خطبه های نماز جمعه ۱۱ خرداد ۹۷ در شهر اندیشه

نماز جمعه یازدهم خرداد ۱۳۹۷ در شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج در مصلای امام علی علیه السلام شهر اندیشه برگزار شد .

خطبه اول

…خودم و همه شما روزه داران و نمازگزاران عزیز  و بزرگوار را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و مراقبت در گفتار و اعمال و رفتار به ویژه در این ماه باعظمت که ماه کسب تقواست ماه رحمت است ماه مغفرت است ماه نزول قرآن است و همه شرایط چه از نظر زمانی و چه از نظر مکانی که در این مکان مقدس هستیم فراهم است انشاءالله خداوند متعال به حق این ماه باعظمت توفیق کسب تقوا و مراقبت در رفتار، در اعمال و در گفتار را روزی همه ما بگرداند.

اما معنای تقوای در دعای شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، در این روز باعظمت نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (ص) به ما می آموزند که از خداوند متعال چه بخواهیم. یکی از عواملی که موثر است در کسب تقوا و مراقبت است دوست و همنشین است. کسانی که ما به عنوان همنشین خودمان انتخاب می کنیم همراه خودمان انتخاب می کنیم برای رفت و آمد برای رفاقت و برای نشست و برخاست برای اینکه با آنها ساعاتی از روزمان را بگذرانیم باید دقت کنیم که آنها اهل تقوا باشند اهل مراقبت باشند چرا که همنشین اثر مستقیم در رفتار ما و حتی در گفتار ما، در عملکرد ما در زندگی ما و در تمام شئونات زندگی ما خواهد داشت. در دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم که اللهم وفقنی فیه لموافقه الابرار. خدایا در این روز یا در این ماه به من توفیق بده، وفقنی از کسب توفیق است، توفیق دادن یعنی روزی کردن. خدایا روزیم کن، موافقت یعنی همراهی کردن موافق بودن همرای شدن با اهل تقوا و ابرار، موافقه الابرار. ابرار جمع برّ است، برّ صفت مشبهه است، بِرّ نیکی را می گویند بَرّ شخص نیکوکار را می گویند شخصی که نیکی را انجام می دهد لذا جمعش می شود ابرار. البته در آیات نورانی قرآن ابرار را بالاتر از حتی متقین می داند خداوند متعال. می فرماید ابرار پاداشی نزد من دارند که قطعا خیلی بالاتر از بهشت و آن چه که در آن است. در آیه شریفه سوره آل عمران، آیه ۱۹۸، می فرماید الذین اتقوا ربهم کسانی که اهل تقوا هستند لهم جنات تجری من تحتها الانهار خالدین فیها. وصف بهشت را بیان می کند بهشتی که همیشگی است برای اهل تقوا، بعد می فرماید نزلا من عندالله. نزل را در تفاسیر این گونه معنا کردند وقتی مهمان بر میزبان وارد می شود آن پذیرایی اولیه را نزل می گوید عرب، نزلا من عندالله. می فرماید آن پذیرایی اولیه اهل تقوا و ابرار وقتی که وارد بهشت می شوند این بهشت برین و بهشت جاودانه پذیرایی اولیه است، فقط هم بهشت نیست. در ادامه می فرماید و ما عندالله خیر للابرار. آن پاداشی که خیر و بالاتر است نزد خداوند محفوظ است که توصیف نکرده، بیان نکرده، فقط بهشت را بیان کرده، چهارتا درخت و چشمه و آب و گل و بلبل. آن هم در ابتدا می فرماید الذین اتقوا ربهم، برای اهل تقوا این بهشت را در نظر گرفتم اما برای ابرار ما عندالله خیر للابرار. ولی برای ابرار یک چیز بهتری را در نظر گرفتم که خیر است. انشاءالله برویم ببینیم چه در نظر گرفته است خداوند متعال. لذا ابرار، کسانی که خیرین و نیکوکاران، اهل احسان و دستگیری، اهل نماز، اهل تقوا، خود اهل تقوا در درون ابرار هست. یعنی ابرار حتی بالاتر از اهل تقواست. امروز از خداوند می خواهیم که خداوندا به ما توفیق موافقت و همراهی و همنشینی با ابرارت را روزی مان کن. این دعای زیبایی است در این روز.

اما در ادامه براساس آیه ۱۹۳ آل عمران، ابرار به قدری جایگاه دارند که اولی الالباب، که در این سوره اولی الالباب را معرفی می کند، صاحبان عقل و خرد و اندیشه، می فرماید اولی الالباب همیشه در دعاهایشان از خداوند می خواهند که توفنا مع الابرار. خدایا ما را با ابرار محشور کن. با ابرار بمیران. همان دعایی که اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد است در واقع. چون در روایتی که مرحوم علامه مجلسی در بحار جلد ۲۴ صفحه ۳، روایتی از امام حسن مجتبی (ع) بیان می فرمایند که کلمافی کتاب الله عزوجل من قوله ان للابرار، حضرت می فرمایند، ایام با سعادت میلاد آن حضرت هم هست، هر کجا در قرآن کریم که نام ابرار برده شده است که می فرماید ماعندالله خیر للابرار، جایگاه ابرار بالاتر است پاداششان بالاتر است، یا تعبیرهای دیگری که برای ابرار به کار برده، ان کتاب الابرار لفی علیین، ان الابرار لفی نعیم، ان الابرار یشربون من کاس کان مزاجهم کافورا. این ابرار و نیکوکاران و خیرین ویژه ای که حتی از اهل تقوا هم بالاتر هستند امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند فوالله مااراد به الا علی بن ابیطالب وفاطمه و انا والحسین (ع). قسم یاد می کند والله قسم، منظور از ابرار ما ۵ تن اهل بیت هستیم و اگر امروز از خداوند متعال می خواهیم که خدایا موافقت و همراهی و همگامی با ابرار را روزی مان کن، در واقع همراهی و همگامی با اهل بیت (ع) را از خداوند متعال می خواهیم. حیات و ممات مان حیات و ممات اهل بیت (ع) باشد. توفنی مع الابرار. با آنها زنده باشیم با آنها بمیریم. این دعای زیبای این روز است.

در سوره ۱۰ یا سوره انسان که مفسرین این سوره شان نزولش را اهل بیت (ع) و حضرت زهرا (س) بیان کردند و یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا، آن سه روزی که حسنین بیمار بودند و امیرالمومنین و حضرت زهرا (س) نذر می کنند که روزه بگیرند آن جریان مفصل، ۱۸ فضیلت ابرار را در سوره انسان یا سوره دهر بیان می کند که با این روایتی که امام حسن مجتبی (ع) می فرمایند که منظور از ابرار ما هستیم هم مطابقت می کند چون در آنجا می فرماید ان الابرار یشربون من کاس کان مزاجها کافورا بعد ۱۸ ویژگی را می گوید که این ۱۸ ویژگی برای اهل بیت (ع) است که یکی اش یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیراست. انما نطعمکم لوجه الله لانرید جزاءا و لاشکورا. اینکه ما برای خاطر خدا و رضای خدا انفاق می کنیم اطعام می کنیم دستگیری می کنیم آزاد می کنیم اسرا را آزاد می کنیم زندانی آزاد می کنیم همه و همه نطعمکم لوجه الله است برای خاطر خداست. اما این همراهی و هم رایی با اهل تقوا، و با خیرین و نیکان، باید دقت بکنیم که اسلام توجه خاصی به حق و باطل دارد به  خیر و شر دارد به خوبی ها و بدی ها دارد. قطعا اینها با همدیگر برابر نیستند و به ما سفارش کردند که سعی کنید در زندگی با ابرار و نیکان همنشین و همراه بشوید. این همنشینی و همراهی خیلی نکته مهمی است در اسلام حتی بی طرفی هم مذموم است. کسی بگوید من بی طرف هستم. بگوید من کاری ندارم با حق و باطل. من ورود پیدا نمی کنم. این هم مذموم است. اصلا مومن و کسی که اهل تقواست و کسانی که جزء ابرار هستند اینها نمی توانند بی تفاوت باشند یک معنای ابرار نیکان و خیرین و موافقت که در این روز می خواهیم موافقت ابرار را داشته باشیم، موافقت یعنی هم رایی، هم گامی، همراهی و موافق بودن با ابرار، این موافق بودن یعنی رای ما مطابق با رای ابرار باشد، با رای نیکان باشد نه اشرار. و جنبنی فیه من مرافقه الاشرار. مرافقت از رفق و دوستی می آید. این هم به نوعی همراهی است. می گوید من رایم، رای ابرار باشد، زندگیم، زندگی ابرار باشد، نظرم، نظر ابرار باشد و همراه و دوست با اشرار نباشم، این خیلی نکته جالبی است، موافقت و مرافقت. این جملات چون از معصوم صادر شده، هر کلمه ای اش یک بار معنایی دارد باید خیلی با دقت این روایات و آیات کلمه به کلمه معنا بشود و توجه بشود. یک جا می گوید موافقت ابرار و یک جا می گوید مرافقت اشرار. خدایا من می خواهم رایم رای ابرار باشد، ببینم آنها چه می گویند، در انتخابات مخصوصا می توانیم این را تداعی کنیم، ببینیم ابرار چه کسانی را انتخاب می کنند یا نظر ابرار روی چه کسانی است، من هم رایم همان رای باشد. امروز متاسفانه می بینیم خیلی ها به ظاهر خودشان را اهل تقوا و مومن می دانند ولی این موافقت ابرار را ندارند. در مجلس شورای اسلامی چقدر به این دعا عمل می شود چقدر این موافقت ها و هم راهی ها و رای دادن ها در صحن مجلس یا مردم براساس نظر ابرار و نیکان و خیرین است نظر اهل بیت (ع) است.

امروز متاسفانه به گونه ای شده کسانی که اهل تقوا هستند اهل مراقبت هستند یا انگیزه مردم تضعیف شده، دو حال بیشتر ندارد، یا انگیزه ها تضعیف شده، یا اینکه چه بسا دنیاطلبی و آرزوهای طولانی و طول و دراز، باعث می شود که رای بعضی از مسئولین ما، بعضی از نمایندگان ما رایشان براساس ابرار نباشد. مردم هم همینطور هستند. به خاطر دنیا، در خرید و فروش رای چه بسا این ظلم ها باعث بشود که ابرار به حق خودشان نرسند نیکان به حق خودشان نرسند مردم نتوانند کسی که محق است انتخاب بکنند. اینها را باید دقت بکنیم. خدای نکرده نکند به جای اینکه با ابرار همراه بشویم با اشرار همراه شویم. این نکته مهمی است

در قسمت دوم هم می خوانیم وجنبنی فیه من مرافقه الاشرار. چون فرصت بسیار اندک و مطالب بسیار است. من فقط چند آیه را معنا بکنم. اشرار کسانی هستند که مورد لعنت و خشم خدا قرار گرفتند. کسانی که اهل تفکر و اولی الالباب نیستند. کرند لالند کورند. نه کر و لال و کور ظاهری. بلکه چشم بصیرت ندارند گوش شنوا ندارند. کافرانی که ایمان نمی آورند. از اینها در قرآن به اشرار نامبرده شده. جمع شر است اشرار. کسانی که با صورت به دوزخ افکنده می شوند اینها اشرار هستند. اشرار کسانی هستند که اهل تقوا و مراقبت نیستند. واجبات الهی را ترک می کنند نواهی را انجام می دهند. خدای ناکرده مواظب باشیم آن چه که به ما سفارش شده کونوا مع الناس است. اذا خاطبهم جاهلون قالوا سلاما. با اشرار و اهل گناه با مفسدین و با کسانی که منکرات را مرتکب می شوند و اوامر را ترک می کنند می فرماید با آنها به اندازه یک سلام و احوالپرسی. با آنها باشید شاید اقوام تان باشند دوستان و همسایگان تان باشند. لذا سعی بکنیم با آنها به اندازه یک سلام و خداحافظ، اما رفاقت مان نشست و برخاست مان رفت و آمدهای خانوادگی مان دوستی های صمیمی مان و انتخاب همسر و سایر مسائل مان با ابرار و نیکان و اهل روزه و اهل دعا و انقلابی ها و پیرو قرآن و ارزش های قرآنی و باحجاب ها و خانواده های متدین با این ها نشست و برخاست بکنیم. امروز هم از خداوند می خواهیم که خداوند توفیق موافقت با ابرار روزی همه ما برگرداند و ما را از مرافقت و همنشینی و دوستی با اشرار و اهل معصیت و مفسدین دور بگرداند.

بارپروردگارا توفیق کسب تقوا و مراقبت را روزی همه ما بگردان. توفیق همنشینی با اهل تقوا و ابرار را روزی ما بگردان. ما را از اهل معصیت وگناه دور بگردان. هرچه بدی و معصیت و نافرمانی است از ما دوربگردان. هر چه خوبی و نیکی و بر است روزی ما و خانواده های ما بگردان. عاقبت های مان را ختم به خیر بگردان روزه داری هایمان را روزه داری حقیقی قرار بده.

… مجددا خودم و همه شما نمازگزاران عزیز و روزه داران بزرگوار روز جمعه را سفارش می کنم به فرمانبرداری از خداوند متعال و مراقبت در اوامر و نواهی خداوند متعال انشاءالله که به حق این ماه تقوا، خداوند توفیق کسب تقوا و مراقبت در رفتار و گفتار و نیات را روزی همه ما بگرداند.

در هفته ای که گذشت در نشست صمیمانه، پرشور و پرنشاط، و سه ساعته بگوییم که ساعت ها این نشست به طول انجامید، دانشجویان و دانشگاهیان مختلف با رهبر معظم انقلاب به بیان انتقادها و پیشنهادات و مطالبات شان از سه قوه و همچنین دستگاه های مختلف، که در این دیدار صمیمانه رهبر معظم و حکیم و بصیر انقلاب مان فرمودند بحث های این جلسه نشان می دهد که محیط دانشجویی یک محیط بانشاط و زنده است. آنهایی که متهم می کنند مسئولان ما را به اینکه آزادی بیان به دانشجویان یا جوانان داده نمی شود اگر امکانش باشد این چندساعتی که رهبر عزیز مان سخنان این جوانان را شنید بعضا در شبکه ها و در فضاهای مجازی هست، ببینید چه انتقاداتی شد در این صحبت ها و رهبر عزیزمان با صبر و حوصله همه را گوش کردند و پاسخی مبسوط و مستدل بیان فرمودند و کسانی که نسبت به آینده ناامید هستند ببینند و نگاهشان را تصحیح کنند. نظام در یک کارزار عظیمی قرار دارد. حقیقتا هم همینطور است در یک جبهه نابرابر، با زورگویان و مستکبران عالم در جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی و حتی جنگ نظامی هستیم. و بدون مشی انقلابی ارزش ندارد. انقلابی گری هم فقط در بستر نظام قابل انجام است. اینطور نباشد که کسی نظام را نفی کند که ما انقلابی هستیم. اگر تهاجم وسیع و پرحجم ضدانقلاب به افکار عمومی با روشنگری و مطالبه گری آرمان ها روبه رو نشود قطعا ویرانگر خواهد بود. لشکر جوانان مومن و انقلابی باید وارد میدان مطالبه دائم آرمان ها شوند و در مقابل تخریب افکار عمومی سد ایجاد کنند. رهبر عزیزمان از همه جوانان و نوجوانان انقلابی مردم متدین و انقلابی ایران اسلامی درخواست کردند و ارد صحنه بشوند از انقلاب تان دفاع بنکنید از آرمان های نظام دفاع بکنید. مردم ما با اصل نظام واصل انقلاب و اسلام مشکلی که ندارند. آرمان هایی که برای به دست آوردن آنها بیش از ۳۰۰ هزار شهید تقدیم نظام و انقلاب کردیم. مفهوم و پیام سخنان نورانی و گهربار و حکیمانه رهبر انقلاب مان به مردم عزیز و جوانان و نوجوانان این است که اینطور نباشد که حالا بگوییم چون نظام اسلامی است پس هیچ کسی حق ندارد اعتراض کند. همه باید ساکت بشوند و هر چه که هست راضی باشند به اقتصادی که هست راضی باشند به نرخ ارزی که هست راضی باشند به اوضاع و احوالی که در ادارات هست راضی باشند در داد و ستدهایی که گاها می شود با کشورهای اروپایی راضی باشند بگویند با همین روشی که هست تضمین گرفتند مسئولین نگرفتند، هرچه که هست ما راضی هستیم هر چه شما بگویید. نه. اینطور نیست.

ما یک آرمان هایی داریم، هر مسئولی که بخواهد از این آرمان ها تخطی بکند جوانان نوجوانان مردم انقلابی همین مردم انقلابی که روزهای جمعه در سراسر کشور در خطبه های نماز جمعه شرکت می کنند اینها باید نویسندگانشان به گونه ای بنویسند گویندگان و خطبایشان به گونه ای مطرح بکنند که در عین حال که نظام تضعیف نمی شود مطالبات به حق و مطالبات آرمان های انقلاب هم فراموش نشود. لذا همه  مراجع نظرشان این است که تضعیف نظام جمهوری اسلامی ایران حرام قطعی است. این نظر همه مراجع است. تضعیفش حرام قطعی است و حفظش از اوجب واجبات است. حضرت امام رضوان الله تعالی علیه سخنانشان را نباید فراموش کنیم. می فرمایند چنانچه همه ما و همه ملت و خصوصا روحانیت خطبا در صحنه نباشیم به سر انقلاب آن خواهد آمد که بر سر مشروطه آمد. دقت کنیم. حفظ نظام از اعظم فرایض است. اگر بنا باشد که روحانیون کنار بروند و خطبا در منابر خودشان مسائل روز را فراموش کنند و مسائل انقلاب را فراموش کنند این انقلاب صدمه خواهد دید. حفظ جمهوری اسلامی از حفظ یک نفر ولو امام عصر (عج) باشد اهمیتش بالاتر است. ببینید آخر کلام را گفته. امام یک شخصیت معمولی نبود یک مجتهد بود یک فیلسوف بود یک عارف بود یک عالم بود همه قبولش داشتند یک عالم بیسوادی نبود فقه اهل بیت در دستان امام بود. حضرت می فرماید حفظ این نظام از حفظ خود امام زمان هم بالاتر است. بعد پاسخ دارد علتش را آورده. شاید ما تعجب بکنیم. بگوییم امام زمان؟ بله.

برای اینکه امام عصر هم خودش را برای اسلام فدا می کند. اباعبدالله الحسین هم خودش را فدای اسلام کرد. آقا موسی بن جعفر ۱۴ سال به زندان افتاد فدای اسلام شد. فرق امیرالمومنین (ع) در محراب مسجد کوفه در همین ماه شکافته شد برای اسلام. لذا حفظ اسلام حفظ نظام اصل نظام را عرض می کنم اصل انقلاب را عرض میکنم، واجب است. اگر کسی حرفی بزند اشاره ای کند پیامی بگذارد مقاله ای بنویسد که تضعیف این نظام باشد هر کسی که می خواهد باشد در هر جایگاهی که باشد قطعا دارد عمل حرام قطعی را دارد انجام می دهد. اصل نظام را که نمی توانیم زیر سوال ببریم. اگر هم انتقادی هست نقدی هست به عملکردهاست. باید عملکردها را زیر سوال ببریم. پیامبر عظیم الشان اسلام هم وقتی مشرکین را می خواست توبیخ بکند می فرماید من از این عمل شما بیزار هستم یعنی از این بت پرستی تان. من که از خودتان بیزار نیستم. از این کاری که می کنید بیزار هستم. لذا مردم هم از انقلاب و اسلام و قرآن که بیزار نیستند از این عملکرد ضعیف مسئولین دلگیر هستند و اعتراض دارند.

جوانان عزیز ما مردم انقلابی مان خطبا و روحانیت، ائمه محترم جماعات، خانواده معزز شهدا، بسیجیان عزیز، همه نمازگزاران، همه عزیزانی که در راهپیمایی ها شرکت می کنند، ما وظیفه داریم از نظام و انقلاب دفاع بکنیم و تا پای جان بایستیم. اما آرمان هایی که مقام معظم رهبری فرمودند باید شما مطالبه گری بکنید از مسئولین، کدام آرمان هاست؟ این آرمان ها را شما باید مطالبه بکنید. خطبا باید مطالبه بکنند. روحانیت باید مطالبه بکند. خانواده های شهدا باید مطالبه بکنند. ما این آرمان های انقلاب مان بود برای این آرمان ها انقلاب کردیم. انقلاب را باید حفظ کنیم. انقلابی بمانیم انقلای عمل بکنیم. لذا در آرمان های فرهنگی و اجتماعی انقلاب فقط به سرعت نام ببرم. ایجاد فضای مناسب برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان و تقوا، یکی از آرمان های فرهنگی و اجتماعی در انقلاب ایجاد فضای مناسب بود برای کسب فضائل اخلاقی آیا این فضاهای مجازی این فضای مناسب را فراهم می کند که مسئولین نظام مقام معظم رهبری هم فرمودند حواشی را رها بکنید، ین که کدام شبکه کدام فضا مسدود باشد، کدام باز باشد اینها حواشی است. اینها را رها بکنید به اصل معیشت مردم و مشکلات مردم برسید. آیا مسئولان نظام توانستند این شرایط و فضا را مهیا بکنند. آیا آموزش و پرورش ما توانست این شرایط و فضا را مهیا بکند. آیا مساجد ما، ائمه محترم جماعات ما، ائمه محترم جمعه ما، توانستند، متولیان فرهنگی شهرها، توانستند این شرایط را مهیا کنند یا اینکه فاصله گرفتید. چشم مان به برنامه های غربی ها بود، یک کنسرت موسیقی در میان هزاران کنسرتی که اجرا می شد اگر تعطیل می شد صدای همه در می آمد، اما کسی سوال نمی کرد که جوانان چه مشکلی دارند چرا شش میلیون تحصیل کرده بیکار داریم. چرا مردم گرفتارند؟ نمایندگان محترم مجلس وقتی نرخ ارز به بالاترین اندازه خودش رسید در طول این سال ها از رئیس جمهور سوال نکردند اما وقتی که شبکه های فضای مجازی فیلتر شد یک عده ای گفتند باید رئیس جمهور را استیضاح بکنیم. این آماده کردن شرایط و فضاست؟ این تذهبون؟ کجا داریم می رویم؟ آرمان های انقلاب را ای مردم، فراموش نکنید. اگر این آرمان ها فراموش بشود قطعا انقلاب ضربه خواهد خورد. این آرمان ها هم فقط در فضای انقلابی گری است که می تواند محقق بشود در فضای اداری و سیستماتیک که این آرمان ها محقق نمی شود. فضای اداری، فضای سیستماتیک فضای ساعتی فضای خشک اداری نیتجه اش این اختلاس ها و این حقوق های نجومی می شود این بی توجهی به مردم می شود اما فضای انقلابی، وقتی فضا، فضای انقلابی شد همان فضایی که اوائل انقلاب مردم شهید رجایی اعلی الله مقامه خداوند روح شهید رجایی و همه شهدای انقلاب را شاد بکند مخصوصا در این ماه مبارک، وقتی کسی کاری داشت می گفت اول کارش را انجام بدهید نامه اش بعدا می آید. اما الان نامه اش را گرفته امضا شده چند سال دویده مجوزهایش را گرفته کارش را انجام نمی دهند. از این اداره به آن اداره، از آن اداره به این اداره، بعد به نتیجه نمی رسد. پناه می روند به ائمه جماعاتشان به روحانیت به دفاتر ائمه جمعه ما هم که دستمان خالی است کاری نمی توانیم بکنیم. فرمان دست کسی دیگری است. اجرا دست کسی دیگری است. پول ها به دست کسی دیگر است.  قدرت اجرایی دست مسئولین اجرایی نظام است. آرمان های فرهنگی و انقلابی و اجتماعی، آموزش و پرورش همگانی، ایجاد نظام اداری صحیح، اینها آرمان های ماست. تامین حقوق همه جانبه افراد، نه اینکه یک عده آقازاده بتوانند برود کالاهای قاچاق را وارد این مملکت بکنند از مبادی رسمی هم وارد بکنند. آن وقت یک کوله بر بخواهد یک کالایی را وارد بکند جلوی او را بگیرند و تهدیدش بکنند، اما از مبادی رسمی بعضی از آقازاده ها به راحتی کالای قاچاق را واردبکنند و تولید ملی ما را زیر سوال ببرند.

کارگران ما را در کارخانه ها بیکار کنند به خاطر سود شخصی خودشان. مسئولین باید پاسخگو باشند اینها آرمان های ماست  و شما مردم نویسندگان و خطبا و روحانیت و خانواده های معزز شهدا هر کسی در هر فضایی و در هر شرایطی هر کاری از دستش بر می آید باید انجام بدهد. مسئول هستیم. برقراری حقوق مساوی بدون توجه به قومیت ها، رنگ ها، نژادها، امروز همه چیز را سیاسی می کنند. هر حرفی هم که می زنید سریع یک انگ سیاسی می چسبانند. برخورداری از تامین اجتماعی. همه باید از تامین اجتماعی برخوردار باشند. همه باید از بیمه تامین اجتماعی برخوردار باشند. برخی از کشورهایی که طاغوت هستند از نظر ما کفر هستند دشمنان ما هستند، نقطه مقابل ما هستند، کسانی که به اینها پناهنده می شوند ماهیانه یک مبلغی را به آنها می دهند بیمه به ایشان می دهند خانه به ایشان می دهند. همان هایی که قبولشان نداریم. اما در کشور ما  در نظام جمهوری اسلامی ایران، آن کشورهایی که ۲۰۰ میلیون نفر جمعیت دارند به پناهندگان خودشان پناه می دهند جا می دهند آن وقت ما در کشور ۸۰ میلیونی اولین کشور نفت و گاز جهان هستیم جزء اولین کشورهای معادن غنی جهان هستیم این همه منابع و این همه معادن این همه مالیات هایی که همه جوره دولت مردان ما از مردم می گیرند روی قبض ها مالیات بر ارزش افزوده، قبض های آب و برق و گاز و تلفنی که شما پرداخت می کنید همه مالیات را می پردازید کارمندان دولت  کسبه ما مالیات های چندین برابر در این اوضاع و احوال کساد باز می بینیم بیکاری هست مشکلات هست گرفتاری هست. همه بیمه نیستند. آمده کسی پیش من گفته در سال همسرش بیمار است. گفته در سال شما می توانید ۳۵۰ هزار تومان از این بیمه استفاده بکنید. می گوید حاج آقا من چهارتا سرما بخورم و بروم می شود ۳۵۰ هزار تومان پس بقیه اش را چکار کنم. آموزش و پرورش رایگان، بحث درمان رایگان. خب اینها آرمان های ما بود. حقوق برابر. الان یک کارگری ۸ ساعت که هیچ، ۲ ساعت هم اضافه کار، ۱۰ ساعت زحمت می کشد با کسر هزار تا عناوین ۱۰ هزار تومانی و ۵ هزار تومانی، یک میلیون و صد تومان دستش را می گیرد یک آقایی هست که اسمش هشت ساعت است ولی خدا پیغمبری ببینید دو ساعت هم در اداره کار نکرده ۲-۳ میلیون دارد حقوق می گیرد. خب این برابری است؟ این عدالت است؟ این کارگر اگر حرف هم بزند اخراجش می کنند. بعضی از این کارگرها هم حقوقشان همیشه یک ماه با تاخیر تازه پرداخت می شود. این عدالت و برابری است؟ این بنده خدا ماهی یک میلیون تومان اجاره خانه بدهد قبض بپردازد هزینه خانواده اش را بپردازد مریضی بچه هایش را درمان بکند. آخر حقیقت با آرمان یک چیز دیگری است. آ چیزی را که تصور بکنیم تا تصدیق بکنیم در ذهنمان باشد تا در زندگی ها لمس می کنیم اینها مطالبات مردم است باید مسئولین اینها راپاسخگو باشند.

آرمان های سیاسی، سرنگون نظامی استبدادی و وابسته سلطنتی، یکی از آرمان های سیاسی این نظام و مملکت و انقلاب بود. مقام معظم رهبری می فرماید دست های مرموزی در کار است تا دوباره این خاندان منحوس پهلوی را عزیز کند جلوی چشم مردم. دست هایی که از خارج این دست ها دارد در فضاهای مجازی بعضی از برنامه هایی می گذارند که خودشان خجالت می کشند بعضی از برنامه ها و عکس ها و فیلم ها که می گذارند تویش هزار تا نقد است، آنها را یک خانواده عادل و مهربان، خب اگر آنها مهربان بودند، اگر عادل بودند اگر مشکلی نداشتند فسادی نداشتند اگر آنها هزارفامیل نبودند چرا مردم انقلاب کردند. نسل جوان این سوال را بپرسد چرا انقلاب کردیم. چرا میلیون ها نفر در خیابان ریختند از ظلم و ستم و تجاوز و غارت و ذلت انقلاب کردند؟ در آرمان های سیاسی ایجاد حکومت مردمی و مستقل، اداره امور کشور براساس اصل اسلامی، نفی هر گونه سلطه گری و سلطه پذیری، طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ استعمار، محو هر گونه استبداد، انحصارطلبی، خودکامگی، سیاست خارجی مستقل، حمایت از مبارزه حق طلبانه ستم دیدگان و مستضعفان در برابر مستکبران، امروز یکی از آرمان های سیاسی انقلاب ما دفاع از جبهه مقاومت است در سوریه در عراق در لبنان در بحرین در کشورهایی که امروز پرچم آزاده خواهی را به دست گرفتند. جزء آرمان های سیاسی ماست. مواظب باشیم یک دست هایی این آرمان ها را از ما جدا  نکند. در آرمان های اقتصادی صیانت از ذخایر و معادن، استقلال و خودکفایی اقتصادی، اینها مطالبات شماست از مسئولین، پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه، تلاش برای ریشه کردن فقر و محرومیت. ۴۰ سال بس نبود؟ ۴۰ سال گذشت. پس کی می خواهد این فقر و محرومیت می خواهد ریشه کن بشود. حالا اگر اوائل انقلاب بود می گفتیم انقلاب نوپاست. به ۴۰ سالگی رسیدیم.

تامین نیازهای اساسی مردم، تامین شرایط برای اشتغال همگان، جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانگان بر اقتصاد کشور، تلاش برای تولیدات کشاورزی و صنعتی، تلاش برای کم کردن فاصله طبقاتی و اختلاف حقوق ها و مزایا، رسیدگی به روستاها و محرومیت زدایی، آیا انجام شد؟ اگر انجام نشد، نوجوانان و جوانان عزیز باید مطالبه بکنند. اینها را مطالبه باید کرد. و در ادامه فرمودند انقلاب تمام نمی شود و یک تحول دائمی لازم است. البته این آرمان ها در کوتاه مدت تحقق پیدا نمی کند اگر انقلاب استمرار داشته باشد تحقق این آرمان ها قطعی است. و این را بگویم تمام این آرمان ها در بستر انقلاب محقق می شود. و اگر انقلاب را از دست دادیم یقینا این آرمانها هیچ وقت محقق نخواهد شد.

بنده از مسائل کشور مطلعم و معتقدم در همه این آرمان ها پیشرفت کردیم. آن جوانی که می گوید وضع خیلی بد است من احساسش را تایید می کنم اما حرفش را مطلقا نه. بله. ما پیشرفت ها و رویش های زیادی داشتیم. نباید بی انصاف باشیم. رویش هایمان را هم باید ببینیم. اما رهبرا، همیشه این مردم غیور پشت سر انقلاب و نظام بودند. اماما، ایام ارتحال حضرت امام (رض) است. این مردم همیشه پشت سر نظام، انقلاب و رهبری بوده اند و خواهند بود و هر کسی که این آرمان ها را زیر سوال ببرد با مشت محکم مردم برخورد خواهد کرد.

اما اهم مناسبتها در هفته جاری، یک شنبه ۱۳ خرداد مصادف است با هجدهم ماه مبارک رمضان، اولین شب قدر در ماه مبارک رمضان، امام صادق (ع) بهترین ماه را ماه رمضان می دانند. و قلب ماه رمضان را شب های قدر. شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن. انا انزلناه فی لیله المبارکه انا انزلناه فی لیله القدر. قرآن در ماه مبارک رمضان و در شب مبارکی که شب قدر است نازل شده. براساس روایات، روایاتی که از معصومین به دست ما رسیده آن چه که در شب های قدر گفته اند شب نوزدهم، بیست و یکم، و شب بیست و سوم، این سه شب را شب قدر دانسته اند. در بعضی از روایات که مرحوم کلینی در کتاب خودش اصول کافی جلد دوم بیان می فرمایند که شب نوزدهم شب مقدرات است. تقدیر و مقدرات شما علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می فرمایند شب مقدرات است، زندگی هایمان، مرگ هایمان، مریضی هایمان، روزی هایمان، زیارت هایمان، اعمال صالح مان، همه و همه در این شب ها مقدر می شود. لذا این شب ها را باید قدر دانست، شب رحمت، شب مغفرت، پیامبر عظیم الشان اسلام فرمود هر مومنی که شب قدر را احیاء بدارد خداوند تمام گناهانش را می بخشاید. لذ ا شب مغفرت و بخشش است و یقینا همه شما جایگاه این شب ها برای شما مشخص است، حضور در مساجد، سفارش شده، در پارک ها و بعضی جاهایی که الان جدیدا مد شده می روند در خانه ها … سیره اهل اینطور بوده که امام صادق (ع) شب قدری تب شدیدی داشت بیمار بود می توانست در خانه خودش شب قدر را بگیرد گفت مرا ببرید در مسجد. با بستر او را گرفتند نمی توانست راه برود حضرت را بردند در مسجد. حضرت زهرا (س) اهل بیت (ع) سیره عملی شان این بود که می آمدند در مسجد شب های قدر را احیاء می گرفتند. علمای بزرگوار ما اینطور بودند. لذا مساجد باید همه پناه بیاورند به خانه های خدا، توجه داشته باشیم در خانه ها و در پارک ها و اینجور مکان ها برای فضاهای دیگری و زمان های دیگری است حتی حسینیه ها، وقتی که مساجد هستند چرا برویم در حسیینه ها، مساجد خالی بماند. بیاییم در خانه خدا. هیچ مجتهدی نگفته حسینیه  نجس بشود واجب است طهارت فوری اش. هر کسی با هر شرایطی می تواند در حسینیه برود ولی در مسجد نمی شود هر جوری رفت احکام خاص خودش را دارد. بیاییم در مساجد، این سه شب قدر، دست به دعا برداریم برای نظام، برای مملکت، برای جوانان، حتی برای مسئولان دعا کنیم برای رهبر عزیزمان دعا کنیم این مملکت و این نظام متعلق به همه ماست. لذا این سه شب را عزیزان قدر بدانند مساجد را احیاء بدارند و غافل نباشند. خداوند انشاءالله توفیق درک این لیالی را روزی همه ما بگرداند.

دوشنبه ۱۴ خرداد، ۱۹ ماه مبارک رمضان سالروز ضربت خوردن مولی الموحدین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) در مسجد کوفه است. و هم سالروز رحلت جانگداز بنیان گذار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (رض) در سال ۶۸ و همچنین انتخاب بجا و شایسته مقام معظم رهبری به عنوان رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران. مقام معظم رهبری فرمودند این انقلاب بدون نام امام در هیچ  کجا شناخته شده نیست عزیزان هرچه داریم از زحمات علماست هر چه داریم از زحمات حضرت امام و شهدای عزیزمان است فراموش نکنیم آرمان های حضرت امام، الحمدلله مقام معظم رهبری علم را محکم به دست گرفته این آرمان ها را هر سال تکرار می کند نصیحت می کند مسئولان را، این آرمان هایی که امروز خواندیم آرمان های حضرت امام بود، مردم با این آرمان ها انقلاب کردند. حفظ این آرمان ها بر شما عزیزان واجب است انشاءالله که راه شهدا و امام را ادامه بدهیم و مقام معظم رهبری یک هدیه الهی به مردم ایران بود چون شکر نعمت را دانستند خداوند مقام معظم رهبری را به عنوان رهبر شایسته و حکیم به شما هدیه کرد، قطعا اگر مدیریت و رهبری این رهبر حکیم نبود ضربه می خوردیم نظام مان و انقلاب مان و معلوم نبود که تا به امروز انقلاب ادامه پیدا می کرد. رهبری قطعا وقتی رهبریت را به دست گرفت که حضرت امام (رض) مرجعیت علی الاطلاق داشت. علما و مراجع قم، مشهد، نجف، امام را تایید می کردند، مردم امام را دوست داشتند، محبوبیت و پشتوانه مردمی داشت در جهان شناخته شده بود شاگردانی مثل شهید بهشتی ها و مطهری ها و شهید اندرزگوها و سایر شاگردانی که امام را کمک کردند یک چنین شاگردان بارزی داشت. اما مقام معظم رهبری وقتی رهبری را به دست گرفت که این ویژگی های حضرت امام در او به صورت صد در صدی نبود اما با همان توان خودش و با جانبازی خودش این سکان را به دست گرفت و به نحو احسن مدیریت کرد. از خداوند متعال توفیقات روزافزون این رهبر عزیز را خواهانیم.

اما سه شنبه ۱۵ خرداد دومین شب قدر و سالروز قیام ۱۵ خرداد و آغاز نهضت انقلاب، قیام ۱۵ خرداد که ۱۵ هزار شهید دادیم. بذر انقلاب در ۱۵ خرداد ۴۲ پاشیده شد و در بهمن ۵۷ به نتیجه رساندیم انقلاب را. لذا حضرت امام فرمودند من برای همیشه قیام ۱۵ خرداد را عزای عمومی اعلام می کنم و من هم همینجا از همه شما عزیزان می خواهیم حداقل کاری که می کنید ما یک مجلس بزرگداشت این ۱۵ هزار شهید را در روز سه شنبه بعد از نماز ظهر در همین مسجد برگزار کردیم. سردار شعبانی انشاءالله می آیند و از بیاناتشان استفاده می کنیم. لذاتقاضا می کنم برای بزرگداشت این شهدای عزیز ۱۴ و ۱۵ خرداد عزیزان در مصلای نماز جمعه شهر اندیشه حاضر باشند و پنج شنبه ۱۷ خرداد آخرین شب قدر شب ۲۲ ماه مبارک رمضان و چهارشنبه ۱۶ خرداد و ۲۱ ماه رمضان سالروز شهادت مولی الموحدین امام المتقین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) است. وقتی که در خطبه شعبانیه نبی مکرم اسلام ویژگی های این ماه را بیان کرد، آن شخصی که دست بلند کرد یا رسول الله ای الاعمال افضل فی هذا الشهر کدام عمل در این ماه بافضیلت تر است. یک وقت پیامبر اسلام وقتی دیدچهره امیرالمومنین را، شروع کرد به گریه کردن و نتووانست پاسخ بدهد. همه تعجب کردند. خود حضرت سوال کردند یا رسول الله چرا گریه می کنید؟ آقا فرمودند چند سال قبل از شهادت امیرالمومنین پیامبر اسلام فرمودند علی جان بهترین عمل در این ماه، مراقبت و ورع و دوری از گناه است. اما چرا گریه می کنم؟ برای اینکه دارم می بینم فرق تو را در محراب مسجد کوفه شکافتند. در این ماه، امت من فرق تو را می شکافند. محاسنت را به خون سرت خضاب می کنند. ای شیعیان امیرالمومنین حضرت ناراحت نشد نگفت ای وای من کشته می شوم. یک سوال کرد. یا رسول الله أفی سلامه فی دینی؟ آیا من دینم سالم است؟ آیا عاقبت به خیر می شوم؟ آیا آن لحظه آخر با ایمان کامل از دنیا می روم؟ آقا فرمودند بله علی جان. لذا آن لحظه آخر صدای نازنینش به آسمان بلند شد فزت ورب الکعبه. زهرا جان علی دیگر راحت شد. زهرا جان جدایی ها تمام شد. زهراجان دارم می آیم به استقبالت. اما من با فرق شکافته می آیم تو هم با پهلوی شکسته بیا به استقبالم. زهراجان محسنم را هم با خودت بیاور. می خواهم محسنم را هم ببینم. اما لایوم کیومک یا اباعبدالله. من نمی دانم این صحنه و فرق شکافته و خون آلود و محاسن خضاب شده را زینب چطور دید آن لحظه ای که حسنین زیر بغل های بابا را گرفتند. خیبر شکن است، چند قدم راه می رفت. می نشست روی زمین. حسن جان حسین جان این زانوهایم دیگر قدرت ندارند. یک چند لحظه تاملی می کرد و نفسی می گرفت و دوباره حرکت می کرد. من نمی دانم این صحنه را زینب چطوردید. مرا رها بکنید خودم وارد خانه بشوم. نمی خواهم زینب مرا اینطور ببیند. اما علی جان کربلا نبودی، زینب از روی تل زینبیه وارد قتلگاه شد. اما زینب یک صحنه دیگری را دید. بدن بی سر حسین را دید. بدن غرق به خون حسین را دید. علی لعنه الله علی قوم الظالمین و سیعلمون الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون. خدایا به حق فرق شکافته مولی الموحدین امیرالمومنین قسمت می دهیم آقای ما مولای ما صاحب ما را به ما برسان. شب های قدر عزیزان فراموش نکنید برای فرج امام زمان دعا بکنید. دعا مستجاب است. آن حضرت را هم یاد بکنید. خدایا به حق فرق شکافته امیرالمومنین نائب امام زمان مان رهبر عزیزمان رهبر حکیم مان بر توفیقات و تاییدات و عزت و صحت و طول عمرش بیفزای. خدایا به حق فرق شکافته امیرالمومنین دشمنان ایران اسلامی را نابود کن. آن مسئولینی که آرمان های انقلاب را زیرپا می گذارند اگر قابل هدایت نیستند رسوا و نابودشان بگردان. خدایا این نظام نظام امیرالمومنین است خدایا قسمت می دهیم به حق امیرالمومنین عاقبت ما را ختم به خیر بگردان. مریض ها و ملتمسین دعا شفای عاجل عنایت بگردان. خبر هلاکت و نابودی دشمنان امیرالمومنین آل سعود وهابی ها و تکفیری ها را به ما برسان.

IMG_9760 IMG_9763 IMG_9770 IMG_9771 IMG_9785 IMG_9786 IMG_9788 IMG_9790 IMG_9798 IMG_9800 IMG_9808 IMG_9822 IMG_9827

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.