خطبه های نماز جمعه ششم مهر ماه ۹۷

خطبه های نماز جمعه ششم مهر ماه ۹۷

 

خطبه‌های نماز جمعه ۶ مهر به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

 

بسم الله الرحمن الرحیم خودم و همه شما نمازگزاران روز عزیز، خواهران و برادران نمازگزار را در روز جمعه، به رعایت تقوای الهی و مراقبت در رفتار و گفتار و اعمال سفارش می‌کنم. وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه در بیان ویژگی‌های اهل تقوا خطاب به همام می‌فرمایند: « فَالْمُتَّقُونَ هُمْ أَهْلُ اَلْفَضَائِلِ» اهل تقوا دارای ویژگی‌های خاصی هستند. اهل تقوا اهل مراقبت هستند، اهل دقت هستند. در یکی از ویژگی‌ها و هفتمین ویژگی‌ای که خدمت عزیزان مطرح کردیم، اهل تقوا هیچ دلبستگی به دنیا و ظواهر دنیا ندارند و اگر آن زمانی که در این دنیا برای اهل تقوا معین شده تا در ظرف این دنیا بمانند یک لحظه، «طَرْفَهَ عَیْنٍ» یعنی کمتر از یک چشم به هم زدن هم آنها حاضر نیستند تا در این دنیا بمانند. آنها از این قفس تنگ مشتاق پرکشیدن هستند تا خودشان را به بهشت و رحمت الهی برسانند. « لَوْلَا الاْجَلُ الَّذی کتَبَ اللَّهُ عَلَیهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ ارْواحُهُمْ فی اجْسادِهِمْ طَرْفَهَ عَینٍ شَوْقاً الَی الثَّوابِ وَ خَوْفاً مِنَ الْعِقابِ».

اما در بحث عوامل ترس از مرگ، در پاسخ به این سوال که چرا می‌ترسیم و چرا اهل تقوا ترسی از مرگ ندارند، چند پاسخ را عرض کردیم، شاید جهل ما نسبت به مرگ و ماهیت مرگ باعث می‌شود که ما از مرگ می‌ترسیم، شاید چون که زاد و توشه‌ای آماده نکرده‌ایم، از مرگ می‌ترسیم، شاید چون رضایت الهی را کسب نکرده‌ایم از مرگ می‌ترسیم. در بیان چهارمین عامل ترس از مرگ، عرض کردیم چه بسا چون که مرگ را پایان زندگی می‌دانیم، از مرگ و فنا و نابودی می‌ترسیم؛ اما کسانی که مرگ را پلی برای گذر از دنیا به جهان آخرت و بهشت رحمت می‌دانند، اینها دیگر ترسی از مرگ ندارند. امروز پنجمین عامل ترس از مرگ را در خدمت نمازگزاران عزیز هستیم. چه بسا به این خاطر از مرگ می‌ترسیم که مرگ را آغازی برای عذاب می‌دانیم. وجود نازنین آقا علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در روایتی در جلد اول، صفحه ۲۵۷ از کتاب عیون اخبار الرضا می‌فرمایند: انسان‌ها سه روز سرنوشت‌ساز دارند و از سه روز نگران هستند. «إنّ أوحَشَ ما یَکونُ هذا الخَلقُ فی ثَلاثَهِ مَواطِنَ» وحشتناک‌ترین زمان برای انسان‌ها در سه موطن و در سه جاست. اولین جایی که انسان‌ها وحشت دارند، گریه می‌‎کنند و بی‌تابی می‌کنند «یَومَ یُولَدُ و یَخرُجُ مِن بَطنِ اُمِّهِ فیَرَى الدُّنیا» وقتی است که ما وارد دنیا می شویم، از یک جهان دیگری وارد این جهان می‌شویم، لذا وقتی کودک به دنیا می‌آید، به شدت گریه می‌کند، این گریه، گریه نگرانی است. اضطراب دارد که این چه عالمی است؟ من از آن عالم وارد عالم دیگری شدم، از این عالم وحشت دارد؛ اما وقتی که مدتی گذشت و با این عالم دنیا مانوس شد، آرامش پیدا می‌کند، چه بسا به خواب نیز برود.

دومین جایی که انسان‌ها وحشت دارند و برای آنها روز بسیار سختی است آقا امام رضا (علیه السلام) می‌فرماید «و یَومَ یَموتُ فیُعایِنُ الآخِرَهَ و أهلَها» دومین جایگاه، جایگاه مرگ است. روزی که از دنیا می‌رویم و جایگاه بعد از مرگ خود را مشاهده می‌کنیم. دومین روز سخت ما انسان‌ها، روز مرگ ماست. وقتی که آخرت و اهل آن را مشاهده می‌کنیم. اما سومین روز سخت ما، از لسان مبارک آقا امام رضا (علیه السلام) این است که « یَوْمَ یُبْعَثُ فَیَرَى أَحْکَاماً لَمْ یَرَهَا فِی دَارِ اَلدُّنْیَا» روزی که ما برانگیخته می‌شویم و در آن روز آن‌چه را که در دنیا ندیده بودیم در آن عالم خواهیم دید. پس از نگاه آقا امام رضا (علیه السلام) سخت‌ترین روز، روز مرگ ما و جان دادن ماست اما این سختی برای همه نیست. چه بسا اهل ایمان هم نگران باشند «خَوفاً مِنَ الْعِقَابِ» نشان می‌دهد از اینکه او نگران است، در عین اینکه «شَوْقاً اِلَی الثَّوَابِ» هم دارد، حاضر نیست یک لحظه‌ای در این تن باقی بماند، مومن بین خوف و رجاء است، «خَوفاً مِنَ الْعِقَابِ» هم دارد. نگران است که آیا نمازهای من پذیرفته شده‌اند؟ آیا روزه‌های من، جهاد من، خمس من، واجبات و محرمات من، مراقبات من، نمازهای جمعه‌ام، حجابم، انفاق‌هایی که کرده‌ام آیا همه اینها را پذیرفته‌اند؟ لذا مرگ برای اهل معصیت و نافرمانی، ترسناک و وحشتناک است.

در آیه ۹۷ سوره نساء خداوند متعال می‌فرماید « إِنَّ الَّذِینَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلَائِکَهُ ظَالِمِی أَنْفُسِهِمْفَأُولئِکَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصِیراً» کسانی که به خودشان ظلم کردند، کسانی که نافرمانی کردند، کسانی که معصیت مرا کردند، کسانی که در دنیا اهل ربا بودند، نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) بی‌توجه بودند، نسبت به حجاب و عفاف بی‌توجه بودند، مجلس حرام برای آنها با مجلس حلال فرقی نداشت، بین حلال و حرام فرقی نمی‌گذاشتند، اهل نماز و تهجد نبودند، نماز را سبک می‌شمردند، اعتقادی به ولایت نداشتند، اعتقادی به خمس و زکات و امر به معروف و نهی از منکر نداشتند، اینها کسانی هستند که به خودشان ظلم کرده‌اند، اینها باید بترسند، اینها از مرگ می‌ترسند چرا که « فَأُولئِکَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ» چون نگران است، می‌داند که جایگاهش آتش است، اگرچه الان در دنیا در آرامش زندگی می‌کند و کسی با او کاری ندارد، اما به محض اینکه جانش را بگیرند «خُذُوهُ فَغُلُّوهُ. ثُمَّ الْجَحِیمَ صَلُّوهُ» فرمان می‌دهند که او را بگیرید، دست و پایش را ببندید و درون آتش بیندازید، چرا که او در دنیا نافرمانی کرده، او در دنیا معصیت کرده است. لذا جایگاه آنها آتش جهنم است.

در آیه ۲۲ سوره فرقان می‌فرماید «یَوْمَ یَرَوْنَ الْمَلائِکَهَ» روزی که فرشتگان قبض روح می‌آیند و محتضر آنها را می‌بیند، آن روز که پرده‌ها کنار می‌رود و انسان ملائکه قبض روح را می‌بیند، آن ملائکه به او می‌گویند «لا بُشْرى‌ یَوْمَئِذٍ لِلْمُجْرِمِینَ» ما امروز هیچ بشارتی برای مجرمین نیاورده‌ایم. کسانی که معصیت‌کار هستند باید بترسند و نگران باشند، این آیات نورانی قرآن قطعاً محقق خواهد شد، چرا که « إِنَّ اللَّهَ لَا یُخْلِفُ الْمِیعَادَ» یقیناً همه ما، من و شما هم طعم مرگ را خواهیم چشید، « کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ» وقتی که پرده ها کنار بروند، این صحنه‌ها را خواهیم دید، آن روز را همه ما خواهیم دید. خداوند می‌فرماید «لا بُشْرى‌ یَوْمَئِذٍ لِلْمُجْرِمِینَ» در آن روز هیچ بشارتی برای گناهکاران نیست و بعد می‌فرماید «وَیَقُولُونَ حِجْرًا مَّحْجُورًا» ما از اینکه به شما با رحمت و محبت برخورد کنیم، محجور و ممنوع هستیم، چرا که ملائکه هم مامور هستند، «المَامُورُ مَعْذُورٌ» والا ملائکه علاقه‌ای ندارند که با سختی جان انسان را بگیرند. ملائکه در پاسخ کسانی که مجرم هستند می‌فرمایند که ما محجور هستیم «حِجْرًا مَّحْجُورًا» از شما عذرخواهی می‌کنیم، به ما دستور دادند که به سختی جان شما را بگیریم، نمی توانیم با محبت و با رحمت جان شما را بگیریم و به شما نمی‌توانیم ایمنی بدهیم چون ایمنی دست ما نیست لذا عزیزان نمازگزاران، بزرگواران «وَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَىٰ».

امیرالمومنین (علیه السلام) فرمودند «الرحیل الرحیل» وقتی کاروان‌ها می‌رفتند که در منزلی استراحت کنند، هنوز چشم‌شان گرم نشده، سحر که می‌شد عده‌ای مامور بودند که فریاد بزنند «الرَّحِیلَ الرَّحِیلَ» مردم! آماده حرکت شوید. حضرت می‌فرمایند دنیا هم همینطور است. حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) می‌خواهند مثال بزنند که ما تا چشم‌مان می‌خواهد که گرم شود در یک منزلی و ماوایی و آرامشی، صدا می‌زنند که « الرَّحِیلَ الرَّحِیلَ» آماده سفر شوید. لذا عزیزان! بزرگواران! نمازگزاران عزیز! « وَتَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَیْرَ الزَّادِ التَّقْوَى» تا می‌توانیم مراقبت کنیم، مواظبت کنیم و برای آخرت خودمان توشه‌ای جمع کنیم تا از مرگ و لحظه جان دادن ترسی نداشته باشیم، اهل تقوا اگر از مرگ نمی‌ترسند به این خاطر است که خیالشان راحت است، چون آرامش دارند و ملائکه به آنها ایمنی می‌دهند « أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا» نگران نباشید، ملائکه به چه کسانی ایمنی می‌دهند؟ به کسانی که اهل نماز جمعه بودند، اهل مراقبت بودند، اهل نماز اول وقت بودند، حجاب‌شان را رعایت کردند، فرمانبرداری کردند، یتیم را نراندند، دل کسی را نشکستند، زبانشان، زبان نیش نبود، زبان نوش نبود. زنبور صفت بودند، مگس صفت نبودند، به روی کثافت‌ها نمی‌نشستند، همیشه خوبی‌ها را می‌دیدند، اینها کسانی هستند که از مرگ نگرانی ندارند؛ اما وای به حال کسانی که زبانشان، زبان نیش است، زبان تلخ است، به دنبال آبرو بردن از دیگران هستند. « وَیْلٌ لِکُلِّ هُمَزَهٍ لُمَزَهٍ» وای به حال کسی که هم عیب‌جویی می‌کند و هم تهمت می‌زند و هم غیبت می‌کند. وای به حالش.

بارپروردگارا! آن تقوایی که ما را به تو نزدیک می‌کند، آن تقوایی که موقع جان دادن ملائکه به ما ایمنی می‌دهند، آرامش می‌دهند و می‌گویند نترسید، نگران نباشید، آن را روزی ما بگردان. خدایا به حق اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در دنیا زیارتش و در آخرت شفاعتش را روزی همه ما بگردان. آن معاصی و نافرمانی‌هایی که ما را از تو دور می‌کند و به شیطان نزدیک می‌کند از ما دور بگردان.

خطبه دوم

خودم و همه شما نمازگزاران روز جمعه، عزاداران اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را مجددا به رعایت تقوای الهی و فرمانبرداری از خداوند متعال سفارش می‌کنم. لازم است به مناسبت روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس، در این روز، خیرمقدمی عرض کنیم خدمت مهمانان عزیز مصلای نماز جمعه شهر اندیشه. من خیرمقدم عرض می‌کنم خدمت جناب سرهنگ جبارزاده، فرمانده محترم مرکز آموزش تکاور نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین جناب سرهنگ کریمی و نیروهای پایور و وظیفه‌ای که در جلسه شرف حضور دارند و همچنین خیرمقدم ویژه خدمت همه خانواده‌های معظم و معزز شهدا، هم شهدای ارتش و هم شهدای بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عرض می‌کنم و از همه عزیزانی که امروز در این نماز پرصلابت و دشمن‌شکن جمعه شرکت کردند، تشکر می‌کنم.

نماز جمعه این هفته را به مناسبت هفته دفاع مقدس و همچنین شهدای فرماندهان شهید دفاع مقدس برگزار کردیم و برای اینکه یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را زنده نگه داریم، از عزیزان، از خانواده‌های محترم شهدا، از عزیزان ارتشی و بسیجی‌مان دعوت کردیم. همچنین روز وحدت ارتش و سپاه در هفته دفاع مقدس نیز است که باید به همه این عزیزان، رزمنندگان، جانبازان عزیز، آزادگان عزیز، خانواده‌های محترم آنها و ایثارگران عزیزمان این ایام را تبریک و تسلیت عرض کنیم. از مسئولین عزیز شهری‌مان تشکر می‌کنیم که در واقع این عزیزان میزبان هستند، شهردار عزیزمان، اعضای محترم شورای شهر، برادر عزیزم جناب آقای میرزایی فرمانده محترم حوزه بسیج شهر اندیشه، عزیزان‌مان در نیروی انتظامی و راهور، مسئولین اداری شهر و همه عزیزانی که امروز در جلسه شرف حضور دارند، همه میزبان این عزیزان هستیم. آرزوی توفیقات روزافزون داریم برای همه عزیزان مسئول در نظام مقدس جمهوری اسلامی به ویژه نیروهای نظامی و انتظامی، ارتشیان عزیز و بسیجیان و پاسداران انقلاب اسلامی. انشاءالله دقایقی را از وجود این عزیزان استفاده خواهیم کرد.

این روزها هم آخرین روزهای هفته دفاع مقدس است و هم فردا سالروز شهادت فرماندهان دفاع مقدس، هم فرماندهان ارتش و هم سپاه، می‌باشد. انشاءالله از وجود عزیزان، دقایقی را استفاده خواهیم کرد. از آن جایی که امروز روز تودیع و معارفه امام جمعه محترم صباشهر بود و ما در آن جلسه شرکت کردیم، فرصت نکردیم خدمت عزیزان برسیم، از همان جلسه هم بلافاصله به نماز جمعه اندیشه آمدیم انشاءالله بعد از خطبه‌ها از وجودشان استفاده می‌کنیم.

اما رهبر معظم انقلاب در دیدار ورزشکاران مدال‌آور بازی‌های آسیایی با معظم له، در رابطه با عزاداری ایام عاشورای حسینی و همچنین حوادث تلخ تروریستی اهواز فرمودند: «باید از خداوند متعال تشکر کنیم، ایام محرم، دهه عاشورا، با حضور گرم و پرمعنای مردم امسال بیش از سال های گذشته سپری شد. این جای تشکر دارد. شماها بچه‌های اسلام، بچه‌های عاشورا و ارزش‌های اسلامی هستید. به شما افتخار می‌کنیم» عزیزان! برای حفظ انقلاب اسلامی باید ارزش‌های اسلامی را حفظ کنیم. هدف دشمنان از نفوذ در بین مردم و نفوذ در بین جوانان‌مان تضعیف ارزش‌های اسلامی است. یکی از آن ارزش‌های اسلامی ما فرهنگ عاشوراست، مکتب عاشوراست، انقلاب اباعبدالله الحسین (علیه السلام) است که هر سال باید باشکوه‌تر از گذشته برگزار شود. دشمنان ما امروز به دنبال تضعیف این ارزش‌ها هستند و ما باید آماده باشیم، یکی دیگر از ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های فرهنگ تشیع، ولایت‌مداری است. تضعیف ولایت مداری، تضعیف جایگاه امامت، تضعیف عفاف و حجاب، تضعیف روحیه ایثار و شهادت، تضعیف سنت و سیره نبی مکرم اسلام، تضعیف تولی و تبری، دشمنان ما به دنبال تضعیف این جایگاه‌ها و ارزش‌های اسلامی هستند. لذا باید دقت داشته باشیم. به لبخندها و جملات دشمنان‌مان توجهی نکنیم.

رئیس جمهور آمریکا  در همین چند روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل وقتی از رئیس جمهور کشور ما نام می‌برد با این عنوان یاد می کند که رئیس جمهور ایران دوست داشتنی است، از این جملاتی که فریب دهنده است، استفاده می‌کند همانطور که وقتی شمر در شب عاشورای حسینی برای حضرت اباالفضل العباس (علیه السلام) امان نامه آورد با این عبارت که «أیْنَ بَنُو اُخْتِی» بچه‌های خواهرم کجا هستند؟ دشمن با این تعبیرها پیش می‌آید برای اینکه در دل‌ها نفوذ کند. اگر واقعا رئیس جمهور ما دوست داشتنی است، اگر واقعا مردم ایران و رئیس جمهور ایران دوست‌داشتنی هستند، پس چرا مردم ما را تهدید و تحریم می‌کنید، ظلم می‌کنید و قوانین سازمان ملل را زیرپا می‌گذارید. این جملات فریبنده نباید ما و مسئولین ما را متاثر کند، نباید خدای ناکرده در ایشان نفوذ کند. متقابلا جا دارد ما هم تشکر کنیم از مواضع عزت‌مندانه رئیس جمهور کشورمان در سازمان ملل. اگر می‌خواهیم انقلاب اسلامی حفظ شود، باید ارزش‌های اسلامی را در جامعه حفظ کنیم. در راه حفظ ارزش‌های اسلامی البته ممکن است مشکلات و سختی‌هایی هم وجود داشته باشد. یقیناً حفظ نظام، حفظ انقلاب، امر به معروف و نهی از منکر، حفظ ولایت، تولی و تبری نیاز به زحمت دارد، سختی دارد، مشکلات در پی دارد، تحریم را در پی دارد، آب را روی خیمه‌ها می‌بندند آن روز کسانی را که آمدند تا اباعبدالله الحسین (علیه السلام) را یاری کنند، امام زمان‌ خود را یاری کنند، ولایت را یاری کنند، از ارزش‌های دینی‌شان حمایت کنند، آنها را محاصره کردند، آب را به روی آنها بستند و تک تک آنها را به شهادت رساندند و خانواده‌هایشان را هم به اسارت بردند. لذا حفظ ارزشهای دینی و ارزشهای اسلامی هزینه بر است و هزینه دارد.

امیرالمومنین (علیه السلام) در حکمت ۱۱۱ نهج البلاغه می فرمایند « لَوْ أَحَبَّنِی جَبَلٌ لَتَهَافَتَ» اگر کوهی مرا دوست داشته باشد، در هم می‌ریزد، فرو می‌ریزد. لذا محبت نسبت به امیرالمومنین (علیه السلام) و ارادت نسبت به اهل بیت (علیهم السلام) این مشکلات و این سختی‌ها را هم یقیناً در پی خواهد داشت. خود حضرت فرمودند کسانی که محبت ما را دارند، مشکلات و مصائب دنیایی با شتاب به سوی آنها رو می‌آورد. این نکته را توجه داشته باشیم. اباعبدالله الحسین (علیه السلام) در روز عاشورا هنگام ورود به کربلا فرمودند « إِنَّ النَّاسَ عَبِیدُ الدُّنْیا» مردم بنده حقیر دنیا هستند «وَ الدِّینُ لَعْقٌ عَلَی أَلْسِنَتِهِمْ» و دین برای آنها هیچ اهمیتی ندارد، کسانی که اهل دنیا هستند، دین برای آنها خیلی اهمیتی ندارد و تا جایی که با دین هستند که «یحُوطُونَهُ مَا دَرَّتْ مَعَایشُهُمْ » یعنی تا وقتی که زندگی‌شان تامین می‌شود، دنیای‌شان تامین می‌شود، با دین هستند «فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ» حفظ ارزش‌ها، حفظ دین، هزینه دارد نیاز به تحمل مشکلات و سختی‌ها دارد. اینکه حضرت می فرماید « فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ» این بلا، کدام بلاست؟ آن بلاهایی که در راه حفظ دین به شخص می‌رسد نه هر بلایی. بله. مصیبت‌ها در این دنیا فراوان هستند. به هر حال دنیا «عفت بالمکاره» همه ما مصیبت‌ها و سختی‌هایی در زندگی‌های شخصی خود داریم؛ اما یکسری از مصیبت‌ها و تحریم‌ها و جنگ‌ها، تهمت‌ها و زخم زبان‌ها امروز به جمهوری اسلامی ایران، به خاطر حمایت جمهوری اسلامی ایران از انقلاب حسینی وارد می شود؛ فلذا در این راه « فَاِذا مُحِّصوا بِالْبَلاءِ قَلَّ الدَّیّانونَ» در راه دینداری، در راه دین‌بانی، در راه حفظ انقلاب اباعبدالله الحسین و حفظ ارزش‌ها باید سختی‌ها را تحمل کنیم. این سختی‌ها تا کی ادامه دارد؟ این جنگ‌ها و عملیات تروریستی و ترورهای منافقان، مشکلاتی که ما داریم، نابسامانی‌هایی که داریم، تا کی ادامه خواهد داشت؟ درست است که مسئولین هم باید توجه کنند، مسئولین هم باید به فکر مردم باشند، اما این اضطراب و نگرانی‌ها همیشه برای محبین امیرالمومنین (علیه السلام) وجود دارد، برای کسانی که پرچم اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله و سلم) را به دست گرفتند، همیشه وجود دارد؛ اما کسانی که پرچم‌دار اسلام آمریکایی هستند، پرچمدار اسلام سنی آمریکایی یا تشیع  انگلیسی هستند، هیچ مشکلی ندارند، چون آنها کاری با ظالمین عالم ندارند؛ اما انقلاب اسلامی ما برای حفظ ارزش‌های انقلاب‌مان نیاز به تحمل سختی‌ها و مشکلات دارد لذا دیّانون خیلی کم هستند انشاءالله ما جزء این دیانون باشیم، دیانونی که در راه حفظ دین و اعتقادات و باورهای دینی خود تلاش می‌کنند و سختی‌ها را تحمل می کنند.

امام حسن عسگری (علیه السلام) می‌فرماید که هیچ بلایی نیست که در کنارش نعمتی وجود نداشته باشد. هر بلایی که ما می‌بینیم یک نعمتی هم دارد. بیماری شاید یک بلا باشد اما نعمتش مصون شدن بدن از ویروس‌هاست. کسی که بیمار می‌شود، بدنش مقاوم‌تر هم می‌شود. همین‌طور است انقلاب ما و کشور ما. ما هر چقدر شهید بدهیم و هرچقدر تحریم شویم، هرچقدر این مشکلات و فشارها بر ما وارد شود، ما مقاوم‌تر می‌شویم، ما در برابر همه تهدیدات رشد می‌کنیم و واکسینه می‌شویم. همانطوری که امام فرمودند جنگ برای ما نعمت است. اگرچه جنگ به ظاهر بلاست و خانمان‌سوز است، ما ۳۰۰ هزار شهید دادیم، خیلی از دختران و پسران کشور ما، پدرانشان را از دست دادند، همسران شهدا، همسرانشان را از دست دادند، پدران و مادران شهدا فرزندان‌شان و عزیزانشان را از دست دادند، بله. این به ظاهر بلاست اما امروز محور مقاومت جزء نعماتی است که پس از هشت سال دفاع مقدس به دست آوردیم. این نعمت، نعمت کمی نیست. اینها می‌خواستند انقلاب ما را از بین ببرند، اما این هشت سال دفاع مقدس، انقلاب ما را شعله‌ورتر کرد، مردم ما را به هم نزدیک‌تر کرد، دل‌ها را به هم نزدیک‌تر کرد. در هفته دفاع مقدس هم قرار داریم، امروز نیروهای نظامی و پاسداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در کشورمان داریم، ارتشیان عزیزمان را داریم، بسیجیان را داریم، این نیروها با هشت سال دفاع مقدس روزی ما و کشور ما شدند. اگر نبود این جنگ هشت ساله، چه بسا سپاه پاسدارانی هم نداشتیم و امروز این همه نعماتی که هست، از برکت همین جنگ هشت ساله است.

تشکیل جبهه مقاومت یکی از برکات دفاع مقدس بود، واقعا نعمتی بزرگ بود، امروز محور مقاومت در سوریه، در لبنان، در عراق و انشاءالله در یمن و بحرین، امروز حرف اول را می‌زنند، در منطقه، ما حرف اول را می‌زنیم. همه اینها به برکت هشت سال دفاع مقدس بود. ساخت موشک‌ها و سلاح‌‎ها و شکوفایی استعدادها به برکت هشت سال دفاع مقدس بود. در کنار مشکلات البته رویش‌هایی هم داشتیم. مقام معظم رهبری فرمودند امروز میلیون‌‎ها جوان پای پیاده در ایام اربعین به سوی کربلای معلی می‌روند، شب‌های قدر، دعاهای عرفه، دعاهای کمیل، و دیگر مناسبت‌هایی که داریم، دهه عاشورا، ایام محرم، هیئات ما، در همه این مراسم‌ها جوانان ما در صحنه هستند، اینها هم رویش‌های انقلاب هستند؛ در عین حال، برای حفظ ارزش‌های اسلامی باید هزینه هم بدهیم؛ اما مسئولین هم باید تلاش کنند، مسئولین هم باید تمام سعی و کوشش خود را داشته باشند تا مشکلات به حداقل برسد نه یک شبه و یک ماهه و یک ساله. مسئولین باید از مدت‌های قبل تدبیر می‌کردند، آنها دشمن را می‌شناختند، آمریکا بدعهد است، غربی‌ها بدعهد هستند، ما تجربه داشتیم، باید تدبیر می‌شد تا امروز این طور نابسامانی در کشور وجود نداشت. اگر مسئولین از قبل تدبیر می‌کردند، این مشکلات کمتر می‌شد. باز هم هنوز دیر نشده است، امروز که ما در یک بحران اقتصادی و در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، مقام معظم رهبری هم فرمودند، دیگر همه جبهه‌ها را آنها فعال کردند، جنگ روانی، جنگ رسانه‌ای، جنگ اقتصادی، جنگ نظامی حتی در بحث سوریه، جنگ نظامی که راه انداختند در واقع با ما جنگ دارند، سوریه بهانه است، به ظاهر جنگ‌شان با عراق و سوریه است، در صحنه جنگ نظامی هم امروز ما فعال هستیم، لذا همه جبهه‌ها را آنها فعال کردند؛ اما موفق نشدند، امروز هم در این جنگ اقتصادی باید مسئولین دقت کنند، باید الان وزیر اقتصادی ما سریعاً معرفی شود، وزیر کار سریعاً معرفی شود، چندین هفته می‌گذرد انگار نه انگار که بحران اقتصادی داریم. مهم‌ترین وزرای ما هنوز مشخص نشدند. وزیر صنعت ما استعفا داده  است، مشخص نیست استعفایش پذیرفته شد یا نشد. سه وزیر مهمی که در بحث اقتصادی بسیار مهم هستند، نامشخص هستند. این ضعف مدیریت کشور را می‌رساند و مردم هم توقع دارند که رئیس جمهور محترم کشور بیشتر با مردم صحبت کند و وضعیت را روشن کند، برنامه خودشان را برای مردم تبیین کند، چه برنامه‌ای دارند برای اینکه از این بحران عبور کنیم. مسئولین دقت کنند، وزرا زودتر مشخص شوند، نمایندگان محترم مجلس انشاءالله که از تعطیلات تابستانی برگشته‌ باشند، یک فرصتی کنند سریع‌تر بررسی کنند، این وزرا چه وقت می‌خواهند معرفی شوند؟ این مشکلات اقتصادی، این نوسان بازار ارز تا چه زمانی می‌خواهد ادامه داشته باشد؟ لذا باید همه دقت کنیم و بیدار و هوشیار باشیم چون دشمنان ما بیدار هستند اگر ما در خواب هستیم، این دلیل بر این نیست که دشمنان ما هم در خواب هستند.

رهبر معظم انقلاب در ادامه سخنان خود در مورد قضیه تلخ حوادث تروریستی اهواز فرمودند «این حمله نشان‌دهنده این است که ما در این راهی که حرکت می‌کنیم، راه افتخار و پیشرفت است و دشمن زیادی داریم. البته کار اینها بزدلانه بود، حمله به کسانی که نه سلاح دارند نه توان دفاعی دارند معلوم است که یک عده‌ای به شهادت می‌رسند، کار شجاعانه نیست، کار بزدلانه است، کار شجاعانه را جوان‌های ما کردند، یک عده‌ای در میدان دفاع مقدس، یک عده‌ای در میدان علم، و ورزشکاران عزیز ما در میدان ورزش. آنها کاری شجاعانه و با ارزش انجام دادند.» روز سی و یکم شهریور ماه که آغاز جنگ تحمیلی هشت ساله ما بود، تروریست‌های تکفیری در روز سی و یک شهریوری که سالروز آغاز جنگ تحمیلی بود، عزیزان ما در سراسر کشور در مراکز استان ها، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در برنامه رژه‌ای که داشتند متاسفانه این حادثه تلخ روی داد. حادثه تلخ تروریستی که دل همه ما را به درد آورد. در این موقعیت حساسی که اکنون در آن موقعیت قرار داریم، واقعا ناجوانمردانه بود، آتش گشودن به روی زن و مرد و کودکانی که هیچ سلاحی در دست نداشتند و برای تماشا کردن رژه آمده بودند واقعا عمل ناجوانمردانه‌ای بود که سازمان ملل را هم به عکس العمل واداشت. جای تعجب هم دارد که البته کاری دیگری هم نمی‌توانستنند  بکنند چون یک عمل تروریستی را محکوم کردند. ۲۶ نفر از عزیزان ما در این حادثه به شهادت رسیدند و ۶۰ نفر هم مجروح شدند که در میان این شهدا کودک چهارساله‌ای به نام محمدطاها، سند مظلومیت جمهوری اسلامی ایران بود و همه عالم متوجه شدند که جمهوری اسلامی ایران هم قربانی تروریست است.

اما مسئولیت این حمله تروریستی را گروهک تجزیه طلب الاحوازیه به عهده گرفتند، از طرفی هم داعشی‌های تکفیری این مسئولیت را به عهده گرفتند. این نشان می‌دهد که هم  این گروهک الاحوازیه و هم داعشی‌های تکفیری ارتباط نزدیکی با هم دارند که هر دو این حادثه تلخ تروریستی را به عهده گرفتند و امیدواریم که هر چه زودتر به سزای اعمال‌شان برسند. مقام معظم رهبری در بخشی از پیام خود در مورد این حادثه تلخ یادآور شدند که «به کوری چشم دشمنان، ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهیم داد و مانند گذشته بر همه دشمنان فائق خواهیم آمد و انشاءالله گوش مالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد.»

اما اهم مناسبت‌های هفته جاری، شنبه هفتم مهرماه روز بزرگداشت فرماندهان شهید دفاع مقدس است، سرداران شهید فلاحی، فکوری، نامجو، کلاهدوز و جهان آرا. این ۵ شهید عزیز که بعد از عملیات ثامن الحجج، بعد از پیروزی در شکست حصر آبادان و پیروزی در این عملیات، برای ارائه گزارش خدمت حضرت امام می‌رفتند که این عزیزان در یک سانحه هوایی به شهادت رسیدند. انشاءالله به حق این ایام با شهدای دشت کربلا محشور شوند. همچنین سالروز شهادت روحانی مبارز و مجاهد سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد است که توسط منافقین کوردل، باز در سال ۱۳۶۰ به شهادت رسید. انشاءالله که آنان نیز به سزای اعمالشان برسند. هفتم مهرماه، روز آتش‌نشانی و ایمنی است. جا دارد که همین‌جا تشکر ویژه‌ای داشته باشم از آتش‌نشانان عزیز شهر اندیشه که هر هفته هم ستاد برگزاری نماز جمعه شهر را یاری می کنند و به صورت شبانه‌روزی در خدمت مردم عزیز شهر ما هستند و ایستگاه آتش‌نشانی ما هم در فاز ۵ اندیشه در همین هفته دولت افتتاح شد که مردم فاز ۵ اندیشه از خدمات این ایستگاه آتش‌نشانی استفاده می‌کنند. جا دارد از زحمات شهردار عزیز ما و شورای محترم شهر هم تشکر کنم. انشاءالله بحث کلانتری فاز ۵ هم به زودی افتتاح خواهد شد در سطح شهر اندیشه، همه فازها انشاءالله از عدالت عمرانی برخوردار بشوند. بعضی از عزیزان گله می‌کنند که توجه کمتری به فاز ۲ یا فاز ۴ یا فاز ۵ اندیشه می‌شود اما مسئولین عزیز ما با تلاش‌های خودشان، باید تلاش کنند که این ذهنیت از ذهن مردم عزیز شهر اندیشه برطرف بشود انشاءالله.

مقام معظم رهبری در مراسم شب خاطره دفاع مقدس در جمع هنرمندان، فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس فرمودند: «در روایت دفاع مقدس باید روح ایمان، ایثار، دلدادگی و مجاهدت و همچنین پیام شکست‌ناپذیری ملت ایران که با شوق و ذوق به میدان جنگ می‌رفتند متبلور باشد.» رهبر معظم انقلاب همچنین فرمودند: «جنگ البته چیز تلخی است لکن از همین حادثه تلخ، قرآن پیام بهجت و عظمت و نشاط می‌دهد. عزیزان من! بدانید امروز هم اگر پیام شهیدان به گوش ما برسد از ما خوف و حزن را دور می‌کنند و از آن پیام بهجت و شجاعت و اقدام برای ما به ارمغان خواهد آورد.» یاد و خاطره همه شهدای دفاع مقدس را گرامی بداریم انشاءالله که با شهدای دشت کربلا محشور شوند.

اما دوشنبه نهم مهرماه، روز همبستگی و همدردی با کودکان و نوجوانان فلسطین است. هدف اصلی رژیم صهیونیستی و آل سعود صهیونیستی در کشتار کودکان فلسطینی و کشتار کودکان یمنی، نسل‌کشی مسلمانان است. اینها در کارنامه سیاه خودشان کودک‌کشی را دارند. هم آل‌سعود که در یمن بیش از ۱۰ هزار کودک را تا به حال به شهادت رساندند. آماری داده شده حاکی از ۹۰ درصد کودکانی که هم در کرانه باختری و هم در غزه قرار دارند از سوءتغذیه و سوءبهداشت و نبود آب آشامیدنی سالم رنج می‌برند. آمار ۹۰ درصد، آمار خیلی بالایی است و قابل توجه سازمان‌های بین‌المللی است، کسانی که دم از حقوق بشر می زنند؛ اما هیچ توجهی به کودکان مظلوم فلسطین و یمن ندارند. انشاءالله که این دعا در حق آنها به اجابت برسد. « اَللَّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِکَ»

چهارشنبه یازدهم شهریور ماه، ۲۳ محرم الحرام، سالروز تخریب حرمین عسکریین (علیهم السلام) است. دشمن در واقع به دنبال تضعیف روحیه ولایت‌مداری است. عرض کردیم که یکی از مصادیق نفوذ، تخریب نمادهای شیعه است، تخریب حرم اهل بیت (علیهم السلام) اس و هر مکان مقدسی که برای شیعیان تقدس دارد. یکی از راه‌های نفوذ را عرض کردیم این است که دشمن به دنبال تضعیف باورها و اعتقادات مردم است و به گمان خودشان با تخریب قبور اهل بیت می‌توانند این اعتقادات و باورها را تضعیف یا ریشه‌کن کنند در حالی که اعتقادات ما و شیعیان امیرالمومنین با تخریب قبور آنها از بین نمی‌رود، بلکه ارادت ما بیشتر هم می‌شود. قبرستان بقیع را تخریب کردند، قلب حرم اهل بیت (علیهم السلام) شد و در قلب شیعیان قرار گرفت و باعث شد که این محبت روزافزون نیز بشود.

شنبه هفتم مهرماه، مصادف با ۱۹ محرم الحرام سالروز حرکت کاروان اسیران کربلا از کوفه به شام است. ابن زیاد (لعنه الله علیه) با فرماندهی شمر بن ذی الجوشن و زجر بن قیس دو فرمانده خونریز و ظالم و ستمگر بنی امیه، با ۵ هزار سوار، اسرای کربلا را از کوفه به سمت شام حرکت دادند در ۱۹ ماه محرم و اول ماه صفر کاروان اسرا وارد سرزمین شام شد. وقتی از امام سجاد (علیه السلام) سوال می‌کنند که سخت‌ترین مصیبتی که به شما وارد شد چه بود؟ این سخت‌ترین مصیبت که در زیارت عاشورا آمده است، چیست؟ «وَ جَلَّتْ وَ عَظُمَتْ مُصیبَتُکَ فِى السَّمواتِ عَلى جَمیعِ اَهْلِ السَّمواتِ» همه مصائب اباعبدالله الحسین سخت است. نمی‌گوید کدام مصیبت بیشتر است، می‌گوید کدام سخت‌تر است، چون همه مصائب اباعبدالله الحسین (علیه السلام) سخت و دشوار است اما کجا به شما خیلی سخت گذاشت؟ حضرت سه مرتبه می‌فرمایند «الشام الشام الشام» چه مصیبتی بوده است؟ امام سجادی که قتلگاه را دیده، امام سجادی که کربلا و کنار نهر علقم را دیده، عطش را دیده، این مصیبت‌ها را تحمل کرده، مسیر راه و اسارت را تحمل کرده؛ اما در شام چه گذشت که امام سجاد (علیه السلام) سه مرتبه فرمودند «الشام الشام الشام»؟ مولایمان آقا امام زمان نیز در زیارت ناحیه مقدسه این گونه جد غریبش را زیارت می‌کند که « فَلاَندُبَنَّکَ صَباحَاً وَ مَساءً» جد قریبم! من هر صبح و شب بر تو گریه می‌کنم « وَ لَاَبکَینَّ عَلَیکَ بَدَلَ الدُمُوعِ دَمَاً» آنجایی هم که اشک نداشته باشم خون گریه می‌کنم. کدام مصیبت است که امام زمان خون گریه می‌کند؟ کدام مصیبت است که امام زمان در زیارت ناحیه مقدسه می فرماید «وَ سُبِیَ اَهلُکَ کَالعَبِیدِ»؟ جد غریبم! اهل بیت تو را مثل عبد با دستانی بسته از این شهر به آن شهر می‌بردند. چرا می‌فرماید «وَ سُبِیَ اَهلُکَ کَالعَبِیدِ» برای اینکه عبد در آن زمان احترام و جایگاهی نداشت. به اهل بیت (علیهم السلام) جسارت کردند، به زینب کبری جسارت کردند، به امام معصوم و امام زمانشان جسارت کردند. «وَ صُفِدُوا بِالحَدیِدِ» آنها را به زنجیر بسته بودند « فُوقَ اَقتابِ المَطّیات » روی شترهای بی‌محمل سوار کرده بودند. «تَلفَحُ وُجُوهَهُم حَرُّ الهاجِراتِ» این آفتاب گرم صورت‌های اهل بیت را سوزانده بود. «یُساقُونَ فِی البَرارِی وَ الفَلَوات» دختر امیرالمومنین کجا و بیابان‌ها کجا؟ زینب و مجلس اغیار کجا؟ زینب و کوچه و بازار کجا؟ « اَیدِیَهُم مَغلُولَهٌ اِلَی العِناقِ یُطافُ بِهِم فِی الاَسواقِ» آنها را در بازارها می‌گرداندند. امام زمان معذرت می‌خواهم، دستان عمه سادات را بستند و وارد بازار یهودی‌ها کردند و در بازار گرداندند، به لب و دندان حضرت جسارت کردند. اما دل‌ها بسوزد، زینب دیگر آنجا طاقت نیاورد. آن لحظه‌ای که در مجلس یزید جلوی چشم زینب با چوب خیزران بر لب و  دندان اباعبدالله الحسین می‌زد، اینجا بود که دیگر زینب طاقت نیاورد «وقامت زینب بنت علی» ای یزید آن لب و  دندانی که با چوب خیزران می‌زنی جدم رسول الله بوسیده. مادرم فاطمه زهرا بوسیده. بابایم علی مرتضی بوسیده. « أَلا لَعْنَهُ اللَّهِ عَلَى الظَّالِمینَ وَ سَیَعْلَمُ الَّذینَ ظَلَمُوا‌ای مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ».

بارپروردگارا! آقای ما مولای ما و صاحب ما را به ما برسان. نائب امام زمان ما، رهبر عزیز، رهبر فرزانه انقلاب مان، بر توفیقاتش، تاییداتش، صحتش، عزتش، طول عمرش بیفزای. رزمندگان اسلام، ارتشیان عزیز ما، سپاهیان عزیز ما، بسیجیان عزیزان مان، مدافعان حرم، هرکجا که هستند نصرت و پیروزی عنایت بگردان. دشمنان ایران اسلامی مان را نابود بگردان. شر و مکرشان را به خودشان بازگردان. بارپروردگارا! به حق این ایام، توفیق زیارت اربعین حسینی را روزی این جمع و این حقیر بگردان.

 

 

photo_2018-09-29_08-00-20 photo_2018-09-29_08-00-24 photo_2018-09-29_08-01-46 photo_2018-09-29_08-01-49 photo_2018-09-29_08-01-52 photo_2018-09-29_08-01-55 photo_2018-09-29_08-01-58 photo_2018-09-29_08-02-00 photo_2018-09-29_08-02-02 photo_2018-09-29_08-02-05 photo_2018-09-29_08-02-09 photo_2018-09-29_08-02-12 photo_2018-09-29_08-02-14 photo_2018-09-29_08-02-17 photo_2018-09-29_08-02-19

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.