خطبه های نماز جمعه ۲۳ شهریور ۹۷ در شهر اندیشه

خطبه های نماز جمعه ۲۳ شهریور ۹۷ در شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج برگزار شد.

خطبه‌های نماز جمعه ۲۳ شهریور به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

 

بسم الله الرحمن الرحیم خودم و همه شما عزاداران حسینی و نمازگزاران بزرگوار را به رعایت تقوای الهی و فرمانبرداری از خداوند متعال و مراقبت از زبان و نگاه و گفتار و اعمال سفارش می کنم.

در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه، وجود نازنین امیرالمومنین امام المتقین علی بن ابی طالب (علیه السلام)، در بیان ویژگی‌های اهل تقوا و در بیان هفتمین ویژگی اهل تقوا فرمودند « لَوْلَا الاْجَلُ الَّذی کتَبَ اللَّهُ عَلَیهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ ارْواحُهُمْ فی اجْسادِهِمْ طَرْفَهَ عَینٍ شَوْقاً الَی الثَّوابِ وَ خَوْفاً مِنَ الْعِقابِ» اهل تقوا باکی از مرگ ندارند، اهل تقوا دل بسته دنیا نیستند. چرا اهل تقوا باکی از مرگ ندارند؟ در جلسات گذشته عرض کردیم که ترس از مرگ به خاطر جهل نسبت به مرگ است، ترس از مرگ به خاطر آماده نبودن و نبود استعداد برای مرگ است. این هفته، سومین علت ترس از مرگ را بیان می کنیم که عبارت است از ترس از نارضایتی مولا. کسانی که از مولای خودشان و رب خودشان ترسی نداشته باشند و رضایت او را به دست آورده باشند، از مرگ ترسی ندارند. « یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعِی إِلى‌ رَبِّکِ راضِیَهً مَرْضِیَّهً فَادْخُلِی فِی عِبادِی وَ ادْخُلِی جَنَّتِی» کسی که به مقام رضا رسیده است، «راضِیَهً مَرْضِیَّهً» کسانی که به این مقام و نفس مطمئنه دست پیدا کرده باشند، دیگر از مرگ ترسی ندارند چرا که آنها نتیجه مرگ را « شَوْقاً الَی الثَّوابِ» می دانند. «فَادْخُلِی فِی عِبادِی وَ ادْخُلِی جَنَّتِی» مرگ را  مساوی با دخول در بهشت می‌دانند، مرگ را مساوی با ورود به رحمت الهی می‌دانند. آنها دیگر نگرانی و ترسی از مرگ ندارند، اما کسانی که به درجه نفس مطمئنه نرسیدند، اهل مراقبت نبودند، اهل تقوا نبودند، نفس‌شان، نفس اماره به بدی است، نفس‌شان، نفس نافرمان است، اینها دیگر به درجه اطمینان نرسیدند تا آنها هم به مرگ راضی باشند و هم خداوند از آنها راضی باشند، «راضِیَهً مَرْضِیَّهً». دو مقامی که رضایت الهی و رضایت بنده را در پی دارد. هم خداوند از آنها راضی است و هم آنها از خداوند راضی هستند.

در دعای عرفه آقاعبدالله الحسین (علیه السلام)، امام در فرازی از این دنیای زیبا و عرفانی می فرمایند: «مَاذَا وَجَدَ مَنْ فَقَدَکَ» آن کسی که رضایت تو را در دنیا جلب کرده و خیالش راحت است، دیگر چه چیزی می‌خواهد؟ اگر کسی رضایت الهی را دارد یعنی همه چیز دارد. «چون از او گشتی، همه چیز از تو گشت/چون از او گشتی، همه چیز از تو گشت.» در واقع این فراز زیبای دعای اباعبدالله الحسین بیانگر این مضامین است. «وَ مَا الَّذِی فَقَدَ مَنْ وَجَدَک» آن کسی که تو را ندارد، رضایت تو را به دست نیاورده است، چه دارد؟ همه چیز در گروی جلب رضایت الهی است. در رابطه با اهل تقوا هم خداوند متعال در سوره حشر آیه ۱۸ می فرماید «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ» مراقب رضایت الهی باشد «وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ» برای خودتان چه آماده کرده‌اید؟ چه توشه‌ای فرستاده اید؟ لذا اهل ایمان و اهل تقوا از مرگ باکی ندارند چون تقوای الهی را رعایت کردند، رضایت الهی را جلب کردند، پیشاپیش توشه‌ها را فرستادند و به مرگ و روز قیامت هم ایمان دارند. بعد در ادامه در همین آیه‌ای که دوبار ما را به تقوا و مراقبت و جلب رضایت الهی سفارش می‌کند، می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا» ای کسانی که ایمان دارید، به مرگ و به قیامت ایمان دارید، یکی از انتظارات الهی و پیامبر اسلام از شما «اتقوا الله» است. جلب رضایت خداست با اعمال و با گفتار. هر حرفی که می‌زنیم باید رضایت الهی را در پی داشته باشد، هر مجلسی که در آن شرکت می‌کنیم باید رضایت الهی را در پی داشته باشد حتی اگر در مجلس اباعبدالله الحسین (علیه السلام) هم شرکت می‌کنیم، باید در مجلسی شرکت کنیم که مورد رضایت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه) باشد. حتی مجلس اباعبدالله هم ممکن است مجلس مورد رضایت امام زمان نباشد. همیشه باید معیارها و ملاک ما رضایت الهی باشد، رضایت امام زمان هم در واقع رضایت الهی است. آیا این مجلس مورد رضایت امام زمان است؟ این نوع عزاداری مورد رضایت امام زمان است؟ این نوع صحبت کردن، ذکر گفتن، نماز خواندن و… .  لذا این معرفت است که ما را از بدعت‌ها و انحرافات دور می‌کند و به تقوا و مراقبت نزدیک می‌کند. بعد می فرماید «وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ» چه چیزی را آماده کردند برای خودشان؟ «واتقوا الله» دوباره سفارش می‌کند که مراقب باشید، مواظب باشید رضایت  الهی را به دست بیاورید. اگر می‌خواهید نگرانی و ترسی از مرگ نداشته باشید. «وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِما تَعْمَلُونَ»

بارپروردگارا! آن تقوایی که رضایت تو را جلب می‌کند، رضایت امام زمان را جلب می‌کند، روزی ما و خانواده‌های ما بگردان. به حق این ماه مصیبت و حزن، ماه محرم الحرام، ماهی که امام زمان و اولیای الهی در این ماه عزادار سید و سالار شهدای کربلا هستند یک لحظه ما را به این نفس اماره غافل وامگذار. توفیق رسیدن به نفس مطمئنه را روزی ما بگردان. بارپروردگارا روز چهارم ماه محرم است، استغفار، طلب مغفرت و طلب توبه، در هر لحظه برای اهل ایمان لازم است. «یااَیهَا الذینَ آمَنُوا تُوبَوا اِلَی اللّهِ تَوْبَهً نصوحاً» خدایا به حق اباعبدالله الحسین همانطوری که حر را بخشیدی، همانطوری که حر مورد رحمت و مغفرت تو قرار گرفت، هر کسی که به گردن ما حقی دارد، هر کسی را که ما به گردنش حق داریم همه را ببخشای و بیامرز. به حق این ماه باعظمت دشمنان اسلام را نابود بگردان. ما را دشمن شاد مگردان.

خطبه دوم

مجددا خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را، خواهران و برادران عزدار و نمازگزار خودم را، به جلب رضایت الهی، به خداترسی، به فرمانبرداری، به مراقبت، به کسب تقوا، سفارش می کنم چه در گفتار باشد، چه در اعمال. مراقب باشیم، مواظب باشیم و از این فرصت ماه محرم استفاده کنیم. با اباعبدالله الحسین عهد ببندیم، زبان‌های ما حسینی است، دل‌های ما هم حسینی شود، اعمالمان هم حسینی شود. انشاءالله که خداوند توفیق زیارت با معرفت آن حضرت را در کربلای معلا روزی همه ما و شما بگرداند. ایام محرم حسینی را هم خدمت همه شما خواهران و برادران عزیز و بزرگوار خودم تسلیت عرض می‌کنم.

اما رهبر معظم انقلاب، در دیدار خود با رئیس جمهور روسیه و هیئت همراه، ضمن اظهار امیدواری برای پرثمر بودن نشست سه جانبه اخیری که بین سه کشور همسایه، ایران و  روسیه و ترکیه برگزار شد، فرمودند: «همکاری ایران و روسیه در موضوع سوریه یک نمونه برجسته و تجربه بسیار خوب از همکاری دوجانبه است که به معنی واقعی کلمه هم‌افزایی است.» آمریکایی‌ها به دنبال منزوی کردن این چند کشور همسایه بودند. آنها با تحریم‌هایی که برای این سه کشور در نظر گرفتند، می‌خواستند این سه کشور در منطقه جایگاهی نداشته باشند، اما با برگزاری این نشست، این نقشه شوم آمریکا هم با شکست مواجه شد. شبکه‌های رسانه‌ای آمریکایی، غربی و صهیونیستی مخصوصا در هفته‌های اخیر، با طرح موضوعاتی مثل حریم حقوقی دریای خزر و بیان اختلافات بین همسایگان ایران، به دنبال ایجاد دودستگی و اختلاف بودند. آنها از این اختلاف می‌خواستند بهره‌برداری کنند. وقتی هواپیماهای توپولوف ۲۲N روسیه از پایگاه شکاری نوژه همدان بلند شد تا تروریست‌های داعشی را در سوریه بمباران کند و آنها را به هلاکت برساند، وزیر امور خارجه وقت آمریکا گفت ما باید در سطح رسانه‌های خود کار کنیم و در این جنگ رسانه‌ای عظیم، از این سنگر رسانه‌ای استفاده کرده و اختلافات تاریخی ایران و روسیه را طرح کنیم، روسیه‌هراسی و ایران‌هراسی را در هر دو طرف زنده کنیم چرا که اگر این کار را نکنیم و ایران و روسیه با هم متحد شوند، یقینا نقشه‌های ما در منطقه عملی نخواهد شد. لذا مقام معظم رهبری فرمودند این هم‌افزایی باید حفظ شود. این هم‌افزایی باعث شکل‌گیری یک محور در منطقه با حضور ایران و روسیه و ترکیه در مقابل آمریکایی‌ها و غربی‌هاست که یقینا آمریکایی‌ها از این موضوع نگران هستنند.

امروز یکی از مسائل مهم در سوریه موضوع ادلب است همانطوری که مقام معظم رهبری تاکید کردند و در این نشست هم بررسی شد. ادلب سوریه با بیش از سه میلیون جمعیت، یکی از شهرهای بزرگ سوریه است، نتیجه این نشست حفظ حاکمیت سیاسی ادلب برای سوریه بود که یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این نشست بود. رهبر معظم انقلاب در ادامه فرمودند: «یکی از مواردی که دو طرف می‌توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند، مهار آمریکاست و آمریکایی‌ها اکنون در سوریه شکست واقعی خوردند و به اهداف خود نرسیدند.» همچنین مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم دریایی حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) در شهر نوشهر، در همین هفته‌ای که گذشت به این نکته اشاره کردند و فرمودند: «سوریه، عراق و لبنان، نمونه‌هایی از شکست توطئه‌های آمریکا در منطقه است و جلوگیری از سربلند کردن یک قدرت اسلامی در منطقه، هدف آمریکا و رژیم صهیونیستی است. آمریکایی‌ها ۴۰ سال است که می‌خواهند ریشه جمهوری اسلامی ایران را بکنند اما ما در این مدت بیش از ۴۰ برابر رشد کرده‌ایم که این مقاومت یک نمونه موفق دیگر از مهار آمریکاست.» ما در سوریه، عراق و لبنان آمریکا را مهار کرده‌ایم. آمریکایی که ادعای قدرت اتمی دارد، آمریکایی که ناوهای هواپیمابر در منطقه دارد، آمریکایی که ۱۴ پایگاه نظامی در اطراف ایران دارد، در منطقه پایگاه‌های نظامی گوناگونی دارد، از متحدان ناتو در منطقه است، سامانه موشکی و دفاع موشکی قوی‌ای دارد، آمریکایی که این ادعاها را داشت، با تمام قدرتش و با دلارهای آل سعود و صهیونیست‌ها در منطقه زمین‌گیر و مهار شد. الحمدلله با وحدت و همدلی که در جبهه مقاومت، با فرماندهی سردار عزیز، حاج قاسم سلیمانی به وجود آمد، آمریکایی‌ها در منطقه زمین‌گیر شدند و کشور سوریه امروز شهرهای خود را یکی بعد از دیگری آزاد کرد و تنها شهری که اکنون در دست تروریست‌های داعشی و النصره و احرارالشام و دیگر تروریست‌ها و همراهان‌شان وجود دارد و در واقع با پشتیبانی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و دلارهای آل‌سعود است که در آن شهر جمع شدند، ادلب تنها شهری است که در اشغال آنهاست که انشاءالله به زودی این شهر هم آزاد خواهد شد. در عراق هم الحمدلله داعشی ها به طور صد در صد از بین رفتند. عراقی که شاید تا مرز سقوط ۲۴ ساعت بیشتر فرصت نداشت، با یک عمل به موقع، جبهه مقاومت در آنجا شکل گرفت و الحمدلله امروز می بینیم که آمریکایی‌ها در عراق هم زمین‌گیر شدند. انشاءالله مرحله بعدی یمن است که هر چه زودتر در آنجا هم زمین‌گیر خواهند شد.

اما یکی از مهم‌ترین پیام‌های این نشست، اعلام حضور نامشروع و خلاف دیپلماسی بین‌المللی آمریکا در سوریه است. حقیقت این نشست و پیام این نشست، منزوی شدن آمریکا در سوریه بود چرا که برای همه کشورهای منطقه و دنیا، محرز شده که آمریکایی‌ها به دنبال ایجاد تنش و آشوب در منطقه هستند و جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده است که هر کجا پا گذاشته، آرامش و مبارزه با تروریست را به ارمغان آورده است. امروز در منطقه، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور آرامش‌بخش و مبارز در مقابل ظلم‌های آمریکا شناخته می‌شود. لذا این افتخاری برای همه عزیزان‌ما شمرده می شود.

باز در ادامه مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم دریایی نوشهر فرمودند: «آمریکایی‌های ظالم منافع خود را در گروی ایجاد جنگ‌های خانگی و افزایش و توسعه فجیج فعالیت‌های تروریستی و درگیری منطقه‌ای می‌بینند.» آنها منافع خود را در ایجاد آشوب می‌بینند. آب را گل آلود می‌کنند تا ماهی بگیرند، سلاح‌های خودشان را بفروشند، پایگاه‌های نظامی در منطقه داشته باشند. چون اگر منطقه آرامش داشته باشد و جنگی وجود نداشته باشد، کارخانه‌های عظیم تسلیحاتی آمریکا ورشکست خواهند شد و دیگر حضور نامشروع آمریکا در منطقه معنا و مفهومی ندارد. لذا آنها به دنبال ایجاد جنگ‌های خانگی هستند. آمریکایی‌ها با این نشست بسیار مهم که می‌توانیم بگوییم اولین نشستی بود که این سه کشور پشت میز مذاکره جمع شدند و به ریاست رئیس جمهور ایران هم بود که این خودش یک پیام دارد چرا که رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها خیلی تلاش کردند که این نشست درتهران برگزار نشود، این نشست پیام‌هایی برای دنیا و منطقه داشت. این نشست نشان داد که مقر نابودی ترورریست در دنیا، جمهوری اسلامی ایران است و جمهوری اسلامی ایران نه تنها تروریست نیست بلکه پایگاه مبارزه با تروریست منطقه‌ای و جهانی است. در واقع رژیم صهیونیستی هم منزوی شد با این نشستی که برگزار شد.

از طرفی با وجود این شکست‌های پی‌در‌پی، رئیس جمهور آمریکا، محور مذاکره را با خروج خود از برجام تغییر داد. آمریکایی‌ها با خروج از برجام یک جنگ تمام عیار اقتصادی را با ایران آغاز کردند. آنها وقتی دیدند در عرصه زمینی و هوایی و دریایی حریف ایران نیستند، در عرصه نظامی شکست خوردند، گفتند تنها راهی که می‌توان نفوذی در ایران پیدا کرد و نظام ایران را ناکارآمد جلوه داد، این است که مردم را تحت فشار قرار بدهیم و نتیجه این فشارها و تحریم‌ها و تهدیدها، تغییر نظام جمهوری اسلامی باشد. بحث جنگ اقتصادی است که با خروج رئیس جمهور آمریکا از برجام، این جنگ اقتصادی کلید خورد و با تمام توان امروز آمریکایی‌ها در این عرصه مشغول به فعالیت هستند؛ اما یقینا و قطعا این بار هم شکست خواهند خورد و مردم ایران سیلی محکمی به آنها خواهند زد و همانطوری که امام عزیز و بزرگوارمان فرمودند آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

بعد از این شکست‌های پی‌در‌پی، آنها دومین مرحله و دومین توطئه خود را در منطقه عملی کردند. در همان روزی که این نشست به نتیجه رسید و برای تمام دنیا این پیام را داشت که جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد آماده شود تا آخرین شهر سوریه را نیز آزاد کند و شر داعشی‌ها و تروریست‌ها را از سرزمین سوریه کم کند و با خروج تروریست‌ها از سوریه، بعد از عراق، دومین جشن پیروزی جبهه مقاومت در منطقه گرفته شود، در همان روز نشست، دومین توطئه خود را عملیاتی کردند و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران را در بصره را آتش زدند. همانطوری که ما در کشور خود منافقین را داریم، عراقی‌ها هم در کشورشان بعثی‌ها را دارند. سرکرده‌های بعثی با حمایت دلارهای عربستان سعودی از اعتراضات مردمی سوءاستفاده کردند. عینا همان پروژه‌ای که در داخل ایران پیاده کردند، در آنجا نیز پیاده شد. به خاطر گرانی‌ها و بعضی از مشکلات معیشتی مردم و کارگران عزیز ما، به خاطر صندوق‌هایی که بعضا ورشکسته شدند و مردم مطالباتی داشتند و پول‌های خود را می‌خواستند، معترض شدند و منافقین در آن اعتراضات نفوذ کردند و اعتراضات را به اغتشاش تبدیل کردند، عینا همین پروژه را در بصره پیاده کردند. در اعتراضاتی که مردم بصره داشتند و به حق هم بود، مردم از قطع مکرر برق، از بی‌توجهی دولت مرکزی به مشکلات مردم عراق، اعتراض داشتند. مردم عراق حق هم دارند، چندین سال است که کشور عراق با جمعیتی ۳۰ میلیونی، با اینکه روزانه ۴ میلیون بشکه نفت می‌فروشد، اما مردم هیچ رفاهی ندارند. فقط روزی دو ساعت برق دارند. پس این مسئولین عراق چکار می‌کنند، چه دست‌هایی در کار است که اجازه نمی‌دهد کشورهای شیعی توسعه پیدا کنند و مردمش در رفاه باشند. این اعتراضات به حق بود؛ اما آنها باز هم سوءاستفاده کردند، توطئه بعدی‌شان در بصره بود، عده‌ای را مامور کردند، اکنون مدارکی که به دست آمد و کسانی که دستگیر شدند اعتراف کردند که با سفارت عربستان ارتباط داشتند و آمریکایی‌ها نیز دخیل بودند، انشاءالله به زودی ابعاد دیگر قضیه هم مشخص می‌شود، لذا توطئه دومشان حمله به کنسولگری ایران در بصره و به آتش کشیدن کنسولگری ایران بود. دولت سعودی قسم خورده است مانع بهبود روابط ایران و عراق شود. البته این کار، برخلاف عرف دیپلماسی بین‌المللی است که کشوری بخواهد سفارت کشور دیگری را به آتش بکشد.

زمانی که در بحث فاجعه منی، عده‌ای با بی‌تدبیری به سفارت عربستان، که خالی از سکنه بود و آماده بود که اصلا یک چنین اتفاقی در آنجا بیفتد، حمله کردند با اینکه آنها خود این دام را پهن کرده بودند، تمام کشورهای غربی ایران را محکوم کردند که برخلاف دیپلماسی، ایران سفارت عربستان را که حریم آن کشور است، اشغال کردند. در آن قضیه ایران را تخریب و محکوم کردند؛ اما وقتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بصره به آتش کشیده می‌شود هیچ کدام از این کشورها، این عمل را محکوم نمی‌کنند. این چه پیامی دارد؟ نه آمریکا محکوم کرد، نه اروپا، نه غربی‌ها محکوم کردند، نه عربستان، این نشان می‌دهد که خودشان این کار را انجام دادند. یک بام و دو هوا است. از طرفی ایران را محکوم می‌کنند و از آن طرف، خودشان وقتی چنین اتفاقی می‌افتد هیچ عکس‌العملی نشان نمی‌دهند. به ویژه در آستانه اربعین حسینی باید خیلی دقت کنیم.

از طرفی باز در یک توطئه دیگری، کشورهایی که همسایه ما هستند گروه های مخالف و ضد انقلاب و منافق را تجهیز می‌کنند، به آنها کمک می‌کنند و پایگاه‌هایشان را تقویت می‌کنند. یکی از آنها همین گروهک حزب منحله دموکرات کردستان است. این حزب خیلی کوچک، در چند کیلومتری غرب ایران فعالیت می‌کند. هرچقدر که جمهوری اسلامی ایران صبوری می‌کرد، با کرامت برخورد می‌کرد، تذکر می‌داد، متذکر می‌شد، فایده‌ای نداشت.. در اینجا یک گله‌ای هم از همسایگان خود داریم که نباید اجازه دهند از کشور دوست و همسایه عراق یک چنین عمل منافقانه‌ای برعلیه نظام و مردم مظلوم ما شکل بگیرد. این حزب منافق در مرزهای ما ایجاد تنش می‌کرد، مردم مظلوم و بی‌گناه را به شهادت می‌رساند. مرزبانان ما را به شهادت می‌رساند. بارها حمله تروریستی داشتند و هر چقدر هم نظام به آنها متذکر می‌شد، فایده‌ای نداشت و نهایتاً با شلیک شش موشک به مقرشان حمله کرد. جا دارد از عزیزان، از مالک اشتران زمان، از مالک اشتران مقام معظم رهبری تشکر کنم که با شلیک شش موشک که از سوی سپاه پاسداران شلیک شد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که همیشه پاسدار انقلاب و نظام و ارزش‌های نظام هستند، دفتر حزب منافقین و حزب دموکرات در کردستان عراق مورد هدف موشک‌های این عزیزان قرار گرفت و هر شش موشک در همان جایی که باید اصابت می‌کرد، اصابت کرد که باز این هم عنایت الهی و فضل الهی است همانطوری که حضرت داود (علی نبینا و آله و علیه السلام) سنگ را پرتاب کرد و آن سنگ به هدف اصابت کرد و خداوند فرمود که آن سنگ را ما به هدف زدیم، در اینجا هم این موشک‌ها به عنایت الهی دقیقا به هدف برخورد کرد و چندین نفر از رهبران مهم آن حزب به درک واصل شدند، چندین نفر به هلاکت رسیدند که ما ضمن قدردانی و تشکر از عزیزان‌مان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آرزوی توفیقات روزافزون برای آن عزیزان را از خداوند متعال مسئلت داریم.

اما اهم مناسبت‌هایی که در پیش رو داریم، چهارشنبه ۲۸ شهریورماه، نهم محرم الحرام روز تاسوعای حسینی است که ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه شما عزیزان، از همه شما عزیزان و از همه هیئات مذهبی و مساجد تشکر می‌کنم، توفیقی داشتیم که به چند مسجد و چند هیئت در این چند شب رفتیم، انشاءالله اگر باز هم توفیقی باشد، به شرط حیات، در خدمت سایر مساجد و هیئات هم هستیم. شور و حال خوبی در شهر اندیشه است. شور و حال حسینی در شهر آمده است و شهر سیاهپوش و عزادار اباعبدالله الحسین است. جا دارد از روابط عمومی شهرداری تشکر کنم که مانند سال‌های گذشته، این جمله زیبا را که «این شهر عزادار حسین است با احترام وارد شوید» در ورودی شهر نصب کرده‌اند. واقعا هم همینطور است، مردم عزیز شهر اندیشه عزادار اباعبدالله الحسین هستند، جمعیتی که امسال سیاه‌پوش هستند، قابل توجه است. شما امروز در این جلسه هم این مساله را می‌بینید. سال‌های گذشته اینطور نبود. امسال مردم توجه بیشتری به مجالس عزاداری کردند، برخلاف هدف دشمنان ما که به دنبال دلسرد کردن مردم هستند و در فضاهای مجازی و ماهواره‌ها و دیگر خاکریزهای رسانه‌ای خودشان، تبلیغ می ‌کردند تا جوانان ما را از این مکتب دور کنند، اما الحمدلله مکتب عاشورا، جریان عاشورا و فرهنگ عاشورا حیات دارد و ادامه هم خواهد داشت. همینجا لازم است که دعوت کنم در تجمع بزرگ تاسوعائیان شهر اندیشه که چندمین سال است این تجمع برگزار می‌شود، شرکت کنید. خواهش می‌کنم، درخواست و استدعا دارم که مثل هر سال مساجد عزیز، هیئات مذهبی شهرمان همراهی کنند. هر مسجدی از مقابل مسجد، هر هیئتی از مقابل هیئت، به سمت مصلا و مسجد جامع امام علی (علیه السلام) حرکت کنند. خود مصلا و نمازگزاران مسجد هم از ساعت ۱۰ صبح روز تاسوعا از محل شهدای گمنام با دسته عزا به سمت مصلا حرکت می‌کنیم تا یک اجتماع عظیم عزاداران را در روز تاسوعای حسینی انشاءالله داشته باشیم. همینجا هم دعوت می‌کنم از همه هیئات شهر، از همه مساجد شهر، انشاءالله بر سر سفره آقاابالفضل العباس مهمان هستند، انشاءالله که همه در این مهمانی شرکت کنند.

اما توصیه‌های مقام معظم رهبری به هیئات مذهبی را من فقط مختصرا نام می‌برم. ایشان چهار توصیه دارند. توصیه اول این است که هیئت‌های مذهبی باید کلاس درس باشند. الحمدلله مساجد ما از برکت منبر برخوردارند. مقام معظم رهبری اولین توصیه‌شان، منبر است، کلاس درس بودن هیئات و مساجد است، آن هیئتی که در آن، جوان و نوجوان عزادار، با مکتب اباعبدالله الحسین، آشنا نشود، هیئت تمامی نیست. هیئات باید همراه با احساس و محبت، معرفت را هم افزایش دهند چرا که اگر فقط به دنبال احساسات باشیم و معرفت عزاداران را افزایش ندهیم، نتیجه‌اش عزاداری‌های همراه با بدعت است چرا که وقتی معرفت نباشد هر کسی دوست دارد یک جوری عزاداری بکند، هر کسی دوست دارد به نوعی عرض ارادت کند، اما وقتی معرفت باشد، منبر باشد، عزاداری‌ها همراه با  معرفت دینی می‌شود و در یک چارچوب اخلاقی و فقهی قرار می‌گیرد و براساس رضایت  الهی عزاداری صورت می‌گیرد. از منبر غافل نباشیم.

دومین توصیه، هیئت نباید سکولار باشد. مقام معظم رهبری فرمودند که امام حسین سکولار نداریم. حضرت آقا می‌فرمایند «علاقه به  امام حسین (علیه السلام) یعنی علاقمندی به اسلام سیاسی، اسلام مجاهد و مقاتل.» اسلامی که به دنبال حاکمیت ولایت است، در این چند شب، مفصلا بحث انقلاب حسینی را بحث کردیم و انقلاب حسینی را با انقلاب حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) تطبیق دادیم و عرض کردیم که اصلا هدف از قیام اباعبدالله (علیه السلام) مبارزه با تفکر سقیفه‌ای بود. تفکر سقیفه‌ای یعنی تفکر سکولار؛ تفکر سقیفه‌ای یعنی امام حاکم نباشد، حکومت باشد اما امام در راس آن حکومت نباشد. لذا اباعبدالله الحسین (علیه السلام) اگر قیام کرد به خاطر مبارزه با تفکر سقیفه‌ای و سکولاری آن زمان بود والا اگر اباعبدالله الحسین با حاکمیت کاری نمی‌داشت که به شهادت نمی‌رسید. یزید بن معاویه هم با او کاری نداشت. امیرالمومنین (علیه السلام) هم اگر در صفین و جمل و نهروان جنگید، برای مبارزه با همین تفکر سقیفه‌ای بود. اگر ایشان تفکر سقیفه‌ای و سکولاری آن زمان را می‌پذیرفت یعنی اینکه امام حاکم نباشد و معاویه حاکم باشد. دیگر جنگی برپا نمی‌شد، فرق حضرت شکافته نمی‌شد. آقا موسی بن جعفر (علیه السلام) به زندان نمی‌افتاد. لذا هیئت سکولار نداریم. هدف از قیام امام حسین، مبارزه با اسلام سکولاری است و مبارزه با شعار «اسلام از سیاست جداست» است، مبارزه با اسلام سقیفه‌ای است، مبارزه با اسلام آمریکایی است. اسلام آمریکایی یعنی اسلامی که در راس آن ولایت نیست در حالی که امروز به برکت خون شهدا، ما اسلام حسینی را در کشور خود داریم. در راس کشور ما ولایت است، در راس حکومت، جایگاه امامت است. ما با پوشیدن لباس مشکی که حسینی نمی‌شویم. در عمل باید حسینی باشیم، در عمل باید مدافع انقلاب و نظام باشیم.

توصیه سوم، مداحی معرفت افزا است. مقام معظم رهبری فرمودند: «کار مداح، کار هنرمند است، شعرتان هنر است، صدایتان هنر است، آهنگی که انتخاب می‌کنید، هنر است، اشارات و حرکاتی که در موقع  اجرای مداحی دارید، هنر است.» این هنرها همه جمع شده، شعر و آهنگ و صدا و حرکات، همه این هنرها در مداحی جمع شده است، لذا باید مداحان عزیز مراقب باشند و دقت داشته باشند. رهبر انقلاب فرمودند اشعار مداحان عزیز محکم و مستند باشد. قوی باشد، خوش مضمون باشد، قانع کننده باشد. لذا در بیان اشعار، در انتخاب نوع آهنگ‌ها، نوع عزاداری‌ها باید دقت کرد.

اما پنج شنبه ۲۹ شهریورماه، مصادف است با دهم محرم الحرام، روز عاشورای حسینی. روایتی است از آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) به ریان بن شبیب، در این روایت زیبا، حضرت در روز عاشورا به ریان بن شبیب فرمودند: «یَا ابْنَ شَبِیبٍ إِنْ کُنْتَ بَاکِیاً لِشَیْءٍ فَابْکِ لِلْحُسَیْنِ بْنِ عَلِیٍّ (علیه السلام)» اگر خواستی گریان باشی در چنین روزی برای حسین بن علی گریان باش. خدا کند این اشک‌ها را از ما نگیرند عزیزان! دشمن با تبلیغات مسموم به دنبال گرفتن این اشک‌هاست. ای کاش سال ما قمری بود و شمسی نبود. نمادهای دینی ما تقویت می‌شد. یکی از بهترین راه‌های مبارزه با جنگ فرهنگی و حتی اقتصادی دشمنان، برای بالا بردن آستانه صبر و تحمل مردم و اینکه در مسیر انقلاب حسینی باقی بمانیم، تعظیم این شعائر است. عید قربان‌ها را عید ببینیم، غدیرها را عید ببینیم. محرم‌ها و فاطمیه‌ها، این مجالس و این لباس مشکی‌ها را قدر بدانیم، این که عرض می‌کنم لباس مشکی نه به این خاطر است که بعضی‌ها بگویند از سرتاپا برویم مشکی بپوشیم. افراط و تفریط نباشد. همین قدر که وقتی کسی او را ببیند و متوجه شود که او عزادار است، کافی است. شاید کسی، لباسی سفید بپوشد و شال مشکی بیندازد. بحث عزادار نشان دادن خودمان است. یک موقع ممکن است من طلبه عبا و قبای مشکی در این ماه بپوشم و در ماه‌های دیگر، رنگ روشن بپوشم؛ اما در این دو ماه، شما قبای مشکی به تن من ببینید. مهم این است کسی که می‌بیند، متوجه شود که این شخص عزادار است. یک شال مشکی به تن بیندازد و نشان دهد که این شخص عزادار است. والله قسم بهترین راه مقابله با نفوذ یزیدیان زمان، تعظیم همین شعائر است مثل گریه بر امام حسین، تشکیل مجالس عزا، لباس مشکی، برگزاری تجمعات خیابانی و عزاداری‌هایی که در سطح شهر انجام می‌شود همه اینها باید باشد، همه اینها اثرگذار است. بعد می‌فرمایند «فَإِنَّهُ ذُبِحَ کَمَا یُذْبَحُ الْکَبْشُ». آقا امام رضا (علیه السلام) می فرمایند سر از بدن جد ما جدا کردند همانطوری که سر از بدن گوسفند جدا می‌کنند. امام رضا (علیه السلام) یکی از آثار گریه بر اباعبدالله را این چنین بیان می‌کنند: «یَا ابْنَ شَبِیبٍ!  إِنْ بَکَیْتَ عَلَى الْحُسَیْنِ (علیه السلام)» اگر در ایام عاشورا، در ایام محرم براباعبدالله الحسین (علیه السلام) گریه کردی «حَتَّی تَصِیرَ دُمُوعُکَ عَلَی خَدَّیْکَ» یک موقع است که چشمان ما پر از اشک می‌شود، یک موقع هم اشک از چشمان ما بر روی صورت جاری می‌شود. امام رضا (علیه السلام) فرمودند وقتی اشک از چشم بر روی صورت جاری شد، نتیجه خروج اشک بر روی صورت این است که «غَفَرَ اللَّهُ لَکَ کُلَّ ذَنْبٍ أَذْنَبْتَهُ صَغِیراً کَانَ أَوْ کَبِیراً قَلِیلًا کَانَ أَوْ کَثِیراً». آقا امام رضا (علیه السلام) می‌فرمایند اثر گریه بر اباعبدالله و عزاداری بر اباعبدالله الحسین، پاک شدن گناهان شماست، کوچک باشد یا بزرگ، صغیره باشد یا کبیره. عزیزان گریه بر اباعبدالله الحسین، گناهان کبیره را هم پاک می‌کند. چه عظمتی دارد مجلس اباعبدالله الحسین (علیه السلام). «یَا ابْنَ شَبِیبٍ إِنْ سَرَّکَ أَنْ تَکُونَ مَعَنَا فِی الدَّرَجَاتِ الْعُلَی مِنَ الْجِنَانِ» اگر می‌خواهی با ما اهل بیت در بهشت باشی «فَاحْزَنْ لِحُزْنِنَا وَ افْرَحْ لِفَرَحِنَا وَ عَلَیْکَ بِوَلَایَتِنَا فَلَوْ أَنَّ رَجُلًا أَحَبَّ حَجَراً لَحَشَرَهُ اللَّهُ مَعَهُ یَوْمَ الْقِیَامَهِ». امروز روز شیرخوارگان حسینی بود، آن مسیحی، جرج جرداق مسیحی، مسلمان هم نیست، شیعه هم نیست؛ اما می‌گوید سند مظلومیت حسین بن علی شهادت طفل شیرخواره اوست؛ چرا که او قصد جنگ نداشت. دو نقل در اینجا وجود دارد: یک نقل این است که حضرت هفت مرتبه وداع کردند. معمولا اینطور است که انسان وقتی وداع می‌کند با کسانی که کوچک‌تر هستند در آخر وداع می‌کند. حضرت در آخرین وداعش، با آخرین کسی که وداع کرد حضرت علی اصغر بود. « نَاوِلِینِی وَلَدِیَ الصَّغِیرَ حَتَّى أُوَدِّعَهُ» چون این آخرین وداع امام است، هفتمین وداع و آخرین وداع است و امام می داند که دیگر برنمی‌گردد، فرمود علی اصغرم را بیاورید. در وداع‌های قبلی علی اصغر را در آغوش نگرفته بود، اما در این وداع از اسب هم پیاده شد، سه ساله اباعبدالله پاهای اسب را چسبیده بود و اجازه نمی‌داد که بابا به میدان برود، راوی می‌گوید ما نگاه می‌کردیم و دیدیم که حضرت از اسب پیاده شد، دخترش را در آغوش گرفت. «لا تُحْرِقْنی قَلْبِی» دخترم! قلبم را آتش نزن. بعد دوباره سوار بر مرکب می‌شود. علی اصغر را می‌آورند. حضرت وقتی در وداع آخر دید که این بچه از شدت عطش به تلظی درآمده، زبانش را بیرون می‌آورد و به داخل می‌برد، نگران شد، جلوی لشکر آمد و فرمود اگر به من رحم نمی‌کنید به این بچه شیرخواره رحم کنید، «فَارْحَمُوا هَذَا الطِّفْلَ الصَّغِیرَ». یک وقت عمرسعد گفت حرمله چرا جواب حسین را نمی‌دهی؟ حرمله (لعنت الله علیه) گفت امیر چه جوابی بدهم؟ نانجیب گفت مگر سفیدی زیرگلوی علی را نمی‌بینی. « فَذُبحَ الطِفل مِنَ الوَرید إلَی الوَرید أو مِنَ الاُذُنِ إلَی الاُذُن». « أَلا لَعْنَهُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمینَ وَ سَیَعْلَمُ الَّذینَ ظَلَمُوا‌ای مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ».

بارپروردگارا! آقا و مولای ما را به ما برسان. به حق باب الحوائج شش ماهه کربلا، امسال را سال ظهور امام زمان قرار بده. به حق باب الحوائج شش ماهه کربلا، دشمنان اسلام، آل سعود، داعشی‌ها، تکفیری‌ها، خبر هلاکت و نابودی‌شان را به ما برسان. به رزمندگان اسلام نصرت و پیروزی عنایت بگردان. خدایا ما را دشمن شاد مکن. خدایا در کربلا، در سال ۶۱ هجری دشمن شاد شدیم، ملت غیور ایران را دشمن شاد مگردان. بارپروردگارا! به حق این روز باعظمت ثوابی از این مجلس باعظمت به روح پرفتوح امام عزیز، شهدا و گذشتگان جمع حاضر، پدران و مادران و ذوی‌الحق عائد و واصل بگردان.

IMG_9160 IMG_9172 IMG_9183 IMG_9185 IMG_9202 IMG_9232 IMG_9244 IMG_9246

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.