خطبه های نماز جمعه ۱۶ شهریور ۹۷ در شهر اندیشه

خطبه های نماز جمعه ۱۶ شهریور به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

 

بسم الله الرحمن الرحیم

خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را در روز جمعه رعایت تقوای الهی و مراقبت در رفتار، اعمال و فرمانبرداری از خداوند سفارش می کنم.

در بیان ویژگی‌های اهل تقوا، هفتمین ویژگی اهل تقوا را در هفته‌های گذشته عرض کردیم و گفتیم که اهل تقوا دل بسته به دنیا نیستند. دنیا برای آنها غایت و هدف نیست. دنیا وسیله است. لذا همّ و غمّ اهل تقوا دنیاطلبی نیست. جمع‌آوری ثروت و رسیدن به قدرت نیست. اگر تشکیل حکومت اسلامی هم یکی از واجبات است، برای احقاق حقوق الهی و اجرای احکام الهی است. امیرالمومنین (علیه السلام) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه در بیان ویژگی های متقین می فرماید: «فَالمتقون هم اهل الفضائل… وَ لَوْلَا الْاجَلُ الَّذى کَتَبَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ أَرْواحُهُمْ فى أَجْسادِهِمْ طَرْفَهَ عَیْنٍ شَوْقاً الَى الثَّوابِ وَ خَوْفاً مِنَ الْعِقابِ» اگر آن زمان معینی که همان پیمانه عمر است و برای هر کسی آن زمان مشخص شده است، اگر آن پیمانه عمری که برای اهل تقوا و اهل ایمان مقرر شده است، نبود، یک لحظه حاضر نبودند که در این دنیا باقی بمانند. ما هم باید این گونه باشیم. اهل تقوا این گونه هستند؛ اهل تقوا هر لحظه آماده مرگ هستند. «لا تَمُوتُنَّ إِلا وَ أَنتُم مُّسْلِمُونَ» یعنی مرگ ناگهانی است. لذا باید هر لحظه آماده باشیم. انسان در سفرهای دنیایی از سال‌های قبل، از ماه‌های قبل، از هفته‌های قبل اطلاع دارد که فلان روز و در فلان ساعت، می‌خواهد این مسافرت را انجام دهد. چه بسا کسانی که زائرین اربعین هستند، یکسال روزشماری می‌کنند، یا سفرهای دیگری که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید که روزشماری کند، مسافرتی زیارتی باشد یا سیاحتی یا تجاری، هر سفری که باشد فرقی ندارد. در این سفرها آمادگی را از قبل کسب می‌کنیم. ویزا لازم است، هزینه راه لازم است، وسیله نقلیه لازم است، با هواپیما بروم یا ماشین یا قطار، برنامه‌ریزی می‌کنیم. سر موقع مقرر هم آمادگی لازم را داریم اما مرگ این‌گونه نیست. هیچ تضمینی ندادند که امروز یا لحظه دیگر زنده باشیم. چه تضمینی است که تا ثانیه‌های دیگر زنده باشیم؟ بسیاری خوابیدند و از خواب بلند شدند و یا از منزل بیرون می‌روند اما فکر نمی‌کردند که دیگر بازنگردند. بسیاری آخرین شب عمرشان را گذراندند، شب بعدش در سردخانه بودند. هیچ تضمینی به کسی داده نشده است.

اهل تقوا کسانی هستند که هر لحظه آماده مرگ هستند. اهل تقوا چگونه آماده هستند؟ پیام ویژگی هفتم این است که اهل تقوا با توشه راه، با عمل صالح آماده هستند. با ولایت امیرالمومنین که ویزای عبورشان از پل صراط است، آماده هستند. با حضور در مساجد و نمازهای جمعه، با تهجد و عبادت و بندگی خدا، با انفاق و حسن و خلق، با مراقبت؛ اهل تقوا این‌گونه آماده هستند. حضرت به عثمان بن حنیف انصاری نامه ۴۵ نهج البلاغه را نوشته است. در آن نامه می‌فرماید «بِئْسَ الزَّادُ إِلَى الْمَعَادِ الْعُدْوَانُ عَلَى الْعِبَادِ» ای عثمان بن حنیف! مراقب خودت باش که بدترین توشه برای آخرت ظلم به مردم، ظلم به بندگان خداست. بدترین توشه برای آخرت، دل شکستن اهل ایمان و بندگان خداست. ممکن است این عبادی که حضرت می‌فرماید خانواده‌ام باشد، همسرم باشد، پدر و مادر من باشد، فرزند من باشد، همسایه‌ام باشد. فرقی ندارد، همه بندگان خدا هستند. لذا حضرت می‌فرماید که مراقب باشید بدترین توشه آخرت، دل شکستن است، ظلم به دیگران است. این بدترین توشه برای آخرت است. برای سفر، توشه راه لازم است چرا که مرگ خبر نمی‌کند. هر لحظه در کمین است.

تا نرسیده مرگ تو توبه کن از گناه خویش

چون که اجل فرارسد توبه اثر نمی کند.

در هفته گذشته عرض کردیم چرا اهل تقوا مشتاق مرگ و شهادت هستند و چرا بسیاری از مرگ هراس دارند و می ترسند. عرض کردیم یکی از علت‌ها، جهل به مرگ و جهل به معاد و قیامت است. باید معرفت خودمان را نسبت به مرگ و معاد بیشتر کنیم. انسان از هر چیزی که جهل دارد می‌ترسد. از تاریکی به این علت می‌ترسیم که به آن محیط جهل داریم. وقتی چراغ روشن شد، دیگر ترسی نخواهیم داشت. دومین علت ترس از مرگ، آماده نبودن برای سفر به آخرت است. شخص آمادگی لازم را برای قیامت و برای مرگ ندارد. وقتی آماده نباشیم از سفر می‌ترسیم. وقتی وسایل‌مان آماده نباشد، نگران می‌شویم. می‌گوییم توشه‌ای با خودمان برنداشتیم، در سفر چه کنم؟ کجا استراحت کنم؟ از چه وسیله‌ای استفاده کنم. باید آماده رفتن بود و این آمادگی را باید در خود ایجاد کرد.

امیرالمومنین در همین نامه ۴۵ نهج البلاغه به کارگزار خود در بصره، عثمان بن حنیف انصاری سفارش می‌کنند. به خاطر اینکه کارگزار امیرالمومنین (علیه السلام) در یک مجلس اشرافی شرکت می‌کند، حضرت به او نامه می‌نویسد و تذکر می‌دهد. در مجلسی شرکت می‌کند که فقرا نبودند، همه اهل مجلس ثروتمندان و بزرگان بصره بودند. به نقلی عروسی یکی از بزرگان بصره بود و به نقلی دیگر مجلس اعیان و اشراف بود. امیرالمومنین نامه‌ای برای عثمان بن حنیف انصاری در چندین صفحه می‌نویسد که در یک بند این نامه، شش ویژگی بندگان خدا و اولیای الهی و اهل تقوا را بیان می‌فرمایند.

می فرماید« فَاتَّقِ اللهَ یا ابْنَ حُنَیفٍ». از خدا بترس. بعد می فرماید: « طُوبَى لِنَفْسٍ أَدَّتْ إِلَى رَبِّهَا» خوشا به حال کسی که نفس خودش را آماده واجبات الهی کرده است. برای سفر مرگ نیاز به آمادگی داریم و برای کسب آمادگی نیاز به عمل صالح داریم. در سوره کهف می فرماید: « فَمَنْ کَانَ یَرْجُو لِقَاءَ رَبِّهِ فَلْیَعْمَلْ عَمَلًا صَالِحًا وَلَا یُشْرِکْ بِعِبَادَهِ رَبِّهِ أَحَدًا» هر کسی که امید به دیدار الهی را دارد و در فکر مرگ و قیامت است، « فَلْیعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً» باید عمل صالحی داشته باشد و فرمانبردار خداوند باشد.

حضرت در فرازی از این نامه، شش دستور را در بیان ویژگی‌های اهل تقوا ذکر می‌کند. « اَدَّتْ اِلى رَبِّها فَرْضَها وَ عَرَکَتْ بِجَنْبِها بُؤْسَها وَ هَجَرَتْ فِى اللَّیْلِ غُمْضَها حَتّى اِذا غَلَبَ الْکَرى عَلَیْها افْتَرَشَتْ اَرْضَها، وَ تَوَسَّدَتْ کَفَّها، فى مَعْشَر اَسْهَرَ عُیُونَهُمْ خَوْفُ مَعادِهِمْ» دومین ویژگی اهل تقوا را می‌فرماید که اهل تقوا کسانی هستند که سختی نخوابیدن و شب زنده‌داری را به چشمان خود چشانده‌اند. «فِى اللَّیْلِ غُمْضَها» یعنی اهل تقوا شب‌ها را بیدار هستند، سحرها را بیدار هستند تا جایی که دیگر چشمشان بیدار نماند. تا جایی که دیگر نتواند چشمش را باز نگه دارد و بیدار بماند و خواب ایشان را فرا بگیرد. تا لحظه‌ای که بیدارند مشغول تهجد هستند. بعد حضرت مثالی می‌زنند تا زمانی که بالش آنها، دستشان است و بسترشان، فرشی است که رویش نماز می‌خوانند. این ویژگی اهل تقواست که حضرت به عثمان بن حنیف می‌فرماید.

سومین ویژگی « اَسْهَرَ عُیُونَهُمْ خَوْفُ مَعادِهِمْ» اهل تقوا از ترس و نگرانی مرگ خود، چنان آماده مرگ هستند که چشمانشان، از ترس مرگ و قیامت بیدار است. درست است که خوابیده‌اند ولی لحظه‌ای از ترس مرگ و معاد، از ترس پاسخگویی در محضر الهی چشمان‌شان روی هم نمی‌رود. در بیان چهارمین ویژگی هم می‌فرماید «وَ تَجافَتْ عَنْ مَضاجِعِهِمْ جُنُوبُهُمْ» پهلوهایشان را از بستر استراحت جدا کرده اند «وَ هَمْهَمَتْ بِذِکْرِ رَبِّهِمْ شِفاهُهُمْ» لب‌هایشان آرام آرام ذکر الهی می‌گوید. در بیان پنجمین ویژگی را می‌فرماید « وَ تَقَشَّعَتْ بِطُولِ اسْتِغْفارِهِمْ ذُنُوبُهُمْ اُولئِکَ حِزْبُ اللّهِ، اَلا اِنَّ حِزْبَ اللّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» اینها اهل تقوا و حزب الله هستند. اینها کسانی هستند که لب‌هایشان آرام آرام مشغول ذکر الهی است و به خاطر کوتاهی‌هایشان در زندگی به قدری استغفار می‌کنند که خداوند گناهانشان را می‌پوشاند و نادیده می‌گیرد. اهل تقوا کسانی هستند که لحظه‌ای چشمان‌شان به خاطر ترس از مرگ به خواب نمی‌رود؛ اما ما چه بسا راحت می‌خوابیم و در طول روز هم شاید هیچ وقت به یاد مرگ نباشیم. چه بسا یکی از راه‌های مراقبت و کسب تقوا، یاد مرگ باشد. یاد مرگ باعث می‌شود که « فَلْیعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً» عمل صالح انجام دهیم. یاد مرگ باعث می‌شود که از دروغ و غیبت و تهمت و دل شکستن و مردم آزاری، بخل و حسادت، دوری کنیم. اینها آثار یاد مرگ است.

اما در بحث آمادگی برای مرگ، تهیه کفن و وصیت کردن، توبه، طلب حلالیت از مردم، خواندن دعای عدیله نکاتی است که اولیای الهی به ما یاد داده‌اند. در قدیم مرسوم بود، خدا اموات همه را رحمت کند، یادم نمی‌رود که مادر بزرگم همیشه دعای عدیله را می‌خواند. مرتب اصول دین خود را تکرار می‌کرد. در احوالات حضرت آیت الله العظمی حجت کوه کمره‌ای هم ذکر شده است که در اواخر عمر اصول اعتقادات خود را هر روز تکرار می‌کرد با اینکه او مرجع تقلید زمان خودش بود، یک عالم و فقیه کامل بود. برای یکبار هم که شده تلقین میت را بخوانیم. اصلا به جای تعقیبات نماز در منزل، تلقین میت بخوانیم. «إِسْمَعْ إِفْهَمْ» یاد مرگ در کسب تقوا خیلی موثر است. لذا وقتی از مرحوم حجت سوال کردند آقا شما مرجع تقلید هستید. شما نیازی به اصول عقاید ندارید. ایشان با عبارتی نزدیک به این تعبیر فرمودند که نکیر و منکر سوالات فلسفی نمی‌پرسند. سوالات فقهی نمی‌پرسند. آنها از همین اصول عقاید سوال می‌کنند. شما نمی‌دانید که سکرات موت چقدر سخت است! انسان همه چیز را فراموش می‌کند. اگر قدری انسان بی‌تقوا باشد، شیطان اصلا اصول اعتقاداتش را از حافظه‌اش می‌برد. لذا من دائما تکرار می‌کنم تا اولاً هر روز به یاد مرگ باشم و ثانیاً در لحظه مرگ، اصول اعتقاداتم را به یاد داشته باشم و زبانم به لااله الا الله باز بشود.

بارپروردگارا! آن تقوایی که ما را به تو نزدیک ‌کند و از شیطان و نفس دور کند روزی همه ما بگردان. این دعای امام سجاد را در پایان خطبه می‌خوانم. حضرت در دعای چهلم صحیفه سجادیه دعایی دارد که هر وقت یاد مرگ می‌افتادند یا میتی را می‌دیدند یا در تشیع جنازه‌ای شرکت می‌کردند، این گونه دعا می‌فرمودند. انشاءالله این دعا امروز در حق ما به اجابت برسد. « اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اکْفِنَا طُولَ الْأَمَلِ وَ انْصِبِ الْمَوْتَ بَیْنَ أَیْدِینَا نَصْباً، وَ لَا تَجْعَلْ ذِکْرَنَا لَهُ غِبّاً اللَّهُمَّ أَمِتْنَا مُهْتَدِینَ غَیْرَ ضَالِّینَ، طَائِعِینَ غَیْرَ مُسْتَکْرِهِینَ، تَائِبِینَ غَیْرَ عَاصِینَ وَ لَا مُصِرِّینَ، یَا ضَامِنَ جَزَاءِ الْمُحْسِنِینَ، وَ مُسْتَصْلِحَ عَمَلِ الْمُفْسِدِینَ» خدایا! یاد مرگ را لجظه ای از یاد ما دور مگردان. خدایا! لحظه‌ای ما را از یاد مرگ غافل مکن.

خطبه دوم

… مجددا خودم و همه شما عزیزان را به فرمانبرداری از خداوند متعال، خداترسی و رعایت تقوای الهی سفارش می کنم. روز گذشته، رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس و نمایندگان محترم مجلس خبرگان، مهمترین وظیفه مردم و نخبگان را در شرایط حساس کنونی حرکت در جهت حفظ نظام و تعمیق انسجام مردم با دستگاه‌های دولتی و پرهیز از ایجاد فضای یاس و ناامیدی دانستند و فرمودند: «شرایط امروز ما، شرایط حساسی است؛ اما این حساسیت به دلیل زیادی دشمنان یا قدرت دشمنان نیست.» بعد از انقلاب اسلامی، دشمنان با هم، هم‌قسم شدند و با ملت ایران دشمنی کردند و هزاران نفر را به شهادت رساندند. منافقین، هزاران نفر را به شهادت رساندند. هشت سال دفاع مقدس را بر ما تحمیل کردند. جنگ تحمیلی ناجوانمردانه بر مردم مظلوم ما تحمیل شد. فتنه‌ها و اغتشاشات را به راه انداختند. هواپیمای مسافربری را سرنگون کردند. در طبس حمله نظامی به راه انداختند. از هر راهی که وارد شدند، شکست خوردند. حساسیت شرایط امروز ما به خاطر قدرت دشمنان نیست. ما تا به امروز در برابر آنها ایستاده‌ایم، الحمدلله و به فضل الهی و به برکت خون شهدا و حمایت شما مردم خوب و انقلابی، تا به امروز در عرصه های مختلف پیروز و موفق بودیم؛ در عرصه سیاسی، در عرصه اجتماعی، در عرصه نظامی الحمدلله موفق و پیروز بودیم. اما حساسیت در کجاست؟ حساسیت اینجاست که «نظام  اسلامی در ۴۰ سال گذشته برخلاف جریان کلی استکبار و نظام سلطه حرکت کرده است» ما در مقابل دنیای استکبار ایستاده‌ایم، در مقابل زورگویی‌های آنها ایستاده ایم، در مقابل قلدری‌های آنها ایستاده‌ایم. «اگر آحاد مردم به ویژه نخبگان، نسبت به شرایط و جایگاه نظام غفلت کنند، قطعا ضربه خواهیم خورد.» مقام معظم رهبری می فرمایند اگر غفلت کنیم، چه نخبگان و چه مردم، ضربه می‌خوریم. باید دقت کرد. مسئولین عزیز و نخبگان نظام باید دقت کنند. اتفاقا مردم ما غافل نیستند. مردم عزیز ما تا به امروز هوشیارانه برخورد کردند. هر زمانی که به مردم نیاز بود، مردم وارد صحنه شدند. حکومت نظامی را شکستند و وارد خیابان‌ها شدند و انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند. زمانی که دشمن حمله نظامی کرد، جبهه‌ها را پر کردند، پدران و مادران، فرزندانشان را روانه جنگ کردند. مردم حمایت همه جانبه کردند؛ هم حمایت معنوی و هم حمایت مادی، تا این جنگ را به پیروزی رساندند و انقلاب را نگه داشتند. شما فکر می‌کنید که دولت جنگ را به پیروزی رساند یا ملت؟ مسئولین، نظام را حفظ کردند یا مردم؟ شخصی می‌گفت ۴۰ سال است که مسئولین می‌خواهند نظام را ساقط کنند ولی مردم نمی‌گذارند. این سخن یک حقیقت است. تا به امروز مردم این نظام و این انقلاب را حفظ کردند. در فتنه‌ها، در اغتشاشات سال ۸۸، در دی ماه ۹۶، باز همین مردم بودند که به صحنه آمدند و نظام و انقلاب خود را حفظ کردند. از این به بعد هم مردم در صحنه هستنند.

این مردم همیشه در صحنه هستند؛ اما تاسف ما از برخی نخبگان است. نمایندگان مجلس قسم می‌خورند که پاسدار حریم اسلام باشند، در روزی که همه سوگند می‌خورند، قسم یاد کردند که پاسدار حریم اسلام باشند، نگهبان انقلاب باشند، عدالت و تقوا را رعایت کنند، اما امروز می‌بینیم برخی از همان کسانی که قسم خورده‌اند، قسم خود را شکستند. آنها قسم خوردند که از قانون اساسی پاسداری کنند، قسم خوردند که از حسن اجرای قوانین پاسداری کنند اما قسم خود را زیر پا گذاشتند. نظارت استصوابی یک اصل قانونی است. شما قسم خوردید که از نظارت استصوابی حمایت و نگهبانی کنید اما خود شما در پشت تریبون مجلس، در خانه ملت، به ملت و آرمان‌های نظام و انقلاب خیانت کردید. ای ننگ بر شما! در چنین موقعیتی که بلندگوهای دشمن، توپخانه رسانه‌ای دشمن در یک جنگ نابرابر رسانه‌ای و روانی، اهداف نظام و انقلاب ما را به زیر آتش خود گرفته است و در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، به جای اینکه به مشکلات مردم رسیدگی کنید، به تعطیلات تابستانی می‌روید؟ خجالت نمی‌کشید؟ بعد هم در مجلس نطق می‌کنید که باید سربازان و نظامیان به پادگان‌ها برگردند. همان سخنانی که از بلندگوهای دشمن شنیده می‌شود، در تریبون مجلس از زبان برخی از نمایندگان مجلس گفته می‌شود. این خیانت به مردم، خیانت به خون شهداست و قطعا مردم ما ساکت نمی‌نشینند.

رهبر انقلاب فرمودند: «اهداف دشمن از جنگ رسانه‌ای، ایجاد اضطراب، یاس، ناامیدی و احساس به بن بست رسیدن و بدبین کردن مردم نسبت به یکدیگر و دستگاه‌های مسئول و بزرگتر نشان دادن مشکلات اقتصادی در ذهن جامعه است.» عزیزان! مراقب ویروس بدبینی باشیم. این ویروسی که اگر خدای ناکرده در جامعه پخش شود، احساس یاس و ناامیدی را در بین مردم بیشتر می‌کند. این ویروس، ویروس بسیار خطرناکی است. هیچ دولتی بدون کمک مردم قادر به فعالیت نیست. مردم نباید پشت دولت را خالی کنند. البته مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند که نقد منصفانه و حمایت حکیمانه فراموش نشود. باید هم نقد منصفانه داشت و هم حمایت حکیمانه. از همه دولت‌ها نیز خود معظم‌له حمایت کردند.

امروز دشمنان ما در فضاهای مجازی، که بارها عرض کردم، خاکریزهای جنگ روانی و جنگ اقتصادی دشمن است، استفاده می‌کنند. این فضای مجازی، خاکریزهای دشمن است. از پشت همین خاکریزها اعتقادات مردم عزیز ما، اهداف و آرمان‌های نظام و انقلاب را زیر سوال می‌برند و شبهه‌افکنی می‌کنند. باید مراقبت کرد. باید دقت کرد. من فقط عناوین برخی از محورهای این جنگ تمام عیار روانی را برای شما عزیزان عرض می‌کنم برای اینکه شما هم در جریان این جنگ تمام‌عیار روانی و اقتصادی و رسانه‌ای قرار بگیرید. امروز شما باید دوست و دشمن را بشناسید. باید محورهای شرارت را بشناسید تا بتوانید با بصیرت لازم، تصمیم لازم را بگیرید. همه شما باید بصیرت‍‌افزایی هم داشته باشید. خطبه‌ها و منبرهای نماز جمعه جایگاه تقویت ایمان و تقوا و بصیرت مردم است.

تخریب جایگاه رهبری، شخص مقام معظم رهبری و فرزندان ایشان امروز یکی از اهداف دشمنان انقلاب و نظام است. دشمنان نظام و انقلاب این جایگاه را مورد هدف قرار دادند چرا که می‌بینند سدّ راه محکم جلوی آنها همین جایگاه است. اگر این جایگاه نباشد آنها به راحتی می‌توانند اهداف خود را در منطقه پیش ببرند. همه نقشه‌های آنها با هزینه‌های چند تریلیارد دلاری، با یک سخنرانی مقام معظم رهبری از بین می‌رود. لذا ایشان را سدّ راه خود می‌بینند. ما باید بیدار و هوشیار باشیم. امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند «وَ وُثِقُوا بِالقَائِدِ فَاتَّبَعُوهُ». عمارهای زمان این گونه هستند. «أَیْنَ عَمّارَ، أَیْنَ ذوُالشَّهَادَتَیْنَ». حضرت می‌فرمایند کجا هستند یاران من که چنین ویژگی‌هایی را دارند؛ ایمان و اطمینان به رهبر خود دارند، از او تبعیت می‌کنند و گوش به فرمان او هستند. بیایید ما هم عمارهای رهبری باید باشیم. اطمینان داشته باشیم به رهبر عزیزمان و از فرامین ایشان تبعیت کنیم. خدای ناکرده این فضاسازی‌های شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد شک و شبهه در ذهن ما نشود. گفته می‌شود که فلان حساب مالی برای ایشان دارد و فرزندانش این چنین و آن چنا هستند. اینها القائات دشمن است.

القاء ضرورت برچیده شدن حکومت دینی و ولایت فقیه به عنوان مطالبه ملی، یکی دیگر از اهداف آنهاست. امروز این هدفشان را به عنوان مطالبی ملی مطرح می‌کنند. نه خیر. این هدف، مطالبه ملی نیست، مطالبه منافقین است. مطالبه اصلاح طلب‌های سلطنت‌طلب است. مطالبه آمریکایی‌هاست نه مطالبه ملی. تاکید بر خروج نظامیان از سیاست و اقتصاد کشور که باز همین را هم به عنوان مطالبه ملی مطرح می‌کنند. آنها می‌گویند مردم می‌خواهند نظامیان از سیاست و اقتصاد خارج شوند. سیاست ما عین دیانت ما و دیانت ما عین سیاست ماست. پاسداری از نظام اسلامی، پاسداری از انقلاب، وظیفه نیروهای نظامی کشور است و این پاسداری عین سیاست است. اگر آنها بخواهند از سیاست جدا شوند بدین معناست که دیگر نباید از کشور پاسداری کنند. این وظیفه ذاتی نیروهای نظامی است. وظیفه ذاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قانون اساسی، پاسداری از انقلاب اسلامی است. این وظیفه قانونی‌اش است که اگر این وظیفه را انجام ندهد یعنی قانون اساسی را زیر پا گذاشته است.

تاکید بر بازگشت نهادهای نظامی به پادگان‌ها که متاسفانه این مطالب نه فقط از خاکریزهای ضدانقلاب و فضاهای مجازی در سطح جامعه پخش می‌شود بلکه برخی از بلندگوهای داخلی نیز این سخنان را تکرار می‌کنند. مردم باید دوست و دشمن را بشناسند. این دشمنان بعضا آن طرف خاکریز، در سمت جبهه دشمن هستند و بعضا منافق‌گونه این طرف خاکریز و در بین ما هستند. باید با بصیرت لازم این اشخاص را شناسایی کرد و در مواقع لازم با آنها برخورد کرد.

برجسته کردن و بزرگ نمایی فقر و بیکاری در ایران، القاء بدترشدن وضعیت معیشتی مردم با شروع تحریم‌های نفتی، بزرگ‌نمایی اثرات اقتصادی تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اینها بزرگ نمایی‌هایی است که دشمنان دارند در حالی که این وضعیت، حاصل بی‌تدبیری برخی مسئولین است. با اینکه هنوز تحریم‌ها اجرایی نشده است، این وضع بازار ماست. الان مسئولین نمی‌توانند هیچ کاری کنند چرا که وقتی سیل آمد، هرچقدر هم سد جلوی سیل گذاشته شود، سیل آن سدها را خراب می‌کند. این سدبستن‌ها اکنون دیگر چندان فایده ندارد. این‌ها را باید مسئولین از قبل به فکر می‌بودند. ۱۰ – ۱۲ سال قبل، زمانی که مقام معظم رهبری بحث جهاد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، هم دولتمردان قبل و هم دولتمردان امروز، باید این فرامین را اجرایی می‌کردند تا امروز مشکلی نداشتیم. اگر این فرامین اجرایی می‌شد، امروز در برابر تحریم ها این قدر شکننده نبودیم. اما تحریم‌ها صد در صد عامل مشکلات نیست. رهبر عزیز ما فرمودند که شاید تحریم ۳۰ درصد تاثیرگذار باشد، ۷۰ درصد بی‌تدبیری مسئولین داخلی اثرگذار بوده است. مگر در بحث بنزین تدبیر نداشتیم؟ امروز ۹۵ میلیون لیتر تولید بنزین در کشور است. با اینکه تحریم بودیم، قیمت بنزین افزایش پیدا نکرد. آنها هم نتوانستند هیچ غلطی کنند. اگر قبلا این مساله تدبیر نمی‌شد، اگر پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط عزیزان قرارگاه خاتم الانبیاء و سپاهیان عزیز، راه‌اندازی نمی‌شد، امروز ما مشکل بنزین داشتیم. امروز باید بنزین جیره‌بندی می‌شد چرا که در وضعیت تحریم هستیم و کسی به ما بنزین نمی‌فروشد ولی چون در این موضوع تدبیر داشتیم هیچ مشکلی برای ما پیش نیامد. اگر در همه مشکلات این چنین تدبیر می‌شد، مشکلی پیش نمی‌آمد. در بحث برق اگر تدبیر لازم  انجام می‌شد، تابستان امسال مشکل کمبود برق نداشتیم. اگر در هر مورد دیگری تدبیر لازم صورت می‌گرفت، مشکلی برای کشور به وجود  نمی‌آمد. همانطوری که در بحث نظامی، تدبیرهای لازم سنجیده شد. امروز موشک‌هایی داریم که از همین جا قلب تلاویب را نشانه گرفته است. لذا در بحث دفاعی و نظامی هم مشکلی نداریم چون از قبل تدبیر لازم سنجیده شد.

برجسته کردن افت صادرات نفت ایران، دامن زدن به التهابات ارزی، برجسته کردن کمبود داروها؛ اینها جنگ روانی دشمن است. برجسته کردن سطح کاهش همکاری‌ها با ایران به واسطه تحریم‌ها یکی دیگر از اهداف آنهاست. آنها می‌گویند دیگر کسی با ایران همکاری نمی‌کند و ایران در جهان منزوی شد. کسی ایران را قبول ندارد، اما کمترین اثر برجام در عرصه سیاسی، افزایش تعامل با سایر کشورها بود. درست است که در عمل، در بحث اقتصادی بهره‌ای از برجام نبردیم اما در عرصه سیاسی از برجام بهره‌مند شدیم. امروز اتحادیه اروپا و خیلی از کشورهای دنیا، آمریکا را به خاطر اینکه از برجام خارج شده محکوم می‌کنند گر چه همین هم فقط شکل سیاسی و دیپلماسی دارد، ولی همین مقدار هم خیلی با ارزش است. امروز ما در منطقه همسایگان خوبی داریم که دشمنان می‌خواهند بین ما اختلاف بیندازند ولی نمی‌توانند.

برجسته کردن گرانی برخی کالاها به واسطه  تحریم‌ها، القاء سوء مدیریت رهبری در پیش آمدن این معضلات اقتصادی، از دیگر اهداف دشمنان است. دشمنان می‌گویند این مشکلات به خاطر سوء مدیریت رهبری است. رهبر دیگر با چه زبانی باید بگوید؟ در همه جلسات، حتی جلسه محفل انس با قران یا جلسه با نوجوانان این مسائل را مطرح کرد. در جلسه با آحاد مردم، در جلسه با سران نظام، در جلسه با مجلس خبرگان، در جلسه با ائمه جمعه و جماعات، در صحن مطهر رضوی، از هر فرصتی و از هر مکانی ایشان استفاده کردند و بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند. بحث حمایت از تولید داخلی را مطرح کردند. من اگر مثالی بخواهم بزنم، نقش رهبر مثل نقش داور است. داور نمی‌تواند گل بزند. داور نمی‌تواند به توپ ضربه بزند. داور فقط می‌تواند قضاوت کند و کارت بدهد. این را من فقط در مقام مثال عرض کردم. این مثال فقط یک تمثیل است برای فهمیدن ذهن کج فهم‌هایی که متوجه نیستند. ولایت جایگاه بسیار مقدسی است که قابل تشبیه و تمثیل نیست.

القاء فساد سیستمی در نهادهای حاکمیتی، القاء فساد در میان نمایندگان مجلس و ائمه جمعه، برجسته کردن کمک‌های نظام به محور مقاومت، تلاش برای تشدید فضای ملی‌گرایی و قوم‌گرایی، مقابل هم قرار دادن عرب و عجم، از دیگر اهداف دشمنان است. به این مسائل باید دقت کنیم. روزنامه گاردین در سال ۲۰۱۵ بحث مشهد را برای اولین بار مطرح کرد که عراقی‌ها به مشهد می آیند که چه و چه… . این کار همیشگی انگلیس است. هر جا تفرقه به وجود آید، کار انگلیس است. ابتدا آنها این مطالب را پخش کردند برای اینکه بین ایران و عراق اختلاف بیندازند چون آنها نمی‌توانند این همبستگی و اتحاد را ببینند.

بحث شایعه‌پراکنی و برجسته‌سازی در مورد احتمال کشتار وسیع در عملیات آزادسازی ادلب نیز هدف دیگر دشمنان در فضای مجازی است. ای نانجیب‌ها! ای فاسدان! ای زورگویان! ای ظالمان! شما هزاران زن و کودک را در سوریه به شهادت رساندید، عیبی نداشت، اکنون دل شما برای ۳۰ هزار تروریسم داخل ادلب می‌سوزد؟ آخرین مقرّ تروریست‌ها ادلب است. در سوریه الحمدلله و به فضل الهی همه شهرها از دست تروریست‌های داعش در کنترل محور مقاومت درآمد. امروز فقط یک شهر در سوریه درکنترل آنها باقی‌مانده که آن هم ادلب است. گفته شده که بین ۳۰ تا ۱۰۰ هزار تروریست داعشی و النصره و مخالفین دولت سوریه در آن شهر وجود دارند. حالا صدای آمریکایی‌ها بلند شده که اگر ارتش سوریه و محور مقاومت به آنجا حمله کند، می‌ترسیم فاجعه‌ای انسانی در آنجا شکل گیرد. هزاران زن و کودک یمنی با بمب‌های شما به خاک و خون کشیده می‌شوند، عین خیالتان نیست اکنون دل شما برای مردم ادلب سوخته است یا برای تروریست‌های داعشی که خودتان آنها را مسلح کردید؟ به خاطر اینکه آبروی شما در منطقه از بین رفته است، این‌گونه وانمود می‌کنید که پیروز میدان هستید. شکست‌هایشان را اینگونه می‌خواهند جبران کنند.

القاء سقوط نظام ایران در پی خروج ترامپ از برجام، برجسته کردن شورای امنیت به ریاست ترامپ، اینها همه نکاتی است که در این جنگ نابرابر روانی در فضاهای مجازی بر علیه نظام و مردم و انقلاب ما گفته شده است. باید بیدار و هوشیار بود. اینها همه نقشه دشمن است. انشاءالله و به فضل الهی از این مرحله هم عبور خواهیم کرد. همانطوری که در  این ۴۰ سال در همه جبهه‌ها پیروز شدیم، در جنگ نظامی پیروز شدیم، در جنگ اجتماعی پیروز شدیم، در جنگ فرهنگی پیروز شدیم، انشاءالله در عرصه اقتصادی و در این جنگ روانی هم پیروز خواهیم شد. چه بسا این تحریم‌ها باعث شود که تولید داخل تقویت گردد و مسئولین از خواب غفلت بیدار شوند و اقتصاد مقاومتی تقویت شود و تکیه ما به صادرات نفت نیز کمتر شود. «عَسى‌ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ هُوَ خَیْرٌ لَکُمْ» (بقره، ۲۱۶) شاید این‌ها ثمرات این فشارها و تهدیدها باشد.

خداوند متعال در سوره انفال آیه ۳۷ می فرماید: «وَالَّذِینَ کَفَرُوا بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاءُ بَعْضٍ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَکُنْ فِتْنَهٌ فِی الْأَرْضِ وَفَسَادٌ کَبِیرٌ» ببینید چطور دشمنان یار و یاور همدیگر هستند! عربستان و اسرائیل و آمریکا و انگلیس و اروپا همه با هم هستند. بی‌خود خودتان را خسته  نکنید. آنها شما را یار خود نخواهند دانست چرا که با همدیگر یار و یاور هستند. آنها شما را فقط بازی می‌دهند. معنای « إِلَّا تَفْعَلُوهُ» این است که اگر بازی بخورید، اگر بخواهید با آنها ارتباط برقرار کنید، اگر بی‌توجه باشید، اگر یاران انقلاب و اسلام با هم نباشند، گرفتار خواهیم شد به همین مشکلاتی که امروز گرفتار شدیم. لذا رهبر عزیز فرمودند که دعوا کردن راه اصلاح نیست. مسئولین باید کار را جهادی انجام بدهند.

اما اهم مناسبت‌ها، شنبه هفدهم شهریور، سالروز به شهادت رسیدن جمعی از مردم عزیز کشور در میدان ژاله سابق و میدان شهدای امروز توسط رژیم ستم‌شاهی در سال ۱۳۵۷ است. می‌توانیم بگوییم همین حرکت انقلابی، باعث پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه همان سال شد. یاد و خاطره همه آن شهدای عزیز را گرامی می‌داریم.

دوشنبه نوزدهم شهریورماه، سالروز وفات ابوذر زمان، اولین امام جمعه تهران، یار امام و پیرو ولایت، حضرت آیت الله طالقانی (اعلی الله مقامه الشریف) در سال ۱۳۵۸ است. حضرت امام (قدس سره) در مورد ایشان فرمودند: «او از رنجی به رنج دیگر در رفت و آمد بود و هیچ‌گاه در جهاد بزرگ خود سستی و سردی نداشت. او برای اسلام به منزله حضرت اباذر بود و زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر برنده و کوبنده بود.» رحمت خداوند بر روان او که بازوی توانای اسلام بود. خداوند روح همه گذشتگان و شهدای عزیز ما را شاد بگرداند.

در مورد حضرت امام (قدس سره) هم مرحوم طالقانی (رحمت الله علیه) فرمودند: «هر کس با رهبر انقلاب مخالف باشد، مخالف اسلام است.» فراموش نکنیم امروز ابوذرها، و عمارها و مالک اشترهای مقام معظم رهبری هم بیدار هستند. کسانی که انقلاب را تنها گذاشتند و از این کاروان فاصله گرفتند، از یاران امام بیاموزند. هنوز فرصت هست، به این کاروان بپیوندند و حمایت کنند و در مقابل زورگویی‌ها بایستند.

سه شنبه بیستم شهریورماه سالروز شهادت دومین شهید محراب، مجاهد خستگی ناپذیر، یار و همراه حضرت امام و انقلاب، حضرت آیت الله سید اسدالله مدنی (اعلی الله مقامه الشریف) به دست منافقان در سال ۱۳۶۰ است. خداوند انشاءالله شهدای محراب و همه شهدای عزیز و انقلاب ما را با شهدای کربلا محشور بگرداند. همچنین آغاز ماه محرم الحرام و آغاز سال ۱۴۴۰ هجری قمری، و هفته امر به معروف و نهی از منکر است. چه تناسب دارد اولین هفته ماه محرم با هفته امر به معروف و نهی از منکر، در ایام شهادت آقا اباعبدالله الحسین (علیه اسلام)! این تقارن این معنا را به ذهن می‌رساند که تا پای جان باید در پای امر به معروف و نهی از منکر بایستیم. در روایت آمده است که «بِهَا تُقَامُ الْفَرَائِضُ» به واسطه اجرای این دو واجب الهی است که سایر واجبات الهی در جامعه اقامه می شود. در زیارت اباعبدالله الحسین (علیه اسلام) می خوانیم « أَشْهَدُ أَنَّکَ قَدْ أَقَمْتَ الصَّلَاهَ وَ آتَیْتَ الزَّکَاهَ وَ أَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَ نَهَیْتَ عَنِ الْمُنْکَرِ» هدف از قیام آن حضرت، هدف متعالی نهضت عاشورا در سخن آن حضرت بیان شده است که فرمود « أُرِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهَى عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أَسِیرَ بِسِیرَهِ جَدِّی وَ أَبِی عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ (علیه السلام).» در اصل هشتم قانون اساسی هم آمده است که در جمهوری اسلامی ایران، دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای است همگانی و متقابل، بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت. این نظارت همگانی باید وجود داشته باشد. مقام معظم رهبری هم فرمودند: «حفظ نظام بالاترین معروف است.» باید دقت داشته باشیم که امر به معروف و نهی از منکر فقط تذکر دادن به چند نفر بدحجاب نیست. بالاترین معروف، حفظ نظام و دستاوردهای نظام است که اگر دقت نکنیم اشرار بر ما مسلط خواهند شد.

از طرف دیگر در هفته پیش رو، آغاز ماه محرم الحرام هم است. حضرت امام (قدس سره) فرمودند: «تکلیف ما را سیدالشهداء معلوم کردند. در میدان جنگ از قلّت عدد نترسید. از شهادت نترسید. امام حسین با خون خود اسلام را زنده کرده است. شما به تبعیت از او انقلاب و اسلام را ضمانت نمایید.» در زیارت جامعه کبیره امام هادی (علیه السلام) می فرمایند: « بِمُوالاتِکُمْ عَلّمنا اللّهُ مَعالِمُ دینِنا و أصْلَحَ ما کانَ فَسَدَ مِنْ دُنْیانا ، وَ بمُوالاتِکُمْ تَمّتِ الْکِلمَهُ » به موالات و دوستی و محبت شما اهل بیت (علیهم السلام) است که خداوند متعال واجبات را به ما آموخت و اسلام را به ما هدیه کرد. به موالات شما دین کامل شد « وَ عَظُمَتِ النِّعْمَهُ» نعمت را خداوند عظیم داشت. «وَ ائْتَلَفَتِ الْفُرْقَهُ» از تفرقه و جدایی دور شدید. « وَ بمُوالاتِکُمْ تُقْبَلُ الطّاعَهُ الْمُفْتَرَضَهُ وَ لَکُمُ الْمَوَدَّهُ الْوَاجِبَهُ» به واسطه این محبت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) است که عبادات شما پذیرفته می‌شود. اهمیت و جایگاه عزاداری و محبت به اهل بیت (علیهم السلام) را ببینید. امروز دشمنان ما چطور در این خاکریزهای فضای مجازی مردم را تشویق می‌کنند که سفر زیارتی اربعین را تضعیف و کمرنگ کنند و مردم به زیارت نروند. هدفشان چیست؟ آنها می‌خواهند محبت به اهل بیت (علیهم السلام) را کمرنگ کنند؛ اما آنها غافل هستند. متوکل که خونریزترین و سفاک‌ترین حاکم عباسی بود، هفده مرتبه حرم مطهر حضرت را با خاک یکسان کرد تا محبت سیدالشهداء را از مردم بگیرد؛ اما نتوانست. مردم برای زیارت و عزاداری اباعبدالله الحسین (علیه السلام) دست و پا نثار می‌کردند. ما هر چه داریم از محرم و صفر است و انشاءالله این محبت و عشق به ولی خدا در دل‌های ما در این ایام ماه محرم و صفر باعث دگرگونی و حیات معنوی ما بشود. پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: «این محبت و عشق به اباعبدالله در دل‌های مومنین هیچگاه سرد نخواهد شد.»

لذا عزیزان سعی کنیم که معرفت خودمان را بیشتر کنیم. معرفت به سر و صدا کردن تا ساعت ۱۲ شب و وجود طبل و شیپور در بعضی از عزاداری‌ها نیست. مردم‌آزاری عزاداری نیست. در ستاد شئون شهرستان تصمیم گرفته شد که ایستگاه‌های صلواتی و هیئاتی که در سطح شهر هستند، ساماندهی شوند. تعطیل نشوند؛ اما ساماندهی شوند، هویتی داشته باشند، سد معبر نکنند، در یک مکان خاصی نباشند، خطری نداشته باشند و آتش‌سوزی به وجود نیاید. من تشکر می‌کنم از مسئولین شهر اندیشه که در بحث ساماندهی هیئات مذهبی تلاش کردند، باید سعی کنیم در این ماهی که در پیش داریم، هم مساجد و هم هیئات شهرمان پررنگ‌تر از سال گذشته باشد و عزیزان با حضور پرشور خود در مجالس اباعبدالله الحسین (علیه السلام) مشت محکمی را بر دهان دشمنان بزنند.

من دل ها را با یک سلامی روانه حرم باصفای آن حضرت می کنم. « السَّلامُ عَلَیْکَ یا اَباعَبْدِاللَّهِ وَ عَلَی الاَْرْواحِ الَّتی حَلَّتْ بِفِناَّئِکَ عَلَیْکَ مِنّی سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهارُ وَ لاجَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّی لِزِیارَتِکُمْ اَلسَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ وَ عَلی عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلی اَصْحابِ الْحُسَیْنِ»

بارپروردگارا! آقا و مولای ما را برسان. منتقم خون اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را برسان. امسال را سال ظهور آن حضرت قرار بده. نائب امام زمان ما، رهبر عزیزمان، بر تاییداتش، توفیقاتش، صحتش، عزتش، طول عمرش بیفزای. دشمنان ایران اسلامی را نابود کن. مدافعان حرم، رزمندگان اسلام، سپاهیان عزیز، نیروهای نظامی و انتظامی، بسیج و ارتش، خداوندا هر کجا که هستند نصرت و پیروزی عنایت بفرما.

 

 

IMG_8546IMG_8567IMG_8582IMG_8507 IMG_8511   IMG_8555   IMG_8583 IMG_8585

 

 

 

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.