خطبه های نماز جمعه ۲۱ دی ماه ۱۳۹۷ در شهر اندیشه

حجت الاسلام مروج در خطبه اول نمازجمعه
دربیان هشتمین ویژگی اهل تقوا فرمودند:

اهل تقوا چون شناخت کامل نسبت به خداوند متعال دارند.
همه چیز را در برابر خداوند ناچیز می دانند.
نتیجه خداشناسی اهل تقوا ندیدن ما سوی اوست.

اهل تقوا در تمام مراحل و لحظات زندگی خود خدارا میبینند
لذا همه کار هارا در تمامی مسائل و بیماری و مشکلات به خداوند سبحان تکیه میکنند.

آن کس که تو را شناخت جان را چه کند
فرزند و عیال و خانمان را چه کند.

تذکر امام جمعه محترم شهر اندیشه حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید علی مروج به شورای اسلامی شهر اندیشه درخطبه های نمازجمعه :

بنده به عنوان یک مسئول مطالبه گر به شورای اسلامی شهر اندیشه متذکرمیشوم که برای قشر دست فروشان محترم شهر اندیشه مکانی تهیه کنند که این دوستان بزرگوار توانایی کسب در آمد در آخر سال را داشته باشند.

خطیب جمعه اندیشه درخطبه های دوم نمازجمعه اندیشه فرمودند:

امام باقر (ع) فرمودند : مراقبت از اعمال انجام شده‌سخت تر از انجام اعمال می باشد.

طبق بیان این روایت قیام ۱۹ دی ماه باید یک درس برای ملت شریف ایران باشد
همانطور که مردم قم در روز ۱۹ دی ماه قیام کردند و شهید دادند و از ولایت و مرجعیت و جایگاه مهم نماز جمعه دفاع و حمایت کردند.
و این عملکرد به حماسه ماندگاری تبدیل شد.
امروزه هم برای از بین بردن ایران نظام جمهوری اسلامی دشمنان این نظام با خدشه دار کردن جایگاه مهم مرجعیت و روحانیت معظم دنبال نابود کردن این نظام هستند.
مردم باید آگاه باشد بیدارشدند تا دشمنان نتوانند به اهداف خود برسند.

 

مردم غیورایران ازتحریم های خسته کننده خسته نخواهندشد وتاآخرین لحظه پشت ولایت وامامت ایستاده اندوهرجالازم باشد پشتیبان ولایت خواهند بودوهمیشه درصحنه های انقلاب حضور حداکثری خواهند داشت

 

آگاهی به مسائل سیاسی کافی نیست بلکه باید به دنبال تحلیل سیاسی و چرایی و چیستی باشیم.
اگر قوه تحلیل و برسی داشته باشیم این نعمت اللهی جمهوری اسلامی حفظ می شود اما اگر غفلت کنیم و دنبال چرایی مسائل نباشیم خداوند متعال نعمت الهی جمهوری اسلامی را از ملت شریف ایران خواهدگرفت

خطبه‌های نماز جمعه ۲۱ دی به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

بسم الله الرحمن الرحیم… خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را به رعایت تقوای الهی و مراقبت در رفتار و گفتار و اعمال سفارش می کنم. وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) در خطبه ۱۹۳، در بیان ویژگی های اهل تقوا و در بیان ویژگی های متقین، در بیان صفات و فضائل اهل تقوا می فرمایند: « فَالْمُتَّقُونَ هُمْ اَهْلُ الْفَضائِلِ » هر کسی شایستگی اهل تقوا بودن را ندارند. اهل تقوا بودن دارای یک ویژگی ها و شاخص های خاصی است که این شاخص ها و ویژگی ها را امیرالمومنین (علیه السلام) در خطبه همام بیان می فرمایند: « مَنْطِقُهُمُ الصَّوَابُ وَ مَلْبَسُهُمُ الِاقْتِصَادُ وَ مَشْیُهُمُ التَّوَاضُعُغَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ– وَ وَقَفُوا أَسْمَاعَهُمْ عَلَى الْعِلْمِ النَّافِعِ لَهُمْنُزِّلَتْ أَنْفُسُهُمْ مِنْهُمْ فِی الْبَلَاءِکَالَّتِی نُزِّلَتْ فِی الرَّخَاءِ. وَلَوْلَا الْأَجَلُ الَّذِی کَتَبَ اللَّهُ عَلَیهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ  اَرْواحُهُمْ فى اَجْسادِهِمْ طَرْفَهَ عَینٍ شَوْقاً الَی الثَّوابِ وَ خَوْفاً مِنَ العِقاَبِ » هفت ویژگی متقین را تا به این هفته خدمت شما عرض کردیم.

اما امروز در بیان هشتمین ویژگی و صفات اهل تقوا آن حضرت می فرمایند: « عَظُمَ الْخَالِقُ فِی أَنْفُسِهِمْ فَصَغُرَ مَا دُونَهُ فِی أَعْیُنِهِمْ » اهل تقوا چون شناخت کاملی نسبت به خداوند متعال و صفات الهی دارند، در برابر خداوند متعال همه چیز برای آنها ناچیز و بی ارزش است. وقتی الله اکبر را در نماز می گویند واقعاً و حقیقتاً با تمام وجودشان می گویند الله اکبر. خداوند بزرگتر از هر کسی است که بخواهد توصیف شود. « عَظُمَ الْخَالِقُ فِی أَنْفُسِهِمْ فَصَغُرَ مَا دُونَهُ فِی أَعْیُنِهِمْ » این فاء در کلمه «فصغر» فاء نتیجه است یعنی هر کس که خداوند را بزرگ شمرد، نتیجه این شناخت، نتیجه شناخت عظمت الهی و نتیجه توحید و خداشناسی او، حضرت با فاء نتیجه می فرماید « فَصَغُرَ مَا دُونَهُ فِی أَعْیُنِهِمْ » نتیجه این خداشناسی بایستی کوچک دیدن دیگران باشد. کوچک دیدن ماسوی الله باشد. اهل تقوا در همه جا رنگ الهی را پررنگ تر می بینند. این رنگ الهی را در همه جا دیدن، در همه مشکلات، در همه مصائب، در کلام، در نگاه، در مشکلات خدا را دیدن از ویژگی های اهل تقوا می‌باشد.

هاتف اصفهانی چه زیبا سروده است:

یار بی پرده تر از در و دیوار/ در تجلی است یا اولی الابصار

شمع جـویی و آفتاب بلند / روز بس روشن تـو در شب تار

گـر ز ظلمات خـود رهی بینی/ همه عـالم مشارق الانـوار

کـه یکی هست و نیست جـز او / وحــده لا الـه الا هـو

اگر ما از ظلمت نفس، تاریکی های تکبر، عُجب، نفرت، غرور، کینه، از سنگینی این نفس و وسوسه های شیطان، از تاریکی های درون، اگر از این تاریکی ها بیرون بیاییم، همه آفاق را تجلی گاه نور الهی می بینیم. در همه چیز بایستی خداوند را دید. کسی که الله اکبر می گوید اگر حقیقتاً الله اکبر بگوید، دیگر اگر کسی به او بی محلی کرد، نباید ناراحت شود. اگر کسی پاسخ سلامش را نداد، نباید ناراحت شود چون الله اکبر. انسان ماسوی الله را ناچیز می بیند. اگر مومن را تحقیر کردند، کسانی که اهل تقوا را تحقیر می کنند، کسانی که باتقوا هستند، از تحقیر و تهدید دیگران باکی ندارند، اگر او را تخریب کنند، اگر همه عالم هم او را تخریب کنند و تحقیر کنند باز هم باکی ندارد چرا که الله اکبر. خداوند بزرگتر است، هر چقدر هم ما اذیت شویم، هر چقدر بیماری ها و سختی ها و مشکلات به سراغ ما بیاید، باز در گرفتاری ها می گوییم الله اکبر.

« الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ » این الله اکبر باید در همه جا تجلی داشته باشد. هر کجا که اذیت شدیم، یاد این ویژگی اهل تقوا بیفتیم. « عَظُمَ الْخَالِقُ فِی أَنْفُسِهِمْ ». خداوند بزرگتر است، هر چقدر مشکلاتم سخت باشد اما الله اکبر. باز هم خداوند بزرگتر است، خداوند روزی دهنده است، خداوند اوضاع و احوال ما را می بیند. وقتی که حضرت نوح (علی نبینا و آله و علیه السلام) در وسط بیابان آن کشتی را می ساخت، همه او را مسخره می کردند، مورد تمسخر قرار می دادند و می گفتند نوح در بیابان می خواهد کشتی بسازد؛ اما خداوند متعال به نوح فرمود نگران نباش و این کشتی را برای من بساز. در جلوی چشمان من بساز که همه جا خدا وجود دارد. اهل تقوا خدا را در همه جا می بینند؛ لذا آرامش دارند و نگران نیستند. ناراحت نمی شوند؛ چرا که خدا را می بینند. خدا را برتر می بینند. اگر می بخشند، به خاطر خداست. اگر عفو می کنند، به خاطر خداست. اگر گذشت دارند، به خاطر خداست. اگر کینه دیگران را به دل ندارند، به خاطر خداست و به خاطر خداوند از همه چیز خود می گذرند؛ چرا که خدا را بر همه چیز ناظر می بینند.

یکی از داستان های عبرت آموز قرآن کریم داستان ساحران فرعون است. وقتی فرعون سحره را جمع کرد تا موسی را شکست دهد، آنها وقتی معجزه الهی موسی را دیدند، وقتی عصای موسی را دیدند، خداوند را شناختند. خداوند در قرآن کریم می فرماید « فَأَلْقَى مُوسَى عَصَاهُ فَإِذَا هِیَ تَلْقَفُ مَا یَأْفِکُونَ… فَأُلْقِیَ السَّحَرَهُ سَاجِدِینَ » همه به سجده افتادند. «قالُوا آمَنَّا بِرَبِّ الْعالَمِینَ رَبِّ مُوسى‌ وَ هارُونَ » وقتی که سحره گفتند ما به خدای موسی ایمان آوردیم، ما خدای موسی را شناختیم، فرعون گفت دستور می دهم همه شما را به قتل برسانند، دست و پای شما را قطع کنند، آن قدر شما شکنجه می کنم تا دست از خدای موسی بردارید؛ اما دیگر آنها خدا را شناخته بودند، اگر چه قبل از آن تقاضای پاداش زیادی از فرعون کرده بودند؛ اما از همه آنها چشم پوشی کردند؛ چرا که خدا را شناخته بودند.

یکی دیگر از داستان های عبرت آموز قرآن کریم داستان همسر فرعون است. همسر فرعون در ناز و نعمت و آرامش و آسایش و زر و یور بود. همه شرایط برایش فراهم بود اما وقتی معجزه موسی را دید، همانجا به خدای موسی ایمان آورد. بعد که فرعون متوجه شد، دستور داد، دست از خدای موسی بردارد؛ اما او دیگر خدا را شناخته بود. او خدا را در همه جا می دید، در همه چیز رنگ خداوند را پررنگ تر می دید. وقتی که خدا را شناخت دیگر سختی شکنجه ها و جان دادن برای او بی ارزش بود. آن کس که تو را شناخت جان را چه کند. این شهدای عزیز ما، شهدای مدافع حرم ما که در شهرستان شهریار سالگرد این شهدای عزیز است، شهید آبیاری، شهید سدزاده، شهید عفتی شهید محمد آژند، اینان خدا را شناخته بودند که در راه خدا جانبازی کردند.

آن کس که تو را شناخت جان را چه کند / فرزند و عیال و خانمان را چه کند.

دیوانه اش کنی هر دو جهانش بخشی/ دیوانه تو هر دو جهان را چه کند.

وقتی حضرت آسیه چنین ایمانی به خداوند پیدا کرد، خداوند هم او را در قرآن مثال می زند و به عنوان ضرب المثل قرآنی مطرح می شود « وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ » خداوند او را برای اهل ایمان مثال می زند. آن زنی که خدا را شناخت و در مقابل طاغوت ایستاد و ماسوی الله در برابر او بی ارزش شد. « إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لی عِنْدَکَ بَیْتاً فِی الْجَنَّهِ وَ نَجِّنی مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنی مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ‌ » آن لحظه ای که فرعون دستور داد دست از خدای موسی بردار و اگر دست برنداری تو را آن قدر شکنجه می کنم تا تو را به قتل برسانم، آن لحظه همسر فرعون دعا کرد که خدایا مرا از دست فرعون نجات ده. آن طور که نقل شده است قبل از اینکه سنگ بزرگ را بر روی سینه او قرار بدهند و شکنجه اش کنند، خداوند او را قبض روح کرد و جای او را در بهشت نشانش داد. کسانی که خداوند را می شناسند دنیا و آنچه که در دنیاست، برای آنها بی ارزش است.

در نقطه مقابل کسانی که خداوند را نشناختند دنیا و ارزش های دنیایی برای آنها همه چیز می شود حتی حاضرند برای رسیدن به دنیا همه را تخریب کنند، همه را تهدید کنند، آبروی همه را ببرند. برای دنیای حاضرند در مقابل امام خود بایستند، در مقابل انقلاب بایستند، در مقابل ولایت بایستند، از خداوند می خواهیم بارپروردگارا! آن تقوایی که دنیا را برای ما بی ارزش می کند روزی همه ما بگردان. آن تقوایی که ما را از نافرمانی تو دور می کند روزی همه ما بگردان. آن تقوایی که باعث تقرب ما به تو می شود روزی ما و خانواده های ما بگردان. یک لحظه ما را به این نفس مان و وسوسه های نفس و شیطان غافل وامگذار.

خطبه دوم

مجددا خودم و همه شما خواهران و برادران نمازگزار در روز جمعه را به فرمانبرداری و مراقبت از خداوند متعال در تمام احوال و اقوال سفارش می کنم. عزیزان مراقب باشیم و مواظب باشیم. امام باقر (علیه السلام) می فرمایند نگه داشتن عمل سخت تر از خود عمل است. مراقبت از اعمال سخت تر از انجام خود اعمال است. نماز جمعه آمدن، وقت گذاشتن، نشستن پای خطبه های نماز جمعه، یک موضوع است و نگه داشتن و مداومت حضور در این  نماز جمعه یک  موضوع دیگری است. نگه داشتن نمازها، عبادت ها، روزه ها، جهادها اینها را نگه بداریم، مراقبت بکنیم از اعمال و رفتارمان، اینها را برای آخرت خود ذخیره کنیم.

اما رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت سالروز قیام نوزدهم دی ماه سال ۱۳۵۶ در دیدار هزاران نفر از مردم غیور شهر علم و اجتهاد، شهر مقدس قم، مردم قم را و شهر قم را شهر انقلاب و مرکز انقلاب و مادر انقلاب دانستند و فرمودند: «انگیزه هایی وجود دارد که روحیه انقلابی قم را کمرنگ کند. بزرگان و جوانان قم نگذارند دست های خائن نقش کانونی قم را در انقلاب کمرنگ کنند.» هر مرجعیتی و روحانیتی در مقابل دشمنان ایستاد، در مقابل منافقان ایستاد، آنها به مقابله با او برخاستند. قیام نوزدهم دی ماه و این حماسه ای که ماندگار شد، حماسه ای که باعث پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ما شد، برای همه مردم عزیز ما، برای ملت غیور ایران اسلامی ما، باید درس عبرتی باشد. در هفدهم دی ماه سال ۵۶ وقتی که مرجعیت دینی و روحانیت معظم و معزز مردم را آگاه کردند، از خیانت های طاغوت زمان آگاه کردند و به مردم بصیرت می دادند، روشنگری می کردند، مردم را از غفلت بیرون می آوردند، دشمنان مردم را به مردم می شناساندند، طاغوتیان زمان به فکر افتادند که چه کنیم؟ گفتند این مرجعیت و این روحانیت را تخریب کنیم، مرجعیت را تحقیر کنیم، روحانیت را تخریب کنیم، آنها مردم ایران را خوب نشناختند. امروز هم دشمنان ما باز مردم ایران را خوب نشناختند. لذا مقاله ای را در آن زمان تنظیم کردند، وزیر اطلاعات وقت بلافاصله مقاله ای را  تنظیم  می کند و دستور می دهد روزنامه اطلاعات که در آن زمان، در عرصه رسانه، روزنامه اطلاعات فعالیت خوبی داشت و بیشتر مردم در آن زمان از این روزنامه استفاده می کردند، با دستور شاه خائن مقاله ای برعلیه حضرت امام تنظیم می شود تا مرجعیت دینی و و روحانیت را در انظار مردم تخریب کنند.

این مقاله در صفحه هفتم روزنامه اطلاعات تاریخ هفدهم دی ماه سال ۵۶ به چاپ می رسد؛ اما دو روز بعد مردم انقلابی شهر قم، جوانان با بصیرت و انقلابی شهر قم که مرجعیت دینی و روحانیت معظم آن زمان آنها را بیدار کرده بود، از خواب غفلت بیدار شدند و هوشیار شدند و وقتی دیدند مرجعیت و جایگاه ولایت مورد تهدید و تخریب قرار گرفته است، ساکت ننشستند. قیام کردند و به موقع وارد صحنه شدند و شهید دادند. لذا امروز هم باید ما هوشیار و بیدار باشیم. اگر آن روز در عرصه رسانه فقط یک روزنامه اطلاعات بود، امروز هزاران فضای رسانه ای بر علیه مرجعیت و روحانیت انقلابی دارد کار می کند. اگر آن روز یک مقاله نوشتند و به نام احمد رشیدی مطلق چاپ شد که البته مقاله را علی شعبانی نامی نوشت که قبلا روزنامه نگار کهنه کار و پیر این کار بود، علی شعبانی توسط هویدا مامور می شود که این مقاله را بنویسد و به نام احمد رشیدی مطلق به چاپ برساند. امروز هزاران مقاله احمد رشیدی مطلق بر علیه مرجعیت انقلابی چاپ می شود چه در فضای مجازی و چه در شبکه هایی که امروزه فعال هستند تا این جایگاه های بصیرتی را، جایگاه های روشنگری را مثل منابر مثل جایگاه نماز جمعه، جایگاه ولایت، صدا و سیما، مرجعیت دینی و انقلابی، روحانیت انقلابی و معزز، هر کسی که در مسیر ولایت است، هر امام جمعه ای که بخواهد مواضع محکمی در برابر فتنه گران اتخاذ کند، او را می کوبند. چه کسی این کار را می کند؟ دشمنان ما این کار را می کنند؛ اما مردم ما باید هوشیار باشند، بیدار باشند، از قیام نوزده دی باید درس عبرت بگیرند. این بصیرت را باید همیشه همراه داشته باشیم. دشمن یک لحظه غافل نیست، ما هم نباید غافل باشیم. چرا این همه هجمه بر علیه ائمه جمعه ای است که برای مردم بصیرت افزایی می کنند؟ چرا این همه هجمه وجود دارد؟ امروز مرجعیت انقلابی در شهر انقلابی قم، شهری که مرکز انقلاب و مادر انقلاب است، مورد هجمه قرار می گیرند. چرا آن مراجعی که ساکت هستند، مورد هجمه نیستند؟ چرا دشمنان انقلاب با چنین مرجعیتی کاری ندارند، تازه آنها را تبلیغ هم می کنند. این نشان می دهد این مراجع چون مراجع انقلابی هستند، چون دلسوز مردم هستند، دلسوز جوانان هستند، روشنگر هستند، ارزش های اصیل انقلابی و قرآنی را تبیین می کنند، لذا مورد هجمه قرار می گیرند؛ اما مردم باید بیدار باشند. مردم باید هوشیار باشند.

امروز هر کسی که انقلابی باشد تندرو خطابش می کنند و هر کسی که انقلابی نباشد و غربگرا باشد، میانه رو خطابش می کنند. مقام معظم رهبری فرمودند اصلا میانه روی در مقابل انحراف است نه در مقابل تندروی. اصلا معنا ندارد که بخواهیم مردم را دو دسته کنیم تندرو و میانه رو.  اصلا دین اسلام، دین میانه روی است. دین اسلام به ما یاد می دهد که میانه رو باشیم. میانه روی نه اینکه آنچه را که دشمنان از ما خواستند همان را انجام بدهیم تا میانه رو باشیم. نه. میانه روی یعنی اینکه در جاده مستقیم دین و ولایت و ارزش های قرآنی حرکت کنیم و منحرف به چپ و راست نشویم. این یعنی میانه روی. امروز هر کسی که مواضع انقلابی می گیرد، هر کسی که در مقابل فتنه می ایستد، هر کسی که در مقابل غرب می ایستد، در مقابل آمریکا می ایستد، مورد هجمه قرار می گیرد. سرچشمه نود و نه درصد هجمه ها هم از خارج از کشور است، از این شبکه ها و فضاهای مجازی است. این شبکه ها و فضاهای مجازی در اختیار ما قرار ندارد. بستر اینها در آمریکا و در انگلیس و اسرائیل است. منافقین در آلبانی ساکت ننشسته اند، تمام این شبکه ها و صفحه هایی که وجود دارد، با نام های مختلف سلطنت‌طلب ها را تبلیغ می کنند، منافقین را تبلیغ می کنند، ضد ارزش ها را تبلیغ می کنند. نگاه به غرب را تبلیغ می کنند، کشف حجاب را تبلیغ می کنند. هر چیزی که ارزش باشد، در مقابلش می ایستند. هر آن چه را که ما به خاطر آن انقلاب کردیم، در مقابلش می ایستند.

مردم عزیز ما باید این تحلیل ها را داشته باشند. سیاسی بودن به تنهایی کافی نیست. تحلیل سیاسی هم باید داشته باشیم؛ اما چیستی و چرایی موضوعات سیاسی را هم باید بدانیم. هر اتفاق سیاسی که می افتد، باید به د نبال چرایی آن بود. چرا این حادثه اتفاق افتاد؟ چرا این مقاله توهین آمیز در روزنامه اطلاعات به چاپ رسید؟ هدف از چاپ این مقاله چه بود؟ هدف از تخریب مرجعیت انقلابی چیست؟ هدف از تخریب جایگاه های نماز جمعه چیست؟ هدف از اختلاف انداختن بین مردم چیست؟ مردم باید قدرت تحلیل سیاسی داشته باشند. تک تک شما عزیزان باید قدرت تحلیل سیاسی داشته باشید. تحلیل سیاسی یعنی به دنبال چیستی و چرایی موضوعات سیاسی بودن. فقط شنیدن موضوعات سیاسی انسان را سیاسی نمی کند. سیاسی بودن به تنهایی به درد کسی نمی خورد. مردم مدینه اگر تحلیل سیاسی داشتند، اجازه نمی دادند که خلافت از امیرالمومنین گرفته شود و به نامحرمان داده شود. تحلیل سیاسی خیلی مهم است. مردم در سال ۶۰ هجری اگر تحلیل سیاسی داشتند، اجازه نمی دادند که امام آنها به شهادت برسد و مظلومانه سر از بدن ایشان جدا شود. امروز باید مردم ما تحلیل سیاسی داشته باشند. قدرت تحلیل سیاسی داشته باشند. سخنان مقام معظم رهبری را تحلیل کنند، به این سخنان توجه کنند و دقت داشته باشند. نقشه های دشمنان را بدانند، نقشه خوانی کنند، دشمن شناس باشند، دشمنان داخل، منافقان داخل، خائنین داخل، دشمنان خارج، منافقین خارج همه را باید بشناسیم. اگر تحلیل داشتیم این انقلاب حفظ می شود؛ اما اگر غفلت کردیم، اگر بی توجهی کردیم قطعا این نعمت از ما گرفته خواهد شد.

اما نکته دیگری که رهبر معظم انقلاب با تحلیل تاریخ انقلاب متذکر شدند این بود که فرمودند: «برخی در کشور تصور می کنند آمریکایی ها و غربی ها از دستگاه تحلیلی قوی و خطاناپذیری برخوردار هستند و نمی توانیم در مقابل آنها ایستادگی کنیم. در حالی که آمریکایی ها و غربی ها هنوز ماهیت مردم ایران را نشناختند و نسبت به مردم ما خطاهای استراتژیک و اشتباهات محاسباتی فراوانی دارند. در تاریخ دهم دی ماه سال ۵۶ رئیس جمهور وقت کارتل در تهران نطق غرایی تمجید دروغ آمیزی از محمدرضا کرد و گفت ایران جزیره ثبات است. یعنی خیال آمریکا از رژیم نوکرمآب شاهنشاه آسوده است. ده روز نشد که مردم قم علیه آن رژیم وابسته قیام کردند و بعد حرکت های بعدی که باعث نابودی رژیم شد، شکل گرفت. آمریکایی ها به این تحلیل می بالند اینجا هم یک عده غرب زده پز قدرت آمریکا را می دهند.»

همان ایام در دهم دی ماه که رئیس جمهور وقت آمریکا، شاه ایران را تعریف و تمجید می کرد، بیست و ششم دی ماه سال بعدش که در این هفته هم یکی از مناسبت های ماست، بیست و ششم دی ماه سال ۵۷ شاه ایران از کشور فرار می کند. این هم یکی دیگر از محاسبات غلط آمریکایی ها. از این کشور ثبات به زعم آمریکا یک سال نشد که شاه ایران فرار کرد. یعنی آنها مردم ایران را خوب نشناختند. آمریکایی ها مردم ایران را خوب نشناختند. مرجعیت دینی را خوب نشناختند. در کشور عراق محاسبات استراتژیک کرده بودند که صدام را سرنگون کند و نیروهای خود را  وارد کند و سپس قدرت را به دست بگیرند. به عراق آمدند؛ اما این محاسباتشان به هم خورد. داعش را وارد کردند، مرجعیت دینی به صحنه آمد و فتوای جهاد داد و جوانان انقلابی جوانان بسیجی عراق وارد صحنه شدند، دوباره تمام محاسبات استراتژیکی شان به هم خورد و امروز هم از منطقه پا به فرار گذاشتند. این نشان می دهد که آنها قدرت مرجعیت دینی و ولایت را هنوز نشناختند و نخواهند شناخت. این قدر احمق هستند.

«یکی از دولت مردان  آمریکایی گفت که امیدوار است جشن کریسمس را ـ کریسمس سال ۲۰۱۹ را ـ امسال در تهران جشن بگیرند». جشن کریسمس ۲۰۱۹ چند روز پیش بود. «بعضی از سران آمریکا وانمود می کنند که دیوانه هستند که البته من این را قبول ندارم؛ اما احمق های درجه یک هستند.» در اولین ماه های پیروزی انقلاب اسلامی، ایران را تحریم کردند. گفتند ۵-۶ ماه دیگر بیشتر این انقلاب دوام ندارد. ۴۰ سال گذشت. این محاسبات آنها هنوز محقق نشده است. بعد از ۴۰ سال این همه وعده و وعید دادند. هنوز یک عده ای احمق و ساده لوح منتظر ورود اعلیحضرت هستند. آنها دیگر چقدر ساده لوح هستند. هر هفته، هر ماه، هر روز، آخر هر ماه، آخر هر سال میلادی در هر مناسبت اعلام می کنند که این هفته دیگر اعلیحضرت تشریف می یاورند. ۴۰ سال گذشت؛ اما اعلیحضرت اول که به درک واصل شد، اعلیحضرت دوم هم به درک واصل می شود. هزاران اعلیحضرت شما به درک واصل می شود و این خواب تعبیر نخواهد شد.

یکی از محاسبات آنها در منطقه این بود که بشار اسد باید برود؛ اما این خواب آنها هم تعبیر نشد. بشار اسد ماند و آنها نرفتند بلکه فرار کردند. ۴۰ سال گذشت. هزاران وعده و وعید دادند؛ اما هیچ یک از این وعده و وعیدها محقق نشد. این محاسبات هیچ کدام محقق نشد. چرا پس یک عده ای غرب گرا هنوز منتظر این وعده و وعیدها هستند؟ چرا نمی خواهند از خواب غفلت بیدار شوند؟ امروز وزیر امور خارجه آمریکا در یک محاسبه غلط دیگر کاسه گدایی به دستش گرفته و در منطقه سفرهای خودش را آغاز کرده است برای اینکه یک فرار رو به جلویی داشته باشند. یک روحیه ای به نوکرهای خود در منطقه بدهند و این شکست های خود را جبران کنند. برای اینکه یک امنیتی برای رژیم صهیونیستی فراهم کنند. پمپئو وزیر خارجه آمریکا از سه شنبه همین هفته سفرهای خودش را آغاز کرده و به دنبال یک ناتوی عربی است. این حرکت چه حرکتی است؟ چرا به منطقه وارد شده است؟ عربستان و اردن و مصر و دشمنان منطقه ای خود را باید در این سفرها بشناسیم. مسئولین توجه داشته باشند. آمریکا به دنبال یک ناتوی عربی است تا اگر آنها شکست خوردند، ناتوی عربی در منطقه وجود داشته باشد. شما که خودتان این همه ادعا داشتید هیچ غلطی نتوانستید بکنید حالا این نوکران شما که از خود هیچ اختیاری ندارند و به دنبال تقویت آنها هستید، از اینها می خواهید در منطقه برای شما کاری کنند؟ شما خودتان پا به فرار گذاشتید. رئیس جمهور شما که این همه ادعا داشت، از ترس و شبانه، با چراغ های خاموش در فرودگاه بغداد نشست و شبانه هم رفت. حتی چراغ های هواپیما را هم از ترس خاموش کردند. شما که خودتان چراغ خاموش می آیید و می روید و از ترس با آن همه نیرو و با آن همه موشک و با آن همه ناوها و با آن همه محاسبات دقیق، شبانه می آیید و می روید، چراغ خاموش می آیید و می آورید، چه تضمینی است که این نوکرهای پوشالی شما در منطقه کاری بتوانند انجام دهند.

مردم غیور ما با تحریمها و تهدیدهای خسته کننده دشمن قطعا خسته نخواهند شد و از انقلاب و ارزش های دینی و قرآنی خود، از ولایت، از مرجعیت، از امامت دست برنخواهند داشت. همه ما قطعا در صحنه حاضر خواهیم بود، مردم عزیز در صحنه حاضر هستند و گوش به فرمان ولایت و مرجعیت هستند. امسال هم که در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمندانه انقلاب اسلامی هستیم، قطعا این پیروزی را جشن خواهیم گرفت. هیچ ترسی از آمریکا و غربی ها و دشمنان خود نداریم. هر کجا که لازم باشد، مردم گوش به فرمان ولایت هستند، در صحنه حاضر هستند و دوباره عرض می کنیم همانطوری که امام عزیز ما فرمود محاسبات آمریکایی ها همه در اشتباه است و آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

رهبر عزیز ما در ادامه چه زیبا فرمودند: «می بینید که چه بی ربط و مثل دلقک حرف می زنند. اینها نه تهدیدشان و نه قولشاان و نه امضایشان اعتبار ندارد و نباید اعتنا کرد. حضور در صحنه های انقلاب بهترین کمک مردم است» یقینا همینطور است. یک چنین سیاستمداران کذابی که تا به امروز هیچ کدام از محاسباتشان درست از کار درنیامده، یقیناً اینطور است که نباید به تهدیدشان اعتنا کرد. مردم باید این صحنه ها را حفظ کنند. نمازهای جمعه باید باشکوه برگزار شود. نمازهای جامعه و جایگاه های ولایت را مردم باید اهتمام داشته باشند، در راهپیمایی ها باید باشکوه شرکت کرد. یقیناً امسال هم مردم انقلابی شهر اندیشه با شکوه تر از سال گذشته در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت خواهند کرد.

«دشمن در تلاش است با شایعه سازی و تهمت پراکنی مردم را مضطرب کند و به جان یکدیگر بیندازد که البته در این محاسبات هم ناموفق خواهد بود و نمی تواند کاری از پیش ببرد.» انشاءالله به فضل الهی. رهبر معظم انقلاب در خطاب خود نسبت به مسئولین فرمودند: «به دولت مردان عزیز عرض می کنم اولاً قدر مسئولیت خود را بدانید. خدمت به این اهداف و این ملت و این کشور نعمت بزرگ پروردگار است. ثانیاً به لوازم این نعمت بزرگ عمل کنید. قدردان ظرفیت های درونی کشور باشید. به معیشت مردم توجه ویژه ای مصروف کنید. مشکلاتی که برای طبقات ضعیف پیش می آید، اساسی ترین کارها برای مسئولین دولتی است.»

پنجاه و پنج نفر از نمایندگان مجلس به رئیس محترم قوه قضائیه نامه نوشتند و از رئیس محترم قوه قضائیه درخواست کردند که به این بخش خصوصی سازی یک نظارتی داشته باشند. متاسفانه خصوصی سازی رهاست. به ثمن بخس شرکت ها و کارخانه ها واگذار می شود و هیچ نظارتی هم نیست. در بحث تخصیص ارزهای دولتی که مقام معظم رهبری هم متذکر شدند و مدیریت نشد، یک عده ای از فرصت استفاده کردند و به بیت المال دست درازی کردند. چرا نباید نظارت وجود داشته باشد. خیلی از این مشکلات، خیلی از این نوسانات ارزی اصلاً ربطی به آمریکا ندارد؛ بلکه ضعف مدیریت است. چرا مسئولین دولتی که فرمان به دست آنهاست، توجهی به این مدیریت ندارند. نظارتی بر این مدیریت ندارند. این وضعیت ورود کالاهای قاچاق از مبادی رسمی است. پس این نظارتها کجاست؟ بازرسی ها کجاست؟ دقت ها کجاست؟ چه کسانی در این میان مورد ظلم قرار می گیرند؟ قشر مستضعف. قشر کارگر. کسانی که به ائمه جمعه مراجعه می کنند، واقعا من شرم می کنم، عرق شرم می ریزم؛ اما جایگاه نماز جمعه هم جایگاه اجرا نیست، جایگاه نماز جمعه، جایگاه مطالبه گری است. جوانی پیش من آمد و گفت یک ماه است در این نوسانات ارزی شرکت ورشکست شده و من از کار برکنار شدم؛ اما من هر روز از خانه بیرون می آیم، صبح در ساعات اداری از خانه بیرون می آیم و عصر برمی گردم منزل. به همسرم نگفتم که از کار برکنار شدم. انسان وقتی این جوان ایرانی را می بیند، وقتی این صحنه ها را آدم می بیند، واقعاً گریه اش می گیرد. چرا توجه نمی کنند؟ چرا مسئولین بی توجه هستند؟ آخر سال است. اقتصاد مقاومتی چه شد؟ حمایت از تولید داخل به کجا رسید؟ کدام جلسه تشکیل شد؟ کدام برنامه ریزی انجام شد؟ هر سه ماه یک جلسه ای می گذارند و صرفاً یک گزارشی ارائه می شود و تمام؛ اما عملاً در سفره ها مردم چیزی احساس نمی کنند، حمایت از قشر ضعیف را احساس نمی کنند. مسئولین باید توجه کنند، دقت کنند. این نکته ای که می خواهم عرض کنم براساس گزارش بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات در رابطه با خصوصی سازی هایی است که صورت گرفته است. براساس گزارشات سازمان بازرسی کشور، فروش اموال مردم به ثمن بخس صورت گرفته است. اینها گزارشاتی است که ارائه شده است. خیلی از این شرکت هایی که فروخته شده به ثمن بخس فروخته شده است. چرا نظارت نمی شود؟ اینها اموال مردم است، اینها بیت المال است. انتخاب خریداران فاقد اهلیت، چشم پوشی سازمان خصوصی سازی نسبت به عدم انجام تعهدات خریداران، عدم مطالبه اقساط پرداخت نشده خریداران، به تعطیلی کشاندن برخی از بنگاه ها و ایجاد بستری برای اعتراضات کارگری موضوعات این گزارشات است.

کارخانه نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی سازی واگذار می شود، هکتارها زمین به ثمن بخس به چه کسانی داده شد؟ بعد کارخانه را نمی‌توانند مدیریت کنند، هزاران کارگر بیکار می شوند و معترض می شوند. این کارگران زحمت کشی که چندین ماه است حقوق نگرفتند، حق دارند که معترض باشند. بعد دشمن می آید از این اعتراضات سوء استفاده می کند. در فضاهای مجازی برعلیه نظام و انقلاب شعارهای ساختارشکنانه داده می شود. نیروی انتظامی ما که حافظ امنیت ماست که من جا دارد در اینجا تسلیتی عرض کنم به خاطر یکی از عزیزان نیروی انتظامی که در شهر وحیدیه به شهادت رسید. من این مصیبت را به عزیزان مان در نیروی انتظامی تسلیت عرض می کنم. اینها حافظ امنیت هستند و شهدای زیادی را تقدیم نظام کردند برای امنیت من و شما نیروی انتظامی هزاران شهید تقدیم کرده است نیروی انتظامی باید زیرسوال برود. روحانیت زیر سوال برود، مرجعیت زیر سوال برود. ولایت زیر سوال برود، چون یک عده ای که مسئول بودند، به مسئولیت خود خوب عمل نکردند. اینها باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. مردم هم یقینا این مطالبه را دارند. اینها مطالبات مردمی است. مطالبه به حق مردم است. من جا دارد اینجا یک تذکری بدهم. البته عزیزان ما در شورای شهر توجه داشته باشند شب عید است دستفروشانی که معمولا قشر ضعیف جامعه هستند، اینها بایستی سامان دهی شوند. ما اعتراضی به سامان دهی نداریم؛ اما در این شب عید جمع کردن دست فروشان به صورت ناگهانی درست نیست. آنها مدتی کاسبی کردند، کاسبی خرد داشتند، در این شرایط سخت اقتصادی، جمع کردن آنها خیلی صلاح نیست. بنده خواهشم این است که دوستان یک تجدیدنظری کنند و اجازه بدهند که در شب عید، این عزیزان دستفروش به کسب و کار بپردازند تا شرمنده خانواده هایشان نشوند. در این موقعیت، در این وضعیت بد اقتصادی، من فکر می کنم این تصمیم، شاید تصمیم درستی در این شرایط نباشد، بهتر است تجدیدنظری داشته باشند.

اما اهم مناسبت های هفته جاری را فقط نام می برم. شنبه ۲۲ دیماه ولادت باسعادت حضرت زینب (سلام الله علیها) و روز پرستار است. من این روز را به پرستاران زحمتکش تبریک عرض می کنم، این مجاهدان عزیزی که شبانه روز در بیمارستان ها از بیماران پرستاری می کنند. به حق زینب از خداوند متعال می خواهیم که شفای عاجل به همه بیماران به ویژه بیماران منظور عنایت بفرماید مخصوصا به جانباز عزیزمان جناب آقای بهرامی و فرزند یکی از عزیزان که در بیمارستان بستری است شفای عاجل عنایت بگرداند.

دوشنبه بیست و چهارم دی ماه سالروز تعیین مقام معظم رهبری از سوی حضرت امام به عنوان امام جمعه تهران در سال ۱۳۵۸ است. یقیناً نمازهای جمعه یکی از ابزارهای مهم نظام برای تبلیغ اسلام و تحکیم پایه های حکومت وروشنگری و بصیرت افزایی و آگاهی بخشی به  مردم بوده و هست. مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند این جایگاه، قرارگاه است، قرارگاه بصیرت، قرارگاه ایمان، قرارگاه تقوا و جایگاه روشنگری است. بعد از ۴۰ سال که از انقلاب گذشته چه بسا در سال های بعد هم، یکی از جایگاه هایی که مردم به آن اعتماد دارند و می دانند که حرف مردم از این تریبون ها زده می شود، مطالبات به حق مردم از این تریبون ها گفته می شود، جایگاه های نماز جمعه است. جا دارد از فرصت استفاده کنیم و دعا کنیم برای صحت و سلامتی و عافیت مقام معظم رهبری و همه خدمتگزاران فرهنگی به نظام و انقلاب و خادمین مردم عزیز ایران اسلامی ما.

بارپروردگارا! آقا و مولای ما را به ما برسان. نائب امام زمان ما، رهبر عزیز تر از جان ما بر تاییدات توفیقات صحت عزت و طول عمر ایشان بیفزای. دشمنان نظام اسلامی ما، دشمنان ایران اسلامی، شر و مکر و فتنه هایشان را به خودشان برگردان. رزمندگان اسلام مدافعان حرم، نصرت و پیروزی عنایت بگردان. مسئولینی که خادم مردم هستند خدمتگزار مردم هستند بر توفیقاتشان بیفزای آن مسئولینی که از این نعمت استفاده نمی کنند خیانت می کنند غفلت می کنند بی توجه هستند اگر قابل هدایت نیستند رسوا و برکنار بگردان. در این راه ما را ثابت قدم نگاه بدار. عاقبت ما را ختم به خیر بگردان.

 

photo_2019-01-12_10-35-28    photo_2019-01-12_10-35-46 photo_2019-01-12_10-35-48 photo_2019-01-12_10-35-58 photo_2019-01-12_10-36-05 photo_2019-01-12_10-36-08 photo_2019-01-12_10-36-11 photo_2019-01-12_10-36-14photo_2019-01-12_10-35-32photo_2019-01-12_10-35-38photo_2019-01-12_10-35-41

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.