حل بشود یعنی ۳ میلیون و دویست هزار ازدواج اتفاق می افتدو ۳ میلیون و دویست مشکل از مشکل خانواده ها حل می شود. این آ ماری است که خودشان اعلام کردند. امیدواریم که تمام توانشان را برای برطرف کردن این مشکل بگذارند همامنطوری که در بحث ارز دیدید قهرا ورود پیدا کردند و مدیریت کردند و حالا در حال حاضر مدیریت شد و نرخ ارزکاهش پیدا کرد پس می توانیم و می شود. اگر مسئولین بخواهند می شوند. با دقت بیشتر با همت بیشتر با هم افزایی با محبت و صمیمیت انشاءالله امیدواریم که مشکلات مردم برطرف بشود.

اما اهم مناسبت ها را سریعا عرض کنم. دوشنبه ۱۴ اسفند سالروز تاسیس کمیته اسلامی در سال ۵۷ و آغاز هفته احسان و نیکوکاری ۱۴ تا ۲۰ اسفندماه است یکی ازنشانه های اهل تقوا وممارزقناهم ینفقون است، انفاق در راه خداست. حضرت امام (رض) سفارش کردند پابرهنگان و فقرا را فراموش نکنیم. امسال هم انشاءالله کمیته امداد حضرت امام و همچنین موسسه خیریه دستهای مهربان شهر اندیشه در مصلا مستقر می شوند و کمک های شما عزیزان را جمع می کنند و به خانواده های نیازمند عنایت می کنند. بالاترین عبادت در روایات ها، خدمت به محرومین است.

سه شنبه ۱۵ اسفند ماه روز درخت کاری آغاز هفته منابع طبیعی باز ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه است. درخت واقعا یکی از نعمت های الهی است الان هوا بسیار آلوده است اگر مسئولین عزیز به این امر مهم توجه بیشتری داشته باشندقطعا آلودگی هوا کاهش پیدا می کند در نظافت هوا و طراوت و پاکی محیط ما نقش موثری دارد. شهر اندیشه الحمدلله سرانه فضای سبز خوبی دارد که باید مسئولین عزیز در نگهداری آن دقت بکنند. من اینجا جادارد که از شهردار مان تشکر بکنیم در همان سال هایی که ایشان شهردار بودند یادم است که یکی از بوستان ؟ و پارک الغدیر را پی گیر کردند و فضاهای سبز شهر را اضافه کردند درست است که فضای سبز یک فرصت است اما تهدید هم در کنارش هست بعضی از مردم هم ناراحت بودند از اینکه تابستان ها بعضا شهر اندیشه در پارک ها و فضای سبز ازدحامی است که از مسئولین انتظامی تقاضا میک نیم که مدیریت بکنند تا دیروقت دو و سه نصف شب این پارک ها و فضای سبز مردم می آیند استفاده بکنند. استفاده کردنش خوب است اما مردم آزاری اش خوب نیست و امام صادق (ع) در روایت دارد یکی از باقیات الصالحات را کاشتن نهال که هر کسی نهالی بکارد بعد از خوشد تا وقتی که آن نهال هست و طراوت دارد و میوه دارد ثوابش به آن کسی که کاشته اگرچه از دنیا رفته باشد می رسد. مقام معظم رهبری شخصا با این حال که این همه مسائل مهم است بعضی مواقع نماینده خودشان را می فرستنداما در بحث کاشت نهال شخصا خودشان نهال می کارندامسال هم انشاءالله برخی از بلوارهای ما توقع هست مسئولین نهال کاری داشته باشند و نکته آخر بحث حوزه های علمیه کشور است که ثبت نامشان شروع شده و خانواده های عزیز و متدین می توانند از ۱۲ اسفندماه لغایت ۱۵ فروردین به سایت حوزه علمیه قم مراجعه کنند ثبت نام کنند و آخرین مناسبت هم امروز جمعه یازدهم اسفندماه مصادف با ۱۳ جمادی الثانی سالروز وفات همسر امیرالمومنین (ع) خانم ام البنین (ع) است در سال ۶۴ هجری روز تکریم مادران دلسوز و فداکار شهدا  و همسران بزرگوار شهداست. انشاءالله که بنیاد شهید فکری به حال خانواده های شهدا بکند و جانبازان عزیز و همسران شهدا و فرزندان شهدا در بازدیدی که هر هفته سه شنبه ها از خانواده های معظم شهدا داریم بعضا گله دارند از بی توجهی مسئولین دولتی به خانواده های آنها بحث شغل فرزندان آنها بحث کمک به بیماران آنها این که توقع هست که توجه ویژه ای به همسران شهدا و مادران شهدا داشته باشیم.

بارپروردگارا آقا و مولای ما را به ما برسان. به حق این روز عزیز قسمت می دهیم نائب امام زمانمان رهبر عزیز رهبر بصیر انقلاب بر توفیقات و تاییدات و صحت و عزتش و طول عمرش بیفزای. دشمنان ایران اسلامی را نابود کن. خبر هلاکت و نابودی تکفیری ها و آل سعود و طرفداران داعشی ها و تکفیری ها را به ما برسان. رزمندگان اسلام و مدافعان حرم در هر جبهه ای هستند الساعه نصرت و پیروزی عنایت بگردان.

 

 

photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۲_۱۲-۵۶-۴۶ photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۲_۱۲-۵۷-۱۲ (2) photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۲_۱۲-۵۷-۱۲ photo_۲۰۱۸-۰۳-۰۲_۱۲-۵۷-۱۳

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.