خطبه های نماز جمعه جمعه ۷ دی ماه ۹۷ در شهر اندیشه

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه استاد دکتر قنبری

صوت خطبه ای نماز جمعه

خطبه‌های نماز جمعه ۷ دی به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

بسم الله الرحمن الرحیم… خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را به رعایت تقوای الهی و مراقبت در گفتار و رفتار و اعمال سفارش می کنم. در هفتمین ویژگی اهل تقوا از لسان مبارک مولی الموحدین  امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع) در بیان ویژگی ها و فضائل اهل تقوا بودیم. « فَالْمُتَّقُونَ هُمْ اَهْلُ الْفَضائِلِ » یکی از ویژگی های اهل تقوا شوق زیارت محبوب و نهراسیدن از مرگ است. « وَ لَوْلاَ الاَْجَلُ الَّذِی کَتَبَ اللّهُ عَلَیْهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ أَرْوَاحُهُمْ فِی أَجْسَادِهِمْ طَرْفَهَ عَیْن شَوْقاً إِلَی الثَّوَابِ، وَخَوْفاً مِنَ  العِقَابِ» اهل تقوا به خاطر مراقبت در گفتار خود، مراقبت در نگاه خود، مراقبت در اعمال خود، مراقبت در نماز اول وقت خود، مراقبت در حضور داشتن در سیدالصلوات، در نماز جمعه، در روز جمعه در صفوف نماز جمعه، مراقبت از حجاب خود، مراقبت از زبان و گفتار خود مرگ را بشارت به نعیم می دانند. لذا هراسی از مرگ ندارند. نه تنها هراسی ندارند بلکه مشتاق مرگ و مشتاق لقای الهی هستند.

در روایت زیبایی در کتاب «معانی الاخبار» وقتی درباره مرگ و تفسیر مرگ از وجود نازنین امیرالمومنین (علیه السلام) سوال می شود ، آن حضرت می فرمایند «وَ قَدْ سُئِلَ عَنْ تَفْسِیرِ الْمَوْتِ» در پاسخ به این سوال، می فرمایند « هُوَ أَحَدُ ثَلَاثَهِ أُمُورٍ یَرِدُ عَلَیْهِ » مرگ برای انسان ها بر سه گونه است. به عبارت دیگر مردم به هنگام ملاقات ملک الموت سه دسته هستند: « إِمَّا بِشَارَهٌ بِنَعِیمِ الْأَبَدِ » دسته اول کسانی هستند که ملائکه موت به آنها بشارت بهشت را می دهند. « وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّهِ » موقعی که با مرگ ملاقات می کنند، به او گفته می شود نگران نباش، نترس. هیچ نگرانی نداشته باش، بهشت آماده ملاقات با توست. اما خداوند متعال در قرآن کریم نیز از این دسته اول در سوره واقعه یاد می کند. قرآن هم مردم را در روز قیامت به سه دسته تقسیم می کند و می فرماید « السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ  أُولئِکَ الْمُقَرَّبُونَ وَأَصْحَابُ الْیَمِینِ مَا أَصْحَابُ الْیَمِینِ وَأَصْحَابُ الشِّمَالِ مَا أَصْحَابُ الشِّمَالِ » مردم سه دسته هستند. یک عده اولیای الهی هستند، شهدا که السابقون السابقون در جهاد هستند، السابقون السابقون در مراقبت، اهل بیت (علیهم السلام)، انبیای الهی، صلحا، اینها جزء «السابقون السابقون» هستند که قرآن نتیجه و سرانجام این گروه را می فرماید « فَأَمَّا إِنْ کانَ مِنَ الْمُقَرَّبِینَ  فَرَوْحٌ وَ رَیْحانٌ وَ جَنَّهُ نَعِیمٍ » گروه اول، چنین انسان هایی هستند.

اما اصحاب یمین، در رابطه با گروه دوم که بشارت بهشت به آنها هم داده می شود، قرآن می فرماید « فَسَلامٌ لَکَ مِنْ أَصْحابِ الْیَمِینِ » برای آنها هم سلامتی است، برای کسانی که نامه اعمالشان به دست راست داده می شود، کسانی که در دنیا مراقب بودند، مواظب بودند، برای آنها هم آرامش است. درست است که جایگاه مقربان را ندارند، جایگاه انبیاء را ندارند، جایگاه شهدا را ندارند؛ اما اینها هم جزء گروهی هستند که به آنها هم بشارت داده می شود آن هم بشارت سلامتی و آرامش.

در سوره یونس آیه ۶۳ و ۶۴ در بیان ویژگی های اهل تقوا و آثار این مراقبت ها می فرماید « الَّذِینَ آمَنُوا وَکَانُوا یَتَّقُونَ » کسانی که در دنیا اهل ایمان بودند. کلمه «کانوا» استمرار را می رساند یعنی مراقبت ایشان دائمی بوده است. مراقب زبان خود، مراقب نگاه خود، مراقب مجالس رفتن های خود، مراقب نمازهای خود، مراقب حجاب خود بودند. کسانی که مراقبتشان دائمی بوده است « لَهُمُ الْبُشْری فِی الْحَیاهِ الدُّنْیا وَ فِی الْآخِرَهِ » برای آنها هم در حیات دنیا و هم در آخرت بشارت است؛ یعنی کسانی که اهل تقوا هستند، هم دنیا را دارند و هم آخرت را. هم در دنیا به ایشان بشارت داده می شود و هم در آخرت. این وعده حق الهی است. « لا تَبْدِیلَ لِکَلِماتِ اللَّهِ ذلِکَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ » این موفقیت عظیم، پیروزی بزرگ مخصوص اهل تقوا و اهل ایمانی است که مراقب و مواظب بودند.

دومین گروهی که امیرالمومنین (علیه السلام) درباره شان صحبت می فرمایند کسانی هستند که موقع جان دادن در لحظه مرگ ملک الموت به ایشان بشارت می دهد اما بشارت این گروه با بشارت دسته اول فرق می کند. « وَ إِمَّا بِشَارَهٌ بِعَذَابِ اَلْأَبَدِ » دسته دوم کسانی هستند که ملک الموت وقتی می خواهد به آنها بشارت بدهد، وقتی می خواهد به آنها خبر بدهد، به آنها وعده عذاب دائمی را می دهد. این ها چه کسانی هستند؟ اینها همان اصحاب شمال هستند. « وَأَمَّا إِن کَانَ مِنَ الْمُکَذّبِینَ الضَّالّینَ فَنُزُلٌ مّنْ حَمِیمٍ وَتَصْلِیَهُ جَحِیمٍ » آنها را وارد دوزخ می کنند.

بارپروردگارا! به حق این روز با عظمت، به حق این روز جمعه، توفیق کسب تقوا و ویژگی ها و فضائل اهل تقوا را روزی همه ما بگردان. آن اعمال و آن تقوایی که ما را جزء مقربین می دهد آن تقوایی که ما را جزء اصحاب یمین قرار مید هد روزی ما و خانواده های ما بگردان. نامه اعمال ما را به دست راست ما بده. بارپروردگارا! آن اعمال، آن رفتار، آن  نگاه، آن مجالسی که ما را از تو دور می کند ما را جزء اصحاب شمال می کند از ما و خانواده های ما دور بگردان.

خطبه دوم

مجدداً خودم و همه شما برادران و خواهران نمازگزار روز جمعه را به فرمانبرداری از خداوند متعال و رعایت تقوای الهی سفارش می کنم؛ اما با توجه به اینکه حماسه ایام الله ۹ دی را در پیش رو داریم امروز مهمان هم ویژه ای در مصلای نماز جمعه شهر ما داریم که لازم است خیرمقدمی عرض کنم خدمت این استاد گرانقدر جناب آقای دکتر حشمت الله قنبری که انشاءالله از بیانات ایشان استفاده خواهیم کرد و شما نمازگزاران عزیز را به فیض خواهند رساند.

در هفته ای که گذشت دو حادثه ناگوار مردم عزیز کشور ما را داغدار کرد. « وَ بَشِّرِ الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ » ارتحال فقیه مجاهد، یار امام و رهبری و انقلاب، این استاد بزرگ حوزه های علمیه قم حضرت آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی (اعلی الله مقامه الشریف) را به پیشگاه آقا و مولای ما امام زمان (ارواحنا له الفداء) و همچنین نائب برحقش رهبر عزیز و فرزانه انقلاب ما امام خامنه‌ای عزیز، حوزه های علمیه جهان اسلام و خانواده محترم آن عالم فقیه و مجاهد و همچنین شما نمازگزاران عزیز نماز جمعه شهر فرهنگ و ادب اندیشه تسلیت عرض می کنم.

وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (صلوات الله و سلامه علیه) در حکمت ۱۴۷ نهج البلاغه خطاب به کمیل بن زیاد نخعی چه زیبا فرمودند: « الْعُلَمَاءُ بَاقُونَ مَا بَقِیَ اللَّیْلُ وَ النَّهَارُ أَعْیَانُهُمْ مَفْقُودَهٌ وَ أَمْثَالُهُمْ فِی الْقُلُوبِ مَوْجُودَه » علمای ربانی، علمای مجاهد، علمای انقلابی در قلب های مردم جا دارند. درست است که امروز در بین ما نیستند، امام عزیز رفت، شهید مطهری ها و بهشتی ها و مفتح ها و اندرزگوها، یاران انقلاب، یاران امام یکی بعد از دیگری رفتند. مرحوم آیت الله آقاسیدمحمود هاشمی شاهردی (رضوان الله تعالی علیه) هم رفت اما یاد و خاطره آنها هیچ وقت فراموش نخواهد شد. امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند یاد و خاطره و نشانه های اهل علم، اهل علمی که مدافع اسلام هستند، مدافع قرآن هستند، مدافع ارزش های قرآنی و دینی هستند هرگز فراموش شدنی نیست. لذا رهبر معظم انقلاب در بیانی زیبا و پرمعنا در رابطه با آن مرحوم فرمودند: «ایشان استادی بزرگ در حوزه علمیه قم و کارگزاری باوفا در مهمترین تشکیلات نظام جمهوری اسلامی ایران، عضوی موثر در شورای نگهبان و رئیس موفقی در مجمع  تشخیص مصلحت نظام بودند و آثار و برکات علمی بسیاری از خود برجای نهادند. ایشان همچنین برادر ۳ شهید و از یاران و شاگردان و همراهان شهید نام آور و بزرگوار سید محمد باقر صدر بودند.»

یکی از شاخصه های بسیار مهم مرحوم هاشمی شاهرودی این بود که ایشان یار باوفای امام و رهبری بود. یکی از کارگزاران باوفای نظام بودند. استاد بزرگ حوزه، شخصیت برتری که امروز می تواند الگویی برای حوزه های علمیه باشد، برای طلاب عزیز ما الگو باشد، برای مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران الگو باشد. در طول ۴۰ سال بعد از انقلاب یک بار اخلاق را زیر پا نگذاشت. برخی از کارگزاران نظام تا آخرین لحظه وفادار نبودند. اما این یار باوفای امام و رهبری و انقلاب و نظام تا آخرین لحظه وفادار بود، با آن مقام مرجعیتی که داشت، با آن مقام فقاهت و علمی و اجتهادی که داشت، مانند یک سرباز وفادار در خدمت امام و نظام و رهبری بود. هرکجا که مقام معظم رهبری فرمان دادند، معظم له مثل یک سرباز وظیفه شناس در آن حوزه احساس مسئولیت کردند و فرمانبردار بودند. مانند بعضی ها فقط به دنبال دیده شدن نبودند.

عزیزان! یک  نکته ای را در خصوص شخصیت ایشان عرض کنم. مرحوم حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی به طلاب شهریه می داد؛ اما تا به امروز هیچ یک از طلاب نمی دانستند. طلاب وقتی شهریه می گرفتند، به ایشان نمی گفتند این شهریه آیت الله العظمی هاشمی شاهرودی است. تمام وجوهاتی را که دریافت می کردند، به حساب مقام معظم رهبری واریز می کردند و می گفتند شما باید شهریه را پرداخت بکنید. تازه امروز طلاب متوجه شدند که این شخصیت وارسته، این شخصیت علمی، این شخصیتی که به دنبال دیده شدن نبود، شخصیتی که جزء مسئولین برتر نظام بود؛ اما هیچ گاه در مقابل نظام و انقلاب نایستاد. همیشه پیرو رهبری بود و همیشه این ولایت مداری را حفظ می کرد؛ اما متاسفانه عده ای امروز هستند که در مقابل نظام می ایستند. مقام معظم رهبری بارها تذکر دادند کسانی که یک روزی خودشان در این نظام مسئولیت داشتند؛ اما امروز اپوزیسیون نظام شدند، آنها تقوا ندارند. دو مرتبه فرمودند که آنها تقوا ندارد. مرحوم هاشمی شاهرودی با تمام توان خود پای نظام ایستاده بود؛ حتی در این یک سال آخری که بیمار بودند با اینکه تمام بدنشان دردمند بود؛ اما باز در سنگر نظام، در سنگر ولایت بودند و تا آخرین روز عمر خود یک لحظه از آن پست و جایگاهی که داشتند، غافل نبودند. یک مسئولی که علاوه بر شاخصه ولایت مداری، تعهد را هم همراه خودش دارد. ایشان عمار زمان مقام معظم رهبری بودند، اینها از شاخصه ها و ویژگی های آن عالم جلیل القدر و آن مجاهد فقیه است. از خداوند متعال درخواست می کنیم که با سید و سالار کربلا و سید و سالار شهدای کربلا محشور شوند؛ اما مسئولین نظام توجه داشته باشند مرحوم  آیت الله هاشمی شاهرودی می تواند الگو و اسوه حسنه ای برای ایشان در ولایت مداری، در تعهد، در اجرای فرامین مقام عظمای ولایت، در رسیدگی به مشکلات مردم، در برطرف کردن نیازهای مردم باشد. همه مسئولین باید احساس مسئولیت کنند. مسئولین باید حقوق مردم را ایفا کنند نه اینکه خود در جایگاه مسئول باشند؛ اما با اینکه در جایگاه مسئول هستند، پاسخگو نباشند. مقام معظم رهبری هم بارها تاکید فرمودند.

حادثه دومی که خیلی تلخ بود واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان عزیز بود که کام مردم عزیز ما و خانواده هایشان را تلخ کرد، جایی که مقام معظم رهبری هم این مصیبت وارده را در پیامی به بازماندگان آنها تسلیت گفتند و همچنین برای مجروحین این حادثه آرزوی شفای عاجل داشتند که ما هم امروز از خداوند متعال درخواست می کنیم که همه مریض ها و منظورین به ویژه این دانشجویان عزیز را خداوند الساعه شفای عاجل عنایت بفرماید.

اما در تحولات منطقه ای یکی از مصادیق افول آمریکا که مقام معظم رهبری (حفظه الله) بارها بر روی آن تاکید داشتند، فرار سربازان آمریکایی از افغانستان و سوریه است. ۱۸ سال قبل ارتش آمریکا با ۲۰ هزار نیروی نظامی وارد افغانستان می شود، در طول این ۱۷-۱۸ سال بیش از ۴ هزار نفر از نیروهای آمریکایی کشته شده و به هلاکت رسیدند. تا جایی که وقتی این جنازه ها را به کشور آمریکا بر می گرداندند، شبانه و مخفیانه و محرمانه این جنازه ها را بر می گرداندند. ۴ هزار جنازه ای که در طول ۱۷ سال به آمریکا برگشت، مخفیانه دفن شد، اما امروز با دستور رئیس جمهور آمریکا نیروهای آمریکایی از افغانستان و سوریه فراخوانده شدند. این خود شکستی است برای آمریکایی ها. آمریکا بیش از ۲ هزار نیروی نظامی در سوریه دارد. رئیس  جمهور آمریکا دستور می دهد که ظرف مدت حداکثر ۶۰ تا ۱۰۰ روز این  نیروها باید از سوریه خارج شوند. اندیشکده آمریکایی مطالعات راهبردی در تحلیلی که از خروج نیروهای نظامی آمریکا به عمل آورده، می نویسد خروج نیروهای آمریکا از سوریه در واقع شکست این کشور را در مقابل ایران به اثبات رساند. اینها مطالب خودشان است که می گویند. این امر سبب تقویت جمهوری اسلامی ایران در سوریه خواهد شد و همچنین بازنده اصلی این اتفاق رژیم صهیونیستی خواهد بود.

بازنده اصلی خروجی نیروهای آمریکایی رژیم اشغالگر قدس است. عقب نشینی آمریکا از سوریه و افغانستان یکی از نشانه های شکست سیاست های منطقه ای آمریکا و از نشانه های افول قدرت نظامی این کشور است. وزیر سابق دفاع آمریکا در مصاحبه ای با سی ان ان از افول آمریکا سخن می گوید. خود آنها هم از افول آمریکا سخن می گویند و اینکه آمریکا شرایط هرج و مرج و بحرانی را پشت سر می گذارند. به خاطر اختلاف بین رئیس جمهور و کنگره، دولت آمریکا تعطیل است و رئیس جمهور در حال خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاورمیانه است، وزیر دفاع او استعفا می دهد، بازار بورس در حال سقوط آزاد است. اینها همه نشانه های افول کشور آمریکاست که چند هفته قبل هم مقام معظم رهبری به این مطلب اشاره ای داشتند و فرمودن که  آمریکا رو به افول است. امروز هم با فرار سربازان آمریکایی و با سقوط بورس آمریکا و همچنین تعطیلی دولت آمریکا این افول را به عینه داریم مشاهده می کنیم.

روزنامه واشنگتن پست می نویسد مردم آمریکا از خواب غفلت بیدار شوید، ارتش آمریکا شکست ناپذیر نیست. اینها مطالبی است که در روزنامه های خودشان می نویسند؛ اما باید توجه داشته باشیم که دشمن را هیچ وقت ضعیف نبینیم. آمریکا شیطان بزرگ است. امام فرمودند آمریکا شیطان بزرگ است. ممکن است هر لحظه دشمن به ما ضربه بزند؛ لذا همه مسئولین و همه مردم عزیز ما باید بیدار باشند، هوشیار باشند که این دشمن قسم خورده ما و این شیطان بزرگ در کمین است و خدای ناکرده مسئولین اگر غفلت کنند، مردم ما اگر غفلت کنند از همان روزنه وارد خواهند شد و ضربه خود را می زنند.

در هفته ای که گذشت رئیس جمهور آمریکا سرزده، بدون اینکه هماهنگی قبلی داشته باشد، به عراق مسافرت می کند. او نگران چیست؟ با چراغ های خاموش، با هواپیمایی که چراغ هایش را خاموش می کند تا کسی متوجه نشود و به صورت شبانه، آنها از چه نگران است؟ برای چه به عراق می آید؟ برای اینکه روحیه شکست خورده سربازان خودش را احیاء کند. این خروج نیروهای نظامی آمریکا در منطقه، روحیه سربازان آمریکایی را به هم ریخته است. لذا رئیس جمهوری آمریکا می آید تا این روحیه را دوباره احیاء کند؛ اما همانطور که امام عزیز و عظیم الشان ما فرمودند هر چقدر هم که آمریکایی ها دسیسه بچینند و هر چقدر که نقشه بچینند و هرچقدر که شیطان بزرگ باشد؛ اما در مقابل سیل خروشان مردم ایران و در مقابل قرآن و در مقابل اسلام و در مقابل ولایت هیچ غلطی نمی توانند بکنند.

اهم مناسبت ها را سریعا عرض کنم. یکشنبه نهم دی ماه روز بصیرت و میثاق امت با ولایت است. جامعه اسلامی ایران در مواجهه با فتنه هایی امثال فتنه سال ۱۳۸۸ دارای یک ظرفیت و بصیرت خاصی است که کمترکشوری را پیدا می کنیم که مردمانش این گونه باشند. رهبر معظم انقلاب یکسال بعد از فتنه سال ۸۸ فرمودند: «حماسه ماندگار ۹ دی کاری نبود که با اراده انسانی انجام پذیر باشد بلکه دست قدرت خدای متعال، روح ولایت و روح حسین بن علی (علیه السلام) این حماسه ماندگار دیده می شد»؛ لذا تفاوت اصلی عاشورای سال ۱۳۸۸ و عاشورای سال ۶۱ هجری در این بود که بصیرت و آگاهی مردم غیور ایران فرصت را از دست دشمنان قسم خورده این انقلاب و این نظام گرفت.

امام عزیز ما در وصیتنامه سیاسی و الهی خود می نویسند: «من با جرئت مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله و کوفه و عراق در عهد امیرالمومنین و حسین بن علی (صلوات الله و سلامه علیهم) می باشند.» مقام معظم رهبری هم در دیدار ستاد بزرگداشت حماسه ۹ دی در تبیین این حماسه مردمی فرمودند: «۹ دی ۸۸ حادثه کوچکی نیست بلکه آن حرکت عظیم و ماندگار مردمی شبیه حرکت بزرگ ملت در روزهای اول انقلاب است و باید تلاش شود در سالگرد این حماسه حرف اصلی ملت ایران یعنی حرکت در سایه دین و تحقق وعده های الهی تبیین شود.» همه باید تلاش بکنیم همه مردم، همه مسئولین و ۹ دی را نباید فراموش کرد. ۹ دی باید زنده بماند. حماسه ۹ دی فراموش شدنی نیست.

انشاءالله مردم بابصیرت و مردم غیور شهر فرهنگ و ادب و اندیشه هم در روز ۹ دی و هم در شب ۹ دی و هم در شام روز ۹ دی در مصلای نماز جمعه شهر اندیشه جمع خواهند شد. من از همینجا از همه شما عزیزان دعوت می کنم که در مراسم و ویژه برنامه ای که هم در مسجد و مصلای امام علی و هم در مساجد سطح شهر اندیشه دیده شده شرکت کنید. دهه بصیرت را گرامی بداریم. بزرگداشت حضور حماسی مردم را در مساجد شهرمان برگزار می کنیم. به همین مناسبت هم در شب ۹ دی در مسجد و مصلای شهر ما و هم در شام ۹ دی ویژه برنامه داریم که مانند سال های گذشته انشاءالله از بیانات امام جمعه موقت تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری حضرت آیت الله سید احمد خاتمی انشاءالله استفاده خواهیم کرد. همچنین در شب ۹ دی هم از محضر حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای نوری زاده انشاءالله فیض کامل را خواهیم برد. من دعوت می کنم از عزیزان که حماسه ۹ دی را دست کم نگیرند و حضور پررنگ و پرشوری داشته باشند. یک شب یا دو شب در طول سال بیشتر نیست؛ اما شما با حضور خود می توانید دشمنان نظام و دشمنان انقلاب را مایوس کنید. لذا امروز هم از برادر عزیزمان با توجه به اینکه ایشان کسالت هم داشتند اما دعوت ما را لبیک گفتند، جا دارد تشکر ویژه ای داشته باشم از برادر عزیزمان جناب دکتر قنبری که از بیانات ایشان که همراه با بصیرت افزایی است استفاده خواهیم کرد. بنده همینجا خطبه دوم را به پایان می رسانم که انشاءالله از بیانات این عزیز بیشتر بتوانیم استفاده بکنیم.

بارپروردگارا! آقا و مولا و صاحب ما را به ما برسان. نائب امام زمان ما، رهبر عزیز انقلاب ما بر توفیقاتش تاییداتش صحتش عزتش طول عمرش بیفزای. دشمنانش را خوار و منکوب بگردان. دشمنان ایران اسلامی ما را نابود بگردان. رزمندگان اسلام مدافعان حرم حماسه سازان ۹ دی نصرت و پیروزی عنایت بگردان. پرچم این انقلاب به دست صاحبش برسان. عاقبت های ما را ختم به خیر بگردان. ما را جزء یاران باوفای نظام و انقلاب قرار بده. یک لحظه ما را به خود ما و نفس ما غافل وامگذار. ما را دشمن شاد مگردان. ما را مدیون خون شهدا قرار مده.

 

photo_2018-12-28_14-22-50photo_2018-12-28_14-22-41photo_2018-12-28_14-22-48 photo_2018-12-28_14-22-45photo_2018-12-28_14-22-43   photo_2018-12-28_14-22-52

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.