خطبه های نماز جمعه دوم شهریور ۱۳۹۷ در شهر اندیشه

خطبه های نماز جمعه دوم شهریور ۱۳۹۷ در شهر اندیشه

خطبه های نماز جمعه ۲ شهریور به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

 

بسم الله الرحمن الرحیم. خودم و همه شما برادران و خواهران بزرگوار را به رعایت تقوای الهی و خداترسی و فرمانبرداری از خداوند متعال در اعمال و رفتار سفارش می کنم. وجود نازنین مولی الموحدین امام المتقین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) در هفتمین ویژگی اهل تقوا در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه می فرمایند «وَ لَوْلَا الْاجَلُ الَّذى کَتَبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ أَرْواحُهُمْ فى أَجْسادِهِمْ طَرْفَهَ عَیْنٍ شَوْقاً الَى الثَّوابِ وَ خَوْفاً مِنَ الْعِقابِ» یکی از ویژگی های اهل تقوا اشتیاق و آرزوی مرگ است. آنها آرزوی لقای محبوب را دارند. مرگ در نظر آنها خیلی شیرین است. هراسی از مرگ و شنیدن نام مرگ ندارند. کسانی دارای این ویژگی هستند که هر لحظه آماده مرگ هستند. هر لحظه تسلیم اوامر و نواهی الهی هستند.

در آیات نورانی قرآن کریم از وصایای انبیای الهی حضرت ابراهیم  (علیٰ نبیّنا و آله و علیه السّلام) و حضرت یعقوب (علیٰ نبیّنا و آله و علیه السّلام) به فرزندان خودشان یاد شده است. در سوره بقره آیه ۱۳۲ می فرماید : «وَ وَصَّی‌ بِهَا إِبْرَاهِیم‌ُ بَنِیه‌ِ» حضرت ابراهیم به فرزندش سفارش کرد « وَ یَعْقُوب‌ُ» همچنین حضرت یعقوب (علیه السلام) «یَا بَنِی‌َّ إِن‌َّ الله‌َ اصْطَفَی‌ لَکُم‌ُ الدِّین‌َ فَلاَ تَمُوتُن‌َّ إِلاِّ وَ أَنْتُمْ‌ مُسْلِمُون‌َ» معنای آیه این است که اهل تقوا و اهل ایمان هر لحظه آماده مرگ هستند چرا که هر لحظه در حال انجام فرامین الهی هستند. آن لحظه ای که ملک الموت قصد دارد جانش را بگیرد همان لحظه در حال نافرمانی نیستند که بترسند یا خوفی داشته باشند. اگر همین الان، در این ساعات و لحظات نورانی و ملکوتی اذان در مکان مقدس مسجد و مصلا، به هنگام شنیدن خطبه های نماز جمعه، ملک الموت جان ما را بخواهد بگیرد، آیا از این لحظه برتر هم داریم؟ از خداوند بخواهیم که خداوندا! جان ما را در لحظه تسلیم و انجام واجب و ترک حرامت بگیر. همان لحظه ای که در حال انجام فرامین الهی هستیم جان ما گرفته شود.

«فَلاَ تَمُوتُن‌َّ إِلاِّ وَ أَنْتُمْ‌ مُسْلِمُون‌َ» معنا و مفهوم این آیه شریفه همان هفتمین ویژگی اهل تقواست. معنای ظاهری این آیه شریفه چه بسا این باشد که شما جز در حالی که مسلمان هستید، نمرید. این معنای ظاهری آیه است. شاید این معنا که «شما در حالی که مسلمان نیستید نمیرید» خیلی با ذهن ما مانوس نباشد. پیام این آیه به فرزندان این دو پیامبر الهی این است که هر لحظه آماده مرگ باشید. هر لحظه تسلیم باشید. کلمه اسلام از تسلیم می آید. « أَنْتُمْ‌ مُسْلِمُون‌َ» یعنی تسلیم فرامین الهی باشید تا از مرگ باکی نداشته و اشتیاق به مرگ داشته باشید.

علاوه بر این که انبیای الهی فرزندان خودشان را سفارش می کنند، خود خداوند هم همه اهل ایمان را در آیه ۱۰۲ سوره آل عمران سفارش می کند. زمان مرگ برای هیچ کسی مشخص نیست. به کسی وعده ندادند که تو در فلان ساعت از دنیا می روی که او در آن ساعت آماده باشد، وصیتش را نوشته باشد، وضو گرفته، رو به قبله نشسته و در حال نماز باشد که در همان لحظه جانش را بگیرند. چون لحظه مرگ مشخص نیست، لحظه جان دادن ما برای ما معین نیست لذا هر لحظه باید تسلیم و آماده باشیم. بایستی مراقب زبان مان باشیم، مراقب چشم‌مان باشیم. پیام این ویژگی هفتم و پیام این آیات نورانی این است که مراقب باشیم شاید لحظه تهمت زدن، همان لحظه ای باشد که جان مان را می گیرند. همان لحظه ای که در حال غیبت هستیم، شاید همان لحظه موقع جان دادن باشد. آن لحظه ای که دروغ می گوییم، آن لحظه ای که در حال گناه هستیم، آن لحظه ای که کسی را تخریب می کنیم یا خدای ناکرده به بیت المال دست درازی می کنیم، آن لحظه ای که دلی را می شکنیم، آن لحظه ای که غضبی یا خشمی در مسیری غیرالهی به کسی داریم، اگر همان لحظه جانمان را بگیرند، چون در آن لحظه تسلیم خداوند نبودیم، باید بترسیم.

خود خداوند در آیه ۱۰۲ سوره آل عمران به اهل ایمان فرمان می دهد که چون مرگ مشخص نیست بایستی هر لحظه آماده باشید. «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا» خود خداوند فرمان می دهد از من بترسید. از عقوبت اعمالتان بترسید. « اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقاتِهِ» جمله « حَقَّ تُقاتِهِ » یعنی شأن مرا حفظ کنید. ما با توجه به شانیت و جایگاه اشخاص به ایشان احترام می گذاریم. برای کسی که در جایگاه مرجعیت دینی است یک احترامی قائلیم. برای کسی که طلبه ای معمولی است احترامی متفاوت قائلیم. برای هر کسی به اندازه جایگاهی که دارد احترامی در شأن خودش قائلیم. خداوند می فرماید جایگاه مرا در نظر بگیرید. معنای «حَقَّ تُقاتِهِ» یعنی همین. خداوند می فرماید من چه شأنی و چه جایگاهی دارم؟ به اندازه شأن و منزلت و جایگاه من به من احترام بگذارید و فرمانبرداری بکنید. بعد بلافاصله می فرماید «وَ لا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُونَ‌ » در برابر احکام و فرمان های من تسلیم باشید. این دستور خداوند که می فرماید «ولاتموتنّ» به این معنا نیست که نمیرید. « کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ». بلکه معنای آیه این است که آماده مرگ باشید و هر لحظه فرمانبردار خداوند باشید. لذا اهل تقوا اگر از مرگ باکی ندارند، اگر مشتاق زیارت محبوب هستند، به این خاطر است که نگاهشان، نگاهی عاشقانه به انجام فرامین الهی است. از جایگاه عبد و مولا عبور کرده و به جایگاه عاشق و معشوق رسیدند. نگاهشان، نگاه تکلیفی به انجام تکالیف الهی نیست. نمی گویند این اعمال برای ما مشقت دارد، سختی دارد. نه. گوش به فرمان الهی هستند. لذا حتی اگر جایی هم به ضررشان باشد، باز فرمان خدا را اطاعت می کنند چون نگاهشان، نگاه عاشق و معشوقی است. آنجا دیگر منفعت خودشان را در نظر نمی گیرند، شأن و جایگاه الهی را در نظر می گیرند.

اهل تقوا مراقب هستند، ما هم مواظب و مراقب باشیم، مراقب زبان و اعمال و رفتار و گفتارمان باشیم. شأن و جایگاه الهی را در نظر بگیریم. بارپروردگارا! آن لحظه ای که جان به جان آفرین تسلیم می کنیم، جایگاه ما را، جایگاه تسلیم قرار بده. توفیق انجام واجبات و ترک محرمات را روزی ما بگردان. آن تقوایی که شوق ما را نسبت به لقای تو بیشتر کند روزی همه ما بگردان. آن گناهان و معاصی که باعث می شود ما از مرگ ترسان باشیم، از ما دور بگردان.

خطبه  دوم

مجددا در خطبه دوم خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را به رعایت تقوای الهی و فرمانبرداری از خداوند متعال و حفظ شأن و جایگاه خداوند متعال توصیه و سفارش می کنم. از خداوند بخواهیم به حق این روز عزیز، این مکان مقدس، این ایام ذی الحجه الحرام، توفیق کسب تقوا و دوری از گناه را روزی همه ما بگرداند.

ضمن عرض تبریک ایام ذی الحجه الحرام، عید سعید قربان را پشت سر گذاشتیم. همچنین پیشاپیش عیدالله الاکبر، عید امامت و ولایت، عید سعید غدیر خم را خدمت شما نمازگزاران تبریک عرض می کنم. یاد و خاطره همه شهدای عزیز به ویژه شهیدان محمدعلی رجایی و محمدجواد باهنر، این دو شهید عزیز و بزرگوار را و هفته دولت را گرامی می دارم و خدمت همه شما عزیزان تسلیت عرض می کنم.

لازم است من هم خیرمقدمی عرض کنم خدمت معاونت محترم سیاسی فرماندار شهرستان شهریار جناب آقای مهندس فرنیاپور و تشکر کنم از ایشان به خاطر سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه به مناسبت هفته دولت، که شما نمازگزاران عزیز را به فیض رساندند. همچنین تشکر ویژه از فرماندار محترم شهرستان، جناب آقای مهندس طاهری که در این مدت کوتاهی که ایشان در این جایگاه به عنوان نماینده عالی دولت قرار گرفتند شاهد تلاش های شبانه روزی ایشان بودیم. تشکیل جلسات شورای اداری شهرستان در شهرهای شهرستان، که دومین جلسه شورای اداری بعد از هفته دولت در شهر اندیشه مجددا تشکیل خواهد شد، این روند بسیار نیکو و برگزیده است. از نزدیک عزیزان می آیند با مشکلات شهرها آشنا می شوند، جزء به جزء مشکلات بررسی می شود. موضوع برق، آب و گاز، مخابرات، مشکلات شهری بررسی می شود. بعد از اینکه این مشکلات بررسی شد، در جلسه آینده مسئولین باید پاسخگو باشند، این روش بسیار خوبی است. تا به امروز در این چندسال ما چنین چیزی را ندیدیم. من سوال کردم در قبل هم چنین چیزی نبوده که مشکلات جزئی بررسی بشود در هر شهری در هر چندماه یکبار، این جلسه شورای اداری تشکیل بشود و جزء به جزء مشکلات رسیدگی بشود. انشاءالله همانطور که در جلسه قبلی، جلسه پرسش و پاسخ را در مصلای اندیشه قرار دادیم، قطعا جلسه پرسش و پاسخ را با حضور فرماندار محترم و مسئولین اداری شهرستان، یا در مصلا یا در یکی دیگر از مساجد سطح شهرمان خواهیم داشت، مشکلات مردم پی گیری و پاسخ گویی می شود. مردم اگر ببینند مسئولین‌شان پی گیر هستند، زحمت می کشند، تلاش می کنند، قدردان خواهند بود. مردم، مردم خدومی هستند. مردم، مردم شکرگزاری هستند، اینطور نیست که خدای ناکرده بخواهند توهین و جسارت و بی ادبی بکنند. اگر هم در بعضی از نقاط اعتراضاتی وجود دارد به حق است اما برخی از عناصر منافقین که مدیریت شده هم است، از خارج مدیریت می شوند، نیروهایی که در داخل دارند، این اعتراضات را تبدیل به اغتشاش می کنند، در برخی از شهرها اینها را متاسفانه داشتیم. اعتراضات هم به نتیجه ای نمی رسد چون وظیفه ذاتی نیروی انتظامی است که با هرگونه اغتشاشی برخورد کند. من از این فرصت استفاده می کنم از همه مسئولین تشکر می کنم، همه اداراتی که در خدمت مردم بودند، خدمتگزار بودند، نهادهای دولتی، غیردولتی، مسئولین شهرستانی و شهری، هر کسی یک قدمی برداشت برای این مردم خوب، مردم ولایتمدار، مردم انقلابی که پای انقلاب و نظامشان را ایستاده اند، من دستشان را می بوسم و به نمایندگی ازطرف این مردم عزیز تشکر می کنم.

اما اگر بخواهیم در دو جمله یا در دو مورد، مواضع مهم مقام معظم رهبری امام خامنه ای عزیز را نسبت به دولت ها بیان کنیم، باید بگوییم اولا معظم له همیشه دولت ها را حمایت حکیمانه فرمودند چرا که آنها را منتخب مردم می دانند و باید هم مورد حمایت قرار بگیرند. لذا در دیدار اخیرشان با هزاران نفر از مردم برخی از استان ها در ۲۲ مردادماه فرمودند «اینها که می گویند دولت برکنار شود در نقشه دشمن عمل می کنند. دولت باید بر سر کار باشد و کارها را انجام دهد. هم رئیس جمهور و هم مجلس منتخب ملت هستند.» یا در سخنرانی های دیگرشان در حمایت از دولت های مختلف فرمودند: «بنده از همه دولت های بر سر کار و منتخب مردم حمایت کردم. این حمایت بی حساب و کتاب نیست. اولا جایگاه دولت در نظام جمهوری اسلامی و نظام سیاسی کشور ما جایگاه بسیار مهمی است. ثانیا بیشترین مسئولیت ها را دولت بر دوش دارد. بنده از هر حرکت خوبی، از هر اقدام خوبی، از هر پیشرفتی، از هر خدمتی به مردم، از هر دلجویی از محرومین، از هر ایستادگی در مقابل ظلم و استکبار استقبال می کنم و از آن کسی که این کار را کرده است تشکر و سپاسگزاری می کنم. هر دولتی باشد، هر شخصی باشد، این وظیفه من است.»

در مقابل این حمایت حکیمانه، دومین موضع مقام معظم رهبری نقد منصفانه است. هم حمایت حکیمانه و هم نقد منصفانه. در همه دولت ها هم بوده است. عاقلانه هم نیست که ما بخواهیم بپذیریم که مقام معظم رهبری فقط باید حمایت کند و هیچ نقدی نداشته باشد. هیچ کسی این را نمی پذیرد چرا که دولت ها علاوه بر حمایت حکیمانه، برای پیشرفت و برداشتن موانع، نیاز به نقد دلسوزانه و منصفانه هم دارند. البته مقام معظم رهبری در تاریخ چهاردهم شهریور ماه در سال ۹۲ ابتدای کار دولت یازدهم خطاب به دولت فرمودند: «البته حمایت بنده حقیر از دولت ها به معنای آن نیست که همه کارکرد آن دولت ها را ما قبول داشته باشیم. نه. در دوره های مختلف دولت های گوناگونی بودند از همه شان هم ما حمایت کردیم، به همه شان هم در زمینه های مختلف ایرادهایی داشتیم.» لذا در دیدار اخیرشان در بیست و دوم مردادماه همانطور که دولت را حمایت کردند که باید بر سر کار بماند، در نقدی دلسوزانه هم فرمودند: «مردم زیر فشار مشکلات معیشتی هستند. مشکل ارز و سکه به خاطر بی تدبیری ها و بی توجهی ها بود و با مفسد بدون هیچ ملاحظه ای برخورد قاطع صورت گیرد. این موارد مشکلات مدیریتی است.» همه قبول دارند بی تدبیری هایی هم صورت گرفت. این ها نقد منصفانه و دلسوزانه است. نه مقام معظم رهبری، هر کارشناسی، هر دلسوزی این نقدها را می پذیرد.

رشد نقدینگی که بانک مرکزی نظارت کافی بر آن نداشت. در سال ۹۲ رشد نقدینگی ما ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است. در سال ۹۶ این رشد نقدینگی که خود بانک مرکزی اعلام کرده است، بیش از ۳ برابر شده است؛ یک تریلیارد و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان. این رشد زیاد نقدینگی به سمت تولید هدایت نشد. مقام معظم رهبری بارها فرمودند این نقدینگی ها به سمت تولید هدایت بشود چون اگر هدایت نشود ممکن است آسیب برساند. از طرفی در بحث اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی، ضعف نظارت باعث شد که بسیاری ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفتند و به خاطر این اختلاف قیمت در بازار آزاد، کالاهایشان را به نرخ آزاد فروختند. این ها نقدهای منصفانه ای است که مقام معظم رهبری داشتند. در بحث ارز مسافرتی هم همینطور. هر مسافری مابه التفاوت سفرش نزدیک به ۵ میلیون تومان می شود. خیلی از کسانی که رفتند به این کشورها و از این ارز استفاده کردند، یک پولی هم در جیبشان گذاشتند تازه مسافرت هم که برایشان رایگان می شد هیچ، هزاران میلیارد دلار ارز از این طریق برای یک عده خاصی هزینه شد که بروند به کشورهای خارجی تفریح بکنند. آن وقت در کشور ما برخی از مردم در مشکلات معیشتی قرار دارند. اینها بی تدبیری هایی بود که مقام معظم رهبری فرمودند. ایشان همانطور که حمایت می کنند نقد دلسوزانه هم دارند که در نهایت به نفع دولت است. برای پیشرفت دولت ها نیاز به چنین نقدهایی است. اگر این نقدها نباشد قطعا نظام سقوط خواهد کرد. اگر کسی نظارت نداشته باشد و دلسوزانه مسئولین را نقد نکند، قطعا نظام، نظامی دیکتاتوری خواهد شد. این نقدها برای برطرف شدن مشکلات لازم است.

در بحث ذخایر طلای کشور، ۶۰ تن طلا در عرض ۴ ماه بین مردم توزیع  شد آن هم زمانی که رشد نقدینگی سه برابر است. نباید با عرضه ۷ میلیون سکه طلا بین مردمی که یک و نیم برابر نقدینگی شان رشد کرده، باعث شد که ذخایر طلای کشور کاهش پیدا کند و تورم افزایش یابد. همانطوری که مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند این نقدینگی باید به سمت تولید می رفت. حالا از رانت هایی هم که در این میان ایجاد شد، بگذریم. یک جوان سی و چند ساله، سی و هفت هزار سکه طلا را خرید. چطور این سکه ها را خریداری کرد؟ این رانت ها از کجا آمد؟ اینها نکاتی است که باید مسئولین عزیز توجه کنند.

در کل باید توجه داشته باشیم که تحریم ها مهمترین ابزار دشمن در جنگ اقتصادی است و اگر خدای ناکرده در این جنگ تمام عیار اقتصادی، کوچکترین بی تدبیری شکل گیرد، کسانی که در این میان آسیب می بینند مردم هستند. این فشار روی دوش مردم خواهد بود. از طرفی زمینه سوءاستفاده دشمنان را نیز فراهم می کند. دشمنان از همین منفذ که می بینند عموم مردم اعتراض دارند، نفوذ می کنند. از طرف دیگر شبکه ها و فضای مجازی نیز از فرصت استفاده می کنند. آنها هم این آتش را شعله ور می کنند. این مردمی که دلشان می سوزد برای این نظام و این انقلاب، این مردم، مردم خوب و دلسوزی هستند. با توجه به این همه مشکلات و فشار اقتصادی، باز هم به خاطر حفظ نظام و ارزش ها و انقلاب سکوت کردند. پاسخ این سکوت باید تلاش و کوشش مسئولین عزیز ما باشد که البته دولت هم نقش محوری در این زمینه دارد.

اما مجلس شورای اسلامی با نظارت و تصویب قوانین مناسب باید دولت را همراهی و کمک کند. کرامت دولت هم باید حفظ بشود. استیضاح‌ها از سر اخلاص باشد، استیضاح ها واقعا دلسوزانه باشد، خدای ناکرده، حزبی و جناحی و گروهی و باندی نباشد. امضاهایی که برای استیضاح جمع آوری می شود و بعد دوباره پس گرفته می شود، همه اینها حساب و کتاب دارد. فکر نکنید در این دنیا کسی ندید و متوجه نشد. خون سیصد هزار شهید را باید پاسخگو بود. به ۴۲ هزار آزاده و هزاران جانباز عزیز که جانشان را فدا کردند، به خانواده های معظم شهدا، به مردم عزیز ما باید پاسخگو باشند. پل صراطی هست، حساب و کتابی هست. قوه قضائیه با برخورد قاطع با مفاسد اقتصادی و رانت خواری می تواند آرامش را به جامعه برگرداند. لذا ما توقع داریم هم مجلس شورای اسلامی و هم دستگاه قضا و هم مسئولین دولتی دست به دست هم دهند و این مشکلات مردم یکی بعد از دیگری برطرف بشود. البته این اقدامات اصلاحی در صورتی پاسخگو خواهد بود که یقینا نظر مردم عزیز هم همین است؛ نظر مقام معظم رهبری هم همین است؛ نظر نمایندگان انقلابی مجلس شورای اسلامی هم همین است که باید تیم اقتصادی دولت تغییر کند چرا که این بی تدبیری ها توسط همین تیم اقتصادی انجام شد. این مشکلاتی که بارش روی دوش مردم است با بی تدبیری همین تیم اقتصادی انجام شد. لذا توقع مردم این است که دولتمردان عزیز و رئیس جمهور ما با تدبیر لازم برای اصلاح این امور و رفع این مشکلات هر چه سریع تر این تیم اقتصادی را انشاءالله ترمیم کنند.

در بحث سیاست خارجی هم دولت مردان عزیز و سایر مسئولین عزیز ما بدانند که راه اصلاح وضعیت اقتصادی حمایت از کالای ایرانی است، تقویت اقتصاد مقاومتی است. تقویت اقتصاد تولید محور است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بعد از اینکه آمریکایی ها از برجام خارج شدند، اروپایی ها آمدند وقت کشی کنند. امروز همه شرکت هایی که با ایران قرارداد رسمی امضا کردند رسما یکی بعد از دیگری در حال ترک کشور هستند. شرکت توتال رسما اعلام کرد که دیگر حاضر به همکاری با  ایران نیست. شرکت های فرانسوی، انگلیسی، آلمانی هم همینطور. اتحادیه اروپا یک موضعی دارد اما کشورهای موثر اتحادیه اروپا موضع دیگری اتخاذ می کند. کلام و عمل آنها با همدیگر هماهنگی ندارد. لذا رمز موفقیت مسئولین ما در سیاست خارجی هم تنها و تنها در تقویت کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی است. این نسخه شفابخش را باید مسئولین عزیز ما انشاءالله انجام بدهند و نباید تجربه تلخ برجام دوباره تکرار شود انشاءالله.

اما اهم مناسبت های هفته جاری. جمعه دوم شهریور سالروز شهادت روحانی مبارز حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی اندرزگو در نوزدهم ماه رمضان سال ۱۳۵۷ است. این روحانی مبارزی که تمام زندگی خودش را وقف انقلاب و اسلام کرد؛ از این شهر به آن شهر، مخفیانه، با نظام طاغوتی جنگید؛ نهضتی را راه انداخت که با شهید نواب صفوی ها شروع شده بود و نهایتا در نوزدهم ماه مبارک رمضان در سالروز شهادت جد بزرگوارش امیرالمومنین او هم به شهادت رسید. همچنین آغاز هفته دولت است که یاد و خاطره همه شهدای انقلاب و امام شهدا را گرامی می داریم و برای دولتمردان انقلابی و پرتلاش کشورمان و همه مسئولان نظام آرزوی توفیقات روزافزون داریم.

دوشنبه پنجم شهریورماه مصادف با پانزدهم ذی الحجه الحرام سالروز ولادت باسعادت دهمین پیشوای شیعیان امام هادی (علیه السلام) است. دوران سی و ساله امامت آن حضرت با شش خلیفه ظالم و خونریز همراه بود که ۱۵ سالش با دوران خلافت یکی از سفاک ترین و ظالم ترین و خونریزترین خلفای عباسی یعنی متوکل عباسی همراه بود. او ۱۷ مرتبه حرم اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را با خاک یکسان کرد. خداوند او و همه ظالمین را لعنت کند. همین متوکل بود که آن حضرت را از مدینه به سامراء دعوت کرد. بعد از اینکه حضرت به سامراء آمدند تحت شدیدترین تدابیر امنیتی از حضرت مراقبت می شد. ارتباط حضرت با مردم قطع شد. در منطقه ای نظامی آن حضرت را نگهداری می کردند. دو امام همام شیعیان یعنی امام هادی و امام حسن عسکری (علیهم السلام) را به همین خاطر عسگریین می گویند. دوران متوکل، سخت ترین دوران تاریخ شیعه محسوب می شود. علویان آن عصر در سختی بودند، در محاصره اقتصادی بودند. همین محاصره اقتصادی که امروز شیعیان و محبین امیرالمومنین (علیه السلام) در ایران دارند، از این سخت ترش را در زمان متوکل داشتند. به هر حال ترامپ آن زمان متوکل عباسی بود. شیعیان در استضعاف بودند و حکومتی هم نداشتند اما در سخت ترین موقعیت، مقاومت کردند. وقتی در زندگی و سیره سراسر نور امام هادی (علیه السلام)، این ۳۳ سال امامت را بررسی می کنیم، رمز موفقیت شیعیان را، توسل به اهل بیت و توکل به خداوند متعال می بینیم. شیعیان در آن عصر به زیارت اهل بیت (علیهم السلام) می رفتند. امام هادی (علیه السلام) خواندن زیارت جامعه کبیره را که یک دوره امام شناسی است به شیعیان آموزش دادند. در آن عصر این زیارتنامه که علامه مجلسی می فرماید صحیح ترین سند را دارد، از امام هادی (علیه السلام) صادر شد. به شما نمازگزاران عزیز سفارش می کنم که یک بار این دعا را همراه با معنایش بخوانید. واقعا یک دوره امام شناسی است. امام هادی (علیه السلام) در این دعا به ما می آموزند که در مواقع سختی، در مواقع مشکلات شیعیان امیرالمومنین به خاطر حب اهل بیت (علیهم السلام) چکار باید بکنند. والله قسم اگر این شهادت به ولایت امیرالمومنین (علیه السلام) را از ماذنه هایمان برداریم، دیگر دشمنان هیچ کاری با ما ندارند. ما هم مثل خیلی از کشورهای اسلامی در رفاه و آسایش هستیم و کسی با ما کاری ندارد. تنها راه پیروزی، مقاومت و توسل به اهل بیت (علیهم السلام) است. متوسل به اهل بیت (علیهم السلام) بشویم. اهل بیت را زیارت کنیم. ایام عید غدیر و ماه محرم نزدیک است خدا را قسم می دهیم به حق آقاامیرالمومنین (علیه السلام) و به حق آقا امام هادی (علیه السلام) که انشاءالله هر چه زودتر شر و مکر دشمنان ما به خودشان برگردد و انشاءالله شیعیان امیرالمومنین همیشه پیروز و سربلند باشند.

پنج شنبه هشتم شهریور ماه روز مبارزه با تروریسم و سالروز انفجار دفتر نخست وزیری به دست منافقان و شهادت مظلومانه شهیدان رجایی و باهنر در سال ۱۳۶۰ است. یاد و خاطره همه شهدا را زنده نگه می داریم. ما بیش از ۱۷ هزار شهید ترور داشتیم. از کودک سه ساله گرفته تا زن و مرد و پیر و جوان. هیچ کشوری به اندازه ایران، قربانی تروریسم نداشته است. همیشه ما قربانی تروریسم بودیم. شهدای هسته ای مان، آخرین شهدای تروریسم هستند که به دست منافقین کوردل به شهادت رسیدند. جالب است که در سال ۲۰۱۲ وزارت خارجه آمریکا گروهک تروریسم منافقین را از لیست گروهک های تروریستی خارج می کند. این حمایت چه معنا و مفهومی دارد؟ حمایت آمریکا و اسرائیل از این گروهک بی وطن، از این گروهک خائن نشان می دهد که حامیان سرسخت آنها آمریکایی ها هستند و آنها را حمایت می کنند و مولود نامبارک آمریکا و اسرائیل همین منافقین هستند.

باتوجه به شهادت این شهدای عزیز و نامگذاری این هفته به هفته دولت به مناسبت ایام شهادت این دو مسئول انقلابی و پرتلاش کشورمان، شاخص های دولت اسلامی و کارآمد را فقط نام می برم. شاخصه های دولت اسلامی و دولت کارآمد عبارت است از دولت انقلابی و عزت مند، دولت جهادی، دولت پرکار و پرنشاط، دولت تحول آفرین، دولت شایسته سالار، دولت مردمی و خدمتگزار، دولت قانونگرا، دولت فسادتیز و دست پاک و دولت چابک. اگر بخواهیم معیارهای دولت مکتبی و انقلابی را در عملکرد آن دو شهید بزرگوار هم بیان کنیم، پنج شاخصه را بیان می کنم. شاخصه اول، مبارزه با هوای نفس و دوری از دنیاپرستی و اشرافی گری است. حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «من در مطالعاتی که در ایشان (شهید رجایی و شهید باهنر) کردم، به نظرم آمد از حال دست فروشی اش …». مرحوم شهید رجایی دست فروشی می کرد قبل از اینکه به این مقام و جایگاه برسد، سپس ۵ سال معلم بود، سپس وزیر آموزش و پرورش شد، سپس نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تهران شد، این پله ها را یکی بعد از دیگری طی کرد اما شروعش از آن دست فروشی بود. حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) می فرمایند: «از حال دستفروشی اش تا ریاست جمهوری در روح او تاثیری حاصل نشد.» این چنین مسئولینی باید داشته باشیم. «ریاست در آنها تاثیر نکرد. آنها در ریاست تاثیرگذار بودند. آنها ریاست را زیر چنگشان آورده بودند.» مسئولین باید این چنین باشند.

شاخصه دوم، خدمت به مردم و انقلاب اسلامی است. حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «ارزش آقای رجایی و باهنر به این بود که با مردم بودند، برای مردم خدمت می کردند، مردم احساس کرده بودند که اینها دارند خدمت می کنند.» اگر مردم احساس کنند که مسئولین دارند کار می کنند، آرام می شوند. تیم ملی فوتبال کشورمان در بازی های جام جهانی درست است که به ظاهر شکست خورد اما رهبر انقلاب پیام تبریکی ارسال کردند، مردم ما هم خیلی خوشحال شدند. با اینکه شکست خوردیم، اما مردم راضی بودند، چون دیدند آنها تلاش و کوشش خود را انجام دادند. اگر مردم ببینند که مسئولین در میدان هستند، با مردم هستند، تلاش و کوشش می کنند، مردم راضی می شوند.

سومین شاخصه، پیوند با آرمان ها و مبانی فکری و اعتقادی نظام اسلامی است که رهبر انقلاب فرمودند: «وفاداری خود را به نظام و انقلاب تا پای جان نشان دادند با شهادتشان». چهارمین شاخصه، ایشان الگوی اخلاص در عمل و خدمت به مردم و تلاش مومنانه بودند و پنجمین شاخصه، ولایت مداری و بصیرت سیاسی و انقلابی ایشان است. مسئولین اگر می خواهند موفق باشند باید ولایت مدار باشند. هر مسئولی که ولایت مدار بود موفق بود. چرا دولت شهید رجایی یکی از موفق ترین دولت های بعد از انقلاب بود؟ برای اینکه ولایت مدار بودند. گوش به فرمان امام بودند. ذوب در ولایت بودند. کلام امام برایشان فصل الخطاب بود. مسئولین فکر نکنند اگر به بیانات مقام معظم رهبری توجهی نکنند یا توجه شان، توجهی شعاری باشد، موفق می شوند. نه. اشتباه می کنند. اگر از ولایت زاویه بگیرند یقینا موفق نخواهند شد، چون دعای خیر مردم و دعای خیر امام زمان پشت سر مسئولینی است که پشتیبان نائب امام زمان هستند. انشاءالله همه شهدای عزیزمان، به ویژه این دو شهید بزرگوار با شهدای کربلا محشور شوند.

اما آخرین مناسبت، پنج شنبه هشتم شهریور ماه، مصادف با هجدهم ذی الحجه الحرام سالروز عید سعید غدیر خم است که اکبر و اشرف اعیاد است. عیدالله الاکبر است. عید غدیر، عید ولایت و امامت و معرفی مولی الموحدین امیرالمومنین امام المتقین علی بن ابی طالب (علیه السلام) به عنوان وصی پیامبر است و در یک کلام تجلی حکومت و ولایت الهی ائمه اطهار در نظام اسلامی است. « اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً» انشاءالله در هفته آینده خطبه های روز جمعه را با توجه به اینکه پنج شنبه هفته آینده، روز غدیر است، مفصلا اختصاص به روز عید غدیر و خطبه غدیر خواهیم داد. انشاءالله به شرط حیات و اگر توفیق داشته باشیم که حق مطلب را ادا کنیم.

از عید قربان تا عید غدیر، عید ولایت است، عید امامت است، چون حضرت ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه السلام) هم در روز عید قربان وقتی از ایشان آن قربانی پذیرفته شد، خداوند او را برای متقین امام قرار داد. به همین خاطر عید امامت و ولایت از همان روز آغاز می شود. لذا مساجد و هیئات این ایام را جشن بگیرند و در آن جشن ها فضائل امیرالمومنین بیان شود. انشاءالله روز عید غدیر در همین مکان مقدس از ساعت ۱۱ صبح حضرت استاد واعظی آشتیانی که در حرم حضرت معصومه (سلام الله علیها) هم منبر دارند و هم مناجات خوانی های حرم مطهر را ایشان انجام می دهند، برنامه دارند. از ایشان دعوت کردیم که خطبه زیبای غدیر را بخوانند. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) بر سنت خطبه خوانی تاکید فرمودند. به نظر من اهمیت سنت خطبه خوانی از اطعام بالاتر است. برخی می خواهند اطعام را برای مردم خیلی مهم جلوه بدهند. اطعام در روز عید غدیر مهم است اما از اطعام مهم تر، اطعام فکری است. قرائت خطبه غدیر در روز عید غدیر مهم است که انشاءالله در این مکان مقدس خوانده می شود. تکریم سادات شهر نیز یکی دیگر از سنت هاست که من همینجا از همه سادات مکرم دعوت می کنم که انشاءالله در روز عید غدیر در این مکان مقدس حاضر شوند. از همه شما نمازگزاران عزیز هم دعوت می کنم که در این روز در این مکان مقدس به زیارت سادات بیایید و این سنت حسنه را انشاءالله انجام بدهیم.

بارپروردگارا! به حق امیرالمومنین قسمت می دهیم که آقای ما و مولای ما و صاحب ما، فرزند امیرالمومنین مهدی فاطمه را به ما برسان. اعمال مان، عبادت هایمان، خطبه هایمان، نمازهایمان را امام زمان پسند قرار بده. نائب امام زمان مان، رهبر عزیز و فرزانه انقلاب مان، بر تاییداتش، توفیقاتش، صحتش، عزتش، طول عمرش بیفزای. دشمنان اسلام، دشمنان امیرالمومنین، شر و مکرشان را به خودشان بازگردان. مدافعان حرم، سربازان ولایت هر کجا که هستند نصرت وپیروزی به ایشان عنایت بگردان. مسئولین عزیز ما، رئیس جمهور محترم، وزرا، استانداران، فرمانداران، همه نهادهای انقلابی، قوه قضائیه، قضات عزیز ما، نمایندگان محترم مجلس، همه خدمت گزاران به این نظام مقدس، توفیقاتشان را روز افزون بگردان. دشمنان ایران اسلامی مان را نابود بگردان.

IMG_7612 IMG_7619 IMG_7621

IMG_7624 IMG_7626 IMG_7627

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.