خطبه های نماز جمعه ۵ مرداد ۹۷ در شهر اندیشه

نماز جمعه این هفته پنجم مرداد ماه سال ۱۳۹۷ به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج در مصلای امام علی علیه السلام شهر اندیشه برگزار شد.

خطبه های نماز جمعه ۵ مرداد به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین سیّد علی مروّج

 

بسم الله الرحمن الرحیم

… خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را سفارش می کنم به رعایت تقوای الهی و مراقبت در اعمال و رفتار و گفتار. وجود نازنین امام المتقین، مولی الموحدین، امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه ویژگی ها و فضائل اهل تقوا را بیان می فرمایند. در بیان ششمین ویژگی اهل تقوا عرض کردیم « نُزِّلَتْ انْفُسُهُمْ مِنْهُمْ فِى الْبَلَاءِ کَالَتِی نُزِّلَتْ فِى الرَّخَاءِ» برای اهل تقوا ابتلائات دنیایی، سختی ها، مشکلات، بیماری ها، نداری ها و گرانی های دنیا و در نقطه مقابل هم، فراوانی نعمت، آرامش، آسایش، ثروت و بی نیازی یکسان است. اهل تقوا به خداوند حکیم و علیم و رزاق چنان ایمان دارند که او را روزی دهنده می دانند، کارهای او را از روی حکمت می دانند. ایشان می دانند حکیم کسی است که کار بیهوده انجام نمی دهد. تمام مشکلات، تمام مصائب، خوشی ها و ناخوشی ها، و هر آن چه که در دنیا هست، « تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ» (آل عمران/۲۶) همه خیرها به دست خداوند متعال است. اوست که روزی دهنده است و به ما روزی می دهد. لذا نقشه کش را خود خداوند متعال می دانند، این خداوند متعال است که بلندی ها و پستی های زندگی ما را تدبیر می کند و براساس حکمت خودش بلاها و رخاءها را برای بندگان خودش ورق می زند.

اهل تقوا براساس آیه « الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَیاهَ لِیبْلُوَکُمْ أَیکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا» (ملک/۲) خودشان را در دنیا از زمان به دنیا آمدن و حیات تا زمان ممات، در ظرف آزمایش الهی می دانند. این کلمه « لِیبْلُوَکُمْ» از ریشه بلاء و ابتلاء و آزمایش می آید. اهل تقوا شب و روز خود را محل آزمایش الهی می دانند. هر عملی، هر کلامی و هر مجلسی که برای ما اتفاق می افتد، یک آزمایش الهی است. روز جمعه نیز یکی از آن ظرف‌های زمانی است که مشخص شود چه کسانی اهل ایمان و اهل تقوا هستند. « فَاسْعَوْا إِلَىٰ ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ» در روز جمعه مستحب است که کسب و کار، لهو و لعب، خواب و استراحت و تفریح و حتی سفر به تاخیر انداخته شود. مستحب است بعد از نماز جمعه سفر شروع گردد. لذا اهل تقوا همه اینها را کنار می گذارند چون در ظرف آزمایش الهی قرار دارند. کسانی هستند که برای کسب ثواب و اجرای فرمان خداوند متعال به سوی نماز جمعه می شتابند و در این جهاد کبیر شرکت می کنند. نماز جمعه نیز از مصادیق جهاد کبیر و اکبر است. جهاد کبیر، جهاد فرهنگی است و جایگاه نماز جمعه هم، یک جایگاه فرهنگی است، جایگاه ایمان و بصیرت است، جایگاه کسب تقواست.

در بحث جهاد اکبر و مجاهده با نفس، حضور در نماز جمعه بالاترین مجاهده برعلیه نفس اماره است. نفس اماره ای که مانع حضور ما در این مجلس ذکر و بصیرت می شود. امروز روز پنجم مردادماه است، سالروز اقامه اولین نماز جمعه در انقلاب اسلامی است. شما ببینید کسانی که اهل نماز جمعه هستند و با این جایگاه در ارتباط هستند، نمی لغزند و منحرف نمی شوند چون این جایگاه، جایگاه تقوا و بصیرت است؛ اما کسانی که فاصله گرفتند از نماز جمعه هم از لحاظ اخلاقی، هم از لحاظ معنوی و هم از نظر سیاسی لغزیدند و منحرف شدند و از تقوا فاصله گرفتند و «خَسِرَ الدُّنْیا وَالاْآخِرَهَ» شدند. در روایات نیز آمده است اگر کسی سه هفته عمدا و بدون عذر در نماز جمعه شرکت نکند، منافق است. این جایگاه، جایگاه کسب معنویت و تقواست. بلا و رخاء برای اهل تقوا یکسان است چون خودشان را در این ظرف می بینند. چاره ای هم نیست چون همه ما در این ظرف طاعت و فرمانبرداری هستیم.

ایام ولادت باسعادت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه والسلام) را پشت سر می گذاریم. حضرت در پاسخ مامون، آیه هفت سوره هود را خواندند که خداوند متعال می فرماید « وَ هُوَ الَّذِی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فِی سِتَّهِ أَیَّامٍ وَ کانَ عَرْشُهُ عَلَى الْماءِ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا» مامون از حضرت سوال کرد آیا خداوند نیازی به آزمایش انسان ها دارد تا بداند کدام یک اهل شقاوت یا اهل سعادت هستند؟ برای مامون این سوال مطرح شده بود با اینکه هدف از آفرینش آسمان و زمین و آنچه که در بین آسمان و زمین است، انسان است و خداوند آسمان ها و زمین را برای من و شما که اشرف مخلوقات الهی هستیم، آفرید چرا خداوند می خواهد بداند کدام یک از ما اهل جهنم یا بهشت هستیم؟ آیا خداوند نیازی به آزمایش انسان ها دارد؟ آقا امام رضا (علیه السلام) لبخندی زدند و فرمودند نه. برای خداوند متعال همه چیز عیان است. منظور از ابتلاء و بلاء، آزمایش است. هدف از آزمایش هم این است که در این ظرف زمانی دنیا، از زمان تولد تا زمان ممات، چه کسانی در زمان ها و مکان هایی که باید فرمانبردار خداوند باشند، خودشان را در معرض اطاعت الهی قرار می دهند. خداوند می خواهد این چیزها را مشخص کند والا برای خداوند شقی و سعید مشخص است. امام (علیه السلام) فرمود هدف خداوند متعال از آزمایش بندگانش، تکلیف به طاعت و عبادت است. « إِذا نُودِیَ لِلصَّلاهِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلى‌ ذِکْرِ اللَّهِ وَ ذَرُوا الْبَیْعَ» (جمعه/۹) منظور از بیع می تواند معنای عامی داشته باشد و فقط خرید و فروش نباشد. هرگونه بیعی، هر گونه لهو و لعبی را کنار بگذارد و خودشان را به این نماز جمعه برساند. چه کسانی به این آیه عمل می کنند؟ هدف از خلقت اطاعت و عبودیت و بندگی است. کدام یک از شما عابد تر هستید، کدام یک از شما بندگی تان بیشتر است؟ کدام یک از شما فرمانبردارتر هستید؟ در همه آزمایشات الهی، در مصیبت ها، در طاعات و معاصی، کدام یک از ما فرمانبردارتر و مطیع تر هستیم؟ هدف از خلقت انسان، هدف از خلقت آسمان ها و زمین برای اطاعت و بندگی من و شماست نه برای اینکه خداوند آزمایش و امتحان کند که آیا ما اهل بهشت یا جهنم هستیم. خداوند خودش اینها را می داند.

در روایتی آمده است که سعادت و شقاوت هر کسی در بطن مادرش مشخص است که آیا سعید است یا شقی است. اما تا انسان به دنیا نیاید و در معرض ابتلائات و سختی ها و مشکلات قرار نگیرد، در معرض مصیبت ها قرار نگیرد، آیا مشخص می شود که چه کسی فرمانبردار و مطیع است؟ آن لحظه ای که نامحرم را می بیند آیا سرش را پایین می اندازد یا نه؟ به مجلس عروسی دعوت شده، وقتی متوجه شد که این مجلس عروسی، مجلس حرام است آیا حضور پیدا می کند یا نه؟ در شبکه های مجازی و ماهواره ها آیا به دنبال گفتار حرام است؟ آیا به دنبال تصاویر حرام است؟ اینگونه انسان آزمایش می شود. در ماه مبارک رمضان، در گرمای هوا، به خاطر اطاعت از خداوند، آیا اهل روزه و مراقبت هست؟ اهل طاعت و فرمانبرداری هست؟ هدف از ابتلائات و آزمایشات، مراقبت از نگاه، از زبان و از اعمال مان است.

شقیق بلخی خدمت امام صادق (علیه السلام) رسید و از حضرت سوال کرد جوانمرد چه کسی است؟ حضرت فرمود شما در بلخ به چه کسی جوانمرد می گویید؟ شقیق گفت اگر خداوند نعمتی به شخصی عنایت کند و در رخاء باشد ـ رخاء از ریشه رخوه و به معنای آرامش و در فراوانی نعمت بودن است ـ و اگر هیچ مشکلی نداشته باشد خداوند را شکر کند اما اگر مصیبت و سختی و بلایی هم آمد صبر کند. به چنین شخصی جوانمرد گفته می شود. حضرت فرمود سگ های مدینه هم همینطور هستند. اگر تکه نانی بیندازید دمی تکان می دهند، اگر هم آن تکه نان نباشد و گرسنه بمانند، صبر می کنند تا به تکه نانی برسند.  در این صورت شما با سگ های مدینه چه فرقی دارید؟ شقیق سوال کرد از نظر شما اهل بیت چه کسی جوانمرد است؟ حضرت فرمودند از نظر ما اهل بیت جوانمرد کسی است که در بلاها و سختی ها و مشکلات و ابتلائات دنیایی، در دین و قرض، در مریضی و در گرانی، در تمام سختی های دنیایی، شکر گذار باشد نه فقط در رفاه و آسایش. در رفاه و  آسایش شکرگزار بودن که هنر نیست. وقتی تورمی نداشته باشیم مشکلی وجود نداشته باشد، جنگی نداشته باشیم، سختی نداشته باشیم و همه چیز بروفق مراد باشد مرتب بگوییم  الحمدلله؛ خدایا شکرت. آیا این هنر است؟ امام صادق (علیه السلام) می فرمایند از نظر من امام صادق و مکتب من، اهل تقوا کسانی هستند که در مسائل و مشکلات و مصائب دنیایی خداوند را شکرگزار هستند. لذا باید در سختی ها و مشکلات شکرگزار نعمت های الهی باشیم. برای اهل تقوا هم بلا و رخاء هیچ فرقی ندارد چون آنها بر داده و نداده خداوند شکر می کنند. چه خداوند نعمت را برایشان بگستراند و در فراوانی نعمت، در آسایش و صحت و سلامتی و عزت باشد، باز هم شکرگزار هستند، چه در رخاء و در بلاها و سختی ها و گرانی ها و نداری ها و مشکلات باشند، در اینجا هم شکرگزار هستند. این ویژگی اهل تقواست.

از خداوند متعال می خواهیم که به حق آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) و به حق رئیس مکتب تشیع امام جعفر صادق (ع) و به حق این روز عزیز، توفیق این فضیلت بزرگ، این ویژگی و صفت زیبای اهل تقوا را روزی همه ما بگرداند. بارپروردگارا توفیق مراقبت، فرمانبرداری، عبودیت و بندگی و اطاعت را روزی ما و خانواده های ما بگردان. یک لحظه ما را به نفس اماره مان، این نفس اماره ای که ما را امر به بدی می کند، وامگذار. توفیق طاعت و بندگی را روزی ما بگردان. حسن عاقبت به خیری را روزی همه ما بگردان. توفیق اقامه نماز جماعت و نماز جمعه را در روز جمعه روزی همه ما بگردان. ما را ببخشای و بیامرز. گذشتگان ما را هم ببخشای و بیامرز.

خطبه دوم

مجددا خودم و همه شما برادران و خواهران نمازگزار روز جمعه را سفارش می کنم به فرمانبرداری و اطاعت از خداوند متعال و مراقبت و تقوای در گفتار و رفتار و اعمال. رهبر معظم انقلاب در دیدار سفیران، کارداران و مسئولان وزارت امور خارجه در هفته ای که گذشت سخنان رئیس جمهور کشورمان را در سفر اخیرشان به اروپا مبنی بر اینکه اگر نفت ایران صادر نشود، نفت هیچ کشوری در منطقه صادر نخواهد شد، سخنان مهم و حاکی از سیاست نظام و انقلاب دانستند و فرمودند: «وظیفه وزارت امور خارجه پی گیری جدی این گونه مواضع رئیس جمهور است». مواضع رئیس جمهور کشورمان به عنوان جایگاه رسمی نمایندگی مردم عزیز ایران در عرصه بین المللی می تواند خیلی موثر باشد. رهبر عزیز و فرزانه انقلاب، رئیس جمهور محترم کشورمان، سران قوه، مسئولان ارشد نظام، اگر متحد باشند، اگر با هم باشند، اگر مواضع شان یکی باشد قطعا دشمنان ما به خودشان جرئت نمی دهند که ما را تحقیر کرده و تهدید کنند. هر زمان که آنها ما را تهدید کردند از تفرقه ای که در بین مسئولان ما بود سوءاستفاده کردند والا در طول ۴۰ سال، از بعد از انقلاب اسلامی تا به امروز، همه مواضع تهدیدآمیز و تحقیرآمیزشان با  مواضع قاطع مسئولین ارشد نظام ما خنثی شده است. وقتی رئیس جمهور در برابر زورگویی های آمریکایی ها و غربی ها یک موضعی را اتخاذ می کند مبنی بر اینکه اگر نفت ما صادر نشود، نفت هیچ کشوری صادر نخواهد شد، این موضع، یک موضع انقلابی است. این موضع سیاست خارجی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. لذا وقتی دو تا از نفت کش های عربستان سعودی در تنگنه باب المندب با موشک های انصارالله حزب الله زیر آب می رود، وزیر انرژی عربستان بلافاصله اعلام می کند که موقتا صادرات نفت عربستان از این تنگنه متوقف می شود. بعد خبرگزاری رویترز که یکی از خبرگزاری های انگلستان است، جزء خبرگزاری های قدیمی دنیاست، خبرگزاری ایرانی نیست. از ما نیست، یک خبرگزاری صهیونیستی است، بلافاصله این خبر را مخابره می کند به همه عالم که اگر قرار باشد نفت ایران صادر نشود، رئیس جمهور ایران اعلام کرده اجازه نمی دهیم نفت هیچ کشوری صادر شود و این موضوع را با اصابت این موشک ها به نفت کش عربستانی و به ناو عربستانی، ارتباط می دهد و می گوید ایران اولین اقدام خودش را شروع کرد. همانطوری که رئیس جمهور کشورمان تاکید کرد، مقام معظم رهبری تاکید کردند، سردار سرافراز سپاه اسلام، سردار سلیمانی عزیز هم در سخنان اخیرشان فرمودند از امروز به بعد، دریای سرخ دیگر برای آمریکایی ها امن نیست. این سخن پیام دارد. آب های آزاد دنیا در منطقه خلیج فارس، دریای سرخ، تنگه هرمز، تنگه باب المندب دیگر برای آمریکایی ها امن نیست. این سخن برای آنها یک پیام دارد. پیام سردار سلیمانی، پیام رئیس جمهور کشورمان، پیام مقام معظم رهبری به آمریکایی ها متحدا و متفقا این است که شما هیچ غلطی نمی توانید بکنید.

بعضی مواقع لازم است با زورگویان با زبان سرهنگی صحبت کرد. شاید با زبان دیپلماسی و حقوقی متوجه نشوند اما با زبان سرهنگی با آنها اگر صحبت کنیم جواب می دهد. لذا جا دارد که از مواضع انقلابی رئیس جمهور کشورمان تقدیر و تشکر کنیم. ما یک چنین رئیس جمهوری با یک چنین مواضع انقلابی در مقابل دشمنان مان می خواستیم. این موضع انقلابی رئیس جمهور ماست  که فرمود امروز سخن گفتن با آمریکا جز تسلیم و پایان دستاوردهای ملت شریف ایران، دستاوردی ندارد.» دو راه بیشتر نداریم؛ یا تسلیم می شویم آن هم چه تسلیم شدنی، تسلیم شدن با ذلت، آنها تسلیم شدن ۹۹ درصدی را نمی خواهند. آنها تسلیم شدن ۱۰۰درصدی ما را می خواهند والا کشوری مثل کره شمالی مراکز هسته ای خودش را نابود کرد، با رئیس جمهور آمریکا هم جلسه دیدار گذاشت اما باز هم تحریم های کره شمالی یک سال دیگر تمدید شد. با ذلت، مراکز هسته ای خودش را از بین برد، خودش را خار و ذلیل کرد چرا که فکر می کرد الان آمریکایی ها سریعا تحریم های آنها را بر می دارند. آمریکایی ها یک کشور ذلیل می خواهند، آنها دست نشانده می خواهند. آنها می خواهند بار دیگر ۶۰ هزار مستشار آمریکایی در این کشور مستقر بشود، حق کاپیتولاسیون داشته باشند، مصونیت قضایی داشته باشند، بودجه نظامی آنها از بودجه ارتش ما بیشتر باشد، مانند زمان قبل از انقلاب ما تسلیم محض سیاست های ظالمانه آمریکایی ها باشیم که قطعا این خواب ها تعبیر نخواهد شد. « هَیهَاتَ مِنَّا الذِّلَّه». ما شاگرد مکتب اباعبدالله الحسین (علیه السلام) هستیم و زیر بار ذلت نخواهیم رفت. پس یا باید تسلیم و ذلیل شویم و دستاوردهای ۴۰ سال انقلاب و شهدای عزیزمان و همچنین شهدای مدافع حرم را زیر سوال ببریم یا مقاومت و ایستادگی کنیم. مانند ۴۰ سالی که مقاومت کردیم و تمام گردنه های سخت را یکی بعد از دیگری پشت سر گذاشتیم، راهی جز مقاومت و ایستادگی نداریم.

همچنین لازم است از مواضع عزت مندانه مالک اشتر رهبر عزیزمان، سردار عزیز، سردار سلیمانی تشکر کنیم که در مواضع محکم و انقلابی و دشمن ستیزشان به رئیس جمهور قمارباز آمریکا فرمودند رئیس جمهور یا رهبر کشور من در شان شان نیست که با تو سخن بگویند. من به عنوان سرباز کوچک ولایت، حریف ترامپ هستم. یقینا ایشان و دیگر سربازان ولایت در منطقه، در این سال های اخیر ثابت کردند که حرفشان با عملشان یکی است. ما در عرصه نظامی حرف مان با عمل مان یکی است. در عرصه سیاسی حرف مان با عمل مان یکی است. امیدواریم در عرصه اقتصادی هم مسئولین عزیز حرفشان با عملشان یکسان شود.

در انتها رهبر معظم انقلاب فرمودند «تصور حل مشکلات از راه مذاکره یا رابطه با آمریکا خطایی واضح است. آمریکا با اصل نظام اسلامی مشکل اساسی و مبنایی دارد. ضمن اینکه کشورهای فراوانی در آفریقا و آسیا و آمریکای لاتین هستند که با آمریکا رابطه دارند اما همچنان با مشکلات فراوانی دست به گریبان هستند.» در طول ۴۰ سال ما تهدید شدیم، تحریم شدیم، اما همیشه توکلمان به خداوند متعال بوده است. هر جا که توکل کردیم پیروز شدیم. رزمندگان اسلام با توکل ۸ سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشتند و به پیروزی رسیدند، انقلاب را با توکل به خداوند متعال به پیروزی رساندیم. خداوند متعال در سوره فتح آیه ۳ و ۴ خطاب به پیامبر عظیم الشان اسلام می فرماید: « وَیَنْصُرَکَ اللَّهُ نَصْرًا عَزِیزًا» خداوند متعال تو را پیروز می کند با یک پیروزی باعزت و قدرتمندانه. هیچ کشوری نمی تواند در شما نفوذ کند و اقتدار شما را از بین ببرد. کدام خداوند؟ همان خداوندی که همیشه و همه کجا در طول این ۴۰ سال با ما بود، در سال های قبل هم نوسانات ارزی داشتیم، تورم های شدیدتر از این را داشتیم. ۸ سال دفاع مقدس را پشت سر گذاشتیم. فتنه ۸۸ و ۷۸ و دی ماه ۹۶، این گردنه ها را یکی بعد از دیگری پشت سر گذاشتیم. از سال ۶۰، هفده هزار نفر به دست مزدورانِ بی وطنِ منافق به شهادت رسیدند اما ما تحمل کردیم. بعد از هر حادثه و مشکلی، وقتی که در سختی قرار گرفتیم، یک آرامشی بر دل های ما حاکم شد. به یک سکینه ای رسیدیم. این آرامش از کجاست؟ این وعده الهی است. در سوره فتح آیه ۳ و ۴ می فرماید: « هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَهَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ» ای پیامبر آن خدایی که آرامش را نازل می کند بر دل های مومنین، همان خداوند تو را پیروز می کند، نگران نباش! تا وقتی که قانون اساسی ما براساس قرآن و ارزش های دینی باشد، تا زمانی که ولایت فقیه حاکم بر این کشور است، تا زمانی که ارزش ها حاکم هستند، خداوند با ماست. بارها عرض کردیم، هرچند بعضی از مسئولین کوتاهی می کنند، اما این ربطی به اصل اسلام و انقلاب و نظام ندارد. برخی مسئولین کوتاهی می کنند، شهدای عزیز ما چه گناهی کرده اند؟ انقلاب عزیز ما چه گناهی کرده است؟ اسلام و ارزش های قرآنی ما چه گناهی کرده که بخواهیم آنها را زیر سوال ببریم.

خداوند می فرماید « هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَهَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لِیَزْدَادُوا إِیمَانًا مَعَ إِیمَانِهِمْ» و بعد می فرماید « وَلِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ» سپاهیان آسمانی و زمین در دست خداوند متعال است، در سیطره فرمانروایی خداوند است. « إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلِیمًا حَکِیمًا» خداوند حکیم است، این سختی ها، این تهدیدها و این تحریم ها را خداوند خودش می داند. خداوند می خواهد امت اسلامی را آزمایش می کند. خداوند که کار بیهوده انجام نمی دهد. او حکیم است. همیشه در سختی ها و مشکلات است که پیشرفت و تربیت و رشد روی می دهد. ابر تا زمانی که تحت فشار باد قرار نگیرد، بارانی از آن نازل نمی شود. وقتی آب سنگ را تحت فشار قرار می دهد، سنگ می شکافد و چشمه زلال از آن جاری می شود. گیاه در زیر زمین تحت فشار خاک را می شکافد و به ثمر می رسد و میوه می دهد. در سختی ها و مشکلات است که همیشه پیروزی ها نهفته است. برای خداوند جنود آسمانی و زمین وجود دارد. به خداوند حسن ظن داشته باشیم و استوار و محکم بمانیم.

خداوند در آیه ۱۲ سوره انفال می فرماید علاوه بر اینکه خودش به اهل ایمان و جامعه ایمانی و اسلامی و اهل تقوا آرامش و سکینه می دهد، یکی از جنودهای آسمانی را ملائکه خودش معرفی می کند. اگر اینگونه نبود والله قسم ما این مشکلات را نمی توانستیم تحمل کنیم. خیلی از کشورها انقلاب کردند یکسال هم دوام نیاوردند. کشورهایی مثل مصر و لیبی و دیگر انقلاب ها و بیداری های اسلامی را در منطقه ببینید که چگونه مصادره شدند. اگر ایمان ما نبود، اگر این نمازجمعه ها نبود، اگر این تقواها نبود ممکن نبود ما بتوانیم در مقابل این همه فشار و هجمه آمریکا و غرب طاقت بیاوریم و تحمل کنیم. این تورم ها و گرانی ها، این مشکلات کسبه و بازار، این همه سختی ها و مشکلاتی که امروز مردم دارند قدرت ایمان و تقواست که آنها را نگه داشته است. ایمان به آخرت، ایمان به اینکه این انقلاب را مدیون خون شهدا هستیم، مدیون علمای بزرگواری مثل حضرت امام هستیم که سختی کشیدند تا این انقلاب را به پیروزی رساندند. این ایمان و تقواست که به ما آرامش می دهد و صبر و تحمل ما را بالا می برد.

لذا خداوند در سوره انفال می فرماید « إِذْ یُوحِی رَبُّکَ إِلَى الْمَلَائِکَهِ» زمانی که خداوند وحی کرد به ملائکه خودش که «أَنِّی مَعَکُمْ» ای پیامبر من با شما هستم. یا رسول الله من با تو هستم، با امت تو هستم. « فَثَبِّتُوا الَّذِینَ آمَنُوا سَأُلْقِی فِی قُلُوبِ الَّذِینَ کَفَرُوا الرُّعْبَ» چه کسی در دل اهل کفر و نفاق، رعب و وحشت می اندازد؟ خداوند می فرماید این من هستم که توسط ملائکه بر دل های اهل ایمان، آرامش و بر دل های کفار ترس و وحشت می اندازم. لذا در ادامه آیه شریفه می فرماید «سَأُلْقِی فِی قُلُوبِ الَّذِینَ کَفَرُواْ الرَّعْبَ فَاضْرِبُواْ فَوْقَ الأَعْنَاقِ وَاضْرِبُواْ مِنْهُمْ کُلَّ بَنَانٍ» در جنگ ۳۳ روزه، آن ارتش صهیونیسم تا دندان مسلح تمام شروط حزب الله لبنان را پذیرفت. چه کسی این ترس و رعب را در دلشان انداخت به غیر از خداوند متعال؟ در جنگی که داعشی ها حمله می کردند، آنها ابتدا ترس و رعب و وحشت را در دل ها انداختند اما طولی نکشید که تمام این سر بریدن ها و زنده زنده سوزاندن ها، ترس و رعب و وحشتی که در دل های مردم انداختند برعکس شد. خداوند در دل آنها ترسی انداخت که دسته دسته تسلیم می شوند. شما می بینید چطور شهر به شهر تسلیم می شوند و ارتش سوریه هر شهر را بعد از دیگری از وجودشان تخلیه می کند. دیگر تمام شد، ریشه کن شدند. امروز هم ۷۰ درصد خاک روسیه آزاد شد. ۳۰ درصد بیابان فقط مانده است. حلب آزاد شد. خیلی از شهرهای سوریه آزاد شد. غوطه شرقی که نزدیک دمشق بود و با خمپاره های خودشان فرودگاه دمشق را می زدند، آزاد شد. امروز می بینیم شهرهای سوریه یکی بعد از دیگری آزاد می شود. ترس و وحشت در دلشان افتاده است. چه کسی این ترس و وحشت را در دلشان انداخت؟ لذا امیدواریم به فضل الهی و سنت الهی، آمریکا و غرب و اسرائیل بار دیگر شکست بخورند. «سالقی» یعنی دیگر نگران نباشید. به زودی خداوند ترس و وحشت را در دل آنها می اندازد. البته از این طرف هم مقدماتی لازم دارد. وقتی رهبر عزیزمان، رئیس جمهور محترمان، نیروهای سپاه قدس، همه با هم باشند، همه با هم تهدید کردند، همه یک دل و یک صدا شدند، آن زمان است که خداوند ترس را به دل ایشان می اندازد. در ابتدا آقای پومپئو اعلام کرده بود که ما نمی گذاریم به هیچ وجه ایران نفتش را صادر کند ولی بعد گفت برخی از کشورها آمدند و از ما تقاضا کردند که ایشان را معاف کنیم. ما هم داریم تقاضایشان را بررسی می کنیم. به غیر از این چه می تواند بگوید؟ انشاءالله با مقاومت شما مردم عزیز بار دیگر تمام توطئه ها خنثی خواهد شد. تمام نقشه های آنها نقش برآب خواهد شد انشاءالله به برکت خون شهدای عزیزمان.

اما اهم مناسبت های هفته جاری، امروز پنجم مهرماه سالروز افتخارآفرین عملیات مرصاد و پیروزی رزمندگان اسلام برعلیه مزدوران منافق در سال ۱۳۶۷ است. بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ دشمنان ما خواستند آخرین ضربه را هم بزنند. به خیال خام خودشان نشستند و برنامه ریزی کردند و گفتند مردم ایران دیگر از جنگ خسته شدند، با نظام و با رهبرشان نیستند. منافقین پیش خودشان نقشه کشیدند، عوامل داخلی خودشان را بسیج کردند. خیالشان هم راحت بود و با خودشان می گفتند ما سه روزه به تهران می رسیم و تهران را فتح می کنیم، رژیم را ساقط می کنیم و کسانی که خودمان مد نظرمان است سر کار می آوریم. اما « وَمَکَروا وَمَکَرَ اللَّهُ ۖ وَاللَّهُ خَیرُ الماکِرینَ» آنها نقشه کشیدند، خداوند هم نقشه کشید. آنها از این غافل بودند که مردم ما هر چه هم در سختی و مشکلات قرار داشته باشند، وقتی دشمنان و مزدوران بخواهند به آنها حمله کنند، تحت هر شرایطی که باشند، در طول این ۴۰ سال هم ثابت کردیم که هر چقدر آنها تحریم و تهدید کنند، ما منسجم تر شدیم. شاید این تحریم ها و تهدیدها یک نعمت الهی باشد تا بین مسئولین نظام اتحاد ایجاد شود. « عَسى‌ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ» شاید این تحریم ها و این تهدیدها توسط زورگویان آمریکایی خودش نعمتی است برای نظام ما و برای ایجاد اتحاد و همبستگی بین مردم، اتحاد بین مسئولین. ما چه می دانیم که چه حکمتی پشت این تحریم ها و تهدیدها قرار دارد. امروز شاهد هستیم که مسئولین ما دل هایشان به همدیگر نزدیک تر شده است، امیدواریم که نتیجه این همدلی و این وحدت رفع مشکلات مردم عزیزمان باشد انشاءالله.

آمریکایی ها می خواستند بار دیگر با طناب پوسیده منافقین نقشه هایی را در این کشور عملی کنند. ابتدا گفتند تابستان بسیار داغی را خواهید داشت. آنها قصد داشتند در تیرماه اغتشاشاتی را در داخل کشور به وجود آورند و مردم و کسبه ما را درگیر اغتشاش کنند. از طرفی مسئولین ما هم نتوانند آن ها را مدیریت کنند و بدین وسیله نقشه هایشان را بتوانند پیاده کنند. نقشه های دیگری هم داشتند. حتی در بحث گران شدن ارز و سکه عواملی از آنها دستگیر شدند، منتها ضعف دستگاه های رسانه ای ما و ضعف دستگاه قضای ماست که همیشه این موارد مدت ها بعد اعلام می شود. این موارد باید سریعا مشخص بشود، معرفی بشوند و به مردم گفته بشود تا مردم اطلاع داشته باشند که نقشه و دسیسه شان چه بوده است. مردم بدانند که غربی ها و سعودی ها همه دست در دست هم بر علیه نظام ما نقشه می کشند. اما الحمدلله این طناب پوسیده هم بار دیگر پاره خواهد شد و به فضل الهی یقینا آنها شکست خواهند خورد. اما یادی هم بکنیم از همه شهدای عزیز و شهدای این عملیات پیروزمندانه و غرورآفرین به ویژه صیاد دلها، یادی کنیم از شهید صیادشیرازی که این عملیات را مدیریت و فرماندهی کرد و به پیروزی رساند.

امروز پنجم مرداد سالروز اقامه اولین نماز جمعه رسمی جمهوری اسلامی ایران در تهران به امامت آیت الله سیدمحمود طالقانی در سال ۱۳۵۸ است. اتفاقا پنجم مرداد امسال مصادف شده با روز جمعه، یعنی در یک چنین روزی، در آن سال، روز جمعه سوم ماه مبارک رمضان بود، جمعیتی میلیونی با زبان روزه و در گرمای هوا به صحنه آمدند. در یک چنین روزی، مردم روزه دار، در دانشگاه تهران، اولین نماز جمعه را اقامه کردند. خداوند روح مرحوم طالقانی و همه شهدای محراب و دیگر شهدای عزیزمان را غرق نور و رحمت بگرداند.

از نماز جمعه در نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان پایگاه مردمی یاد می شود. برای اهمیت این جایگاه همین بس که حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) بعد از رحلت آیت الله طالقانی، شخصیتی مانند مقام معظم رهبری را در بیست و چهارم دی ماه سال ۱۳۵۸ به عنوان امام جمعه تهران منصوب کردند. بالاترین شخصیت امروز، که رهبر و ولی فقیه امروزمان است، از طرف حضرت امام به عنوان امام جمعه تهران منصوب شد. سایر ائمه جمعه، امام جمعه موقت هستند. امام جمعه اصلی، خود مقام معظم رهبری (حفظه الله است).

اولین نماز جمعه توسط نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) اقامه شد. در اولین روزهای تاسیس دولت اسلامی، اولین اقدام پیامبر اسلام اقامه نماز جمعه بود. این نمازی که هم جایگاه عبادی دارد و هم جایگاه سیاسی. این نشان دهنده اهمیت نماز جمعه است. لذا حضرت امام نیز در زمان تشکیل حکومت به پیامبر اسلام تاسی کردند و اولین حرکتشان، اقامه نماز جمعه در تهران در پنجم مرداد سال ۱۳۵۸ بود و آیت الله طالقانی اولین نماز جمعه را با حکم حضرت امام اقامه کردند. یکی از ویژگی های نماز جمعه مشروعیت دادن به حکومت اسلامی است. منصب امامت جمعه منصبی حاکمیتی است یعنی باید حکومت تشکیل بشود تا نماز جمعه اقاامه بشود. اگر حکومتی نباشد نماز جمعه ای هم نیست، ما قبل از انقلاب نماز جمعه ای نداشتیم. در زمان پیامبر عظیم الشان اسلام، پیامبر اسلام حکومت را تشکیل داد و سپس نماز جمعه را اقامه فرمود. امیرالمومنین هم حکومت تشکیل دادند و نماز جمعه را اقامه فرمودند. امام حسن مجتبی (ع) در آن شش ماهی که حکومت تشکیل دادند نماز جمعه را اقامه فرمودند، بعد از آن دیگر نماز جمعه ای اقامه نشد، لذا اگر نماز جمعه ای هم اقامه بشود یا از طرف امام معصوم است یا نائب امام معصوم یا ولی فقیه یا مرجع تقلید. اگر امام جمعه ای منصوب ایشان نباشد آن نماز جمعه باطل است.

یکی از برکات تشکیل حکومت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اقامه نماز جمعه است. همین نماز جمعه در این ۶ سال برای شهر خود شما چه آثار و برکاتی داشته است؟ باعث تجمع مومنین شده است، راهپیمایی هایی که در طول این چند سال با هم و در کنار هم بودید و مشت ها را با هم گره کردید، از نماز جمعه شروع شده است. تجمعی حزب اللهی در شهر اندیشه شکل گرفت که قبل از اقامه این جایگاه، این تجمع و همبستگی را نداشتید. نماز جمعه جایگاه ایمان و جایگاه بصیرت است. عرض کردم کسانی که در نماز جمعه شرکت نمی کنند در معرض لغزش و انحراف اخلاقی و سیاسی هستند اما کسانی که در نماز جمعه شرکت می کنند هر هفته، برایشان مسائل روز گفته می شود، آنها را نسبت به مسائل روز روشن می کنند، بصیرت افزایی می کنند. لذا نماز جمعه جایگاه تقوا و جایگاه ایمان است.

لازم است تشکر کنم از همه عزیزانی که در طول این چندسال ما را یاری کردند تا نماز جمعه در این شهر به بهترین وجه اقامه بشود؛ از هم شما نمازگزاران و همه مسئولین عزیز، اعضای محترم شورای شهرمان در طول این شش سال، هم شهرداران عزیزمان، شرکت عمران، بسیجیان عزیز، یگان ویژه، یگان امدادی، نیروی نظامی و انتظامی، خانواده های معزز شهدا، نمازگزاران عزیزمان، عزیزان مان در ستاد برگزاری نماز جمعه، لازم است از تک تک همه این عزیزان تشکر کنم، زحماتی که در طول این چندسال کشیدید، انشاءالله که خداوند اجر شما را دو چندان کند.

اما این جایگاه حساس در راس همه امور است، دشمنان ما هم می دانند که نماز جمعه در راس همه امور است، امروز دشمنان نیز متوجه شدند که اگر مردم وابستگی اندکی به نظام و انقلاب و حاکمیت دارند و پیرو ولایت هستند به خاطر بصیرت افزایی است که در این جایگاه انجام می گیرد. لذا آماده باشیم هم بنده که امام جمعه هستم و هم شما نمازگزاران عزیز، که یک هجمه روانی بر علیه این جایگاه و نمازگزاران صورت خواهد گرفت. اگر در سال های قبل هجمه وجود داشت، در سال های پیش رو، قطعا این هجمه ها بیشتر خواهد شد. می خواهند این جایگاه را بکوبند. لذا مراقب باشید با شایعات گوناگون؛ شایعاتی که برعلیه نمازگزاران هست، بر علیه محل مصلی وجود دارد، فریب نخورید. برخی ها درباره محل مصلی شبهه وارد می کنند ولی می بینند فایده ای ندارد. نمازگزاران را منع می کنند می بینند فایده ای ندارد. بعد می آیند درباره خود امام جمعه شایعه درست می کنند. یک روز می گویند استخر آب های طلایی برای امام جمعه است. یک روز می گویند فلان زمین برای امام جمعه است. بنده همین جا اعلام می کنم نه استخر دارم و نه زمین. بنده در شهر اندیشه هیچ امکاناتی ندارم. من خادم شما هستم، سرباز ولایت هستم. این را بدانید. بارها هم گفتم، محکم هم عرض کردم، هر کسی مدرکی دارد، ارائه کند. «نحن ابناء الدلیل» از کسانی که شایعه پراکنی می کنند، مدرک بخواهید. همینطوری حرفشان را نپذیرید. بسیاری از این حرف ها را کسانی که در منزل هستند و اهل مسجد و نماز جمعه نیستند این حرف ها را نمی زنند چون آنچنان با هم ارتباطی ندارند. چه کسانی این حرف ها را می زنند؟ متاسفانه کسانی که به مسجد می آیند و در هیئات مذهبی شرکت می کنند. بعضا این شایعه ها از زبان خودمان برعلیه خودمان استفاده می شود. جز اینکه دشمنان را خوشحال کنیم و این جایگاه را تضعیف کنیم ثمری نخواهد داشت و قطعا حرام هم هست به خاطر اینکه غیبت است، تهمت است، تضعیف نظام است، تضعیف ولایت است، تضعیف جایگاه نماز جمعه است. من بارها عرض کردم از کسانی که اهل نماز نیستند، می گذرم و حلالشان می کنم. اما از نمازگزاران نمی گذرم، آنها باید در پل صراط پاسخگو باشند، از کسانی که اهل نماز جمعه و مسجد و نماز اول وقت هستند، قطعا از ایشان نخواهم گذشت چون مساله، مساله ای شخصی نیست، بحث تضعیف نظام است، تضعیف جایگاه ولایت است. از خداوند می خواهیم که شر و مکر دشمنان اسلام و نظام و این جایگاه مقدس را به خودشان برگرداند.

هشتم مرداد سالروز ارتحال عمار امام و رهبری، یار انقلاب، حضرت آیت الله میرزاعلی مشکینی (اعلی الله مقامه الشریف) را هم گرامی می داریم. شخصیتی اخلاقی و سیاسی که مقام معظم رهبری فرمودند «جامع علم و عمل و جهاد و زهد و تشخیص و سلوک صائب و مستقیم و بدون انحراف بود.» یک چنین شخصیتی، شخصیتی انقلابی که در اوج علم، عمل هم می کرد به علم خودش. ولایت مدار هم بود، با آن سن و سال و موقعیتش، وقتی که مقام معظم رهبری به رهبری انتخاب شدند جزء اولین کسانی بود که به ایشان تبریک گفتند. لذا یاد و خاطره همه این بزرگواران و عزیزان را گرامی می داریم و از خداوند متعال می خواهیم که روح امام عزیزمان یاران امام مان، شهدای عزیزمان را با شهدای کربلا محشور بگرداند.

آخرین نکته اینکه طولانی ترین ماه گرفتگی قرن بیست و یکم  امشب اتفاق می افتد. نماز آیات بر همه شما واجب است. ۴۴/۲۱ دقیقه شروع می شود این خسوف، با شروع خسوف نماز آیات هم واجب می شود عزیزان توجه داشته باشند. طولانی ترین خسوف قرن بیست و یکم است چون تا حدود ساعت ۴ صبح طول می کشد. لذا نماز آیات باید خوانده بشود برای اینکه خدای ناکرده بلایی عارض نشود، این نماز آیات را برای رفع بلا می خوانند. عزیزان توجه داشته باشند که نماز آیات هم خوانده بشود.

به صرفه جویی در مصرف آب و برق نیز دقت داشته باشیم. عزیزان توجه داشته باشند، در غرب استان تهران، که شهر اندیشه یکی از شهرهای آن است مشکلات کمبود آب وجود دارد. یعنی شرق تهران، خود تهران و حتی جنوب تهران مشکل کمبود آب ندارند اما بنده در همایش ائمه جمعه که روز دوشنبه هفته گذشته در نیروگاه برق حرارتی شهدای پاکدشت برگزار شد، در صحبتی که با مدیر کل محترم داشتم، ایشان گفتند حداکثر تا دو سال آینده یک انشعاب آبی از استان تهران به شهر اندیشه داده خواهد شد تا این کمبود آب حل بشود چون جمعیتی که در غرب استان به ویژه در شهر اندیشه متمرکز شد، از خدمات دستگاه های خدمت رسان سرعتش بیشتر است. یعنی سرعت جمعیت بیشتر از سرعت خدمت رسانی است. مخصوصا بحث مسکن مهر در شهر اندیشه که بیش از ۳ هزار واحد مسکونی در آن جا افتتاح و راه اندازی شد و جمعیتی بیش از ۱۵ هزار نفر به شهر اندیشه اضافه شدند. لذا ایشان قول دادند حداکثر تا ۲ سال آینده انشاءالله مشکل کمبود آب فاز ۵ و ۳ و ۲ و قسمت غرب شهر اندیشه به زودی برطرف می شود. مشکل برق را هم گفتند که تا زمان برطرف شدن گرمای هوا، مشکل برق هم برطرف خواهد شد. چون تاکنون مصرف برق در کشور ۵۷ هزار مگابایت بود، زمانی که گرمای هوا برطرف شود ۲۳ هزارمگابایت کاهش پیدا می کند. این نشان می دهد که اوج مصرف در زمان گرماست و مسئولین نیروگاه گفتند به محض اینکه هوا مناسب بشود دیگر به طور کلی مشکل قطعی برق هم برطرف می شود. در عین حال شعار ما صرفه جویی، صرفه جویی، صرفه جویی است. این بحران کمبود آب جدی است. صرفه جویی کنیم اگرچه آب خیلی ارزان است. ایشان می گفتند برای هر لیتر آب لوله کشی در منزل، فقط ۳ ریال دریافت می کنند اما یک لیتر آب معدنی را شما ۱۵۰۰ تومان می خرید. این ارزانی آب نباید باعث بشود که ما اسراف داشته باشیم.

بارپرودگارا قسم می دهیم به حق آقا و مولایمان، امام زمان، منتقم خون اباعبدالله الحسین را به ما برسان. نائب امام زمان مان، رهبر عزیز و فرزانه انقلاب مان، بر توفیقاتش و تاییداتش و صحتش و عزتش بیفزای. بارپروردگارا شر و مکر دشمنان مان را به خودشان برگردان. دشمنان ایران اسلامی را نابود کن. خدایا به حق خون شهدا و مقام و منزلتی که نزد تو دارند پرچم این نهضت را به دست صاحبش برسان. مدافعان حرم، مدافعان حریم ولایت، مدافعان نظام در هر کجا که هستند نصرت و پیروزی به ایشان عنایت بگردان.

IMG_6736 IMG_6737 IMG_6738 IMG_6741 IMG_6744 IMG_6745

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.