خطبه های نماز جمعه شهر اندیشه در ۱۴ دی ماه ۹۷

نماز جمعه این هفته در شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج در مصلای امام علی علیه السلام این شهر برگزار شد.

 

 

خطبه‌های نماز جمعه ۱۴ دی به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

بسم الله الرحمن الرحیم… کسانی که اهل تقوا و مراقبت هستند، خداوند آنها را از فتنه ها و آزمایش ها محفوظ می دارد و حفظ می کند. چه رابطه ای بین تقوا و محفوظ ماندن از فتنه ها و فتنه گران وجود دارد؟ با توجه به اینکه ایام الله ۹ دی را پشت سر می گذاریم و قیام با بصیرت مردم قم را در ۱۹ دی ماه سال ۱۳۵۶ نیز در پیش رو داریم، و با توجه به اینکه در این ایام، مجالس بصیرتی را در مساجد شهر برگزار کردیم و ایام الله دهه فجر را در پیش رو داریم و از طرفی هم حماسه ۹ دی را که روز بیعت با ولایت و امامت است، پشت سر می گذاریم، خطبه اول را در این هفته به بحث فتنه و راه های گریز از فتنه و فتنه گران اختصاص می دهم.

امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند تقوا عامل بسیار مهمی برای خروج از فتنه و در امان ماندن از فتنه ها و انحراف جامعه از مسیر حق است. اصل کلمه فتنه در کتب لغت این گونه معنا کرده اند وقتی سنگ طلا را در کوره آتش قرار می دهند تا طلای خالص از ناخالص جدا شود، به این فرایند فتنه گفته می شود. اگر بحث فتنه را در لغت به معنای آزمایش یا سختی و مشکلات معنا کردند یکی از علت هایش همین مساله است؛ چرا که انسان به این خاطر آزمایش می شود تا انسان خالص از ناخالص جدا شود. جایی که حق و باطل مشتبه نیست، آنجا فتنه معنایی ندارد؛ چرا که حق مشخص است و باطل مشخص است؛ اما فتنه کجا بیشتر کارآیی دارد و مورد نیاز ماست؟ جایی که حق و باطل مشتبه می شوند. هر کجا که حق و باطل مشتبه شد، در اصطلاح آنجا یک فتنه ای رخ داده است؛ چرا که با این فتنه انسان ها آزمایش می‌شوند تا طرفداران حق و طرفداران باطل مشخص شوند. یکی از راه های نجات در زمانی که فتنه روی می دهد، در زمانی که غبار فتنه همه جا را فرا می گیرد و حق و باطل مشتبه می شود، کسب تقوا و مراقبت است. اهل تقوا در این گونه موارد نجات پیدا می کنند.

نقطه مقابل فتنه بصیرت است. بصیرت را به شناخت حق و باطل معنا کرده اند. وقتی در فتنه حق و باطل مشتبه شد، در اینجا نیاز به بصیرت است تا حق و باطل شناسایی شود. در اینجا نیاز است که دوست و دشمن را بشناسیم، راه را از بیراهه تشخیص دهیم. البته فتنه فقط در مسائل سیاسی نیست. فتنه فقط مربوط به سال ۸۸ یا ۷۸ یا دی ماه ۹۶ نیست. این نکته را دوستان توجه داشته باشند. امیرالمومنین (علیه السلام) در نود و سومین کلمات قصار نهج البلاغه می فرماید « لَیْسَ أَحَدٌ إِلَّا وَهُوَ مُشْتَمِلٌ عَلَى فِتْنَهٍ » همه در معرض فتنه هستیم، در هر لحظه و در هر مکان در معرض فتنه هستیم، در معرض آزمایش قرار داریم. تمام کلمات ما، شنیده های ما، نگاه های ما، مجالس ما، شهادت دادن های ما، قضاوت های ما، کسب درآمد ما، اموال ما، فرزندان ما، خانواده ما، از نگاه قرآن همه فتنه و آزمایش هستند.

ممکن است ما اهل نماز هم باشیم، اهل نماز اول وقت هم باشیم؛ اهل نماز جمعه هم باشیم، اما در بین خانواده خود حق و باطل بر ما مشتبه شود و دچار فتنه شویم. ممکن است حرف ناحقی بزنیم یا قضاوت ناحقی داشته باشیم. اینجا همان فتنه روی داده است؛ اما اهل تقوا مراقب هستند. خیلی از این طلاق ها و فروپاشی هایی که در خانواده ها اتفاق می افتد، یکی از علت های مهمش همین است که حق و باطل مشتبه می شود و هر کسی حق را به خودش می دهد. حتی وقتی به محکمه مراجعه می کنند و آن قضاتی  که در آنجا هستند و وظیفه ایشان حق گویی است، وظیفه ایشان تعیین حق برای زوجین است، اگر در محکمه به نفع ما حکم نشود، می گوییم که قاضی به باطل و به ناحق حکم کرده است، حق مرا خورده است، حتی در آنجا هم این مساله را نمی پذیریم. اینجا همان زمان وقوع فتنه است، اینجا هم زمان آزمایش است.

فتنه فقط سال ۸۸ نیست که بگوییم الحمدلله ما که جزء فتنه گرها نبودیم، اما وقتی اندکی فکر کنیم، می بینیم که در میان خانه و خانواده نیز آن فتنه‌گر اصلی خود ما هستیم که حق و باطل بر ما مشتبه شده است؛ چرا که همیشه حق را به خود می دهیم و به طرف مقابل خود توجهی نداریم. به همسرمان، به فرزندان، به پدر و مادر، به همسایه، به دوست، حق را به جانب آنها نمی دهیم. اینها را دقت کنیم عزیزان! امیرالمومنین می فرمایند فقط اهل تقوا هستند که در مواقع مشتبه شدن حق و باطل، با مراقبت، با مشورت، با تعقل سمت حق را می گیرند حتی اگرچه به ضرر خود ایشان باشد. چنین افرادی در این مواقع معترف هستند و می گویند بله حق با شماست. حاج خانم حق با شماست. حاج آقا حق با شماست و من اشتباه کرده ام. بایستی این شجاعت را داشته باشیم.

امیرالمومنین می فرماید: « لَیْسَ أَحَدٌ إِلَّا وَهُوَ مُشْتَمِلٌ عَلَى فِتْنَهٍ، وَلَکِنْ مَنِ اسْتَعَاذَ فَلْیَسْتَعِذْ مِنْ مُضِلَّاتِ الْفِتَنِ » کلمه «فتن» جمع فتنه است به معنای آزمایش و سختی و مشکلات که همه ما در معرض چنین مسائلی قرار داریم. امیرالمومنین می فرماید از خداوند بخواهید تا شما را از آن فتنه هایی که باعث انحراف شما می شود، باعث معصیت و نافرمانی حق می شود، دور بکند. « مِنْ مُضِلَّاتِ الْفِتَنِ » یعنی از آن فتنه هایی که گمراه کننده است به خداوند پناه ببرید البته نه از همه فتنه ها. فتنه که همیشه وجود دارد، آزمایش که همیشه در زندگی ما وجود دارد؛ منتها در این روز جمعه از خداوند بخواهیم خدایا به حق امیرالمومنین آن فتنه هایی که ما را منحرف می کند و از راه توبه و از راه حق ما را دور می‌کند، ما را از چنین فتنه هایی دور بگردان.

در سوره عنکبوت آیه ۲ می‌فرماید « أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا یُفْتَنُونَ » آیا همین که شهادتین را بر زبان جاری کردید و اهل نماز جماعت و جمعه شدید، کافی است؟ آیا گمان کرده اید که آزمایش نمی شوید؟ در کلام، در نگاه، در تصمیمات، در قضاوت ها، در رای دادن ها، در مسائل سیاسی، در کسب اموال، اینکه اموالم را از کجا به دست آورده ام و کجا هزینه کرده ام، در میان خانواده، در بین اولاد در مشاجره با همسر، آیا گمان کرده اید آزمایش نمی شوید؟ اینها همه آزمایشات الهی است. آیا فکر کردید که ما شما را رها کرده ایم و شما آزمایش نمی شوید. قطعا آزمایش می شوید. همانطور که در داستان های قرآنی خداوند متعال امم قبل را مورد آزمایش قرار داد، ما را نیز مورد آزمایش قرار می دهد. گوساله سامری یک فتنه بود. در آنجا هم حق و باطل بر مردم آن زمان، بر بنی اسرائیل مشتبه شد، زمانی هم که در جنگ صفین قرآن‌ها را بر سر نیزه زدند، آن هم یک فتنه بود. در آنجا هم حق و باطل در یک لحظه بر یاران آقا امیرالمومنین (علیه السلام) مشتبه شد.

در سال ۸۸ با القای تقلب در انتخابات، یک فتنه بزرگ و یک آزمایش بزرگ برای امت اسلامی و ایران اسلامی رخ داد. اصحاب حضرت امام در سال ۸۸ مورد فتنه و آزمایش قرار گرفتند و بسیاری از آنها در این فتنه بزرگ مردود شدند. بسیاری از آنها از حق طرفداری نکردند و با باطل مقابله نکردند. نه تنها حق را یاری نکردند؛ بلکه در مقابل باطل هم نایستادند و سکوت کردند. همه آنها آزمایش شدند. هر لحظه ممکن است ما هم در حال آزمایش باشیم. عرض کردم امیرالمومنین (علیه السلام) می فرماید در هر لحظه و در هر مکانی در معرض فتنه و آزمایش قرار داریم. مقام معظم رهبری هم فرمودند دشمن در سال ۹۷، زمستان ۹۶، دی ماه ۹۶، تابستان داغ ۹۷ نتوانست نقشه های خودش را عملی کند. رهبر عزیزمان فرمودند اما ممکن است در سال ۹۸ یک فتنه ای در راه باشد.

فتنه هیچگاه تمام شدنی نیست. فتنه فقط مخصوص سال ۸۸ نیست. ممکن است فتنه ها در پیش رو داشته باشیم. هر کجا که اسلام وجود دارد، هر کجا که قرآن حاکم است، هر کجا که ولایت و امامت قرار دارد، حقی در آنجا وجود دارد و در مقابلش هم باطلی وجود دارد. بنابراین در آنجا فتنه هم قرار دارد. مهم این نیست که فتنه به چه شکلی باشد. فتنه همیشه هست، آزمایش همیشه در پیش روی ماست، مهم این است که ما در این آزمایشات سربلند بیرون بیاییم. مهم این است که حق و باطل را خوب بشناسیم. مهم این است که با تقوا و مراقبت سعی کنیم زود قضاوت نکنیم، حق شناس باشیم، حق را یاری کنیم، با زبان خود، با قلم خود، با بیان خود، با منبر خود، با تدریس خود، با فریاد خود، هر کس با هنری که دارد بایستی حق را یاری کند. اگر یاری نکنیم، باید پاسخگو باشیم.

اما دو راه مهم در مبارزه با فتنه و فتنه گران را بیان می کنم. علاوه بر اینکه بایستی تقوا داشته باشیم و باید صبوری کرد، در آیات و روایات دو راه مهم مبارزه با فتنه و فتنه گران به ما نشان داده شده است. اولین راه، اطاعت از امامت و ولایت و اطاعت از حق است که در زمان ما مقام معظم رهبری است. امیرالمومنین (علیه السلام) در خطبه ۳۴ نهج البلاغه یکی از حقوق امام بر امت را چنین بیان می فرماید « وَ أَمَّا حَقِّی عَلَیْکُمْ َ اَلْإِجَابَهُ حِینَ أَدْعُوکُمْ وَ اَلطَّاعَهُ حِینَ آمُرُکُمْ » حق منِ علی بر شما این است که هر وقت شما را فراخواندم، اجابت کنید. هر کجا فرمان دادم، اطاعت کنید. اگر از ولایت اطاعت کردیم، اگر از امامت پیروی کردیم، در آنجا موفق هستیم و دچار فتنه نخواهیم شد و به دامن فتنه‌گران نخواهیم افتاد؛ چرا که حق را یاری کرده ایم و در مقابل باطل ایستاده ایم. در قرآن کریم هم اشاراتی به این مساله دارد « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ » همچنین امیرالمومنین در خطبه ۱۷۲ نهج البلاغه می فرماید: « وَ لَا یَحْمِلُ هَذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ الْبَصَرِ وَ الصَّبْرِ وَ الْعِلْمِ بِمَوَاضِعِ الْحَقِّ » کسانی می توانند ما را در مواقع فتنه و مشتبه شدن حق و باطل یاری کنند که آنها به مواضع حق اشراف داشته باشند و حق شناس باشند. کسانی که اهل بصیرت هستند. کسانی که خود راهنما هستند. امروز یکی از مصادیق اتمّ این جایگاه، جایگاه ولایت و امامت است. جایگاه امامت امام خامنه ای عزیز است که این جایگاه افشاکننده فتنه ها و بدعت ها و شبهات است. این جایگاه محور وحدت عملی همه اقشار جامعه است. این جایگاه، جایگاه ولایت، خط شاخص حق از باطل، اسلام از کفر و دوست از دشمن است. در سال ۸۸ رهبر عزیزمان طی هشت ماه با روشنگری های خود، امت خود را به بصیرت رساندند.

دومین راه حل، روشنگری و مبارزه قاطع با فتنه و فتنه گران است. خداوند متعال در قرآن کریم در سوره بقره آیه ۱۹۳ می فرماید: « وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّىٰ لَا تَکُونَ فِتْنَهٌ وَیَکُونَ الدِّینُ لِلَّهِ » با فتنه گران مبارزه کنید، مبارزه کلامی، مبارزه رسانه ای، مبارزه با قلم، مبارزه بر روی منبر، رو در رو، حتی اگر لازم باشد زمانی که ولایت فرمان دهد، دست به شمشیر هم باید شد و با فتنه گران مبارزه کرد. همانطوری که امیرالمومنین (علیه السلام) در خطبه ۳۳ نهج البلاغه آن زمانی که به سمت جنگ جمل در حرکت بود فرمودند: « وَ اللَّهِ لَقَدْ قَاتَلْتُهُمْ کَافِرِینَ » آن وقتی که کافر بودید در جنگ های بدر و احد و حنین من با شما جنگیدم. آن زمان حق و باطل مشتبه نبود، شما در مسیر باطل بودید. مشرک و بت پرست بودید و من با شما جنگیدم و شما را به درک واصل کردم. امروز هم « وَ لَأُقَاتِلَنَّهُمْ مَفْتُونِینَ » امروز هم که به ظاهر دور عایشه جمع شدید، امروز هم که به ظاهر حق و باطل را مشتبه کردید، درست است که اهل نماز هستید، اهل قبله هستید، پیامبر شما با پیامبر ما یکی است؛ اما امروز هم با شما می جنگم. والله قسم امروز هم شما را به درک واصل می کنم. بعد از واقعه جنگ نهروان در خطبه ۹۲ نهج البلاغه هم فرمودند: « فَإِنِّی فَقَأْتُ عَیْنَ الْفِتْنَهِ » من چشم فتنه را کور کردم. به غیر از منِ علی هیچ کسی جرئت نداشت این کار را انجام دهد. « وَ لَمْ یَکُنْ لِیَجْتَرِئَ عَلَیْهَا أَحَدٌ غَیْرِی » هیچ کسی به غیر از منِ علی، منِ امامت، منِ ولایت نمی توانست و جرئت نداشت در مقابل فتنه بایستد و چشم فتنه را کور بکند.

در سال ۸۸ هم یک عده ای به دور جمل عایشه جمع شدند و حق و باطل را مشتبه کردند؛ اما اینجا بود که رهبر عزیز ما روشنگری کرد. در آن واقعه اهل تقوا منحرف نشدند، اهل تقوا با تبعیت از ولایت، با تبعیت از رهبری راه را پیدا کردند و در نهم دی ماه در سال ۱۳۸۸ آن سیل خروشان مردمی مشت محکمی بر دهان یاوه گویان و فتنه گران زدند.

در ادامه خطبه ۹۲ بعد از جنگ نهروان هم فرمودند « فَاسْاَلُونِی قَبْلَ اَنْ تَفْقَدُونِی، فَوَالذِی نَفْسِی بِیَدِهِ لاَ تَسْاَلُونِی عَنْ شَیءٍ فِیمَا بَیْنَکُمْ وَ بَیْنَ السَاعُهِ، وَ لاَ عَنْ فِئَهٍ تَهْدِی مِاَئَهُ وَ تَضِلُّ مِاَئُه اِلاَّ اَنْبَاَتْکُمْ» از من سوال کنید قبل از اینکه مرا از دست بدهید. امیرالمومنین در خطبه ۹۲ می‌فرمایند من تمام رهبران فتنه  و جمعیت فتنه را تا روز قیامت می شناسم. تمام رهبران هدایت را تا روز قیامت می شناسم. از من بپرسید تا من به اسم و به نام، همه آنها را برای شما نام ببرم که تا روز قیامت چه کسانی رهبران هدایت هستند. چه کسانی رهبران حق هستند و چه کسانی رهبران باطل و فتنه هستند. اما آن روز از آن حضرت سوال نکردند. آن روز سعد بن ابی وقاص سوال کرد یاامیرالمومنین در صورت من چند تا مو وجود دارد؟ این احمق ها را ببینید که چه سوالی از آن حضرت کردند. حضرت فرمود همین قدر بس که فرزند تو قاتل فرزند من است.

بارپروردگارا! به حق آقا امیرالمومنین آن تقوایی که ما را از فتنه ها و آزمایشات دنیوی سرافراز بیرون می آورد روزی ما و فرزندان ما بگردان. به حق امیرالمومنین شر و مکر فتنه گران را به خودشان برگردان. به حق امیرالمومنین پرچم این انقلاب را به دست صاحبش برسان. به حق امیرالمومنین رهبر عزیز و بابصیرت ما بر طول عمر و صحت و عزتش بیفزای. عاقبت ما را ختم به خیر بگردان.

خطبه دوم

مجددا خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را به فرمانبرداری از خداوند متعال، به مراقبت، به کسب تقوا. تقوای در نگاه، مراقبت در نگاه، مراقبت در کلام، مراقبت در شنیده ها، مراقبت در قضاوت کردن ها، مراقبت در مجالس، مراقبت کسب اموال سفارش می کنم. مراقب باشیم، مواظب باشیم. در اظهارنظرها مراقبت کنیم. در رای دادن های خود مراقبت کنیم. در بعد فردی، اجتماعی، سیاسی، در همه ابعاد اهل تقوا مراقب و مواظب هستند؛ لذا در آزمایشات و فتنه ها  اهل تقوا پیروز و موفق هستند؛ چرا که مراقب هستند.

رهبر معظم انقلاب در حکمی حضرت آیت الله آشیخ صادق آملی لاریجانی را به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان منصوب کردند. مقام معظم رهبری با توجه به جایگاه مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام به ویژه در این دوره فرمودند: «مجمع در این دوره عهده دار مسئولیت مهم و اساسی تغییرات در ساختار و محتوای آن نهاد موثر و مهم می باشد که با توجه به سابقه برجسته و ارزشمند جنابعالی در شورای نگهبان و مدیریت پرتلاش و عالمانه و مخلصانه بر قوه قضائیه امید می رود با حضور فعال و عالمانه اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و ایفای نقش موثر دبیرخانه و دبیر محترم در انجام وظایف تحت نظارت و اشراف ریاست مجمع مسئولیت های محوله را در این دوره در کمال اتقان و به بهترین وجه به انجام برسانید.»

اما مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدا برای حل اختلاف مواردی که بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان روی می داد، تاسیس شد یعنی تشخیص مصلحت در زمان اختلاف، در هر زمانی که بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی و مصوبات مجلس اختلافی به وجود آمد. در سال ۱۳۶۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دستور حضرت امام (ره) مورد بازنگری قرار گرفت و مطابق با اصول ۱۱۰، ۱۱۱، ۱۱۲ و ۱۷۷ قانون اساسی وظایف مهمی را بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام گذاشتند. تعداد اعضای این مجمع ۴۴ نفر است که یک نفر هم عضو مهمان متناسب با نوع جلسه دارد که هر پنج سال یکبار توسط مقام معظم رهبری این اعضای ۴۴ نفره مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص می شوند؛ اما براساس قانون اساسی هشت وظیفه بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است که چهار وظیفه دائمی و عمومی است و چهار وظیفه تخصصی و غیردائمی بر عهده اش قرار دارد.

چهار وظایف دائمی مجمع که در قانون اساسی ذکر شده عبارت است از: یک. تشخیص مصلحت در موارد اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان. دو. تهیه و پیش نهاد پیش نویس سیاست های کلی نظام در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی. سه. حل معضلات نظام با ارجاع از سوی مقام معظم رهبری و چهار. اعلام نظر در مورد استفساریه های مربوط به مجمع تشخیص مصلحت نظام. این چهار وظیفه عمومی و چهار وظیفه مهم و اصلی مجمع است؛ اما مجمع چهار وظیفه مقطعی هم دارد که متناسب با شرایط ممکن است این چهار وظیفه به عهده اش قرار گیرد. یک. مشاوره در اموری که رهبری در اجرای اصل ۱۱۲ قانون اساسی به مجمع ارجاع می  کند. دو. در صورت فوت یا استعفای رهبر یا عزل توسط مجمع خبرگان، یک شورای سه نفره ای تشکیل می شود که جهت رسیدگی به اموراتی که تحت اختیار رهبری است توسط این شورایی که رئیس این شورا، رئیس تشخیص مصلحت نظام است که خداوند انشاءالله عمر با عزت به رهبر عزیز عنابت بگرداند. سومین وظیفه مقطعی مجمع تصویب مصوبات شورای رهبری در صورتی است که به هر دلیلی رهبری عزل شود یا استعفا دهد یا از دنیا برود شورای رهبری تشکیل می شود و یکی از مسئولیت های مقطعی مجمع تشخیص مصلحت، تصویب مصوباتی است که این شورا مصوب می کند که البته در زمان وجود رهبری این مصوبات به عهده خود رهبری است که اجرا می شود. و چهارمین وظیفه مقطعی، مشارکت در شورای بازنگری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران براساس اصل ۱۷۷ قانون اساسی است.

با توجه به این وظایف مهمی که ما عرض کردیم یکی از نهادهای بسیار مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مجمع تشخیص مصلحت است که حضور یک شخصیت آگاه، عالم، با بصیرت، انقلابی، متنفذ، کاردان می تواند تاثیر مهمی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی های آن داشته باشد. مقام معظم رهبری هم در حکم خود خطاب به حضرت آیت الله آملی لاریجانی ایشان را استادی عالم و خالص دانستند که در عرصه های گوناگون موفقیت هایی داشتند و پیرو ولایت بودند، انقلابی بودند، تا به امروز مواضعشان مواضع انقلابی بوده است؛ لذا حضور یک عالم برجسته و فقیه و مجاهدی مانند آیت الله آملی لاریجانی در راس این نهاد مقدس لازم و ضروری بود که جا دارد برای ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام آرزوی توفیقات روزافزون داشته باشیم و همچنین یادی کنیم از روسای سابق و اسبق مجمع تشخیص مصلحت نظام، هم آقای هاشمی رفسنجانی که در این هفته سالروز وفات ایشان است و همچنین استاد بزرگ حوزه حضرت آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس سابق مجمع که مقام معظم رهبری فرمودند استاد بزرگ حوزه، یار باوفای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که از خداوند متعال برای هر دو عزیز علو درجات، رحمت و مغفرت را مسالت داریم.

همچنین رهبر معظم انقلاب در طی حکمی حضرت حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد جواد حاجی علی اکبری را به عنوان امام جمعه جوان و موقت تهران انتخاب کردند که ایشان ریاست محترم شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور هم هستند. برای این بزرگوار هم آرزوی توفیقات روزافزون مسالت داریم. البته خود ایشان هیچ نکته ای را در بحث گزارش این هفته به ائمه جمعه از خود نگذاشته بودند و جا دارد که ما برای همه ائمه انقلابی و پرتلاش، برای همه ائمه جمعه ای که پشتیبان ولایت هستند، در مسیر ولایت، بازوان ولایت هستند، از خداوند متعال برای همه آن اعزه و عزیزان آرزوی توفیقات روزافزون داشته باشیم.

اما رهبر معظم انقلاب در دیدار خود با دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین بشارت دادند که فلسطینی ها در تلاویب تشکیل دولت خواهند داد. همانطور که در سال ۹۴ رهبر عزیز فرمودند تا ۲۵ سال آینده اسرائیل نابود خواهد شد، این وعده را دادند و تاکید کردند که فلسطینی ها در تلاویب به زودی تشکیل دولت خواهند داد. خداوند متعال هم در آیه چهارم و پنجم سوره اسراء این سنت خودش را بیان می کند که صهیونیست ها قطعا نابود خواهند شد. « فَإِذَا جَاءَ وَعْدُ أُولَاهُمَا بَعَثْنَا عَلَیْکُمْ عِبَادًا لَنَا أُولِی بَأْسٍ شَدِیدٍ فَجَاسُوا خِلالَ الدِّیارِ وَ کانَ وَعْداً مَفْعُولًا » این وعده قطعی الهی است. شکست صهیونیست ها در جنگ های ۲۲ روزه سال ۲۰۰۹ غزه، هشت روزه ۲۰۱۲، پنجاه روزه سال ۲۰۱۴ و همچنین در نبرد دو روزه هفته های گذشته که با پاسخ محکم و دندان شکن جبهه مقاومت رو به رو شدند و نزدیک به ۵۰۰ موشک را به طرف سرزمین اشغالی و به سمت صهیونیست ها شلیک کردند، قطعا نشانه هایی از نابودی صهیونیست هاست و نشانه هایی از فروپاشی رژیم صهیونیستی و تحقق این سخن مقام معظم رهبری است که تا ۲۵ سال آینده رژیم صهیونیستی نابود خواهد شد. ایشان بارها تاکید فرمودند و ما هم می گوییم که اگر آنها دست از پا خطا کنند، حیفا و تلاویب را با خاک یکسان خواهیم کرد.

رهبر معظم انقلاب فرمودند آمریکایی ها هم رو به افول هستند. در دهم اردیبهشت ماه، در روز کارگر و در جمع کارگران عزیز فرمودند که این منطقه خانه ماست. خلیج فارس خانه ماست. آن کسانی که باید بروند آمریکایی ها هستند. حدود ۹ ماه از آن وعده و از آن پیش بینی گذشت. امروز می بینیم که آمریکایی ها در حال فرار از منطقه هستند. نیروهای خود را از سوریه خارج می کنند، از افغانستان نیروهای خود را خارج می‌کنند. دیگر آن حمایت های قبلی را از آل سعود ندارند، حمایت هایشان نسبت به گذشته خیلی کمتر شده است. اینها همه نشانه های افول آمریکا هم می باشد. امروز همان امیرنشین هایی که با دلارهای نفتی خود، با حمایت های تسلیحاتی خود، با حمایت های سیاسی خود داعش را  تجهیز کردند و در مقابل اسد ایستادند و گفتند اسد باید برود، امروز می بینیم یکی بعد از دیگری سفارت خانه های خود را در سوریه باز می‌کنند. یعنی اسد ماند. یعنی اسد پیروز شد. نه اینکه اسد پیروز شد؛ بلکه جمهوری اسلامی ایران پیروز شد. رزمندگان مقاومت پیروز شدند. سردار عزیز ما حاج قاسم سلیمانی پیروز شد. خانواده های معظم شهدا پیروز شدند. مردم غیور و انقلابی ایران اسلامی ما پیروز شدند. اینها دستاوردهای نظام ماست.  باید این رویش ها را ببینیم. خدای ناکرده ضعف های موجود روحیه انقلابی ما را از ما نگیرد. ما را سست نکند. دشمن به دنبال جدایی میان مردم، ایجاد تفرقه و تضعیف روحیه های در بین مردم است. ما باید این همبستگی را حفظ کنیم. اینها افول آمریکا و افول کشورهایی است که آمریکا آنها را در منطقه حمایت می کرد. « إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرکُم » و « وَلا تَهِنوا وَلا تَحزَنوا وَأَنتُمُ الأَعلَونَ إِن کُنتُم مُؤمِنینَ » تنها راه عزیزان مقاومت است.

اما اهم مناسبت های هفته جاری، شنبه پانزدهم دی ماه سالروز شهادت سرلشکر منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی در سانحه سقوط هواپیما در سال ۱۳۷۳ و همچنین شهادت شهید مصطفی اردستانی و آغاز عملیات هویزه به فرماندهی ارتش در سال ۱۳۵۹ است که یاد و خاطره همه شهدای عزیز خود را گرامی می داریم. یکشنبه شانزدهم دی ماه سالروز حماسه خونین شهدای هویزه و شهادت دلاورمردان سپاه اسلام و فرمانده آنان، شهید سید محمد حسین علم الهدی در سال ۱۳۵۹ است که جا دارد یادی کنیم از همه رشادت ها و ایثارگری های رزمندگان عزیز، شهدای عزیز که اگر امروز عزتی داریم، اگر امروز در منطقه صاحب قدرت و نفوذ هستیم، به برکت خون شهدای عزیز ماست. از خداوند متعال می خواهیم شهدای ما را با شهدای کربلا محشور بگرداند. همچنین سالروز صدور بیانیه دبیرکل سازمان ملل متحد در محکومیت کاربرد سلاح شیمایی توسط رژیم بعث عراق در سال ۱۳۶۵ است و سالروز برخورد نفت کش ایرانی، نفت کش سانچی با کشتی فله بر چین در سال ۱۳۹۶ است. یادی کنیم از شهدای جهاد اقتصادی که در این سانحه به شهادت رسیدند و از خداوند، علو درجات آنها را خواهانیم.

دوشنبه هفدهم دی ماه سال روز اجرای توطئه استعماری کشف حجاب یا حذف حجاب به دستور رضا خان پهلوی خائن در سال ۱۳۱۴ است. کشف حجاب یکی از راهبردهای دیرینه استعمار برای نفوذ و استحاله کشورهای اسلامی است و یکی از وقایع عبرت انگیز و تلخ تاریخ ایران است که در کارنامه ننگین رژیم وابسته پهلوی ثبت شده است. به موجب قانون کشف حجاب، زنان و دختران ایرانی از داشتن این زینت الهی یعنی حجاب اسلامی، از داشتن این ارزش اسلامی که نشان گر هویت و شخصیت یک زن مسلمان است، منع شدند. در یک کشور اسلامی، در میان مردمی که مسلمان هستند، مردمی که محب امیرالمومنین (علیه السلام) و اهل بیت (علیهم السلام) هستند، رضاخان خائن دستور کشف حجاب و حذف حجاب را می دهد. در آن زمان علمای عظام، مردم متعهد، مردم انقلابی، مردم با بصیرت، مردم مسلمان و حجاب دوست بر علیه رضاخان قیام کردند و در مسجد گوهرشاد شهدایی را نیز تقدیم اسلام کردند. نوشته اند که شهدای زیادی و به نقلی ۵ هزار شهید برای حفظ حجاب تقدیم اسلام کردیم که یاد و خاطره همه شهدای عزیز را گرامی می داریم.

عزیزان! امروز هم دشمنان دست برنداشتند. با کمپین هایی که به راه انداختند، به ویژه در فضای بی صاحب مجازی که متاسفانه مسئولین عزیز تدبیر لازم را برای این فضای افسارگسیخته و بی صاحب ندارند. هیچ وقت ما نگفتیم فضای مجازی محدود شود، هیچ وقت نگفتیم فضای مجازی بایستی قطع شود، نه بلکه باید از علم استفاده کرد. اما بایستی مراقبت شود، ساماندهی شود. این طور بی صاحب نباشد. هر کسی هر تبلیغاتی را بخواهد، می تواند آزادانه در این فضا قرار دهد. لذا مسئولین بایستی دقت کنند. کمپین های دختران خیابان انقلاب و چهارشنبه های سفید برای کشف حجاب امروز هم از جانب استعمار است. امروز هم استعمار دست برنداشته است. عرض کردم فتنه همیشه وجود دارد، مشتبه کردن حق و باطل همیشه وجود داشته است؛ اما « اِنَّ لِلْحقِّ دَوْلَهً وَ لِلْباطِلِ جَوْلَهً » رضاخان ها کجا رفتند؟ کسانی که در مقابل حق ایستادند، کجا هستند؟ صدام ها کجا هستند؟ حاکمان ظالم، فرعون ها و نمرودهای زمان کجا هستند؟ جا دارد که از مسئولین عزیز بخواهیم به شکرانه داشتن حکومت دینی از حجاب و ارزش های اسلامی دفاع کنند.

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز در هفته ای که گذشت، در درس اخلاق خارج فقه خود به  مسئولین عزیز متذکر شدند که دقت کنند و مراقبت داشته باشند. فرمودند: «مساله بی حجابی فقط یک تکلیف شرعی نیست؛ بلکه نتیجه بسیار بدی برای جامعه دارد. ارتباط های نامشروع، ارتکاب جنایات، بی سرپرست شدن کودکان، از هم پاشیدن خانواده ها همه در اثر بی توجهی به حجاب است.» بی حجابی فقط اثر تشریعی ندارد؛ بلکه اثر وضعی هم دارد. بحث حکم شرعی حجاب قطعا مهم است؛ اما از آن مهم تر آثاری است که در جامعه از خود به جای می گذارد. معظم له فرمودند: «دولت و مسئولان کارمندان ادارات را مکلف به رعایت حجاب شرعی بکنند.» ما بایستی اول از خود شروع کنیم. بسیاری از کارمندان ادارات، حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند. من جا دارد تشکر کنم از بعضی از ادارات، از بعضی از نهادهایی که به افراد بی‌حجاب اجازه ورود به آن نهاد یا اداره را نمی دهند. در دادگستری های ما کسانی که بدحجاب باشند، اجازه ندارند که وارد شوند. همین کار بایستی در همه ادارات انجام شود. اداراتی که در سطح شهرستان کم هم نیستند، اول مسئولین از خود شروع کنند، امر به معروف و نهی را از منکر از خود آغاز کنیم؛اما متاسفانه هیچ توجهی به این ارزش دینی و ارزش الهی نمی شود. هیچ توجهی به این نشان مقدس زن ایرانی و هویت زن ایرانی نمی شود. به حجاب که به عنوان زینت الهی و زینت دینی است، هیچ توجهی نمی شود. مسئولین به موضوع حجاب توجهی نمی کنند. در بحث امر به معروف و نهی از منکر، این فریضه مقدس که عملا در سراسر کشور تعطیل شده است، اگرچه در شهر  اندیشه هر روز عزیزان متذکر می شوند؛ اما وقتی در سطح کلان در میان مسئولان بالادست می بینیم انگیزه ای برای ترویج این فریضه مقدس، برای تشویق این فریضه مقدس و برای یاری کردن این فریضه مقدس نیست عملا مردم هم دلسرد می شوند. این جامعه، یک جامعه اسلامی است. شکرانه داشتن این حکومت اسلامی، فرمانبرداری از خداوند و به جا آوردن امر به معروف و نهی از منکر در سطح جامعه است.

چهارشنبه نوزدهم دی ماه آخرین مناسبت، قیام خونین مردم قم به خاطر چاپ مقاله ساواک علیه حضرت امام در سال ۱۳۵۶ است که نتیجه آن قیام به موقع مردم با بصیرت قم، سرنگونی رژیم طاغوت و پیروزی انقالب اسلامی در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ بود. چه درس هایی از قیام نوزده دی می گیریم؟ شناخت نقشه دشمن یکی از درس هاست، پیروی از مرجعیت و ولایت یکی دیگر از درس های است. مردم به حمایت از مرجعیت دینی و جایگاه معنوی ولایت به صحنه آمدند، با بصیرت وارد عمل شدند، به موقع وارد عمل شدند، به موقع عمل کردند، به موقع قیام کردند و نتیجه این اقدام به موقع آنها سرنگونی رژیم طاغوتی و ستمشاهی در ۹ د ی سال ۸۸ بود که باز مردم به موقع اقدام کردند، به موقع وارد صحنه شدند و از ولایت و امامت و ارزش های دینی خود دفاع کردند.

بارپروردگارا! آقا و مولای ما را به ما برسان. نائب امام زمان ما، رهبر عزیز، رهبر بصیر انقلاب، بر توفیقاتش، بر صحتش، بر طول عمرش بیفزای. شر و مکر و فتنه های منافقان و دشمنان ایران اسلامی را به خودشان بازگردان. رزمندگان اسلام، مدافعان حرم و جبهه مقاومت به ویژه جبهه مقاومت یمن و انصار الله یمن را نصرت و پیروزی عنایت بگردان. خبر هلاکت و نابودی آل سعود را به ما برسان. یک لحظه ما را به خود ما غافل وامگذار. ما را از فتن آخرالزمان محفوظ و مصون بدار. امسال را سال ظهور آقا و مولای ما قرار بده. ما را دشمن شاد مگردان.

 

photo_2019-01-05_08-54-27 photo_2019-01-05_08-54-50

photo_2019-01-05_08-54-53 photo_2019-01-05_08-54-57 photo_2019-01-05_08-55-01 photo_2019-01-05_08-55-05 photo_2019-01-05_08-55-57 photo_2019-01-05_09-11-21 photo_2019-01-05_09-11-24

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.