برگزاری نماز جمعه ۲۷ دی ماه در شهر اندیشه

نماز جمعه این هفته شهر اندیشه به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید علی مروج  و با حضور پر شور مردم ولایت مدار این شهر برگزار شد .

خطبه اول

امام جمعه شهراندیشه حجت الاسلام والمسلمین مروج در خطبه اول ضمن سفارش خود وهمگان به رعایت تقوای الهی گفت :

تقوا یک عامل بازدارنده است تا ما نزدیک گناه نشویم اما درآیات نورانی قران آمده است که نه تنها تقوا مارا از نافرمانی الهی حفظ میکند بلکه اثر وضعی و معنوی این مراقبت موجب  پاک شدن گناهان می شود.

لذا معنای مراقبه این است که انسان آلوده به گناه ، تصمیم بگیردتا مراقب چشم و زبان وگوش خود باشد واگر خدایی ناکرده آلوده به ربا و نزول شده است ،درپی ترک آن باشد ویا اگر در تعاملات اجتماعی حسن خلق نداشته به دنبال کسب این فضیلت اخلاقی حرکت کند.

ایشان با اشاره به بعضی از آیات قرآن تصریح کرد:مراقبت ازنفس ،وکسب تقوا اثر دنیوی واخروی داردچراکه خداوند در آیه ۶۵ سوره مائده می فرماید؛

وَلَوْأَنَّ أَهْلَ الْکِتَابِ آمَنُواْوَاتَّقَوْاْلَکَفَّرْنَاعَنْهُمْ سَیِّئَاتِهِمْ وَلأدْخَلْنَاهُمْ جَنَّاتِ النَّعِیمِ

اگر اهل کتاب اهل تقوا بودند و مراقبت میکردند، ما گناهان آنها را میپوشاندیم و محو میکردیم ،

البته  “لام”در این آیه شریفه نشانه تاکید است ومعنا این می شود که قطعا گناهان را می پوشاندیم و محو می نمودیم.

وبازخداوند در آیه ۲۹ سوره انفال به اهل ایمان سفارش میکند که

یِاأَیُّهَاالَّذِینَ آمَنُواْإَن تَتَّقُواْاللّهَ یَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَانًاوَیُکَفِّرْعَنکُمْ سَیِّئَاتِکُمْ وَیَغْفِرْلَکُمْ وَاللّهُ ذُوالْفَضْلِ الْعَظِیمِ

اگر تقوای الهی وخداترسی راپیشه خودتان بکنید *قدرت تشخیص حق و باطل را پیدا میکنیداین تقوا باعث محو شدن گناهان و بدی هایتان می شود .

فخر رازی در تفسیر خودش ذیل این آیه شریفه ،تکفیر سیئات را بدی ها و پرده پوشی در دنیا معرفی میکند ومغفرت را، بخشیده شدن گناهان معنا می نماید . البته باید توجه داشته باشیم که خود تقوا و مراقبت نه تنها مارا از گناه دور میکند بلکه باعث بخشش گناهان گذشته مانیزمی شود.

ایشان در بخش بعدی سخنان خود گفت:

تفسیر نمونه هم تکفیررا محوآثار اجتماعی گناه معنا مینماید و مفسرین دیگر نیز می فرمایند که مایه آبرو و حیثیت اجتماعی خواهد شد،ومغفرت را بخشایش وبخشش در آخرت معنا کرده اندکه انشا اللهخداوند توفیق آن تقوایی که باعث تکفیر ومحو آثار اجتماعی گناه در دنیا و مغفرت در آخرت میشود را روزی همه ما بگرداند.

حجت الاسلام والمسلمین مروج در ادامه به تبیین سلسله مباحث گذشته پیرامون زمینه های غفلت پرداخت وگفت:

یکی از موانع محاسبه نفس غفلت است و گفتیم وراثت می تواند درغافل بودن انسان موثر باشد.

انتقال صفات معنای اصطلاحی ارث است وگاهی دیده شده که میگویندفلان شخص  اخلاقش را از پدرش به  ارث برده است،که این ارث یک موقع صفات رذیله است ویک وقت هم فضیلت است.

سعدی شیرازی چه نیکو می سراید :

عاقبت گرگ زاده ، گرگ شود/گرچه با آدمی بزرگ شود.

سعدی هم دراین بیت اشاره به وراثت میکند،البته وراثت یک بحث اختلافی استچراکه درمیان دانشمندان غربی و متفکرین اسلامی مباحثی مطرح است که آیا واقعا وراثت موثر است؟جناب آقای آیزیک روانشناس معاصر معتقد است ۲۳ خصوصیات اخلاقی انسانها و شخصیت آنها از طریق ارث منتقل میشود.

 جناب واتسون وراثت را در هویت آدمی بی اثر می داند ولی ما در بحث وراثت  هیچ چیز ۱۰۰%نداریم.وراثت به تنهایی نمیتواند انسانها را تربیت کند،بلکه زمینه های دیگر هم وجود دارد که مکمل هم هستند.

مثل اخلاق، تغذیه، محیط ،اینها مکمل هم هستند ومی آیند با وراثت ،مکارم اخلاقی را تکمیل میکنند.

جناب آقای ویگام میگوید توارث بزرگترین و مهمترین عامل در تکوین و شخصیت انسانهاست.خب نه به ایشان که مهمترین عامل را وراثت می بیند و نه به اینکه خیلی ها میگوینداثرگذاری وراثت بر شخصیت وهویت انسانی را قبول نداریم.

در کتاب اخلاق ناصری خواجه نصیرالدین طوسی می فرماید؛ وراثت خیلی اثرگذار است و خصوصیات اخلاقی پدر و مادر در شخصیت کودک خیلی اثر گذار می گذارد.همچنین سعدی شیرازی باز در میان اشعار خودش دارد که:پرتو نیکان نگیرد هرچه بنیانش بد است/تربیت نااهل را چون گردکان بر گنبد است.

اما از نگاه آیات نورانی قرآن سلسله مباحث نورانی انبیای الهی را داریم؛ که در آیات ۲۶ و۲۷ سوره نوح خداوند می فرماید:

وَقَالَ نُوحٌ رَّبِّ لَا تَذَرْ عَلَى الْأَرْضِ مِنَ الْکَافِرِینَ دَیَّارًا   ۲۶   إِنَّکَ إِن تَذَرْهُمْ یُضِلُّوا عِبَادَکَ وَلَا یَلِدُوا إِلَّا فَاجِرًا کَفَّارًا  ۲۷

_ بخاطر اینکه حضرت نوح پیامبری بود که اهل دعا و نوحه گری و راز و نیاز با خداوند بود لقب او نوح استو در واقع اسم اصلی اورا روایات عبدالغفار نامیدند یعنی حضرت نوح نامش عبدالغفار بوده لقبش نوح  است که از نوحه گری و دعا و نیایش می آید لذا حضرت نوح دستانش را به سمت آسمان بلند کرد وگفت: *پروردگارا*خدایا هرگز احدی از کافرین را روی زمین باقی مگذار.چرا اینگونه دعا میکند؟ چرا که آنها نسلشان کافر و فرزندانشان کافر وفاجرند.

در این آیه شریفه اشاره به این می شود که عقاید و خصوصیات اخلاقی پدر و مادرها در فرزندانشان موثر است .

حضرت نوحی که ۹۵۰سال پیغمبری کرده از خداوند می خواهدکه خدایا کافرین را باقی مگذار.چون آنها نسلشان نسل کفر است. وبقایشان باعث میشود که فرزندان کافر تربیت کنند.خب در روایات هم در بحث اینکه وقتی میخواهید ازدواج کنیددرمورد خانوده ی عروس ویا داماد  تحقیق کنید، و در واقع همینطوری وصلت نکنید چرا که خانواده ها اثر گذار هستند.

وعدم تحقیق زمینه های غفلت را محیا میکند وگاهی دیده شده که بعضی ها خودشان را با یک استخاره راحت میکنند / استخاره میکنند اگر خوب آمد این دختر را برای پسرش میگیرد اگر بد آمد نمیگیرند این اشتباه است.

ایشان در ادامه فرمودند:علامه طباطبایی(رضوان اله تعالی علیه)می فرماید :استخاره اصلا درنتیجه اثری ندارد وفقط شمارا یک دل میکند.

 اینکه اگر استخاره خوب آمد دلیلی بر این نیست که آن شخص خوب است این کار خوب است یا این معامله خوب است شما فقط یک دل شدی و در نتیجه اثری ندارد.

لذا ما می بینیم که خداوند به پیامبر اکرم (ص)سفارش به مشورت می کند والا پیامبر اکرم (ص) می توانست همه کارها را با استخاره انجام دهد او که پیامبر بود او که به عالم غیب وصل بود ما جایی را ندیدیم که پیامبر در جنگ ها در امور اجتماعی در امور سیاسی یا درامور فردی خودش بخواهد با استخاره کارش را انجام دهد، با تدبیر با تحقیق با تفحص.

در روایتی از پیامبر اکرم (ص)نقل شده که*ببین فرزند خودت را در کجا قرار می دهی با چه خانواده ای میخواهی وصلت کنی *چونخون ورگ و ریشه و نطفه اثرگذار است.

.پیامبر اکرم (ص) مارا متوجه میکند که ما خودمون زمینه غفلت خانواده خودمان را فراهم نکنیم، زمینه تربیت را دشوار نکنیم ،به اندازه کافی محیط اثرگذار هست ما دیگر آب را گل آلود نکنیم در انتخاب مان دقت کنیم که اثر تربیتی را آسان تر میکند اگر با خانواده صالحی وصلت کنیم اثر تربیتی راحت تر است و ما خیلی راحت تر هستیم.

در روایت دیگری از امام صادق(ع)در مکارم اخلاق داریم که ؛خانواده های صالح، متدین وباتقوا و دارای اصل و نسب و ریشه ،از خاندان صالح همسر بگیرید

خوب که دقت میکنیم میبینیم که امام صادق (ع)هم در این روایت اشاره به اثر گذاربودن نطفه دارد و در واقع قسمتی از صفات اخلاقی پدر ومادر ازطریق نطفه منتقل می شود.

خطبه دوم

حجت الاسلام والمسلمین مروج امام جمعه شهراندیشه درخطبه دوم نیز ضمن سفارش خود وهمگان به رعایت تقوای الهی با اشاره به اولین راهپیمایی ۲۲بهمن در اندیشه گفت:

همه ی شما مردم خوب ، همیشه در صحنه ، ولایت مدار و بصیر شهر اندیشه که در روز ۲۲بهمن ماه اولین راهپیمایی جشن پیروزی انقلاب اسلامی در شهر خودرا باشکوه جشن گرفتید و با حضور خودتان مشت محکمی به دهان دشمنان اسلام وتفرقه افکنان داخلی ،لذا از تک تک شما عزیزان و از مسئولین عزیز، علماء شهرمان ،ائمه محترم جماعات شهرمان خانواده های شهدا ،ایثارگران، آزادگان و جانبازان عزیزمان تشکر و قدر دانی  میکنم .

سالروز صدور فرمان تاریخی حضرت امام مبنی برارتداد سلمان رشدی

ایشان در ادامه به اهم مناسبتهای هفته پرداخت و گفت:سلمان رشدی کتابی نوشت و در آن خداوند و همه چیز را به تمسخر گرفت و با این هدف که تمام آیات قرآن را در واقع القاعات شیطان بر پیامبر دانست نام آن را آیات شیطانی گذاشت.

 و حضرت امام آن رهبر بصیر در واقع با آن حکم تاریخی خودش در سال ۶۷ حیات مجددی به اسلام بخشید.ولی ما شاهدیم که

اهل سنت باوجود کشته شدن مسلمانان و کودکان در فلسطین یک فتوا بر علیه این جنایتکاران اسرائیلی و آمریکایی نمی دهند اما بحث جهاد نکاح را بیان میکنند و حکم میدهند تا مسلمانان بروند سر از بدن مسلمانان دیگرجدا کنند.

شما ببینید آنها هم فتوا میدهند امام و مرجع شما هم فتوا داد چقدر فرق میکند فتواها.آنها فتوا میدهند تا خون مسلمانان ریخته بشود آنها فتوا میدهند تا ناموس مسلمانان با فتوای نکاح به تاراج برود.اما حضرت امام این بت شکن کبیر این رهبر انقلاب خمینی کبیر می آید و حکم ارتداد ، سلمان رشدی را که کتاب آیات شیطانی را نوشت صادر میکند و در پی این حکم قدرتمندان ظالم جهان پی به قدرت مرجعیت جهان تشیع بردند.

 با یک فتوا چنان مسلمانان ومخصوصا شیعیان منقلب میشوند وکاری می کنند که سلمان رشدی درکتاب  خاطرات خودش می نویسد؛

 در شبانه روز ۱۳بار مکانش را عوض میکرد

این قدرت مرجعیت را میرساند این قدرت ولایت را میرساند در واقع آنها پی به قدرت ولایت بردند .

خانم رایس می آید و میگوید که ما هرچی میبافیم رهبر ایران با یک جمله پنبه میکند ما این همه سیاست مداران شرق و غرب را جمع میکنیم و ساعت ها وقت میگذاریم، میلیاردها دلار هزینه میکنیم وبعد رهبر ایران می آید با یک سخنرانی هر آنچه را که ما بافته ایم پنبه میکند .

واقعا باید قدر این رهبر فرزانه ، قدر انقلابمان وقدر ولایت را بدانیم .

 سه شنبه ۲۹ بهمن ماه قیام مردم تبریز

خطیب جمعه اندیشه با شاره به قیام مردم تبریز گفت:

قیام مردم تبریز در ۲۹بهمن ماه سال ۵۶ باعث به شهادت رسیدن عزیزان انقلابی ماشد که  در واقع این قیام بخاطر چهلمین مجلس بزرگداشت شهدای قیام ۱۹ دی مردم غیورقم و با دعوت مرحوم آیت الله قاضی طباطبایی ،صورت گرفت و مردم وعلمای تبریز در ۲۹ بهمن ماه در مسجد جامع جمع شدند و این اجتماع نهایتا به خروج مردم از مسجد و شعار دادن بر علیه رژیم طاغوت پهلوی انجامید و باعث شهادت عده ای از عزیزان انقلابی مان شدکه نام خودشان را  باشهادت در تاریخ ثبت کردند. خاندان پهلوی دومین جنایت خودشان را که بعد از قیام ۱۹ دی مردم قم اتفاق افتاد رادر تاریخ انقلاب ثبت کردند.

 

جنگ نرم بصیرتی عمار گونه و صبر و استقامتی مالک اشتر وار میخواهد

حجت الاسلام سیدعلی مروج در بخش دیگری ازسخنان خود با اشاره به پیام شفاهی رهبر انقلاب در خصوص جنگ نرم گفت:

مقام معظم رهبری فرمودند:جنگ نرم بصیرتی عمار گونه و صبر و استقامتی مالک اشتر وار میخواهد.در جبهه نرم نیازی به اسلحه ومهمات نیست ودر واقع  آنها بدون کمترین هزینه، جنگ نرمی را برعلیه نظام مقدس ما و فرهنگ اصیل ما به راه انداختند که هم دست اندرکاران فرهنگی ،علماء، موثرین و نخبگان جامعه را درگیر خود کرده است که باید آنها در این جبهه نرم ،صبور باشند استقامت داشته باشند،و مسئولین هم بیایند و به مباحث فرهنگی اهمیت بدهند، به مراسماتی که مربوط به شهداست اهمیت بدهند.

 الحمدالله ما در شهرمان چندین مراسم را با همدلی که با مسئولین خوب شهر داشتیم برگزار کردیم و از این به بعد هم ان شاالله اینگونه مراسمات را در سطح شهر اندیشه خواهیم داشت و مردم را با فرهنگ ایثار،شهادت وانتظار آشنا خواهیم کرد.

امام جمعه شهر اندیشه در بخش دیگری ازسخنان خود با هشدار به طرفداران آزادی فتنه گران گفت:

بعضی از افرادی که بحث آزادی  فتنه گران را سر میدهند بدانند که خط قرمز نظام ما بحث فتنه است و باید مقام معظم رهبری تصمیم بگیرند و هیچ کسی حق ندارددر این خصوص اظهار نظر کند.

خطیب جمعه شهر اندیشه با اشاره به نظر مقام معظم رهبری مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی ها گفت:

شما دیدید که بعد از توافق نامه هسته ای آنها مجددا چندین شرکت ایرانی  را تحریم کردند واین درحالی بود که در توافق نامه آمده بودکه آنها دیگر حق تحریم را ندارند و باید همه تحریم ها هم برداشته شود ولی  وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس جمهور این کشور،بارها ایران را تهدید کردند که همه گزینه ها روی میز است و باید ایران تحریم بشود و تحریم ها برداشته نشود.

بارها رهبر عزیزمان ودیگرمسئولین ما و مردم فهیم ما تذکر دادند که ارتباط با آمریکا هیچ مشکلی را حل نمیکند و ما اگر میخواهیم مستقل باشیم باید روی پای خودمان بایستیم، روی نیروهای داخلی ،ظرفیت های داخلی ، تولیدات داخلی خودمان تکیه داشته باشیم ،واین بهترین راه پیشرفت است.

خطیب جمعه شهر اندیشه با ناجی خواندن اقتصادمقاوتی گفت:

بحث اقتصاد مقاومتی که از سوی مقام معظم رهبری (حفظه الله)مطرح شد به معنای مقاوت  در مقابل اقتصاد غرب  بود و تکیه بر داخل تنها راه مقاومت در برابر اقتصاد غرب بوده و مهمترین عامل تقویت اقتصاد داخل هم تقویت نیروی انسانی داخلی و استفاده بهینه ازآنان است.

لذا ما باید به سمتی حرکت کنیم که اگرروزی تمام دروازه های این مملکت بسته شد ، هیچ نیازی به شرق و غرب عالم نداشته باشیم و تنها راه نجات ما از شر دشمنان شرقی و غربی مان همان استقلال و آزادی ماست که تا به امروز هم شهدای عزیزی را در راه حفظ آن فداکردیم.

حجت الاسلام سیدعلی مروج در ادامه بااشاره به مرحله دوم هدفمندی یارانه ها گفت:

مردم فهیم و بصیر ما میدانندکه یکی از راه های رسیدن به اقتصاد مقاومتی و تکیه بر نیرو و اقتصاد داخلی اجرای کامل وبدون نقص هدفمندی یارانه هاست .لذا اگر ناقص اجراشود مانند یک آمپول مسکن است که مدت کوتاهی درد را کاهش می دهد

ولی انسان را به درمان قطعی نمی رساند.

اقتصاد ما بیماراست  و ما باید برویم به سمت تولید وتولید کنندگان را تقویت کنیم تا به درمان قطعی برسیم .

وقتی که آمار تولید بالا رفت و صادرات زیاد شد اقتصاد آن کشور سلامت میشود و دیگریک شبه دلار از ۱۰۰۰ تومان به ۳۰۰۰تومان نمی رسد.

امیداست دولتمردان ما با تدبیری بحث هدفمندی یارانه ها را انجام بدهند که در سایه ی این تدبیرکمترین آسیب به مردم عزیزمان وارد شود و مردم عزیز ماهم باید این آمادگی را داشته باشند که چند درصد تورمی را تحمل نمایند تا درمان صورت بگیرد. مقام معظم رهبری هم در بحث هدفمندی یارانه ها فرمودند که مردم باید دولت را کمک کنند تا هرچه زودتر این بحث تحقق پیدا کند .

انشاالله

 

IMG_3186 IMG_3189 IMG_3194 IMG_3195 IMG_3197 IMG_3200 IMG_3205

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.