خطبه های نماز جمعه ۵ بهمن ماه ۹۷ در شهر اندیشه

حجت الاسلام مروج درخطبه دوم نمازجمعه ۵بهمن ۹۷ فرمودند:

یکی ازدستاوردهای انقلاب اسلامی برگزاری بیش از۴۰انتخابات می باشد که این نشانگر مردم سالاری دینی درجمهوری اسلامی ایران می باشد که درمقایسه بادیگر کشورهای مدعی دموکراسی که مردم کمترین حضور در انتخابات رادارند.
مردم درجمهوری اسلامی به دنبال کارآمدی مسئولین  هستند

خطیب جمعه اندیشه درخطبه دوم ۵بهمن ۹۷فرمودند:

یکی دیگر ازدستاوردهای انقلاب اسلامی شکوفایی علم ودانش میباشددرحالی که مردم قبل ازانقلاب اسلامی دچار کم سوادی وبیسوادی بودند که به دستور حضرت امام خمینی(ره) نهضت سوادآموزی در کشور تشکیل شد.
ورشد علمی کشور بعداز انقلاب ۱۱برابر کشورهای دنیاست وماقبل ازانقلاب ما۲۰۰سال عقب ماندگی علمی داشتیم که به برکت انقلاب اسلامی این عقب ماندگی جبران شد.

امام جمعه اندیشه درخطبه دوم نمازجمعه ۵بهمن ۹۷فرمودند:

یکی دیگر ازدستاوردهای انقلاب اسلامی استقلال سیاسی می باشدکه جمهوری اسلامی ایران تنهاکشور مستقل جهان است که این هم به برکت انقلاب اسلامی و ولایت فقیه می باشد

حجت الاسلام مروج درخطبه دوم نمازجمعه ۵بهمن ۹۷فرمودند:

ازنظرسیاسی وعلمی واستقلال دربالاترین سطح هستیم ولی دربحث اقتصادی وومعیشت مردم دچارمشکل هستیم که این مشکل برمیگردد به مسئولین دولتی ودولتمردان که باید توجه جدی به اقتصاد ومعیشت مردم کنند.

امام جمعه اندیشه درخطبه دوم نمازجمعه ۵بهمن ۹۷فرمودند:

تریبون نمازجمعه محل نقد مسئولین عزیز می باشد البته دور از تحقیر جایگاه آنان می باشد.

خطیب جمعه اندیشه درخطبه دوم نمازجمعه ۵بهمن ۹۷فرمودند:

تقویت بخش خصوصی نباید به قیمت حراج بیت المال باشد وباید مسئولین دولتی وقضایی بامتخلفان ارزی برخورد جدی کنند.

مبارزه بافساد نباید شعاری باشد ومسئولین باید به طور جدی وقاطع به این مسئله بپردازند.

((بزرگ کردن حوزه انتخاباتی پاک کردن صورت مسئله است ))
برای بر طرف کردن مشکلات مردم نیاز به نظارت افزون داریم و باید امکانات و امتیازات بیشتری در وسعت کاری فرمانداری ها و استانداری ها و شوراهای اسلامی و پارلمان های محلی قرار بدهند تا تسریع در حل مشکلات مردم صورت گیرد.

((طرح استانی شدن انتخابات ))
این طرح استانی شدن از سال ۷۸ در مجلس شورای اسلامی مطرح شده . اما  این موضوع داری آسیب های فراوانی می باشد از جمله از آسیب ها:
۱٫شنیده نشدن صدای مناطق محروم
۲٫کاهش مشارکت مردم
۳٫ افزایش تاثیر قدرت و ثروت

 

خطبه‌های نماز جمعه ۰۵ بهمن به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

بسم الله الرحمن الرحیم… خودم و همه شما نمازگزاران عزیز روز جمعه را به رعایت تقوا و مراقبت در گفتار و رفتار و اعمال سفارش می کنم. در ایام فاطمیه و شهادت ام ابیها صدیقه کبری فاطمه زهرا (سلام الله علیها) قرار داریم. یکی از مصادیق تقوا و مراقبت در زندگی و در سیره حضرت زهرا (سلام الله علیها) ولایت مداری است. آن حضرت با شهادت خود درس ولایت مداری و امامت به ما دادند. در زمان حیات پدر بزرگوارشان، نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) که مقام ولایت را در دست داشتند، لقب «ام ابیها» به ایشان اختصاص داده شد. آن حضرت از ۵ سالگی تا ۱۸ سالگی، هم در منزل و هم در خارج از منزل، در کنار پیامبر اسلام قرار داشت و به قدری حامی پیامبر اسلام بود که لقب «ام ابیها» را به خود اختصاص دادند؛ اما بعد از وفات نبی مکرم اسلام، تا پای جان، پای وصی پیامبر وجود نازنین مولی الموحدین امیرالمومنین امام المتقین علی بن ابی طالب (صلوه الله و سلامه علیه) ایستادند و ملقب به صدیقه شهیده شدند.

یکی از ارکان اصلی اسلام، مساله امامت و ولایت است. آیه ابلاغ در روز ابلاغ ولایت، در روز اتمام دین، اکمال دین، اتمام نعمت و رضایت الهی به دین اسلام نازل شده است که در سوره مائده در سومین آیه، خداوند متعال می فرماید « اَلْیوْمَ أَکمَلْتُ لَکمْ دینَکمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیکُمْ نِعْمَتی وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً » روزی که اسلام را به عنوان دین شما پسندیدم، روزی که من دین شما را کامل کردم، نعمت را بر شما تمام کردم. کلمات «اتممت»، «رضیت»، «اکملت» اینها تعابیری است که در روز ابلاغ آیه ولایت از طرف خداوند متعال نازل شده است.

امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: « بُنِیَ الإِسْلامُ عَلَى خَمْسٍ » اسلام بر پنج ستون استوار شده است. « َعَلی الصَّلاهِ و الزَّکَاهِ وَالْحَجِّ وَالصَوْمِ وَالْوَلاَیَهِ » اسلام بر این ۵ ستون بنا شده است. « وَ لَمْ یُنَادَ بِشَیْءٍ کَمَا نُودِیَ بِالْوَلاَیَهِ » بیشترین سفارش اسلام، بیشترین فریاد اسلام روی مساله امامت و ولایت است. بلندترین صدای اسلام، بلندترین صدای قرآن و پیام قرآن، پیام امامت و ولایت است. هنر حضرت زهرا (سلام الله علیها) در موضوع ولایتمداری و دفاع از ولایت و امامت الگوی مناسبی برای من و شماست. سه نکته را من درباره این هنر ولایت مداری حضرت زهرا (سلام الله علیها) عرض می کنم.

نکته اول در بحث تبیین جایگاه امیرالمومنین (علیه السلام) به عنوان وصی نبی مکرم اسلام و امامت به حق بعد از آن حضرت بر امت اسلامی دفاع غیرمستقیم حضرت زهرا (سلام الله علیها) از ولایت و امامت است؛ لذا ایشان در روایت زیبایی این جایگاه امامت را تبیین می فرمایند. حضرت زهرا در این روایت جایگاه امامت را مشخص می کنند و می فرمایند: « إنَّ السَّعیدَ کُلَّ السَّعیدِ حَقَّ السَّعیدِ، مَنْ أحَبَّ عَلیّاً فی حَیاتِهِ وَ بَعْدَ مَوْتِهِ » سعادت دنیا و آخرت، خوشبختی، سعادت و عاقبت به خیری شما در دنیا و آخرت، حقیقت سعادت و تمام خوشبختی در دنیا و آخرت، محبت امیرالمومنین در زمان حیات آن حضرت و بعد از شهادت آن حضرت است. جا دارد اینجا حمد و سپاس الهی را به جا بیاوریم. « الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَهِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّهِ (صلوات الله علیهم اجمعین)».

در عصر حاضر، محبین حضرت زهرا (سلام الله علیها) وظیفه دارند همچون حضرت زهرا جایگاه ولایت را تبیین کنند با منبر، با قلم، با بیان، با عمل، با حمایت خودشان از جایگاه ولایت، باید این جایگاه حفظ و پاسداری شود، باید این جایگاه تبیین شود و این وظیفه همه ما و شما به عنوان محبین آن حضرت است. وظیفه ما حمایت و دفاع از این جایگاه است که یکی از مصادیق آن همین جایگاه ها یعنی جایگاه نماز جمعه است که باید در این جا، جایگاه امامت، جایگاه ولایت تبیین و گفته شود.

دومین نکته در بحث هنر حضرت زهرا (سلام الله علیها) در حمایت از این جایگاه ولایت، خنثی سازی توطئه های دشمن و پاسخ به شبهاتی است که پیرامون این جایگاه وجود دارد. آن حضرت بر مزار حمزه سید الشهداء بسیار حاضر می شد. حضرت زهرا بعد از شهادت عمو جانش، حمزه سیدالشهداء مقید بود و بالاسر قبر آن حضرت می رفت. یکبار محمود بن لبید حضرت را می بیند. او  اهل مدینه بود. از حضرت سوال می کند که اگر علی بر حق است پس چرا سکوت کرده و چرا از حق خود دفاع نمی کند؟ بلافاصله حضرت زهرا در پاسخ به این شبهه مطلبی می فرمایند؛ چون احساس کرد او دارد شبهه ای را مطرح می کند، بلافاصله پاسخ داد: مگر نشنیده ای پدر بزرگوارم نبی مکرم اسلام خاتم انبیاء محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند « مَثلُ الْامامِ مَثَلُ الْکعْبَهِ، اذ تُوْتی وَ لَا تَأْتِی » مثل امام مثل کعبه است، باید مردم به سمت امام بیایند. مردم باید این جایگاه را حمایت کنند، مردم باید پیرو این جایگاه باشند. امام نباید به دنبال مردم بیفتد؛ بلکه مردم باید پشت سر امام باشند نه امام پشت سر ماموم. این شبهه را حضرت بلافاصله پاسخ می دهد. امروز هم ما باید از حضرت ایشان درس بگیریم. ما باید پشتیبان ولایت باشیم، باید پشت سر رهبری حرکت کنیم، ما باید پشتیبان این جایگاه مقدس نظام باشیم و از او پیروی و  تبعیت کنیم. شبهات را پاسخ بدهیم. وقتی این جایگاه مورد هجمه داخلی و خارجی قرار گرفت، نباید سکوت کرد. کسانی که تریبون دارند و موثر هستند نخبگان کشور، نخبگان سیاسی، نخبگان فرهنگی و همه مردم عزیز و غیور ما باید مدافع این جایگاه باشند و شبهات را برطرف کنند؛ اما متاسفانه در سال ۸۸ عده ای سکوت کردند؛ اما باز مردم عزیز ما در صحنه حاضر شدند. باز همین مردم بودند که با حضور خود شبهات را برطرف کردند و از این جایگاه امامت و ولایت حمایت کردند و باعث شدند که نقشه های د شمنان و فتنه گران نقش بر آب بشود.

در روایتی که نبی مکرم اسلام این روایت را فرمودند و در حرم امیرالمومنین (علیه السلام) هم نوشته شده است. انشاءالله روزی همه شما بشود وقتی از باب القبله وارد حرم مطهر حضرت امیرالمومنین (علیه السلام) می شویم بالای سر درب ورودی این روایت را آنجا نوشته اند که « مَثَلُ عَلِی فِیکمْ أَوْ قَالَ فِی هَذِهِ الْأُمَّهِ کمَثَلِ الْکعْبَهِ الْمَسْتُورَهِ النَّظَرُ إِلَیهَا عِبَادَهٌ وَ الْحَجُّ إِلَیهَا فَرِیضَهٌ » مَثل امیرالمومنین در امت من مَثل کعبه است. کعبه خانه خداست، منصوب به خداست. علی هم منصوب از طرف خدای متعال است. همانطوری که کعبه قبله گاه همه مسلمین است، علی هم باید قبله گاه عشاق و همه مسلمین و محبین امت من باشد. او قبله گاه است. همه به سمت کعبه حرکت می کنند چون محور، کعبه است. کعبه محور توحید است، علی و ولایت هم باید محور توحید باشد، محور تجمع باشد، محل وحدت باشد و هر کسی که بخواهد این وحدت را بشکند خائن است، منافق است، دشمن است، مشرک است کافر است.

آقا امام رضا (علیه السلام) در پاسخ کسانی که در امامت ضعف داشتند، فرمودند آنها توحید را خوب نشناختند. آنها ضعف در توحید دارند. کسانی که به ولایت و امامت اعتقادی ندارند، آنها ضعف در توحید دارند، آنها خدا را هم خوب نشناختند چرا که « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ » .  لذا حضرت زهرا (سلام الله علیها) با درک این حقیقت امیرالمومنین را نه به عنوان همسر خودش؛ بلکه مانند کعبه ای که به دور او طواف می کند می دانست.

سومین نکته و آخرین نکته در بحث هنر حضرت زهرا در ولایت مداری که ما و شما و همه باید این هنر را از آن حضرت یاد بگیریم، بیعت نکردن با مخالفین امیرالمومنین (علیه السلام) است. به صورت مستقیم وارد صحنه شد و با اولی بیعت نکرد؛ حتی تا آخرین روزی که آن حضرت در قید حیات بود با ابوبکر بیعت نکرد؛ بلکه مخالفت مستقیم خودش را با خلیفه اول اعلام کرد و حمایت مستقیم خودش را با شهادت خودش به اثبات رساند و حمایت خود را به صورت مستقیم با وارد شدن در صحنه اعلام کرد.

در صحیح بخاری جلد، پنجم صفحه ۸۲ و صحیح مسلم، جلد پنجم، صفحه ،۱۵۳ که دو کتاب مهم حدیثی اهل سنت است و همه اهل سنت روایات این دو کتاب را قبول دارند و از صحاح سته اهل سنت محسوب می شود و مثل کتب اربعه شیعه است. در این دو کتاب نوشته شده « فَوَجَدَتْ فَاطِمَهُ عَلَى أَبِی بَکْرٍ » بعد از اینکه حق آن حضرت غصب شد، فدک غصب شد، حق امامت غصب شد. « فَهَجَرَتْهُ فلم تُکَلِّمْهُ حتی تُوُفِّیَتْ » از ابوبکر کناره گیری کرد و با او دیگر صحبت نکرد، او را کنار گذاشت و مهجورش کرد. کلمه «فلم» یعنی تا آخرین لحظه حیاتش ابدا با او صحبت نکرد. «حتی توفیت» تا اینکه از دنیا رفت « وَعَاشَتْ بَعْدَ النبی صلى الله علیه وسلم سِتَّهَ أَشْهُرٍ فلما تُوُفِّیَتْ دَفَنَهَا زَوْجُهَا عَلِیٌّ لَیْلًا » این را صحیح مسلم می نویسد که از کتب مهم اهل سنت است. حضرت علی بن ابی طالب (علیه السلام) شبانه ایشان را دفن کرد «ولم یُؤْذِنْ بها أَبَا بَکْرٍ وَصَلَّى علیها علیٌ (علیه السلام) » حضرت فاطمه (سلام الله علیها) اجازه نداد که خلیفه اول در تشییع جنازه اش شرکت کند و حضرت علی (علیه السلام) شبانه بر آن حضرت نماز خواند. این مخالفت صریح با دشمنان ولایت امروز به ما این درس را می دهد که و ما شما نمازگزاران روز جمعه، شما مردم ولایت مدار، شما نمازگزاران ولایت مدار و غیور شهر اندیشه با دشمنان ولایت دشمن هستیم، در مقابل دشمنان ولایت می ایستیم و هر کسی در هر جایگاهی باشد مشت محکمی بر دهانش می زنیم.

همانطورکه آن حضرت با کسی تعارف نداشت، حتی با نزدیک ترین صحابی پیامبر اسلام که به ناحق هم خلیفه اول مسلمین شد، حتی با او هم تعارفی ندارد. درست است که صحابی پیامبر است، درست است که سالیان سال در کنار پیامبر اسلام بود؛ اما خط قرمز، ولایت است، خط قرمز، امامت است. هر کسی بخواهد در مقابل این جایگاه بایستد، از نظر محبین حضرت زهرا مردود است. از نگاه اهل بیت (علیهم السلام) مردود و ملعون است. لذا خود اهل سنت نوشتند که آن دو نفر وقتی متوجه شدند که چه اشتباهی کردند، خواستند عذرخواهی کنند، آمدند درب خانه علی را زدند. علی جان اجازه بدهید که ما از دختر پیامبر عیادت کنیم. امیرالمومنین فرمودند آن کاری که شما بازهرا کردید من فکر نمی‌کنم بپذیرد که با شما ملاقاتی داشته باشد. گفتند تو خواهش کن. تو واسطه شو. امیرالمومنین آمد واسطه شد. زهرا جان! اینها درب خانه علی را زدند. هیچ کس از درب خانه علی نا امید بر نمی گردد. آیا اجازه می دهی که آنها به عیادتت بیایند؟ حضرت فرمود علی جان! «البَیْتُ بَیْتُکَ وَ اَنَا اَمَتُکَ» این خانه خانه توست و من هم کنیز تو هستم. امیرالمومنین اجازه دادند، آن دو نفر وارد شدند. نوشتند وقتی در مقابل حضرت آمدند، آن حضرت رویش را از آنها برگرداند. آنها ناراحت شدند و گفتند: ای دختر رسول الله! چرا رویت را از ما بر می گردانی؟ گفت من یک سوالی از شما دارم. این روایت را هم تمام کتب اهل سنت و شیعه نوشته اند. آیا نشنیدید که پیامبر فرمودند: «اِنَّ اللهَ لَیَغْضِبَ لِغَضَبِ فَاطِمَهُ وَ یَرْضَی لِرِضَاه» معترف شدند بله. پیامبر فرمودند و ما شنیدیم که رضایت خدا در گروی رضایت زهراست. در حالی که رویش را برگردانده بود با همان دستان شکسته، با همان بدن نیمه جان که نفسی نداشت، رمقی نداشت، خیلی آهسته صحبت می کرد. خیلی بدنش نحیف شده بود. خیلی ضعیف شده بود. غصه می خورد. غصه علی را می خورد. غصه امامش را می خورد. دستانش را بلند کرد. نوشتند این گونه دعا کرد. « فَإِنِّی أُشْهِدُ اَللَّهَ وَ مَلاَئِکَتَهُ أَنَّکُمَا أَسْخَطْتُمَانِی » من خدا را شاهد می گیرم. ملائکه خدا را هم شاهد می گیرم که شما دو نفر مرا اذیت کردید. « وَ مَا أَرْضَیْتُمَانِی » از شما راضی نیستم. درب خانه مرا آتش زدید. بچه های ما را ترساندید. محسن مرا کشتید. حق همسر مرا غصب کردید. فدکی که پدرم به من هدیه داده بود از من گرفتید. « وَ لَئِنْ لَقِیتُ اَلنَّبِیَّ صَلَّى اَللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ لَأَشْکُوَنَّکُمَا إِلَیْهِ » اگر پدرم را ملاقات کنم شکایت شما را به پدرم خواهم کرد. خواهم گفت یا ابتا! یا رسول الله! اینان حرمت دخترت را نگه نداشتند. اینها در روز روشن آمدند و درب خانه ام را شکستند. آن لحظه ای که بین درب و دیوار فریاد زد « یا فِضَّهُ خُذینی فَقَدْ قُتِلَ وَ اللّه ما فی اَحْشائی » فضه به خدا محسنم را کشتند. اگر آن روز جرئت نمی کردند درب خانه علی را بشکنند، روز عاشورا هم جرئت نمی کردند خیمه های اباعبدالله الحسین را به آتش بکشند و طفل شش ماهه را با لب تشنه سر از بدنش جدا کنند. « فَذُبحَ الطِفل مِنَ الوَرید إلَی الوَرید أو مِنَ الاُذُنِ إلَی الاُذُن » وَ سَیَعْلَمُ الَّذِینَ ظَلَمُوا أَیَّ مُنْقَلَبٍ یَنْقَلِبُونَ أَلا لَعْنَهُ اللَّهِ عَلَی الْقَوْمَ الظَّالِمِینَ.

بارپرودگارا! به حق حضرت زهرا (سلام الله علیها) آقا و مولای ما و امام زمان ما را به ما برسان. به حق حضرت زهرا، فرزند آن حضرت ، گذشت زمانِ دست حیدر بستن، پهلوی زهرا، پشت در، شکستن. خدایا به حق مادرش فاطمه، نائب امام زمان ما، این جایگاه امامت و ولایت، رهبر عزیزتر از جان ما بر توفیقات و تاییدات و صحت و عزتش بیفزای. دشمناش را خار و منکوب و رسوا و برکنار بگردان. دشمنان ایران اسلامی را نابود بگردان. خدایا به حق حضرت زهرا ما را جزء حامیان ولایت و امامت قرار بده. به حق حضرت زهرا (سلام الله علیها) نقشه دشمنان ما را به خودشان برگردان. « اَللّهُمَّ وَمَنْ اَرادَنی بِسُوء فَاَرِدْهُ وَمَنْ کادَنی فَکِدْهُ » بارپروردگارا! به حق حضرت زهرا و به حق لحظات جان دادن آن حضرت در بستر بیماری عاقبت ما را ختم به خیر بگردان.

خطبه دوم

شما نمازگزاران عزیز را به فرمانبرداری از خداوندمتعال و رعایت تقوای الهی در گفتار در رفتار در اعمال سفارش می کنم. مراقب باشیم، مواظب باشیم. دنیا ارزش دلی را شکستن ندارد. دنیا ارزش نافرمانی خداوند متعال را ندارد. « اتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ‌ ». شکرگذار باشیم، این نعمت هایی که خداوند روزی ما کرده است در همان جایی که خودش فرمان داده استفاده کنیم. نافرمانی نکنیم. کفران نعمت نکنیم که اگر کفران نعمت کردیم « لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ وَلَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذابِى لَشَدِیدٌ »

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی هستیم. آن چه که  مهم است این است که بدانیم۴۰ سال پیش کجا بودیم و امروز کجا هستیم. در بحث تبیین دستاوردهای ۴۰ سال انقلاب اسلامی باید بگوییم ۴۰ سال قبل، قبل از انقلاب دورانی بود که خبری از انتخابات نبود. مردم در تعیین سرنوشت خود دخالتی نداشتند؛ اما از آن زمان تا به امروز که ۴۰ سال از انقلاب می گذرد، باید بگوییم ۴۰ سال مردم سالاری دینی محقق شده است.

در طول ۳۷ سال سلطنت پهلوی مردم نه تنها هیچ نقشی در سرنوشت خود نداشتند؛ بلکه تمام انتخاباتی هم که انجام شده بود، همه فرمایشی و نمایشی بود. حسین فردوس از نزدیک ترین دوستان شاه است. او در کتاب خاطراتش می نویسد یک کمیسیون سه نفره برای انتخابات مجلس در منزل اسد الله علم تشکیل می شد. هر بار که انتخابات بود یک کمیسیون سه نفره تشکیل می شد. در آن جلسه اسامی نامزدها آورده می شد. این اسامی نامزدها قطعا مورد تایید محمدرضا بود. از طرف محمدرضا آورده می شد و تعیین می شد. با نظر علم مهر نمایندگی آنان تایید می شد و بدین ترتیب اجازه انتخابات ظاهری داده می شد و به صورت ظاهری نام آنها از صندوق آراء بیرون می آمد. این انتخاباتی بود که قبل از انقلاب برگزار می شده است؛ اما امروز بعد از ۴۰ سال از انقلاب، به طور میانگین، حدود ۴۰ انتخابات برگزار کرده ایم، یعنی هر سال یک انتخابات را برگزار کردیم؛ اما این انتخابات فقط یک انتخابات ساده نبود. کشورهایی که بیش از یک قرن در آن ها انتخابات برگزار می شود مثل آمریکا و کشورهای اروپایی که خود را مهد دموکراسی می دانند، میزان مشارکت مردم بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است یعنی کمتر از ۵۰ درصد مردم به طور میانگین در انتخابات مشارکت دارند. کشورهایی که ۱۰۰ سال سابقه انتخابات دارند و انتخابات را برگزار می کنند؛ اما الحمدلله به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ما هر سال به طور میانگین بین ۵۱ تا ۷۳ درصد شاهد مشارکت مردمی بوده ایم. در همین آخرین انتخابات ریاست جمهوری، حضور پرشور مردم را شاهد بودیم که بیش از ۷۰ درصد حضور پرشور داشتند آن هم بعد از ۴۰ سال از عمر انقلاب که گذشت. اینها نشان می دهد که مردم خود در سرنوشت شان سهیم هستند. کاری نداریم به گرایشات موجود، چپ، راست، اصول گرا، اصلاح طلب، آن چه که مهم است این است که ۲۰ میلیون در سوم خرداد شرکت می کنند و به دولت اصلاحات رای می دهند و همان ۲۰ میلیون نفر در دور بعدی انتخابات شرکت می کنند و به یک دولت اصول گرا رای می دهند. این نشان می دهد که مردم برایشان فرقی ندارند که اصلاحات یا اصول گرا متصدی امور شده اند. مردم به دنبال کارآمدی مسئولین هستند. هر کسی را که تشخیص دهند کارآمدتر است، به او رای می دهند. البته ممکن است بعضی از مسئولین قدر این موقعیت را ندانند. این یک بحث دیگری است. این نعمت نظام، نعمت انقلاب، نعمت انتخابات آزاد باید قدر دانسته شود. این نعمت انتخابات آزاد را باید مردم قدر بدانند و شکر نعمتش را به جا بیاورند.

مقام معظم رهبری فرمودند وزیر امور خارجه احمق آمریکا در کنفرانسی که در مصر برگزار می کند، می گوید ایران باید حقوق بشر را از عربستان یاد بگیرد. ایران کشوری است که این گونه انتخابات در آن برگزار می شود و عربستان کشوری است که نه تنها مردمش در سرنوشت شان سهیم نیستند و انتخاباتی ندارد؛ بلکه هنوز به صورت قبیله ای کشورشان اداره می شود. کشور عربستان به روش پادشاهی اداره می شود. آیا آنها از نظر حقوق بشر هیچ مشکلی ندارند؟ عربستان با پول و دلارهای نفتی به عنوان رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل رای می آورد. خیلی جالب است. رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، عربستان سعودی است که دستش به خون هزاران کودک یمنی آغشته است. به خون هزاران کودک بحرینی آغشته است. هزاران کودک سوری و عراقی به ناحق کشته شدند که دست عربستان به این خون ها آغشته است و آن وقت آنها مدعی می شوند که ایران باید حقوق بشر را از آنها یاد بگیرد. آیا اینها واقعا احمق نیستند؟

یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی، حرکت از بیسوادی اکثریت مردم در قبل از انقلاب تا شکوفایی در علم و فناوری کنونی است. حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) فرمودند: «مایه بسی خجالت است که در کشوری که مهد علم و ادب بوده و در سایه اسلام زندگی می‌کند و طلب علم را فریضه و واجب می داند از خواندن و نوشتن محروم باشد.» لذا حضرت امام بعد از انقلاب در هفتم دی ماه سال ۵۸ نهضت عمومی سوادآموزی را به راه انداختند. نرخ باسوادی در آمار و ارقامی که مرکز آمار منتشر کرده است چنین ذکر شده است که نرخ باسوادی در سال ۱۳۵۷، ۴۷ و دو دهم درصد بوده است یعنی ۵۲ و هشت دهم درصد مردم بی سواد بودند. این میزان در سال ۱۳۹۰ به ۹۳ و ۲ دهم درصد رسیده و در سال ۹۵ در بعضی از استان ها ۹۸ درصد مردم باسواد بودند. در سال ۵۵، ۱۷۰ هزار دانشجو در ۲۲۳ واحد دانشگاهی تحصیل می کردند. در سال ۱۳۹۰، ۴ میلیون دانشجو در ۲۵۴۰ واحد دانشگاهی مشغول به تحصیل هستند. اینها رویش های انقلاب ماست.

رشد علمی کشور ما یازده برابر رشد علمی دیگر کشورهای دنیاست. رهبر معظم انقلاب در هفته ای که گذشت، در دیدار اخیرشان با مسئولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی کشور فرمودند و تاکید کردند: «شتاب علمی کشور نباید کاهش یابد یا متوقف شود؛ بلکه باید برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده حفظ و تقویت شود تا به نقطه اوج برسیم.» عزیزان! ما ۲۰۰ سال عقب بودیم و عقب نگاه داشته شده بودیم؛ اما به برکت انقلاب در این ۴۰ سال، به اندازه ۱۷۰ سال پیشرفت کردیم و ۳۰ سال دیگر مانده تا به اوج برسیم. این جای بسی شکر دارد.

سومین دستاورد انقلاب یکی از اصلی ترین شعارهای انقلاب ماست. یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی استقلال کشور است. یک روز شاه این مملکت در ۲۶ دی ماه سال ۵۷ به سالیوان سفیر وقت آمریکا در ایران التماس می کند که تو را به خدا بگذارید من در ایران بمانم. شاه خودش قصد نداشت از کشور خارج شود، آمریکایی ها تصمیم گرفتند تا او از کشور خارج شود. التماس می کرد که تو را به خدا بگذارید من در ایران بمانم. متحیر بود که حالا که آمریکایی ها نمی گذارند او در ایران بماند، باید به کجا برود. در فیلمی نشان می دهد که محمدرضا گریه می کند. او در حقیقت باید اشک بریزد برای عذاب الهی که در انتظارش است؛ اما  گریه می کند برای اینکه نمی داند به کجا می خواهد برود. مشخص نبود که به کدام کشور می خواهد برود، آن چه مسلم بود این بود که فقط باید از ایران می رفت. هواپیمای او در آسمان سرگردان بود. حتی اجازه فرود در آمریکا به او نمی دهند. متحیر مانده بود که به کجا باید برود؟ هواپیما در کجا باید فرود بیاید؟ هیچ کشوری در دنیا قبولش نمی کرد. با ذلت کشور مصر او را پذیرفت. شاه مملکت ما چنین شخصی بود. این حاکم ما بود. این نشانه ذلت ما بود. این نشانه وابستگی سیاسی ما بود. هیچ استقلالی نداشتیم. هیچ متخصص و هیچ کارشناس سیاسی قبول نمی کند که ما قبل از انقلاب استقلال سیاسی داشتیم. همه دنیا می دانند، آن قدر واضح است که نیازی به کارشناس سیاسی هم نیست. قضیه آن قدر عیان بود که قبل از انقلاب ما صد در صد وابسته بودیم، استقلال نداشتیم؛ اما امروز یکی از رویش ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی استقلال سیاسی است که کشور دارد. شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، در واقع همان شعار اوائل انقلاب اسلامی بود که اکنون محقق شده است. کودتای ۲۸ مرداد، لایحه کاپیتالاسیون، جدایی بحرین از ایران، فرار شاه از ایران و هزاران داستان غم انگیز دیگر از نشانه های وابستگی پهلوی به غرب و آمریکا بود؛ اما امروز به جرئت می توانیم بگوییم که کشور جمهوری اسلامی تنها کشور مستقل دنیاست که از هیچ کشوری درباره مسائل داخلی اش اجازه نمی گیرد، از هیچ سیاستمداری اجازه نمی گیرد، تنها  کسی که درباره مسائل تصمیم می گیرد مقام ولایت و نائب امام زمان (ارواحنا له الفداء) در این کشور است. این جای  شکر دارد.

امروز کشورهایی مثل سوریه، عراق، لبنان، فلسطین، یمن، مردم بحرین، کشورهای آمریکای لاتین دنبال استقلال سیاسی هستند و خیلی از آنها هم این استقلال را به دست آوردند. اینها به برکت انقلاب و نظام ما بوده است. امروزه در کشورهای آمریکای لاتین به ویژه در ونزوئلا، رئیس جمهور خودخوانده و مخالف رئیس جمهور فعلی و مورد تایید مردم ونزوئلا می آید و به صورت غیرقانونی اعلام می کند که من رئیس جمهور کشور هستم. بلافاصله هم آمریکایی ها حمایتش می کنند و یک کودتای آمریکایی، یک کودتای کثیف رخ می دهد که دنیا مبهوت می شود از این تصمیم رئیس جمهور آمریکا که چطور به خود جسارت می دهد چنین کاری انجام دهد در حالی که دولت خودش هفته هاست تعطیل شده و رو به افول است. او باید به جای دخالت در کشورهای دیگر، زباله های شهرهای آمریکا جمع آوری بکند تا مردم آمریکا تظاهرات نکنند که دولت امور کشور را رها کرده است. زباله ها شهرهای آمریکا را پر کرده است. به جای اینکه برود زباله های شهرها را جمع کند، می آید از یک رئیس جمهور غیرقانونی خودخوانده حمایت می کند و می گوید این رئیس جمهور خودخوانده، از نظر ما رئیس جمهور کشور است و تمام دنیا هم به او می گویند نه خیر. رئیس جمهوری که رای قانونی آورده و مردم انتخابش کردند او باید رئیس جمهور باشد. ارتش هم از او حمایت می کند. مردم هم به حمایت از او وارد صحنه می شوند. همه دنیا امروز به دنبال این استقلال سیاسی هستند و آمریکا کم کم جایگاه سیاسی خودش را از دست می دهد. البته در منطقه ما که این جایگاه خیلی کمرنگ شده و در حال از دست دادن است. انشاءالله آمریکا روزی نابود می شود. مقام معظم رهبری هم فرمودند آمریکا رو به افول است، انشاءالله آن روز را هم ما ببینیم.

جا دارد به یاد جمله نورانی امام عزیز بیفتیم که فرمود آمریکا شیطان بزرگ است. و حقیقتا هم همینطور است. امروز یک خانم مسیحی آمریکایی الاصل، وقتی که با آموزه های حضرت امام آشنا می شود، مسلمان می شود و نام خود را لقب حضرت زهرا (سلام الله علیها) می‌گذرد و نامش را از ملانی فرانکلین تغییر می دهد و نامش را مرضیه هاشمی می گذارد. او خبرنگار خبرگزاری پرس تی وی است. وقتی وارد کشور آمریکا می شود بعد از ۳۰ سال دوری از وطن، وقتی به آمریکا برای عیادت برادر بیمارش برمی گردد، در کشوری که مهد آزادی و دموکراسی است، بدون هیچ جرمی دستگیر می شود. امروز استقلال سیاسی کشور ما باعث می شود که بعد از ۱۰ روز آمریکا به زانو در بیاید و او را آزاد کند. این قدرت استقلال ماست و این قدرت سیاسی جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد؛ اما در مقابل این قدرت سیاسی، در مقابل استقلالی که کسب کردیم، با وجود همه رویش هایی که ما داشتیم، مقام معظم رهبری بارها تاکید فرمودند مساله معیشت مردم هم باید مورد توجه جدی دولتمردان باشد. این رویش های ما در عرصه های مختلف است؛ اما در مساله معیشت امروز مشکل داریم. امروز از نظر سیاسی و نظامی و علمی حرف اول را در منطقه و در جهان می زنیم؛ اما در بحث اقتصادی مشکل داریم و مسئول مستقیم رفع این مشکلات هم دولتمردان ما هستند. آنها باید به فکر مردم باشند، آنها باید برنامه ریزی کنند. آنها باید این مساله را جدی بگیرند. رهبر ما فرمودند قدر نعمت مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی را بدانید.

در این چندماهه اخیر مقام معظم رهبری از بعد از ایام عید نوروز تا به امروز در سخنرانی های  گوناگون خود، در ۲۴ تیرماه در دیدار خود با دولتمردان، در مسائل اقتصادی و اقداماتی که دولت باید در حوزه اقتصاد انجام بدهد، مخصوصاً در دیدار اخیرشان با مردم قم به مناسبت قیام ۱۹ دی، به هفت نکته تاکید کردند. با وجود تاکیدات مجدد ایشان، بیشتر آنها مورد توجه دولتمردان نبوده است. این جای تاسف است. هم رویش ها را باید بگوییم هم ضعف ها را و هم نقدها را باید گفت. تریبون نماز جمعه تریبون نقد است. مسئولین عزیز باید توجه داشته باشند. خدای ناکرده قصد تخریب هیچ کسی و هیچ شخصیتی را نداریم؛ اما حرف مردم و مشکلات مردم باید از این تریبون ها گفته بشود. آن هفت نکته ای که رهبر عزیز ما تاکید داشتند عبارت بودند از یک. تهیه نقشه راه اقتصاد برای ثبات اقتصاد در کشور. یک نقشه راه لازم است که متاسفانه هنوز این نقشه راه مشخص نشده است. هنوز برای مردم تبیین نشده است. چه نقشه اقتصادی برای ثبات اقتصادی دارید؟ دو. تقویت بخش خصوصی، بخش خصوصی باید تقویت بشود البته نه آن چنان تقویتی که کارخانه نیشکر هفت تپه به آن صورت واگذار شود یا کسی که اخیرا ۴۰۰ میلیون دلار ارز را دریافت کرد و در بازار آزاد فروخت و کارخانه ماشین سازی تبریز را خرید. آیا بخش خصوصی باید این گونه تقویت شود؟ به قیمت حراج بیت المال تقویت شود؟ دولت محترم سه و نیم میلیارد دلار ارز برای واردات دارو به شرکت های دارویی داده است؛ اما هیچ نظارتی در نحوه استفاده از این ارزها نبوده است. رهبر عزیز هم تاکید داشتند که مدیریت ارزی ضعیف بوده است. مدیریت بر بازار ارز ضعیف است. جا دارد از عزیزان ما در قوه قضائیه تقدیر و تشکر بکنیم به خاطر مبارزات ایشان و محکوم کردن کسانی که به بیت المال مردم، به بیت المال مسلمین دست درازی می کنند. این مسئولین هستند که باید به این نکات توجه داشته باشند. بخش خصوصی باید تقویت بشود اما به چه قیمتی؟

سه. ضرورت برخورد قاطع با متخلفان. رهبر عزیز در سومین نکته فرمودند با متخلفان بایستی قاطعانه  برخورد شود. بالاخره بحث حقوق های نجومی چه شد؟ گزارشش به کجا رسید؟ چه کسانی حقوق های نجومی را گرفته بودند؟ آیا این پول ها به بیت المال برگشت؟ کسانی که آن حقوق ها را می گرفتند آیا محاکمه شده اند؟ مگر رهبر نفرمود چرا با متخلفان برخورد قاطع نمی شود؟ چهار. اشراف و اعمال قدرت دولت بر مبادلات مالی برای جلوگیری از عملیات مخربی نظیر قاچاق و پول شویی. پنجمین نکته، جدی گرفتن سیاست های اقتصاد مقاومتی است. امسال هم تمام شد؛ اما مسئولین برای اقتصاد مقاومتی چه کردند ؟ بایستی مبارزه واقعی با فساد داشت نه مبارزه شعاری. هفتمین نکته حرف زدن رو در روی مسئولان با مردم و بیان شرایط کشور است. مسئولان بایستی با مردم رو در رو صحبت کنند. جا دارد همینجا از فرماندار پرتلاش شهرستان هم دفاع و هم تشکر کنم. هر هفته در یک مسجد، هر هفته در یک محل از محلات شهر، مشکلات را از نزدیک می‌شنوند. ۶۰ تا ۷۰ درصد موضوعاتی که از طرف مردم مطرح شده تاکنون برطرف شده است. طبیعی است که برخی از مشکلات، زیربنایی است و نیاز به زمان طولانی تری دارد تا برطرف شود؛ اما همین حضور در مساجد، حضور در بین مردم، با مردم رو در رو شدن، مشکلات مردم را شنیدن اینها همه مهم است. انشاءالله مسئولین عزیز به نکاتی که رهبر عزیزمان بیان می فرمایند توجه جدی داشته باشند و تا دیر نشده اقدام کنند.

شنبه ششم بهمن ماه، تهاجم گروهک ضد انقلاب مسلح اتحادیه کمونیست ها به شهر هزار سنگر آمل در سال ۱۳۶۰ است. البته در واقع نه  مردم آمل بلکه مردم ایران، مردم هزار سنگر هستند. انشاءالله همانطور که در سنگرهای جنگ تحمیلی و نظامی و سیاسی به پیروزی رسیدیم در این جنگ نابرابر اقتصادی هم با توجه ویژه مسئولین به پیروزی برسیم. سه شنبه نهم بهمن ماه سالروز شهادت سردار رشید سپاه اسلام حسن باقری در سال ۱۳۶۱ و همچنین به توپ بستن مجلس به فرمان محمد علی شاه و آغاز دوره استبداد صغیر است. عرض کردیم که امروزه یکی از دستاوردهای نظام حضور پرشور مردم در انتخابات است.

اما نکته آخر بنده در خصوص این طرح استانی شدن انتخابات است که جدیدا مطرح شده است. نزدیک ۲۰ سال است این طرح مطرح می‌شود. از دوره پنجم تا به امروز مطرح شده است، از سال ۱۳۷۸ در هر دوره از مجلس شورای اسلامی نمایندگان محترم، این موضوع را مطرح کردند؛ اما این موضوع یقیناً آسیب هایی دارد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد. اولاً صدای مردم مناطق محروم شنیده نمی شود اگر انتخابات استانی شود، کسانی رای می آورند که چهره های استانی هستند و چهره های بومی موفقیت کمتری برای انتخاب شدن دارند؛ لذا ارتباط مسئولین با محرومین و مردم خیلی کمتر می شود. دوم کم شدن مشارکت مردمی است. وقتی انتخابات استانی نباشد و شهرستانی باشد، هر گروهی، هر جمعیتی وارد صحنه می شود تا رقیبش نتواند رای بیاورد؛ لذا میزان حضور مردم در انتخابات بیشتر می شود؛ ولی اگر انتخابات استانی شود، قطعا میزان مشارکت مردم کمتر می شود. سومین نکته افزایش تاثیر قدرت و ثروت بر انتخابات است که یقینا اگر انتخابات استانی شود، کسانی که از ثروت بیشتری برخوردارند و قدرت سیاسی بیشتری دارند، در انتخابات پیروز می شوند و کسانی که ضعیف ترند نمی‌توانند موفق شوند.

بزرگ کردن حوزه انتخاباتی در واقع پاک کردن صورت مساله است. اگر قرار است مشکلات مردم حل شود، بهترین راه این است که اختیارات استان ها، اختیارات استانداران، فرمانداران، شورای شهر که در حقیقت پارلمان محلی است، اختیارات آنها را افزایش بدهید اما با نظارت بیشتر. نیازی نباشد که برای تصمیم گیری درباره موضوعی راجع به مردم فلان استان در فلان نقطه محروم کشور حتماً وابسته به مرکز حکومت یا تهران باشد. نه. اختیارات استان ها افزایش پیدا کند، اختیارات شورای هر شهر و هر شهرستان و هر استان افزایش پیدا کند؛ البته با نظارت بیشتر تا تصمیم گیری ها محلی تر شود، مردمی تر شود و مشکلات مردم برطرف شود. مثل برخی کشورها نمونه اش ایالات متحده آمریکا برخی از کشورهای دیگر غربی است که امروزه به همین شکل مدیریت می شود. مقام معظم رهبری فرمودند ما اگر از غربی ها علم را بیاموزیم، هیچ اشکالی ندارد. زانو می زنیم و علم را از آنها یاد می گیریم. آنها در بعضی از موارد، در برنامه هایی که به نفع کشور ما باشد، شاید الگوی خوبی هم باشند؛ اما اینکه همیشه بخواهیم مقلد بمانیم و درجا بزنیم و از آنها فقط تقلید کنیم، این خیلی ناپسند است. لذا نمایندگان محترم مجلس توجه داشته باشند که باید پارلمان های محلی تقویت شود تا مشکل کشور و مشکل مردم حل گردد و نمایندگان محترم هم فرصت داشته باشند تا مسائل ملی و منطقه ای و بین المللی را پی گیری کنند.

بارپروردگارا! آقا و مولای ما را به ما برسان. بر تاییدات، توفیقات، صحت، عزت و طول عمر رهبر عزیز و فرزانه انقلاب ما بیفزای. بارپروردگارا! به حق حضرت زهرا (سلام الله علیها) دشمنان ایران اسلامی ما را نابود بگردان. شر و مکرشان را به خودشان برگردان. مشکلات معیشتی این مردم فاطمی را به حق حضرت زهرا الساعه برطرف بگردان. مشکلات نسل جوان ما را برطرف بگردان. گوش شنوایی به این مسئولین عزیز ما عنایت بگردان. مسئولینی که کوتاهی می کنند بی توجهی می کنند اگر قابل هدایت نیستند، رسوا و برکنار بگردان.

 

 

photo_2019-01-26_09-32-28 photo_2019-01-26_09-32-31 photo_2019-01-26_09-32-39 photo_2019-01-26_09-32-46 photo_2019-01-26_09-32-51 photo_2019-01-26_09-32-56 photo_2019-01-26_09-32-58 photo_2019-01-26_09-33-01 photo_2019-01-26_09-33-03 photo_2019-01-26_09-33-05 photo_2019-01-26_09-33-10 photo_2019-01-26_09-33-16 photo_2019-01-26_09-33-18 photo_2019-01-26_09-33-20 photo_2019-01-26_09-33-31 photo_2019-01-26_10-36-46 photo_2019-01-26_10-36-49

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.