خطبه های نماز جمعه ۳ اسفند ۹۷ در شهر اندیشه

خطیب نماز جمعه اندیشه ۳اسفند ۹۷
حجت الاسلام والمسلمین مروج
در خطبه اول بعد از دعوت خود و مردم شریف شهر اندیشه به رعایت تقوای الهی
فرمودند :
که اهل تقوا همه چیز به غیر خداوند را بی ارزش می‌دانند
اهل تقوا عظمت را مخصوص خدا میدانند
اهل تقوا خداوند را روزی دهنده می‌دانند نه مردم را
اهل تقوا اگر بیمار شوند از خداوند شفاء میخواهند
ایشان در ادامه بیان کردند که :
انبیا الهی و ائمه اطهار علیهم السلام و اولیای الهی همگی شناخت کامل نسبت به خداوند داشتند

 

خطیب محترم نماز جمعه اندیشه
در خطبه دوم نماز جمعه ۳اسفند ماه۹۷
بعد از دعوت خود و مومنین نماز گزار به رعایت تقوای الهی
با اشاره به شهادت پاسداران میهن اسلامی
بیان کردند:
خنجر زدن از پشت هنر نیست
همیشه دشمنان ما مردانگی نداشتند و هر وقت یارای مقابله رودرو نداشتند از پشت خنجر زدند و با عملیات تروریستی و انتحاری حقد و کینه خود را از حضور پرشور مردم در ۲۲ بهمن نشان دادند

خطیب محترم نماز جمعه اندیشه در ادامه خطبه دوم نمازجمعه
اشاره ای به افتتاح قرارگاه فرهنگی گام دوم انقلاب اسلامی در شهر اندیشه داشتند و فرمودند:
قرارگاه فرهنگی پس از دستور رهبری با عنوان گام دوم انقلاب تشکیل دادیم و باید روی این سند کار کنیم
در ادامه در از فرهیختگان شهر اندیشه درخواست کردند که در جهات مختلف گام دوم انقلاب این قرارگاه را یاری رسانند.

خطیب محترم نماز جمعه اندیشه
در ادامه خطبه دوم نمازجمعه این هفته
با اشاره به مشکلات روزمره ای مردم فرمودند:
دو عامل به کار لطمه می‌زند:
۱.تهدیدات دشمن
۲.ضعف های ساختاری
که مدیران باید نظارت کنند و هوشیار باشند و بصورت جهادی عمل کنند

در ادامه بیان کردند:
نسخه شفابخش
پیگیری اقتصاد مقاومتی است.

خطبه‌های نماز جمعه ۳ اسفند به امامت خطیب ارجمند حجت الاسلام والمسلمین مروج

بسم الله الرحمن الرحیم… خودم و همه شما خواهران و برادران نمازگزار را در روز جمعه به رعایت تقوای الهی و مراقبت در رفتار و گفتار و اعمال سفارش می کنم. بحث ما در بیان ویژگی های اهل تقوا بود. وجود نازنین امیرالمومنین مولی الموحدین علی بن ابی طالب (صلوه الله و سلامه علیه) در خطبه ۱۹۳ نهج البلاغه در بیان ویژگی های اهل تقوا می فرمایند: « فَالْمُتَّقُونَ هُمْ اَهْلُ الْفَضائِلِ » اهل تقوا دارای صفات و ویژگی های خاصی هستند. « مَنْطِقُهُمُ الصَّوَابُ وَ مَلْبَسُهُمُ الِاقْتِصَادُ وَ مَشْیُهُمُ التَّوَاضُعُ غَضُّوا أَبْصَارَهُمْ عَمَّا حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ وَ وَقَفُوا أَسْمَاعَهُمْ عَلَی الْعِلْمِ النَّافِعِ لَهُمْ نُزِّلَتْ أَنْفُسُهُمْ مِنْهُمْ فِی الْبَلَاءِ کَالَّتِی نُزِّلَتْ فِی الرَّخَاء وَ لَوْلاَ الاَْجَلُ الَّذِی کَتَبَ اللّهُ عَلَیْهِمْ لَمْ تَسْتَقِرَّ أَرْوَاحُهُمْ فِی أَجْسَادِهِمْ طَرْفَهَ عَیْن، شَوْقاً إِلَى الثَّوَابِ، وَ خَوْفاً مِنَ الْعِقَابِ » و در هشتمین ویژگی اهل تقوا می فرمایند: « عَظُمَ الْخالِقُ فى اَنْفُسِهِمْ، فَصَغُرَ ما دُونَهُ فى اَعْیُنِهِمْ» خداوند متعال نزد اهل تقوا و اهل ایمان بسیار با عظمت است. « عَظُمَ الْخالِقُ » نتیجه این شناخت، نتیجه عظمت الهی و شناخت الهی، نتیجه شناخت صفات الهی، شناخت اسماء الهی، نتیجه عظمت الهی در نگاه اهل تقوا باعث شده ماسوی الله برای اهل تقوا بی ارزش دانسته شود. این فاء، در کلمه «فصغر» فاء نتیجه است. « فَصَغُرَ » نتیجه « عَظُمَ الْخالِقُ » است. «عَظُمَ الْخالِقُ فَصَغُرَ ما دُون ذلک»» یا « ما دُونَهُ فى اَعْیُنِهِمْ » یعنی در برابر اهل تقوا ماسوی الله ناچیز است، ایشان دنیا را بی ارزش می دانند.

در این ویژگی مهم امیرالمومنین (علیه السلام) می فرمایند: شرط اول نزد اهل تقوا، ناچیز دیدن دنیا و بزرگ دیدن خداوند متعال است.» « عَظُمَ الْخالِقُ فى اَنْفُسِهِمْ » اهل تقوا خداوند را بزرگ می بینند. نزد اهل تقوا، خداوند دارای مقام و جایگاه و عظمت خاصی است. اهل تقوا خدا را خوب شناختند؛ لذا خدا را روزی دهنده می دانند نه مردم را. اهل تقوا خداوند را خوب شناختند؛ لذا حیات و ممات خود را از خداوند می دانند. اهل تقوا خداوند را خوب شناختند؛ لذا هر وقت بیمار شوند، از او شفا می خواهند، هر وقت گرفتار شوند، درب خانه خدا را می زنند. درب خانه دیگران را نمی زنند. در قرآن کریم، اولیای الهی و انبیای الهی همینطور بودند. ائمه اطهار (علیهم السلام) نیز این چنین بودند. سیره عملی زندگی اهل بیت (علیهم السلام) سراسر توجه به خداوند متعال و جایگاه و عظمت خداوند متعال است. اگر آرامش نداریم، خدا را خوب نشناختیم. اگر دنیا برای ما ارزشمندتر است، چون خداوند را هنوز خوب نشناختیم.

وقتی بت‌پرستان از حضرت ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه السلام) خواستند خدای خود را معرفی کند، چقدر زیبا پاسخ داد. این درس است برای اهل تقوا. حضرت ابراهیم در سوره شعراء آیات ۷۸ تا ۸۳ در پاسخ بت پرستانی که خدا را نمی شناختند، در زندگی عبد و ذلیل دیگران بودند، غلام دیگران بودند، بندگی سلاطین و ثروتمندان می کردند، در پاسخ آنها فرمود خدای من، آن خدایی است که آفریننده من است و چون آفریننده من است، مرا دوست دارد. مرا هدایت می کند، دست مرا می گیرد. « الَّذِی خَلَقَنِی فَهُوَ یَهْدِینِ » خداوند مرا هدایت می کند، چون مرا خودش خلق کرده است. خودش مرا آفریده است؛ لذا هدایت من هم به دست خود خداوند است. کسانی که گمراه هستند، منحرف هستند، آفریننده خود را نشناختند. پیام این آیه شریفه همین است. « الَّذِی خَلَقَنِی فَهُوَ یَهْدِینِ » یعنی خداوند را من این گونه شناختم که او هدایت کننده من است، دستگیر من است؛ اما کسانی که گمراه هستند و نافرمانی می کنند، فرمانده خود را نشناختند. خداوند متعال را خوب نشناختند. بعد می فرماید: « وَ الَّذِی هُوَ یُطْعِمُنِی وَ یَسْقِینِ » او به من طعام می دهد. دیگران همه واسطه هستند. رازق اصلی خود خداوند متعال است. کسانی که خداوند را می شناسند، دیگران را روزی دهنده خود نمی دانند. لذا اهل تقوا فقط خداوند را روزی دهنده خود می دانند. از هیچ کسی هم ترسی ندارند؛ چرا که خدا را روزی دهنده خود می دانند. خدای مرا این گونه بشناسید. این همان خدای اهل تقواست که حضرت ابراهیم معرفی می کند. « الَّذِی هُوَ یُطْعِمُنِی وَ یَسْقِینِ » خدای من همان خدایی است که به من طعام می دهد، روزی مرا می دهد. سیرابم می کند. در این آیه خداوند ابتدا بحث « خَلَقَنِی فَهُوَ یَهْدِینِ » را مطرح می کند؛ چرا که بحث خلقت و هدایت از بزرگترین نعم الهی هستند. اول از امور معنوی شروع می کند، بعد به امور مادی می رسد. می فرماید « وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ » خدای مرا بشناسید. من خدای خودم را خوب می شناسم. هر وقت مریض می شوم او شفایم می دهد. به او متوسل می شوم و از او شفای خودم را می خواهم.

اینجا یک نکته ای وجود دارد که مفسرین آن را متذکر شدند. در بحث هدایت و آفرینش، آفرینش را به خداوند نسبت می دهد، هدایت را به خداوند نسبت می دهد. روزی را به خداوند نسبت می دهد؛ اما بیماری و مریضی را به خود نسبت می دهد. یعنی خداوند کسی را بیمار نمی‌کند. اگر من و شما بیمار می شویم به این خاطر است که خود مسائلی را مراعات نمی کنیم. خود ما رعایت نمی کنیم. در بحث تغذیه رعایت نمی‌کنیم. در بحث اصول بهداشتی، رعایت نمی کنیم. بحث « َکُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا » را رعایت نمی کنیم. زیاده روی می کنیم. یک لقمه مانده تا سیر شدن، دست از غذا نمی کشیم. معده هم که مرکز همه بیماری هاست. در روایات هم این مساله ذکر شده است؛ چرا که دین اسلام برای همه شئونات زندگی ما برنامه دارد. اینجا نیز حضرت ابراهیم بیماری و مریضی را به خود نسبت می دهد. این سکته ها و این مریضی ها به خاطر این است که تحرک نداریم، ورزش نمی کنیم. در خوراک خود مواظبت نمی کنیم. زیاده روی می کنیم، اندازه نگه نمی‌داریم. فلذا حضرت ابراهیم می فرماید « وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ » اوست که مرا شفا می دهد. نمی گوید: « وَ إِذا اَمْرَضَنِی فَهُوَ یَشْفِینِ » می فرماید « وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ » بعد می فرماید « وَ الَّذِی یُمِیتُنِی ثُمَّ یُحْیِینِ » خداوند متعال همان خدایی است که اولین بار به من حیات داد. بعد از اینکه چند سال در دنیا زندگی کردم، او مرا از این دنیا می برد. حیات و ممات من هم به دست خداوند متعال است. کسی که همه زندگی اش را در دست خدا می بیند، روزی اش را، رزقش را، حیاتش را، خلقتش را، هدایتش را، او اهل تقواست. « إِنَّ صَلاتِی وَ نُسُکِی وَ مَحْیایَ وَ مَماتِی لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِینَ » چنین شخصی اهل تقواست. این شخص، کسی است که دیگران را ناچیز می بیند و به دیگران توجهی نمی کند.

لذا حضرت ابراهیم (علی نبینا و آله و علیه السلام) در این آیه به ما درس می دهد. بعد می فرماید: « وَالَّذِی أَطْمَعُ أَن یَغْفِرَ لِی خَطِیئَتِی یَوْمَ الدِّینِ » در اینجا می فرماید من طمع دارم؛ اما این طمع من در بحث مغفرت است، طمع در اعمال خودش نیست. حضرت ابراهیم نمی گوید من نماز شب خواندم، انفاق کردم، مردم را هدایت کردم، من اهل تقوا بودم. اعمال آن چنانی دارم. خانه خدا را بنا کردم، مسجد ساختم، به دیگران کمک کردم، نمی گوید من به اعمال خودم طمع دارم با اینکه حضرت ابراهیم است. حضرت ابراهیم می گوید من طمع دارم به مقام رحمت و مغفرت خدای خودم نه به اعمال خودم. لذا تکیه گاه ما اعمال ما نباشد که در این مسائل بیچاره هستیم. تکیه گاه اهل تقوا، مقام رحمت و مغفرت الهی است. سپس می فرماید « رَبِّ هَبْ لِی حُکْمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ ». انشاءالله که این دعای حضرت ابراهیم در حق ما به اجابت برسد. خداوند انشاءالله که ما را در جمع صالحین و شایستگان خود ملحق بفرماید.

کسی که مثل حضرت ابراهیم این گونه خداوند را می شناسد، لحظه ای هم که می خواهند او را به درون آتش بیندازند، هیچ نگرانی ندارد. اهل تقوا نیز همینطور هستند. وقتی دیگران را ناچیز دیدید و خدا را بزرگ دیدید، خداوند هم به شما کمک می کند. درست است که آن روز آتش نمرود وجود داشت؛ اما امروز هزاران آتش به صورت مشکلات و سختی ها گریبان اهل تقوا را می گیرد. اهل تقوا هم باید در آتش سختی های دنیا، توکلشان به خداوند متعال باشد و فقط و فقط خداوند متعال را ببینند تا آتش سختی های دنیا را خداوند برای ایشان گلستان کند. زندگی را برای آنها همراه با آرامش بکند. « أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ » معنایش همین است. لذا اهل تقوا با نام و یاد الهی به آرامش می رسند. خداوند هم او را یاری می کند. چون او خدای خود را خوب شناخته است.

در سوره انبیاء آیه ۶۹ خداوند می فرماید: «قلنا» خداوند می فرماید ما به آتش گفتیم. « قُلْنا یا نارُ کُونِى بَرْداً وَ سَلاماً عَلى إِبْراهِیمَ »  ای آتش آرام باش بر ابراهیم. به این کلمه «قلنا» دقت کنید. خداوند در زندگی ما هم «قلنا» زیاد گفته است. این «قلنا» فقط برای حضرت ابراهیم نیست. خداوند برای همه کسانی که اهل تقوا هستند، «قلنا» می گویند. برای حضرت ابراهیم آتش نمرود را گلستان کرد و برای اهل تقوا آتش سختی ها را تبدیل به گلستان و آرامش می کند، هم در دنیا و هم در آخرت.

یکی از سوره های قرآن، به نام حضرت ابراهیم است؛ چرا که حضرت ابراهیم خدای خود را خوب شناخته بود، چون حضرت ابراهیم مصداق « عَظُمَ الْخالِقُ فى اَنْفُسِهِمْ» بود. چون نزد حضرت ابراهیم خداوند خیلی عظیم و با عظمت بود و دیگران نزد او ناچیز بودند، خانواده خود و همسرش را، تنها فرزند عزیز و دلبندش اسماعیل را، در بیابان و در سرزمین بی آب و علف رها می کند. در آیه ۳۷ سوره ابراهیم، حضرت ابراهیم به خداوند می فرماید: « رَبَّنَا إِنِّی أَسْکَنْتُ مِنْ ذُرِّیَّتِی بِوَادٍ غَیْرِ ذِی زَرْعٍ عِنْدَ بَیْتِکَ الْمُحَرَّمِ » خداوندا من به خاطر تو خانواده ام را در این بیابان رها می کنم. چون تو را خوب می‌شناسم، چون می دانم تو روزی دهنده هستی و خانواده مرا رها نمی کنی. در این سختی ها و مشکلات بعضی ها به فکر صدسال آینده خود هستند. به فکر این است که آینده بچه های من چه می شود؟ آینده من چه می شود؟ آینده نوه من چه می‌شود؟ با این مشکلاتی که هست، جوان ها می خواهند چکار کنند؟ شما به فکر خود باشید، آنها هم خدای خود را دارند. اگر همه دنیا اهل تقوا را تحریم کنند، اگر همه دنیا به علی بن ابی طالب سلام نکنند، باز هم علی بن ابی طالب هیچ نگرانی ندارد. خدا دارم چه غم دارم/چه غم دارم خدا را دارم. اهل تقوا این گونه هستنند.

لذا حضرت ابراهیم خانواده خود را به آن بیابان ها می برد و در آن جا تنها رهایشان می کند. این توحید افعالی است که همه کاره هستی را خداوند متعال بدانیم. به این کلمات دقت کنید. «یهدین» «یشفین» «یسقین» «یحیین» اینها درس خداشناسی و تقواست. اهل تقوا به عفو الهی چشم دوختند. خدایا به حق این روز عزیز اگر تا این لحظه هم ما را نبخشیده ای و نیامرزیده ای ما و همه گذشتگان ما را ببخشای و بیامرز.

امیرالمومنین (علیه السلام) هم دنیا را خوب شناخته است. امیرالمومنین کدام دنیا را شناخته است؟ آن دنیایی که نافرمانی ایجاد می کند، آن دنیایی که کینه و کدورت و غیبت و تهمت و زخم زبان و نیش زبان در آن وجود دارد. چنین دنیایی را امیرالمومنین مذمت می کند؛ و گرنه آن حضرت در کلمات قصار خود در حدیث ۱۳۱ در توبیخ کسی که دنیا را نکوهش می کند، سخن بسیار زیبایی را می فرماید. شخصی دنیا را نکوهش می کرد، حضرت او را توبیخ کرد و برای دنیا صفاتی ذکر کرد. « اَلدُّنْیَا مَسْجِدُ أَحِبَّاءِ اَللَّهِ » دنیا محل سجود و عبادت محبان الهی است. « وَ مُصَلَّى مَلاَئِکَهِ اَللَّهِ » دنیا محل عبادت و نماز ملائکه الهی است. « وَ مَهْبِطُ وَحْیِ اَللَّهِ » دنیا محل نزول وحی و آموزه های دینی است « وَ مَتْجَرُ أَوْلِیَاءِ اَللَّهِ » دنیا محل تجارت اهل تقوا و اولیای الهی است. « اِکْتَسَبوا فیهَا الرَّحْمَهَ » با فرمانبرداری خود آمرزش الهی را از خداوند گرفتند « وَ رَبِحوا فیهَا الْجَنَّهَ » و بهشت و رضای الهی را سود بردند.

از طرفی امیرالمومنین (علیه السلام) در جای دیگر، در حدیث قصار شماره ۲۳۶، در نهج البلاغه دنیایی را معرفی می کند که در آن نافرمانی خدا می‌شود. امیرالمومنین چون خدای خود را خوب شناخته است، دنیایی که در آن دنیا، خدا نافرمانی می شود، برای ایشان خیلی بی ارزش است؛ لذا دنیا را تمثیل زده و تشبیه کرده است به استخوان بدون گوشت خوکی که در احکام اسلامی عین نجاست است و مورد نفرت مسلمانان است. امیرالمومنین اینگونه بی رغبتی خود را به چنین دنیایی تشبیه می کند و می فرماید این دنیا برای من مثل استخوان بدون گوشت حیوان نجسی مثل خوک که در دست یک انسان بیمار جزامی است، می باشد. کسی که بیماری جزام دارد صورتش به هم ریخته است و مورد نفرت دیگران است. امیرالمومنین دنیا را تشبیه می کند به یک استخوان بدون گوشت حیوانی مثل خوک در دست یک جزامی.  کسانی که از خدا نافرمانی می کنند، در دنیا به دنبال شادی هستند و می گویند بگذارید مردم شاد باشند، بدانند این دنیا چه ویژگی ای دارد. آخر به چه قیمتی شاد باشیم؟ به چه قیمتی رها باشیم؟ به چه قیمتی به آرامش برسیم؟ امیرالمومنین خداوند را خوب شناخته است که دنیا برای او بی‌ارزش است. دنیا برای حضرت همچون استخوان بدون گوشت حیوانی مثل خوک در دست یک انسان جزامی است. همین دنیایی که خیلی‌ها حلال و حرام الهی را برایش زیرپا می گذارند تا به آن دست پیدا کنند. با رشوه، با ربا، با دروغ، با تهمت، با کلاه برداری، با اختلاس. این دنیایی که امیرالمومنین اینطور تشبیه می کند، عده ای به دنبال همین دنیا هستند.

اگر ما خداوند را خوب بشناسیم، چنان که اهل تقوا خدا را خوب شناختند، دنیا و ماهیت دنیا را که از پستی و دنائت است، نیز خوب می شناسیم. ما هم از دنیایی که دنیای نافرمانی باشد، جدا می شویم و آن دنیایی که متجر اولیای الهی است، آن دنیا برای ما محل عبادت خداوند متعال می شود. لذا آن حضرت در یک تشبیه دیگری چه زیبا می فرمایند. می فرمایند: والله قسم دنیای شما در نظر من از آب بینی بز ماده هم کم ارزش تر است. حضرت کدام دنیا را می فرماید؟ آن دنیایی که در آن نافرمانی خدا می شود؛ اما دنیایی که در آن از فرمان خدا اطاعت می شود، نزد امیرالمومنین چنین دنیایی متجر اولیای الهی است. لذا قسم جلاله می خورد و می فرماید: « وَ اللَّهِ لَدُنْیَاکُمْ هَذِهِ أَهْوَنُ فِى عَیْنِى مِنْ عِرَاقِ خِنْزِیرٍ فِى یَدِ مَجْذُومٍ » به خدا قسم دنیای شما نزد من از استخوان بدون گوشت خوک در دست انسان جزامی بی ارزش تر است

حضرت در جمله قبل می فرمودد « دُنْیَاکُمْ هَذِهِ » اینجا هم می فرماید « دُنْیَاکُمْ هَذِهِ ». در قصار ۲۳۶ هم می فرماید « دُنْیَاکُمْ هَذِهِ ». یعنی مراد من نه دنیای من علی است، نه دنیای اهل تقوا است، دنیای شما اهل دنیا است، دنیای شما است که در آن خداوند را نافرمانی می کنید، دنیای شما ست که در آن معصیت می کنید، دنیای شماست که برای من بی ارزش است؛ اما دنیای من علی، متجر اولیای خداست محل عبادت است، محل راز و نیاز است، مزرعه ای است برای توشه گرفتن برای سفر آخرت است. در خطبه سوم نهج البلاغه می فرماید: « دُنْیاکُمْ هذِهِ أَزْهَدَ عِنْدی مِنْ عَفْطَهِ عَنْز » از آب بینی یک بزغاله هم برای من علی چنین دنیایی بی ارزش تر است.

لذا اگر می خواهیم دنیا برای ما بی ارزش باشد، باید ابتدا خداوند را خوب بشناسیم، تا « عَظُمَ الْخالِقُ » نباشد، « فَصَغُرَ ما دُونَهُ » محقق نمی‌شود. امیرالمومنین می فرماید: اول باید خدا را خوب بشناسی تا دنیا برایت بی ارزش شود. وقتی می خواهید دنیا بی ارزش شود و از معصیت و نافرمانی دور باشید، ابتدا خداشناس باش. خوب خدا را بشناس. روزهای جمعه مقید باش به نماز جمعه. در روزهای دیگر مقید باش به نماز اول وقت با جماعت. به نماز شب، به نماز اول وقت، به مراقبت، به بیهوده  نگفتن، به آبروی دیگران نبردن مقید باشید. اینها مراقبت هایی است که باعث می شود تا ما به خداوند نزدیک بشویم و توحید ما تقویت شود که نتیجه اش بی رغبتی به دنیا و اهل دنیا است.

بارپروردگارا! قسمت می دهیم به حق این روز عزیز که ما را از معصیت و نافرمانی دور بگردان. آن گناهانی که ما را از تو دور می کند و دنیا را در برابر چشمان ما با ارزش بکند، از مادور بگردان. توفیق شناخت خودت را، شناخت اسماء و صفات خودت را، تقرب و نزدیک شدن به خود و مقام خودت را روزی همه ما بگردان. ما را از معصیت و نافرمانی دور بگردان. یک لحظه ما را به خود ما غافل وامگذار.

خطبه دوم

خودم و همه شما نمازگزاران عزیز را به طاعت، فرمانبرداری، خداشناسی و مراقبت در گفتار و رفتار و اعمال سفارش می کنم. اما خبردار شدیم که در شب گذشته یار امام و رهبری، فقیه مجاهد از اعضای مجلس خبرگان رهبری و عضو موثر فقهای شورای نگهبان حضرت آیت الله مومن (اعلی الله مقامه الشریف) دار فانی را وداع گفتند. بنده این مصیبت را به پیشگاه آقا و مولای مان امام زمان (ارواحناله الفداء)، نائب برحقش رهبر عزیز و فرزانه انقلاب تسلیت عرض می کنم؛ چرا که حضرت آیت الله مومن یک قرابت و دوستی بسیار نزدیکی با مقام معظم رهبری داشتند. گفته شده است که از دوستان بسیار نزدیک حضرت آقا و هم بحث حضرت آقا بودند. لذا این مصیبت را به رهبر معظم انقلاب ما تسلیت عرض می کنیم. به خانواده محترم آن مرحوم و همه مردم عزیز ایران اسلامی ما، مردم انقلابی که یاران فداکار و باوفای امام و رهبری و انقلاب را هیچگاه فراموش نمی کنند. یاد و خاطره تمام یاران عزیز امام را گرامی می داریم. یاد و خاطره شهدای عزیز را گرامی می‌داریم و علو درجات آنها را از خداوند متعال مسئلت داریم انشاءالله که خداوند متعال آن عزیزان، به ویژه مرحوم آیت الله مومن را با شهدای کربلا و سید و سالار شهدای کربلا محشور بگرداند.

اما در هفته ای که گذشت شهادت سبزپوشان عزت و امنیت را داشتیم که در آن حمله ناجوانمردانه به شهادت رسیدند. عزیزان سپاه قدس که دشمنان اسلام در جنگ مقابل و رودررو نتوانستند آنها را شکست بدهند؛ اما از پشت سر خنجر می زنند. این هنر نیست که اتوبوس حامل آنها بمب گذاری شود یا انفجار تروریستی شود و ۲۷ نفر از آنها به شهادت برسند. این هنر نیست. این مردانگی نیست. همیشه دشمنان ما ناجوانمرد بودند. همیشه دشمنان ما و منافقین از پشت به ما خنجر زدند. در این ۴۰ سال پیروزی انقلاب هیچ وقت حریف رو  در رو  نبودند. هر کجا که کم آوردند، از پشت خنجر زدند و یاران انقلاب و فرزندان انقلاب را به شهادت رساندند. دقیقا همان روزی که مردم عزیز ایران با حضور پرشکوه خود مشت محکمی بر دهان دشمنان زدند، بار دیگر آنها عصبانی شدند و این عملیات ناجوانمردانه تروریستی را انجام دادند. رهبر عزیز هم فرمودند درود بر سپاه پاسداران و همه عناصر امنیت کشور. خیلی از مردم ما مشغول ورزش و بازی و تفریح و آرامش هستند و اطلاع ندارند که این آرامش و امنیت از کجا می آید. از زحمات جوانان عزیز ما، از زحمات سبزپوشان پاسدار انقلاب است اعم از مرزبانان نیروهای نظامی انتظامی ارتش و سپاه، همه نیروها و عناصر امنیتی که مقام معظم رهبری هم فرمودند، سربازان گمنام امام زمان هم در اداره اطلاعات و هم در سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از زحمات این عزیزان آرامش در کشور برقرار است. به گفته وزیر محترم اطلاعات روزی ۴۰ توطئه خنثی می شود. روزی ۴۰ بمب گذاری در این کشور خنثی می شود و ما در امنیت هستیم. روزی ۴۰ تا توطئه و بمب گذاری که البته یکی دوتا هم واقع می شود؛ اما بسیاری از آنها را که خنثی می شود، اصلا متوجه نمی شویم. این امنیت را مدیون کسانی هستیم که بیدار هستند تا ما شب ها با آرامش بخوابیم.

رهبر عزیز ما بر پاسداران عزیز و عناصر امنیتی درود می فرستند و بلافاصله فرمان می دهند که باید عزیزان ما در سپاه این ماموریت را انجام بدهند. بعد از اینکه فرمانده کل قوا این ماموریت را به سپاه داد، ۲۴ ساعت هم طول نکشید و همه شما هم شنیدید از روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در یک اطلاعیه ای اعلام کرد قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه، عوامل تروریستی این حادثه را شناسایی کردند و  متلاشی کردند. عناصرش را دستگیر کردند و ۶۰۰ کیلو بمب را که می خواستند برای انفجار بعدی آماده کنند، کشف کردند. ۱۵۰ کیلو بمب آماده انفجار را نیز تصرف کردند. مقادیری اسلحه و سلاح هم از آنها گرفتند. انشاءالله و به فضل الهی همه این افرادی که دخیل بودند در این حمله تروریستی دستگیر خواهند شد و آتش خشم و انتقام مردم عزیز ایران قطعا تروریست ها و عوامل آنها را در خود خواهد سوزاند انشاءالله.

همزمان با سال روز قیام یوم الله مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ هزاران نفر از قشرهای  مختلف مردم تبریز با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند، مقام معظم رهبری در این دیدار با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند: «مردم تبریز در گام دوم انقلاب هم پیشگام باشند. در حوادث اول انقلاب توطئه های دشمن به دست خود مردم خنثی شد. بعد در دفاع مقدس و حوادث سال ۸۸ ، هم مردم تبریز پیشگام بودند. همه کشور در ۹ دی بیرون آمدند؛ اما تبریزی ها در هشتم دی راهپیمایی کردند.» البته همه مردم عزیز ما در همه حوادث پیشگام بودند و از انقلاب دفاع کردند و توطئه ها را خنثی کردند. عزیزان شب عید است. مراقب باشیم. دشمن توطئه هایی را برای مردم عزیز در نظر گرفته است. این توطئه ها را همانطوری که اوائل انقلاب، دشمنانف، توطئه می کردند و مردم خنثی می کردند، در گام دوم انقلاب هم توطئه های جدیدی در راه است که مردم عزیز ما باید آن توطئه ها را خود خنثی کنند. گام اول انقلاب جنگ تحمیلی بود، گام اول انقلاب جنگ نظامی بود، توطئه ها عیان بود، رودررو بود؛ اما در گام دوم انقلاب، توطئه ها از قبیل جنگ اقتصادی است. توطئه ها، از قبیل جنگ روانی است. جنگ رسانه ای است. در جنگ اقتصادی، صدای تیر و تفنگ به گوش نمی رسد؛ لذا مبارزه و خنثی کردن این توطئه ها در گام دوم خیلی سخت تر و دشوارتر است.

امروز گرانی و تورم یکی از توطئه های دشمنان ما در جنگ اقتصادی است. امروز خرید دام ها توسط دلارهای گاوهای شیری آل سعود، یکی از توطئه های جنگ اقتصادی ماست. امروز دام های مولد را خریداری می کنند آن هم به قیمت های دو برابر از دامداران ما می خرند. امروز بایستی دامداران عزیز هوشیار و بیدار باشند. مردم عزیز بایستی بیدار باشند. این خیانت به مردم است که صدها تن گوشت را احتکار کنید برای اینکه سودی به دست بیاید؛ اما هموطنان عزیز ما به خاطر تهیه یک کیلو گوشت دچار مشکل شوند. لذا این توطئه های دشمن را ما باید شناسایی کنیم و خنثی کنیم. بایستی آنها را مدیریت کنیم. مردم عزیز بیدار باشند. امروز این  نوسانات بازار ارز طبیعی نیست. کارشناسان اعلام کردند حداکثر نرخ ارز بایستی ۸ هزار تومان باشد. اگر بیشتر از این مبلغ باشد، حباب است، توطئه است. لذا دلارها را به قیمت چندبرابر خریداری می کنند و از ایران خارج می کنند. اجازه فروش نفت را به ما نمی دهند برای اینکه دلار وارد کشور ما نشود. از آن طرف هشت کشور را معاف می کنند؛ اما بعضی از این کشورها مثل ایتالیا با اینکه معاف شدند از ما نفت نمی خرند، بعضی از آنها هم فقط وعده می‌دهند. کشورهایی مثل ژاپن و چین وعده می دهند چون ما تا اردیبهشت ماه معاف هستیم، ما هم فقط تا آن تاریخ از شما نفت می‌خریم. بعضی از این کشورها هم از ما نفت می خرند؛ اما سوءاستفاده می کنند و می گویند معادل نفت دلار نمی دهیم، مثل بعضی از همسایه های ما، مثل هندوستان و چین. آنها می گویند به جای دلار از ما کالا ببرید. کشورهای اروپایی هم اینستکس را مصوب می کنند که براساس آن می گویند نفت را از شما نمی خریم، برای صادراتی که شما دارید فقط اعتباری ایجاد می کنیم، دلار هم به شما نمی دهیم، یورو هم به شما نمی دهیم، به جای آن می توانید فقط از ما جنس ببرید، فقط اجناسی که مورد نیاز شماست ببرید. وقتی محدود می کنند این یک توطئه است. محاصره اقتصادی یک توطئه است. مردم باید بیدار باشند. مردم ما باید آگاه باشند. مردم ما باید هوشیار باشند.

برای شب عید مخصوصا برنامه ریزی کردند. حتی برای میوه برنامه ریزی دارند. مسئولین عزیز ما باید مراقب باشند که دشمنان سوءاستفاده نکنند. بازار میوه و لوازم خرید شب عید مردم بایستی توسط کسبه عزیز مدیریت شود. مقام معظم رهبری هم بر مساله اقتصاد و معیشت مردم تاکید کردند. اقتصاد که سومین موضوع مورد تاکید مقام معظم رهبری در گام دوم است، باید مورد توجه مسئولین هم قرار بگیرد. مقام معظم رهبری از هفت مرحله ای که در گام دوم بیان فرمودند، سومین گامش، موضوع اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد البته در جامعه اسلامی و انقلاب اسلامی هدف نیست، اقتصاد وسیله ای است برای رسیدن به تعالی. اقتصاد ابزار است. اگر اقتصاد ما قوی باشد، مانع نفوذ سلطه گران می‌شود. با اقتصاد مقاومتی می توانیم در مقابل آنها بایستیم. وقتی زمان ریاست جمهوری اوباما بنزین را تحریم کردند، باز در این مرحله هم سبزپوشان عزت و امنیت ما، پاسداران عزیز ما در قرارگاه خاتم الانبیاء به کمک آمدند و از دولت درخواست کردند که پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به ایشان بسپارند. تقاضا کردند که به آنها اطمینان کنند؛ چرا که آنها همان کسانی هستند که موشک هایی ساختند که امروز رعب و وحشت در دل دشمنان ایجاد کرده است. پاسدار عزیز ما در سپاه همان کسانی هستند که امروز موشک های قاره پیما درست کردند. لذا درخواست کردند که به ما اطمینان کنید. ما دست آمریکا را در سوریه قطع کردیم، در عراق قطع کردیم، در یمن قطع کردیم، در لبنان قطع کردیم. یک زمانی در داخل کشور مردم آرزو می کردند که سفارت آمریکا در کشور ما بسته بشود؛ اما امروز دست آمریکا را در منطقه قطع کردیم نه تنها در داخل کشور بلکه در منطقه قطع کردیم.

کسانی که می گویند آمریکا افول نکرده است، کسانی که سطحی نگر هستند و بصیرت ندارند، اگر خوب فکر کنند متوجه می شوند که ما دست آمریکایی را قطع کردیم که یک زمانی ۶۰ هزار مشاور نظامی در این کشور داشت. ما دست آمریکایی را قطع کردیم که ۱۷ میلیارد تومان بودجه نظامیان آمریکایی در این کشور بود. سفارتخانه آمریکا در این کشور وجود داشت. امروز ما برای آمریکا یک تهدید بزرگ نه فقط در منطقه بلکه در جهان شدیم. آمریکا رو به افول است یعنی این. این مساله را بعضی ها بایستی متوجه باشند. باید بعضی ها این مساله را بفهمند. اگر ما قدرت اقتصادی داشته باشیم، به کشورهای غربی وابسته نخواهیم بود. ما بنزین را تولید کردیم. امروز بیش از ۹۰ میلیون لیتر بنزین تولید می کنیم، نه تنها نیازی به واردات بنزین نداریم، بلکه بنزین را صادر می کنیم. در فاز چهارم بنزین یورو ۴ و یورو ۵ را که بهترین کیفیت بنزین دنیا را دارد، تولید می کنیم. قرارگاه خاتم الانبیاء، دوسال مهلت خواستند. تا به امروز نشده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه وعده ای بدهد و عمل نکند. دو سال مهلت خواستند که ۴۰ میلیون لیتر دیگر به این مقدار اضافه کنند. با اتمام این پروژه، جمهوری اسلامی ایران در منطقه بزرگترین تولیدکننده بنزین باکیفیت در منطقه می شود. این قدرت اقتصادی ما است. دشمن نه تنها نمی تواند ما را تحریم کند، بلکه جمهوری اسلامی ایران خودش یک قدرت اقتصادی در منطقه است. امروز مردم ما ارزان ترین بنزین را در منطقه استفاده می کنند با لیتری ۱۰۰۰ تومان. قیمت یک لیتر آب معدنی بیشتر از یک لیتر بنزین است. این در کشوری اتفاق افتاده است که در کشورهای اطرافش قیمت بنزین لیتری ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان است. علتش این است که ما در اقتصاد قوی شدیم، در تولید بنزین قوی شدیم. اگر در همه زمینه ها ما به این قدرت برسیم، یقینا مردم ما مشکلی نخواهند داشت. مسئولین عزیز باید در همه زمینه ها به قدرت اقتصادی لازم برسند؛ چرا که اگر اقتصاد ما ضعیف شود، زمینه نفوذ دشمن فراهم می شود.

نمازگزاران عزیز! بدانید که اگر اقتصاد ما اقتصادی قوی بود، ما سی  اف تی و اف ای تی اف و پالرمو و همه این قراردادها و لوایح بین المللی را به راحتی امضا می کردیم؛ چرا که در موضع قدرت بودیم؛ اما امروز چرا امت حزب الله امضای این قراردادها را نمی پذیرد؟ چرا مردم انقلابی، مرجعیت انقلابی، نمایندگان محترم انقلابی مجلس و ائمه محترم جمعه نمی پذیرند که این لوایح را امضا کنند؟ چون الان در موضع ضعف اقتصادی قرار داریم. ما در تحریم هستیم. ما زمانی می خواهیم اف ای تی اف را بپذیریم که رئیس اف ای تی اف رئیس خزانه داری کشور آمریکاست. در چنین شرایطی که ما در تحریم و ضعف اقتصادی هستیم، پذیرفتن چنین لوایحی چه سودی برای نظام و انقلاب ما دارد جز اینکه نفوذ دشمن را بیشتر می کند؟ جز اینکه سلطه آنها را بیشتر کند و ما را ذلیل تر کند؟ لذا مردم انقلابی، مردم همیشه در صحنه، مردمی که همیشه پای انقلاب ایستاده اند، اعلام می کنند که با همه این لوایح استعماری مخالف هستند و اجازه نخواهند داد که این لوایح به تصویب برسد.

دو عامل بسیار مهم در موفقیت اقتصادی را باید مسئولین عزیز بیشتر توجه داشته باشند: یک عامل بیرونی که اگر توجه نداشته باشیم قطعا در اقتصاد موفق نخواهیم بود، بحث تحریم و وسوسه های دشمن در همینجا مطرح است و عامل درونی، عیوب ساختاری و ضعف مدیریت است. یعنی تنها راه موفقیت مدیریت قوی اقتصادی برای همه مسئولین توجه به همین دو عامل است. همه مسئولین باید توجه داشته باشند. این بحث نظارت قوی نمایندگان محترم مجلس را می طلبد. نظارت قوی دستگاه قضایی را می طلبد. بازرسی مستمر را می طلبد. اجرای دقیق قوانین و مبارزه با قاچاق کالا توسط مسئولین اجرایی دولت را می خواهد. بایستی همه مسئولین با هم با یک مدیریت قوی و منسجم در کنار هم باشند تا این ضعف اقتصادی را برطرف کنند.

بحث دومی که مقام معظم رهبری در سومین مرحله از گام دوم انقلاب بیان فرمودند پی گیری اقتصاد مقاومتی است. تنها نسخه شفابخش پیگیری اقتصاد مقاومتی است که بایستی سرلوحه مسئولین عزیز ما باشد. رهبر معظم انقلاب به جوانان عزیز هشدار می دهند که فریب آدرس‌های غلط را در مواجهه با مشکلات اقتصادی نخورند. مواظب باشیم که آدرس های غلط به ما ندهند. بعضا می گویند نمی گذارند کار کنیم. دست مسئولین بسته است. قدرت های موازی در این کشور به ما اجازه نمی دهد. در همه کشورها نیروی نظامی و انتظامی وجود دارد. دستگاه های قضا وجود دارد. مجلس وجود دارد. تازه آمریکا که دو تا مجلس وجود دارد. آنها چه باید بگویند؟ چندین دستگاه قضا و نیروی نظامی و انتظامی و اف بی آی و نیروهای امنیتی و ارتش و چندین قدرت موازی در آن کشور وجود دارد. چرا آدرس های غلط به دیگران می دهیم. جوانان عزیز دقت کنند. اتفاقا مسئولین عزیز دستشان باز است. بودجه کشور در دست مسئولین است. راه برای کار کردن آنها باز است. رهبر عزیز ما اجازه دخالت به هیچ ارگانی نداده است و راه را برای آنها باز کرده است.

نمونه ای را در شهر خود ما و در شهرستان اندیشه مثال می زنم. نمونه اش جایگاه امام جماعت و فرماندار شهرستان است. آیا امام جمعه در امور اجرایی شهرستان دخالتی دارد؟ در پروژه ها دخالتی دارد؟ در بودجه ها دخالتی دارد؟ ما فقط توصیه می کنیم. رهبر عزیز ما فرمودند جایگاه ائمه جمعه مثل جایگاه رهبری است. این دو جایگاه را به هم تشبیه کردند؛ اما فرماندار نماینده عالی دولت و دستگاه اجراست. فرمان در دست ایشان است. بودجه ها در دست ایشان است. همه مسئولین اداری به فرمان او بایستی کار کنند. اگر در یک شهرستان مشکلی پیش بیاید، امنیت زیر سوال برود، بحث اقتصادی پیش بیاید، هیچ وقت به امام جمعه نمی گویند چرا مراقب نبودی و شهر ناامن شد یا این مشکل اقتصادی برای مردم این شهر به وجود آمد. امام جمعه یک جایگاه معنوی دارد. پدر معنوی مردم است. توصیه می کند. اگر این قطار از مسیر بخواهد خارج شود، توصیه می کند که در  مسیر بیایید و در مسیر قرار بگیرد. در مسیر ارزش ها و نظام باشد؛ اما قدرت اجرا دست ما نیست. امروز هم رهبر عزیز ما توصیه می فرمایند؛ اما قدرت اجرا دست مسئولین نظام است. لذا آدرس های غلط ندهیم.

همه مسئولیت به عهده همه مسئولین است اعم از مجلس دستگاه قضا و قوه مجریه و مسئولین دولتی است؛ اما رهبر ما فرمودند فرمان به دست دولت است چون دولت باید بازار را تنظیم کند. دولت بایستی با تورم مقابله کند. بحث اقتصادی، بحث اختلال ارز، اینها همه در حیطه مسئولیت دولت است، مبارزه با قاچاق کالا، واردات و صادرات. همه اینها، بحث تنظیم بودجه کشور به عهده دولت است. در دست هر کسی که بودجه قرار دارد، سررشته کار هم در دست همان شخص است و همان شخص هم باید مسائل کشور را مدیریت کند تا این بودجه درست تقسیم شود، به جا تقسیم بشود تا مشکلات مردم برطرف گردد. پس آدرس غلط ندهیم. رهبر عزیز ما فرمودند که آدرس غلط ندهید و مردم را گمراه نکنید. فرمودند بعد از پشت سر گذاشتن گام اول انقلاب و تثبیت تمامیت ارضی و حضور مردم در صحنه های استکبارستیزی، نوبت گام دوم انقلاب است که این گام دوم انقلاب را در هفت عنوان علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی اسلامی طبقه بندی کردند. ایشان سبک زندگی اسلامی را در مقابل سبک زندگی غربی تبیین فرمودند که انشاءالله ما اگر فرصت کنیم در طول چندین هفته باید این هفت موضوع، دقیق بررسی و تبیین شود.

رهبر عزیز ما هم تاکید کردند که من روی این بیانیه خیلی زحمت کشیدم. من بنا را بر این ندارم که اگر چیزی را نوشتم یا مطلبی را که می‌گویم از دیگران درخواست کنم که روی آن کار و مطالعه کنند ولی راجع به این گام دوم انقلاب، می گویم این کار را انجام دهید، تحقیق کنید، پی گیری کنید، مطالبه کنید. رهبر عزیز به ما فرمان دادند، به همه ما فرمان دادند. فقط مسئولین مخاطب این بیانیه نیستند. همه ما باید تلاش کنیم این هفت گامی که در گام دوم فرمودند، محقق شود. لذا ما نیز برای تبیین و بررسی این بیانیه، قرارگاه گام دوم انقلاب را در شهر راه اندازی کردیم. دبیری را برای این قرارگاه تعیین کردیم. در ستاد برگزاری نمازجمعه شهر شما این قرارگاه گام دوم تشکیل شد و همین جا من از شما می خواهم که کمک کنید، انشاءالله دبیر محترم قرارگاه فرهنگی گام دوم انقلاب هم از شما طلب کمک می کند. هر کسی در هر زمینه ای می تواند کمک کند، به ما کمک کند که انشاءالله گام دوم انقلاب را در شهر فرهنگ و اندیشه محکم برداریم و فرامین نائب امام زمان خود را اجرا کنیم. انشاءالله.

اهم مناسبت را فقط نام می برم. یکشنبه پنجم اسفندماه روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی و روز مهندس است که من تبریک عرض می کنم خدمت همه مهندسین عزیز و دوشنبه، ششم اسفند ماه، سال روز شهادت سردار خیبرشکن، سردار حمید باکری قائم مقام لشکر ۳۱ عاشورا در جزیره مجنون است. از خداوند می خواهیم این شهدای عزیز ما را با شهدای کربلا محشور بگرداند. سه شنبه هفتم اسفند ماه ولادت با سعادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) روز زن و هفته بزرگداشت مقام مادر است که من همینجا تبریک عرض کنم به همه مادران مهربان و دلسوز و همسران فداکار که حضرت زهرا (سلام الله علیها) الگو و اسوه خود قرار بدهند. دقت داشته باشیم، توجه داشته باشیم سفارشاتی که قرآن کریم به مقام پدر و مادر و همسر کرده است زیاد است. خداوند متعال در قرآن کریم، مادر را با توجه به اینکه « حَمَلَتْهُ أُمُّهُ کُرْهاً وَوَضَعَتْهُ کُرْهاً »، مادر بچه اش را با سختی حمل می کند و سختی های زیادی حتی بعد از اینکه وضع حمل کرد، متحمل می شود، توجه ویژه ای مقام مادر دارد. « وَوَصَّیْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَیْهِ إِحْسَاناً » خداوند در وصیتی که در قرآن به ما می کند می فرماید هوای مادر را بیشتر داشته باشید. مقام مادر، منزلت مادر را پاس بداریم. انشاءالله این روز را هم قدر بدانیم و به دیدار مادران برویم. کسانی هم که مادرانشان از دنیا رفته است حتما خیراتی از طرف آنها داشته باشند.

چهارشنبه هشتم اسفند ماه شهادت حسین خرازی فرمانده لشکر ۱۴ امام حسین و روز امور تربیتی و تربیت اسلامی است. آموزش و پرورش عزیز ما باید توجه ویژه ای به مسائل تربیتی داشته باشد. این روز تربیتی و هفته تربیتی، یادگار شهید باهنر و رجایی است. توجه ویژه ای به تربیت نسل انقلابی در مدارس باید داشت. اساتید عزیز و معلمین عزیز مسئولیت شان خیلی سنگین است و باید توجه ویژه ای به مساله تربیت داشته باشند. خدای ناکرده اگر با حرف خود شبهه ای در ذهن دانش آموزان ایجاد کنند، مدیون انقلاب و شهدا خواهند بود. امام عزیز ما هم فرمودند مساله آموزش و پرورش در راس مسائل مهم کشور است. آخرین مناسبت هم پنج شنبه نهم اسفند ماه سال روز فرمان حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) مبنی بر تاسیس بنیاد مستضعفان و جانبازان است.

بارپروردگارا! قسمت می دهم به حق آقا و مولای ما امام زمان، امسال را سال ظهور امام زمان قرار بده. نائب امام زمان ما رهبر عزیزتر از جان ما، بر توفیقاتش، صحتش، عزتش، طول عمرش بیفزای. دشمنان این انقلاب و این نظام را نابود بگردان. یک لحظه ما را به نفس سرکش ما غافل وامگذار. رزمندگان اسلام، مدافعان حرم، مدافعان ایران اسلامی ما، نصرت و پیروزی عنایت بگردان.

photo_2019-02-24_19-23-56 photo_2019-02-24_19-26-45 photo_2019-02-24_19-27-39

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.