خطبه های نماز جمعه نهم شهریور ۹۷ در شهر اندیشه

نماز جمعه این هفته در شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج در مصلای امام علی علیه السلام این شهر برگزار شد.

خطبه های نماز جمعه ۹ شهریور به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

 

بسم الله الرحمن الرحیم خودم و همه شما نمازگزاران را در این روز عزیز، در این ایام و ماه عزیز و مبارک به رعایت تقوای الهی و مراقبت در رفتار، اعمال و گفتار سفارش می کنم. وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین امام المتقین علی بن ابی طالب (صلوات الله و سلامه علیه) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه در بیان هفتمین ویژگی اهل تقوا می فرمایند: «وَ لَوْلَا الْاجَلُ الَّذى کَتَبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ أَرْواحُهُمْ فى أَجْسادِهِمْ طَرْفَهَ عَیْنٍ شَوْقاً الَى الثَّوابِ وَ خَوْفاً مِنَ الْعِقابِ» جان و روح اهل تقوا مانند کبوتری است که درون قفس انداختند و او هر لحظه شوق پرواز دارد؛ اشتیاق آزاد شدن از این قفس تنگ را دارد. همان گونه که وقتی حضرت، این خطبه زیبا و نورانی را در بیان فضائل اهل تقوا ایراد فرمودند، همام که یکی از یاران باوفا و باتقوای آن حضرت بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد. بعد از اینکه حضرت این ویژگی‌ها را بیان فرمودند، او وقتی این ویژگی ها را در خود دید، وقتی دید که این ۸۰ ویژگی را دارد؛ تسلیم مرگ است، در زندگی متواضع است، در اقتصاد میانه رو است، چشمانش را از حرام می بندد و گوش خود را وقف علم نافع می‌کند، مراقب زبانش است، زبانش به صواب و به حق باز می شود. لذا از شوق دیدار محبوب، دیگر این جان در قفس بدن طاقت نیاورد و به دیدار محبوبش شتافت.

امیرالمومنین در فرازهایی از دعای کمیل نیز که یکی از زیباترین دعاهایی است که در شب‌های جمعه خوانده می شود و در روایت معروفی آمده است که هر کسی این دعا را بخواند خداوند گناهانش را می‌بخشد، روزی‌اش را زیاد می‌کند و برکت به مال و عمرش می دهد، به ما هم سفارش شده که هر شب جمعه خوانده شود، اگر نتوانستید ماهی یک مرتبه، اگر ماهی یکبار هم نتوانستید سالی یک مرتبه، اگر فرصت و توفیقی نبود، حداقل در تمام عمر یک بار این دعا خوانده شود. حضرت در فرازی از این دعا می فرماید «یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ». اهل تقوا طاقت دوری را ندارند. من بر عذابت صبر می‌کنم، بر سختی‌های جان دادن و شب اول قبر صبر می‌کنم اما از جدایی تو و در فراق تو نمی‌توانم صبر کنم و مشتاق زیارتت هستم.

چرا مردم از مرگ می‌ترسند؟ وجود نازنین امیرالمومنین (علیه السلام) در خطبه بیستم نهج البلاغه، علت ترس از مرگ را، علت اینکه شوق به مرگ نداریم و مشتاق مرگ نیستیم، بیان می‌فرمایند. چون یکی از ویژگی‌های اهل تقوا، اشتیاقشان به مرگ است، آنها تسلیم مرگ هستند، نگران مرگ نیستند و ترسی از مرگ ندارند، اما بسیاری از مردم وقتی نام مرگ به میان می‌آید، هراسان می‌شوند. اسم کفن را که می‌شنوند بدنشان می‌لرزد. اسم قبرستان و آرامستان را می‌شنود، می‌ترسد. علت ترس از مرگ در این خطبه زیبا بیان شده است که در واقع یکی از آثار یاد مرگ نیز همین نکته است. البته خطاب حضرت در این خطبه به کسانی است که دستورات الهی را انجام نمی‌دهند، اهل نماز جمعه و جماعت نیستند، اهل حجاب و اجرای فرامین الهی نیستند، خطاب حضرت به آنهاست. «فَإِنَّکُمْ لَوْ عَایَنْتُمْ مَا قَدْ عَایَنَ مَنْ مَاتَ مِنْکُمْ»، اگر شما آن لحظه‌ای را که محتضر می‌بیند و پرده برای او کنار می‌رود، می‌دیدید… یقینا اهل تقوا آن لحظه را به گونه‌ای دیگر می‌بینند و اهل معصیت به گونه‌ای دیگر. حضرت می فرمایند اگر پرده ها کنار می‌رفت و ما هم آن لحظه را می‌دیدیم، می‌دیدیم اهل تقوا یقینا اشتیاق به مرگ دارند و اما کسانی که اهل معصیت هستند « لَجَزِعْتُمْ وَ وَهِلْتُم» قطعا بی‌تاب و گریان می‌شدید. وقتی آن لحظه ای را که اهل معصیت می‌بیند، شما هم ببینید، قطعا ‌ی تابی می‌کردید، قطعا گریان می‌شدید وقتی پرده‌ها کنار می‌رود و آن سختی جان کندن را می‌دید. آن لحظه‌ای که سکرات موت بر محتضر عارض می‌شود، پرده‌ها کنار می‌رود، یک خرابه ای را می بیند که در انتظارش است، چون آبادش نکرده است، با تقوا و مراقبت و انجام واجبات و ترک محرمات توشه ای نساخته است، لذا مضطرب و گریان و نگران می شود. حضرت می فرمایند اگرپرده‌ها کنار می رفت «وَ سَمِعْتُمْ وَ أَطَعْتُمْ» و شما می‌توانستید گوش بدهید، اطاعت می‌کردید و فرمانبردار می‌شدید. « وَ لَکِنْ مَحْجُوبٌ عَنْکُمْ مَا قَدْ عَایَنُوا».ولیکن آن لحظه از چشمان ما محجوب و پوشیده است.

باز در روایتی از امام حسن عسگری (علیه اسلام) آمده است که آن حضرت می‌فرماید لحظه جان دادن و لحظه مرگ، هنگامی که پرده ها کنار می‌رود، چون مومن اشتیاق به خانواده اش دارد، خانواده دوست است، اموالش را از راه حلال به دست آورده است و زحمت کشیده است، لذا به مالش علاقه دارد، یک علاقه ای به همسر و خانواده و فرزندش دارد که اتفاقا این علاقه از نگاه اسلام نیکوست و اهل بیت (علیهم السلام) به آن سفارش کردند، اما امام حسن عسگری (علیه السلام) می‌فرماید وقتی پرده‌ها کنار می‌رود و آن باغ‌های بهشتی را مومنان و اهل تقوا می‌بینند، و ملک الموت هم به او می‌گوید که این باغ‌های بهشتی در انتظار توست، نگران نباش، به زودی خانواده تو هم در آنجا به تو ملحق می شوند، وقتی آن فضا و آن آرامش را می‌بیند می‌گوید دیگر من تسلیم هستم و الان شوق به جان دادن دارم.

 

در این خطبه زیبا حضرت علت ترس از مرگ را جهل نسبت به مرگ می‌دانند. کسانی که از مرگ می‌ترسند که نسبت به آینده خود جاهل هستند، نسبت به بازگشتشان به عالم دیگر جاهل هستند، اما اهل تقوا این نگرانی را ندارند لذا مرگ نمی‌ترسند چون عالِم به آن جهان هستند. اگر با مرگ آشنا باشیم، شوق به لقای محبوب خواهیم داشت. لذا اهل تقوا نه تنها ترسی ندارند بلکه اشتیاق به مرگ و جان دادن در راه خدا را دارند.

امیدواریم خداوند متعال به حق این روز عزیز و به حق آقا و مولایمان امیرالمومنین (علیه السلام) براساس آن خطبه نورانی که حضرت به حارث حمدانی فرمود که «یا حار هَمْدانَ مَنْ یَمُتْ یَرَنی مِنْ مُؤمِنٍ اَوْ مُنافِقٍ». هر کسی که از این دنیا می‌رود مرا ملاقات زیارت می‌کند. چه مومن باشد چه کافر. منتها هر کسی به یک نوعی آن حضرت را ملاقات می‌کند. انشاءالله که آن حضرت بنابر روایت امام صادق (علیه السلام) موقع جان دادن و سکرات موت به ملک الموت شفاعت ما را بکند. ما جزء شیعیان و محبین آن حضرت هستیم، انشاءالله که سکرات موت ما آرام باشد و با یاد و نام اهل بیت (علیهم السلام) باشد. خداوند آن تقوایی را که ما را به مرگ مشتاق می کند روزی همه ما بگرداند.

بارپروردگارا توفیق کسب فضائل اهل تقوا را روزی همه ما بگردان. آن عواملی که باعث می شود که ما از مرگ و حساب و کتاب بترسیم از جان دادن هراس داشته باشیم بر ما آسان بگردان. در دنیا زیارت اهل بیت به ویژه امیرالمومنین (علیه السلام) و موقع جان دادن و شب اول قبر شفاعت آنها را روزی همه ما بگردان.

خطبه دوم

خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را به رعایت تقوای الهی و فرمانبرداری از خداوند متعال سفارش می کنم. فرمانبردار و گوش به فرمان باشیم. یک معنای ولایتمداری، فرمانبرداری است. وقتی خداوند در آیه قرآن می فرماید «اولی الامر»، قبل از اطاعت از اولی الامر، اطاعت از پیامبر می باشد و قبل از اطاعت از پیامبر، اطاعت از خداوند متعال وجود دارد. « أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ». اطاعت از ولایت، اطاعت از خداست. لذا ولایتمداری معنایش فرمانبرداری است. فرمانبردار خداوند باشیم، گوش به فرمان خداوند باشیم. نگاهمان و زبان‌مان، شنیده‌ها و همه اعمال و حرکات و سکنات‌ ما، همه مجالس ما باید خداپسند باشد. می گوییم رفتارمان باید امام زمان پسندباشد اما قبلش باید پیامبر پسند و خداوندپسند هم باشد.

ایام عیدالله الاکبر، عید امامت و ولایت را پشت سر می‌گذاریم در ماه ذی‌الحجه الحرام هستیم. آخرین هفته‌های این ماه نورانی را پشت سر می گذاریم. ماه ولایت و امامت؛ ماهی که در هجدهم این ماه، وجود نازنین امیرالمومنین (علیه السلام) به عنوان رهبر، خلیفه، وزیر و وصی نبی مکرم اسلام، خاتم انبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) معرفی شدند. همه با هم حمد و سپاس الهی را در این ایام مبارک به جا می آوریم و می گوییم « الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ». وجود نازنین نبی مکرم اسلام می‌فرماید «یَومُ غَدیرِ خُمٍّ أفضَلُ أعیادِ اُمَّتی». بافضیلت ترین اعیاد امت پیامبر اسلام، عید سعید غدیر است. ۱۱۰ نفر از علما و بزرگان اهل سنت و همه علما، مفسرین، محققین، مورخین، فلاسفه و عرفای شیعه روز غدیر را روز ولایت و امامت می‌دانند. یکی از متواترترین احادیث، حدیث و خطبه غدیر خم است. هیچ کسی شک و شبهه‌ای در برگزاری واقعه غدیر ندارد. عده ای می‌گویند روز غدیر، روز معرفی امیرالمومنین به دوستی و محبت نسبت به ایشان است که ما شیعیان این سخن را نمی‌پذیریم. خیلی از علمای اهل سنت هم این سخن را نپذیرفتند. پیامبر اسلام سه روز در صحرای گرم حجاز، در منطقه جحفه، مسلمانان را نگه بدارد، آن هایی که رفتند برگردند، آنهایی که دارند می آیند، بپیوندند، ۱۲۰ هزار نفر جمع بشوند تا پیامبر بفرمایید هر کسی که پیامبر را دوست دارد، علی را هم دوست بدارد؟ پیامبر اسلام در طول ۲۳ سال تاریخ پیامبری خودش، در مجالس گوناگون، آن حضرت را به عنوان وزیر، وصی و ولی خود و صاحب امت بعد از خود معرفی فرمودند. نه فقط در روز عید غدیر بلکه در همان ماه ذی الحجه الحرام سال دهم هجرت، بیست و چهارم ماه ذی الحجه الحرام، پیامبر اسلام در روز مباهله از علی (علیه السلام) به عنوان انفسنا و انفسکم یاد کردند. در مناسبت‌های هفته ای که در پیش داریم این مناسبت در بیست و چهارم ذی الحجه الحرام قرار دارد. حتی در همان روزی که علی (علیه السلام) برای مباهله حرکت کردند، حضرت در مسجد انگشترش را به فقیر داد که به همین مناسبت آیه ولایت نازل شد که می فرماید بعد از پیامبر ولی شما کسی است که در رکوع نمازش انگشتر به فقیر می‌دهد. در بیست و پنجم ماه ذی الحجه الحرام نیز شان نزول سوره هل اتی یا سوره دهر یا سوره انسان است که در شان اهل بیت (علیه السلام) نازل شده است.

در رابطه با واقعه هجدهم ذی الحجه، در چند مسجد، در مقدمه سخنان خودم این مقدمه را تشریح کردم و علت نگرانی نبی مکرم اسلام را بیان کردم. وقتی در روز هجدهم ذی الحجه جبرئیل امین نازل شد، فرمود : «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَایَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ». این آیه چه معنایی می دهد؟ مگر در بین حجاج کفار قرار داشتند که آیه می فرماید: خداوند قوم کافرین را هدایت نمی‌کند. همه حجاج مسلمان بودند، ۱۲۰ هزار نفری بودند که اعمال حج را انجام داده بودند، در بین ایشان هیچ کافر ومشرکی نبود. غیرمسلمانی نبود، چرا خداوند در انتهای این آیه شریفه بعد از ابلاغ امامت و وصایت امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید خداوند کافرین را هدایت نمی‌کند یا می‌فرماید که ای پیامبر نگران نباش. پیامبر که نگرانی نداشت. پیامبر ۲۳ سال وظیفه رسالت خودش را به نحو احسن انجام داده است. پس این نگرانی پیامبر از چیست؟ چرا پیامبر نگران است؟ علت نگرانی پیامبر چیست؟ باید برگردیم به چند سال قبل که آن ۱۲۰ هزار نفر یا ۱۴۰ هزار نفر یا ۱۸۰ هزار نفر جمعیت حجاجی که تخمین زده شده و در روایات مختلف تعداد این جمعیت بیان شده است، در بین آنان هم مسلمانان خالص قبل از هجرت وجود داشتند و هم مسلمانان بعد از هجرت و انصار وجود داشتند و هم مسلمانان سال نهم هجرت مثل ابوسفیان و معاویه و دیگر مشرکینی که به خاطر نجات جان خودشان در سال نهم هجرت در روز فتح مکه مسلمان شدند، وجود داستند. به همین خاطر پیامبر نگران است که نکند منافقینی که در بین جمعیت وجود دارند، یا مشرکینی که به ضرب شمشیر مسلمان شدند و در واقع جزء کفار هستند و به ظاهر و به زبان مسلمان شدند، آنها بخواهند واقعه غدیر را بر هم زنند. نگرانی ایشان از بر هم زدن مجلس توسط آنهاست. لذا خداوند می فرماید نگران نباش چرا که من دهانشان را می بندم. من دشمنان تو را خوار و منکوب می‌کنم.

چنین چیزی را می توانیم تشبیه کنیم به پیروزی انقلاب اسلامی ایران. آن زمان که همه دنیا با ما دشمن بودند. آن روزی که همه دنیا بر علیه کشور ما بودند، خداوند این آرامش و سکینه را به دل حضرت امام انداخت. در بهمن سال ۱۳۵۷ بسیاری نگران بودند که نکند دشمنان هواپیمای حضرت امام را سرنگون کنند یا نکند که اتفاقی برای انقلاب بیفتد؛ اما دیدیم که خداوند از انقلاب ایران دفاع کرد. «وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ»، ما از شر دشمنان محفوظ ماندیم. این جمله حضرت امام که فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد، در واقع پیام همین آیه است. «وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَایَهْدِی الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ » خداوند هیچگاه یاری‌گر قوم کافرین نیست و آنها را هدایت نمی‌کند. در طول هشت سال دفاع مقدس این امدادهای خداوند بود که باعث پیروزی ما شد. تا به امروز این فتنه‌ها و اغتشاشاتی که دشمنان ما و منافقین در داخل کشور به راه انداختند؛ این مشکلات اقتصادی که برای کشور به وجود آوردند، یقین بدانید که به فضل الهی، «اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم»، اگر ما دین خدا را یاری کنیم، خداوند هم ما را یاری خواهد کرد. چگونه دین خدا یاری می شود؟ اگر با ظالمین عالم بجنگیم و مبارزه کنیم، اجازه زورگویی به آنها ندهیم، از مظلومان عالم دفاع کنیم. احکام و حدود الهی را در کشور اجرا کنیم تا عدالت گسترش پیدا بکند، اگر با ظلم و فساد مبارزه شود، حدود الهی اجرا شود، امر به معروف و نهی از منکر در کشور اجرایی شود، «اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم». اگر دین خدا را یاری کنیم، خداوند هم دشمنان ما را نابود می کند، نقشه‌هایشان را به خودشان بر می‌گرداند، همانطوری که تا به امروز خداوند به ما کمک کرده است.

انشاءالله و به فضل الهی این نظام و این انقلاب مورد عنایت الهی است و دشمنان اسلام، منافقین و مشرکین و کفار، همه آنها با هم یقینا هیچ غلطی نمی‌توانند کنند اما به یک شرط. مقام معظم رهبری به مناسبت هفته دولت در دیدار اخیر خود با رئیس جمهور و هیئت دولت فرمودند: «به شرط آنکه مسئولان نظام شب و روز نشناسند.» در دیداری که به همین مناسبت برگزار شد، مقام معظم رهبری در تبیین شاخص های حکومت علوی فرمودند: «در زمینه اقتصاد باید قوی، پرحجم و باکیفیت کار کرد و مسئولان اقتصادی در حل مشکلات باید شب و روز نشناسند.» البته الحمدلله خداوند را شاکر هستیم که در بحث گاز، پتروشیمی، در تولید بنزین، امروز در منطقه به فضل الهی به مرز خودکفایی رسیده‌ایم. امروز محافل علمی دنیا از دستاوردهای ایران در سلول های بنیادی، متحیر هستند. امروز در منطقه‌ای که قرار داریم موقعیت‌ ما از نظر نظامی و سیاسی و امنیتی یقیناً با سال‌های گذشته قابل قیاس نیست. قدرتی که امروز در منطقه داریم همه دشمنان و دوستان معترف هستند.

اما مسئولین باید دقت کنند که شب و روز نشناسند. من جا دارد هم یک خیرمقدمی خدمت فرماندار محترم و پرتلاش شهرستان شهریار جناب آقای مهندس طاهری داشته باشم که امروز در جمع شما نمازگزاران عزیز مهمان مصلای نماز جمعه شهر اندیشه هستند. هفته دولت را پشت سر گذاشتیم، هفته گذشته تبریک عرض کردیم، این هفته هم با حضور فرماندار عزیزمان که نماینده عالی دولت در منطقه هستند هفته دولت را تبریک عرض می‌کنیم و یاد و خاطره شهدای عزیزمان به ویژه شهید باهنر و رجایی را گرامی می‌داریم.

اما فرقی بین مسئولین وجود ندارد. همه مسئولین باید شب و روز نشناسند. الحق و الانصاف ما پی گیری‌های شبانه‌روزی فرماندار شهرستان را می بینیم، برگزاری جلسات ایشان در سطح مساجد شهرستان را می بینیم. ایشان از نزدیک مشکلات مردم را بررسی می‌کنند. امیدواریم که مسئولین اداری شهرستان هم همراهی کنند. به هر حال این بزرگوار در بین مردم حاضر می‌شوند اما اگر مسئولین اداری شهرستان همکاری نکنند، حرف گوش ندهند، حرف را پشت گوش بیندازند و بی‌توجه باشند، یقینا این بزرگوار هم به تنهایی نه قدرتش را دارند و نه فرصتش را که بخواهند همه مشکلات را به تنهایی حل کنند. لذا همه باید دست به دست هم بدهند، همه مسئولین چه در سطح کشوری و چه در سطح استانی، حتی مسئولین عزیز خودمان در شهر اندیشه هم باید شبانه روز نشناسند. به فکر و یاد مردم باشند. در هفته‌‍ای که گذشت چند طرح و پروژه را افتتاح کردیم هم در سطح شهرستان و هم در در فاز ۵ شهر اندیشه. جا دارد تشکر کنم از پی گیری‌های شهردار و اعضای محترم شورای شهر و مسئولین شهر اندیشه، ایستگاه آتش نشانی در فاز ۵ افتتاح شد، همچنین در فاز ۵، کلانتری فاز ۵ را هم عن قریب افتتاح خواهیم کرد. انشاءالله با حضور نیروهای انتظامی، سردار خانچلی عزیز و فرماندار پرتلاش شهرستان عن قریب کلانتری فاز ۵ هم افتتاح بشود. چندتا پارک و فضای سبز در سطح شهرستان افتتاح شد. در هفته دولت مسیرهای عبوری در سطح شهر اندیشه و شهرستان افتتاح شد. جا دارد تشکر کنیم از پی‌گیری‌های شبانه روزی عزیزان؛ اما این کافی نیست. باید بیش از این تلاش کرد. وقتی دشمنان ما شبانه روز دارند برعلیه ما و نظام و انقلاب ما تلاش می‌کنند مسئولین نظام ما هم باید شبانه روز تلاش و کوشش کنند تا انشاءالله این مشکلات برطرف بشود.

اما رهبر معظم انقلاب در بیان دو رکن مهم مدیریت اقتصادی فرمودند: «رکن اول باز کردن میدان برای فعالان سالم اقتصادی، جوانان مبتکر و پرتلاش و برطرف کردن موانع و بهبود فضای کار است.» باید فضای کسب و کار به گونه ای شود که بخش خصوصی براساس سیاست‌های کلی نظام و  اصل ۴۴، انشاءالله وارد عرصه شود. چرا اصل ۴۴ با تاخیر اجرایی می‌‍شود؟ مقام معظم رهبری در همین دیدار اخیرشان تاکید کردند و فرمودند که وظیفه دولت مدیریت اقتصادی است، اجرای قانون اساسی است، دولت باید مدیریت کند، دولت باید قانون اساسی را اجرا کند، دولت نباید تصدی‌گری کند. دولت نباید رقیب بخش خصوصی باشد. در ایامی که گذشت در سال‌های قبل، دولتمردان ما درگیر بعضی از چالش‌ها بودند. باید بپذیریم که غفلت کردند. مقام معظم رهبری فرمودند که بی تدبیری صورت گرفت. اگر یک مقداری بیشتر توجه می‌شد یقینا امروز این جنگ تمام عیار اقتصادی اقتصاد ما را این گونه به چالش نمی‌کشید. اگر یادتان باشد در این چندسالی که گذشت، بحث احزاب و گروه‌ها و جناح‌ها مطرح بود، یک مدتی هم بحث کنسرت‌های موسیقی مطرح شد. چقدر ذهن مسئولین ما مشغول بحث کنسرت‌های موسیقی شد. به جای این مباحث، به جای طرح این موضوعات، اگر این حواشی را کنار می‌گذاشتند، اگر اقتصاد مقاومتی و اصل ۴۴ را اجرا می‌کردند امروز ما این مشکلات را یقینا نداشتیم.

عید غدیر را پشت سر می گذاریم. در جلسه روز کارمند هم گله‌هایی مطرح شد، این گله ها، عمومی است نه فقط مخصوص شهرستان شهریار. همه شما به عزاداری ایام محرم توجه دارید. بزرگداشت دهه اول محرم یادگار اجداد ماست. این توجه به عزاداری را آنها به ما یاد دادند. این یادگار نظام و انقلاب نیست. عزاداری برای اباعبدالله الحسین قبل از انقلاب پرشورتر از بعد از انقلاب برگزار می‌شد اما ما نتوانستیم بعد از انقلاب، فرهنگ غدیر را در بین جوانان‌مان نشر دهیم. چرا نتوانستیم مظلومیت امیرالمومنین را به همه عالم اثبات کنیم؟ یک زمانی بر ما گذشت که تریبون نداشتیم، پول نفت نداشتیم، اداره اوقاف در دست ما نبود، قدرتی نداشتیم، حرف نمی‌توانستیم بزنیم، اما امروز تریبون در اختیار داریم، پول نفت در اختیار داریم، در کشورمان آزادی بیان وجود دارد، همه چیز داریم اما به ویژه در بحث فرهنگی، همه مسئولین باید کمک کنند. حوزه و علما و طلاب و مبلغین عزیز به تنهایی قدرتی ندارند. من به فرماندار عزیز عرض کردم در هر شهری بودجه برای فضای سبز وجود دارد، بودجه کافی و میلیاردی هم اختصاص می‌یابد، برای ترمیم راه ها و باز کردن جاده ها بودجه وجود دارد. برای هر موضوعی که فکر کنید، حتی زیباسازی شهر برای خودش بودجه خاصی دارد؛ اما در سطح کلان، نه فقط در شهر اندیشه و شهرستان شهریار، چرا در سطح کلان، در طول این ۴۰ سال با توجه به اینکه متولیان فرهنگی گوناگون و موازی هم در اختیار داریم؛ سازمان تبلیغات، امور مساجد، ستاد اقامه نماز جمعه، اداره اوقاف، چندین سازمان و نهاد و موسسه وجود دارند، اینها همه در کنار هم هستند، اما حرکتی انجام نمی‌شود. در سطح کلان سرانه‌ فضاهای معنوی شهر هم باید دیده شود. شاید برخی اشکال کنند که پول شهرداری را وارد مسجد نکنید. عزیزان من! پول شهرداری، پول خود شماست. قبض آب و برق و گاز و تلفن و مالیات‌هایی است که از خود شما گرفته می شود. از پول خود شما کم می‌شود و به حساب شهرداری می‌رود. پول خود شماست. چه اشکال دارد که از پول خود شما، برای سرانه فضاهای مذهبی و فرهنگی هزینه شود؟ در زمان طاغوت که قرار نداریم، ما در بعد از انقلاب، در زمان دولت کریمه نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار داریم. اندکی فکر کنیم، باید اندکی توجه کرد. برخی به شهرداری می روند چایی شهرداری را نمی‌خورند اما در بیرون، هزار کار خلاف می‌کنند که از صدتا چایی خوردن بدتر است، آنجا می‌گوید من چایی نمی‌خورم و اشکال شرعی دارد اما جای دیگر خلاف دیگری انجام می‌دهد. لذا به بحث فرهنگ باید توجه کافی داشت. توجه داشته باشیم که مشکلات فرهنگی ما کم نیست. باید دغدغه فرهنگی داشت. انشاءالله که این مردم عزیز، این مردمی که محب امیرالمومنین هستند، این مردمی که عاشق اهل بیت هستند، دغدغه فرهنگی دارند. حقیقتا عرض می‌کنم که مسئولین باید با افتخار خدمتگزار این مردم عزیز باشند.

رهبر معظم انقلاب در تبیین دومین رکن مدیریت اقتصاد فرمودند: «مبارزه با مفسد و بستن منافذ فساد، نیازمند چشمان باز و هوشمندی مدیران دستگاه‌های دولتی است.» مبارزه با فساد و مفسد دومین رکن مدیریت اقتصادی است. چرا مفسدین رها هستند؟ چرا نظارتی بر آنها نیست؟ هزاران دستگاه خودرو در یک انباری احتکار می‌شود و قیمت خودرو افزایش پیدا می‌کند و بعد هم که مسئولین نظارتی متوجه شدند می‌گویند یک قطعه این خودرو معیوب است. آیا هشت هزار دستگاه خودرو معیوب است؟ هشت هزار دستگاه یک قطعه ندارد؟ این مشخص است که احتکار است. مسئولین باید توجه داشته باشند. دختر فلان مسئول میلیاردها تومان به بانک ها بدهکار است آن وقت جوانان ما برای گرفتن یک وام ازدواج چندمیلیون تومانی سال‌ها باید معطل و گرفتار باشند. برخی از بدهکاران بانکی دیگر که میلیاردها تومان بدهی دارند، بدهی شان را هم برنگرداندند و با جسارت و پررویی تمام اعلام می‌کنند که این وام‌ها را برنمی‌گردانیم. با اینها باید برخورد شود. با فساد و مفسد باید برخورد باشد. باید نظارت و بازرسی‌ها دقیق باشد تا هر مسئولی، هر کاری که دلش خواست بتواند انجام دهد و کسی هم نباشد که نظارت کند. مردم اینها را که ببینند دلسرد می‌شوند.

رهبر عزیزمان فرمودند مدیریت اقتصادی دو رکن دارد و مدیر اقتصادی دولت کریمه جمهوری اسلامی ایران باید به این دو رکن توجه داشته باشد. رکن اولش عرض کردیم که توجه به بخش خصوصی است، اما رکن دومش مبارزه با مفسد و فساد است. باید با کسانی که فساد می کنند، احتکار می‌کنند، با اشد مجازات برخورد شود. در این صورت مردم هم دلگرم می‌شوند. برخی مسئولین به فکر مشکلات مردم نیستند. فرقی ندارد که در چه سطحی باشند. به محض اینکه مسئولیت گرفتند اول به فکر احزاب و گروه‌های هم‌جناح خود هستند، بعد به فکر اقوام خود هستند، بعد به فکر ماشین زیرپایشان هستند، بعد به فکر خانه‌ای که می‌خواهند در آن زندگی کنند، هستند. بعد به فکر حق جلسات خود هستند، بعد به فکر رفاه و آسایش و مسافرت خود هستند، بعد اگر وقتی کنند به فکر مشکلات مردم می‌افتند. تا چشم به هم می‌زنند، می‌بینند یک سال، دو سال، سه سال، چهار سال تمام شد و در این چهار سال فقط فرصت کردند که خانه‌ خود را بزرگ‌تر کنند، ماشین خود را بهتر کنند و حقوق خود را نجومی کنند. این مواردی است که نیاز به دقت و بررسی دارد. همه مسئولین هم مسئول هستند. همه مسئولین هم باید پاسخ‌گو باشند. در نظام جمهوری اسلامی با هیچ کسی تعارف نداریم. اتفاقا وجود این گونه نظارت‌ها نشان دهنده پویا بودن نظام جمهوری اسلامی ایران است. چرا بدبین باشیم؟ چرا احساس می‌کنیم اگر به مسئولی تذکر داده می‌شود، نشان‌دهنده این است که می‌خواهیم تخریب یا تهدید کنیم. نه. این نشان‌دهنده این است که در نظام جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان وجود دارد، نشان‌دهنده این است که در این کشور نقد سازنده وجود دارد. نشان‌دهنده این است که مسئولین در این کشور نقد می‌شوند و مردم عملکرد مسئولین را مورد بررسی قرار می‌دهند. لذا همه مسئولین باید به عملکرد خود توجه داشته باشند.

مقام معظم رهبری در ادامه فرمودند: «دولت توانایی مدیریت اقتصادی کشور را دارد و لازمه چنین مدیریت اقتصادی اهتمام جدی و ورود مجاهدانه در وسط میدان و نظارت کامل و مستمر به منظور بستن مفاسد کشور است تا دیگر نیازی به برخورد قوه قضائیه نباشد.» الحمدلله با آغاز محاکمه اخلال‌گران اقتصادی در این چند هفته اخیر گام بزرگی برای جلب امید و اعتماد مردم به دستگاه قضایی برداشته شده است که جا دارد تشکر کنیم. رهبر معظم انقلاب در تبیین سیاست‌های خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران فرمودند ارتباط با همسایگان کشور باید خوب و روزافزون باشد. ما ۱۲ میلیارد دلار ارتباط اقتصادی با کشور عراق داریم. آنها کالاهای ما را می‌خرند، روزی ۷۰ میلیون دلار صادرات ما به عراق است. آمریکا از این مساله نگران می‌شود. امروز جمهوری اسلامی ایران با ترکیه، همسایه غربی ما، ارتباطات خوبی برقرار کرده است. این باعث می‌شود که تحریم‌های آمریکا ناتمام بماند. مشخص است که آمریکا سعی می‌کند بین مسئولین نظام و مسئولین عراقی، بین مردم ما و مردم عراق اختلاف بیندازد. آنها از این اختلاف بهره برداری می‌کنند. لذا باید دقت داشته باشیم. رهبر عزیزمان هم فرمودند که با همسایگان‌مان خوب باشیم، ارتباط داشته باشیم، «ارتباط و ادامه مذاکره با اروپا ایراد ندارد اما باید در مسائلی نظیر برجام یا اقتصاد قطع امید نکنیم و در هیچ سطحی با آمریکایی ها مذاکره صورت نخواهد گرفت و هرگونه مذاکره منفی است.»

امروزه شما اخباری را می‌شنوید که نظام جمهوری اسلامی ایران در دادگستری لاهه شکایتی را برعلیه کشور آمریکا طرح کرده است. حداقل دست‌آورد این شکایت این است که ما توانستیم دولت آمریکا را پای میز محاکمه بکشاندیم. آنها باید نسبت به شرارت‌هایی که انجام دادند، پاسخگو باشند. آنها هم پاسخ دادند و گفتند که کاهش نرخ ریال در ایران ارتباطی به ما ندارد و مربوط به خود مردم ایران است. البته که ارتباط دارد. وقتی نفت که جزء اقلام صادراتی اصلی کشور است و دلار را وارد کشور می‌کند و اقتصاد کشور ما براساس دلار است، آنها اگر بخواهند مانع خرید نفت ایران از سوی برخی کشورها شوند، یقینا در کاهش نرخ ارز ما تاثیرگذار است. امیدواریم این شکایت‌ها ادامه داشته باشد. جا دارد از دستگاه دیپلماسی کشورمان به خاطر این مطالبه‌گری به حق نظام جمهوری اسلامی تشکر کنیم.

در انتهای جلسه هم رهبر عزیز در بحث سوال از رئیس جمهور محترم در مجلس شورای اسلامی فرمودند: «این نشانه مردم سالاری دینی است، امروز به اتحاد و انسجام مسئولان کشور بیش از هر زمان دیگر نیاز داریم.» روسای قوا، مسئولین باید پشتیبان و کمک کار یکدیگر باشند و به ویژه همه باید به دولت کمک کنند زیرا دولت در وسط میدان است. قوه مجریه مسئولیت بسیار سنگینی دارد و همه مسئولین باید به دستگاه قوه مجریه کمک کنند.

در هفته ای که گذشت مجلس شورای اسلامی در بحث طرح استیضاح رئیس جمهور کشورمان و وزیر اقتصاد که هم باید از حفظ کرامت رئیس جمهور کشورمان و متقابلا پاسخگویی با کرامت رئیس جمهور نسبت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی تشکر کنیم و هم یک گله‌ای را مطرح کنیم. درست است که وظیفه نمایندگان نظارت بود اما چرا در هفته دولت این کار را کردید؟ چرا این کار را زودتر انجام ندادید که دشمنان ما کمتر خوشحالی کنند یا بعضی از شائبه‌های حزبی و جناحی کمتر مطرح بشود. در هفته دولت که پروژه های عمرانی دولت باید افتتاح شود و رئیس جمهور و مسئولین باید به دنبال افتتاح پروژه‌های عمرانی کشور باشند، مجلس شورای اسلامی هم رئیس جمهور و هم برخی از وزرا را درگیر استیضاح کرد. توقع ما این بود که با درایت بیشتری این استیضاح انجام می‌گرفت اما نهایتا نباید از نقش موثر مجلس شورای اسلامی در عملکرد مسئولین نظام غافل شویم. امام فرمودند که مجلس در راس همه امور است و سلاح نمایندگان مجلس هم سلاح استیضاح است. آنها با به کارگیری این سلاح می‌توانند پیگیر مسائل کشور باشند، نظارت کنند و مطالبات مردمی را مطرح کنند. چون نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده مردم هستند و مسئولین هم باید به آنها پاسخگو باشند. البته خود نمایندگان محترم هم باید به ملت ایران پاسخگو باشند.  انشاءالله خداوند شر و مکر دشمنان را به خودشان برگرداند.

من فقط عنوان چند مناسبت را ذکر می‌کنم و دعا می‌کنم. شنبه دهم شهریور ماه سالروز ولادت باسعادت باب الحوائج موسی بن جعفر (علیه السلام) است. انشاءالله خداوند زیارت این امام همام و نوه بزرگش را در کاظمین روزی همه ما بگرداند. سه شنبه ۱۳ شهریور روز تعاون است. « تَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَالتَّقْوَی» سفارش اهل بیت (علیهم السلام) به تعاون و همکاری است. پیامبر عظیم الشان اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرماید: «تعاون در کارها باعث جلب محبت و صمیمیت می شود» لذا مسئولین عزیز کشور ما اگر می‌خواهند در بحث اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی قدمی بردارند تقویت تعاونی‌ها می‌تواند نقش موثری در این زمینه داشته باشد. یک نکته دیگر را هم در این خصوص عرض کنم. من تا به امروز به این بحث ورود پیدا نکردم. تعاونی‌ها و زیرمجموعه تعاونی‌ها و برخی صندوق‌هایی که به صورت تعاونی اداره می‌‍شوند مشکلاتی را برای مردم عزیز ما، حتی در سطح شهرستان شهریار به وجود آورده است. بسیاری از من در این خصوص سوال کردند. من در جریان هستم که فرماندار عزیز پی‌گیر هستند، اعضای شورای تامین پیگیر هستند، جای نگرانی وجود ندارد. قطعا در آینده‌ای نه چندان دور انشاءالله مشکلات این عزیزان هم در این صندوق ها مرتفع می‌شود. یکی از بی‌تدبیری‌ها ضعف نظارت بانک مرکزی بر همین صندوق‌ها بود.

اما چهارشنبه چهاردهم شهریورماه، بیست و چهارم ذی الحجه الحرام روز مباهله پیامبر با مسیحیان نجران در سال دهم هجری است. پنج شنبه ۱۵ شهریور ماه بیست و پنجم ذی الحجه الحرام نیز سالروز سوره دهر، روز خانواده و تکریم بازنشستگان است. « وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً» خانواده‌ها توجه داشته باشند، من بارها عرض کردم یکی از نشانه‌های قدرت الهی محبت و دوستی بین خانواده‌هاست، برای تحکیم بنیاد خانواده نیاز به مودت و رحمت است. مودت، محبت دو طرفه است و رحمت، محبت یک طرفه است. خانواده‌ها باید توجه داشته باشند هنر این نیست که در محبتی دو طرفه، بنیاد خانوارده حفظ شود، هنر آن است در جایی که محبت یک طرفه است، کانون خانواده حفظ شود. انشاءالله به حق امیرالمومنین (علیه السلام) هر چه زودتر مشکلات نسل جوان و خانواده‌های عزیز در معیشت و شغل و دیگر گرفتاری‌هایشان برطرف بشود.

بارپروردگارا! آقا و مولای ما را به ما برسان. نائب امام زمان مان بر توفیقاتش، تاییداتش، صحتش، عزتش و طول عمرش بیفزای. خدایا به حق امیرالمومنین شر و مکر دشمنان ما و دشمنان امیرالمومنین را به خودشان برگردان. رزمندگان مدافع اسلام، هر کجا که هستند نصرت و پیروزی عنایت بگردان.

IMG_8352 IMG_8355 IMG_8362 IMG_8363 IMG_8364 IMG_8365 IMG_8368 IMG_8374 IMG_8377 IMG_8379 IMG_8382 IMG_8394 IMG_8399 IMG_8402

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.