خطبه های نماز جمعه ۴ بهمن ماه ۱۳۹۲ شهر اندیشه

 خطبه اول نمازجمعه ۴/بهمن/۱۳۹۲

حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی مروج دراین خطبه ضمن سفارش خود وهمگان به رعایت تقوای الهی با اشاره به آیه ۱۵سوره آل عمران گفت :

خداوندمتعال ۳ پاداش برای اهل تقوی در نظر گرفته است که با دقت در این آیات نورانی پی برده می شودکه دو تا از این پاداش هادارای  لذت مادی هستند و یکی از اینها لذت معنوی دارند

لِلَّذِینَ اتَّقَوْا عِندَ رَبِّهِمْ(۱)

اولین نعمتی که برای اهل تقوی لذت مادی داردطبق آیه شریفه:(جنات تجری من تحته الانهار خالدین فیها)

بهشت دائمی است که لذت آن همیشگی وپایداراست.

البته فرق اساسی لذت های دنیوی و اخروی دراین است که لذت های دنیوی هم مخصوص اهل تقوی  است هم کافرین _یعنی مومنین و کافرین هر دو از این نعمت های دنیوی برخوردار هستند _ ولی در آخرت فقط متقین هستند که از نعمت ها برخوردار می شوند.

خالدین فیها : همیشگی است و به مرور زمان از بین نمی رود .

أَزْواجٌ مُطَهَّرَهٌ (۲)

خطیب جمعه شهراندیشه دومین نعمت بهشتی و پاداش اهل تقوی را طبق آیه شریفه اعطای  همسرانی پاک دانست وافزود:

 این طهارت هم از نظر نفس است و هم از نظر روح ،چراکه همسران دنیوی هر چند هم که با ایمان باشندولی باز ممکن است که نواقصی در وجودشان داشته باشند اما همسرانی که خداوندمتعال درآخرت روزی اهل تقوی می کند هیچ گونه نقص و نقصانی ندارند.

رِضْوانٌ مِنَ اللَّهِ وَ اللَّهُ بَصِیرٌ بِالْعِبادِ (۳)

 

حجت الاسلام والمسلمین مروج بااشاره به آیه ی  فوق سومین پاداشی راکه خداوند در روز قیامت نصیب اهل تقوی می کند ،پاداش معنوی دانسته وفرمود:

پاداش معنوی ازهمه پاداش ها بالاتر است چراکه رضایت و خشنودی خداوند را در پی دارد .

ایشان درادامه  به تبیین فرق لذتهای مادی ومعنوی پرداخته وگفت:

بعضی قائل به عدم وجود معاد جسمانی هستندولی مشهور مفسرین براساس آیات و روایات ثابت کردنده اند که معاد جسمانی وجود دارد.

مثل این بدن که درون خاک قرار می گیرد و تبدیل به خاک می شود .

اما خداونددوباره آن  را باز می گرداند ،البته بدن مثالی با این بدن هیچ تفاوتی ندارد و مثل همین بدن است .عین این بدن نیست اما مثل همین بدن است چون عین این بدن همان بدنی است  که ما در دنیا با آن زندگی کردیم و بعدازمرگ تبدیل به خاک شد و به اصل خودش بازگشت.

خداوند در سوره اعراف ایه ۲۹ می فرماید : همانطور که ما اولین بار شما را آفریدیم  دوباره شما را بر میگردانیم و می آفرینیم، فکر نکنید که از بین می روید و باز نخواهید گشت !

أَیَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَلَّن نَجْمَعَ عِظَامَهُ (۴)

امام جمعه شهر اندیشه دربخش دیگری ازبیانات خودبا اشاره به

آیات سوم و چهارم  سوره قیامت گفت خداوندمی فرماید :

انسانها با خودشان فکر می کنند و باورشان نمیشود که در روز قیامت دوباره با همین بدن که آفریده شده بودندبرگردادنده می شوند و در دادگاه عدل الهی مورد محاسبه قرار می گیرند .

لذا خداوند می فرماید : ایحسب  …. آیا گمان می کنند که برگردانده نخواهند شد ؟ استخوانهای پوسیده را ما نمی توانیم جمع کنیم و برگردانیم ؟

ما نه تنها قدرت داریم که استخوان های پوسیده را برگردانیم بلکه خطوط روی انگشتان دست او را مانند روز اول بر می گردانیم چرا که :

یَوْمَ تَشْهَدُ عَلَیْهِمْ أَلْسِنَتُهُمْ وَأَیْدِیهِمْ وَأَرْجُلُهُم بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ (۵)

باید برگردند تا دوباره این دستها ، این پاها ،این زبانها ، این چشمها شهادت بدهد …..

مثل همان زبان را بر می گردانیم تا درروز قیامت شهادت بدهند به آن چه که انجام داده اند_اگر تهمتی زده اند ، آبروی کسی را برده اند _

ایشان در ادامه گفتند:

آیات ، داستان های قرانی و روایات نشان می دهند که معاد جسمانی است وبا همین جسم خودمان بر می گردیم . لذا لذت های روز قیامت هم ، لذت های مادی یعنی جسمانی است و هم لذت های معنوی است که رضا و خشنودی خداوند را در پی دارد و چه بسا بگوییم بالاتریت نعمت و بالاترین موهبت در روز قیامت همین مقام رضا و خشنودی الهی است چون در سوره فجر هم دارد که :

یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً (۶)

مقام  رضایت دوطرفه است . راضیته مرضیه ..هم  خداوند راضی است هم ما راضی هستیم . خداوند از چه راضی است ؟ از اینکه او را اطاعات کرده اند . و ما از چه راضی هستیم ؟ از اینکه خداوند به وعده خودش عمل کرده و آن پاداش هایی را که برای اهل تقوی بیان کرده بود به آنان رساند .

لذا باید مراقب باشیم چراکه انسانها در سر مسیر دوراهی هستند .ومسیر هر راه ،بی نهایت است . بی نهایت به سوی تکامل و بی نهایت به سوی  سقوط .

انسانها دو بعد دارند بعد انسانی وبعد حیوانی _که امیالی دارد مانند حرص .

حرص ،بخل ، ،غرور _و اگر ما بعد حیوانی را مراقبت نکنیم  و مواظبت نکنیم ،انسان را به سوی بی نهایت سقوط  و بی راهه می کشاند .

اما آنچه که باید تقویت شود بعد انسانی است که همانا مکارم اخلاق است ، همانا خوبی هاست .فضائل است .

امام جمعه شهر اندیشه دربخش پایانی این خطبه گفت:

بحث تقوی و تقویت فضائل و بعد معنوی و انسانی و مکارم اخلاق نیاز به محاسبه نفس دارد ،تا

بتوانیم به آن نعمتهایی که خداوند برای اهل تقوی در نظر گرفته برسیم .

لِلَّذِینَ اتَّقَوْا عِندَ رَبِّهِمْ(۷)

 برای اهل تقوی عند ربهم محفوظ است . پاداش هایی که در آخرت مخصوص اهل تقوی است مخصوص کسانی است که زحمت کشیده اند ، مراقبت کرده اند . لذا باید از غفلت دور باشیم .

ایشان درپایان گفت:

معانی غفلت را عرض کردیم ، و اما آنچه که مهم است ریشه یابی و علل غفلت است .

انشالله توفیقی باشد این زمینه ها را پیدا کنیم . وقتی کسی بخواهد  یک ساختمانی را بنا کند ابتد باید زمین را آماده کند .آن زمین و زیر بنا و فوندانسیون را محکم بریزد بعد می تواند چندین طبقه روی آن زمین و آن فوندانسیون ، ساختمان بنا کند . اگر فوندانسیون را ضعیف بگیریم اگر ریشه را ضعیف بگیریم ، اگرروی یک زمین سست بخواهیم بنایی را بسازیم قطعا دوام نخواهدآورد.

برای همین خیلی مهم است که ما بدانیم چه عواملی و چه زمینه هایی باعث غفلت ما میشود که نتوانیم کسب تقوا کنیم ، نتوانیم مراقبت کنیم چرا که عرض کردیم که پیامبر اکرم خاتم انبیاء محمد مصطفی(ص) فرمودند:

 یا اباذر لایکون الرجل من المتقین حتی یحاسب نفسه(۸)

این محاسبه نفس که یکی از مهمترین موانعش غفلت بود باید ریشه یابی بشود . یکی ار زمینه ها ، همین ماهواره ها ، اینترنت ، شبکه های اجتماعی فاسد ، ببینید دشمنان برای جوانان ما و خانواده های ما چه نقشه هایی کشیدند . می گویند در حدود بیش از هفده هزارشبکه ماهواره ای در دنیا وجود دارد . خیلی است هفده هزار شبکه . بیش از دوهزار شبکه فعلا در ایران قابل دریافت است از این دو هزار شبکه ، پانصد شبکه مستقیم و غیر مستقیم فیلم های مستهجن برای خانواده های ایرانی ها پخش می کنند .خب این دشمن بیکار ننشسته است هر روز یک شبکه اجتماعی را درست می کنند برای جوانان ما ، چرا ؟

 چون اینها می خواهند آن زمینه غفلت را ایجاد کنند این ماهواره ها ، این شبکه های فاسد ، یکی از زمینه هاست که باعث غفلت می شوند . حالا انشاالله فرصتی باشد تا در هفته های اینده چند تا از زمینه های غفلت که باعث می شوند ما مراقب نباشیم باعث می شود که بر روی ما و خانواده هایمان و نسلمان اثر گذار باشد ، مورد بررسی قرار  بدهیم

۱-سوره آل عمران آیه ۱۵

۲-همان

۳-همان

۴-آیات ۳و۴سوره قیامت

۵-سوره نورآیه ۲۴

۶-آیات ۲۷و۲۸سوره فجر

۷- سوره آل عمران آیه ۱۵

۸- وسایل الشیعه ج۶۱ ص۸۹

 

خطبه دوم :

امام جمعه شهر اندیشه درخطبه ی دوم نیز ضمن سفارش خودوهمه ی نمازگزاران به تقوی ،به اهم مناسبتهای هفته اشاره کرد وفرمود:

یکشنبه ششم بهمن سالروز حماسه مردم انقلابی شهر هزار سنگر آمل.

وقتی که گروهک ضد انقلاب در سال ۱۳۶۰ با تحریک دشمنان خارجی این نظام در جنگل های آمل بر علیه انقلاب قیام کرد ند ،مردم آن شهر بااطاعت از فرمان رهبر و ولی امرشان در مقابل دشمن ایستادند ودراین راه شهدایی نیز نثار انقلاب کردند

و تا روز قیامت سندی افتخار رابرای خود به جای گذاشتند .

واین روند در تاریخ ما ادامه داشت تااینکه در ۹ دی نیزمردم کشورمان دراطاعت از رهبری برگ زرینی دیگربر تاریخ این انقلاب افزودند.

سه شنبه ۸ بهمن آغاز هفته هلال احمر

عزیزان ما در هلال احمر به صورت جهادی بدون هیچگونه چشم داشتی فی سبیل الله در خدمت گذاری به مردم همیشه حاضر هستند از خداوند می خواهیم که همه عزیزانی که فی سبیل الله در هلال احمر زحمت می کشند راعاقبت بخیر بگرداند .

پلمپ نیروگاه های هسته ای خاطره ی تلخ نوشیدن زهر را زنده کرد.

امام جمعه شهر اندیشه درادامه بامهم دانستن بحث مذاکرات هسته ای  فرمودند:

صبح روز دوشنبه سی ام دیماه ۱۳۹۲ مصادف با بیستم ژانویه ۲۰۱۴بعنوان آغاز اجرای گام اول توافق نامه ژنو ثبت شد، وازدولتمردان و مردم عزیز کشورمان تشکرمیکنیم که در این راه زحماتی رامتحمل شدند.

 

ولی اینکه کارشناسان و بازرسان سازمان ملل آمدند ونیروگاه های  نطنز ، فوردو  ،اراک و رئاکتورهای هسته ای و سانتریفیوز های ما را  پلمپ کردند

 برای ملت ما روزبسیار تلخی بودو چه بسا خاطره ی نوشیدن زهر درماجرای قطعنامه ۵۹۸ را در اذهان بسیاری زنده کرد.

خطیب جمعه شهراندیشه درادامه گفت:درمذاکرات هسته ای قرار براین شدکه

جمهوری اسلامی ایران  غنی سازی ۲۰ درصد را متوقف کند و به غنی سازی ۵ درصد اکتفا نمایدکه مردم عزیز ما باید بدانندکه  ما در طول ۴ سال ۲۰۰ کیلو گرم اورانیوم را غنی سازی کرده بودیم ولی پس از اجرایی شدن توافقنامه ،این دویست کیلو گرم اورانیوم که با زحمات دانشمندان ونثارخون شهدای هسته ای ما به دست آمد باید اکسید شود که چه به دست بیاوریم؟

آیا آنچه را که ما به دست آوردیم پرداخت اقساطی  طلب هایمان نبوده؟

 حجت الاسلام سیدعلی مروج درادامه به مسئولین ودولتمردان پیشنهاد دادندکه باب انتقاد سازنده را باز بگذارندتاکسانی که واقعا برای نظام و انقلاب دغدغه دارند بتوانند از روی دلسوزی از انتقاد کنند .

ایشان دربخش دیگری از سخنان خود گفت:  همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند این نظام این مملکت این انقلاب متعلق به همه ماست کسانی هم که در راس امورندجزئی از این انقلاب هستند وما به آناناطمینان داریم ولی آنچه را که ما نسبت به آن بی اعتماد هستیم آمریکا و غربی ها می باشند که در طرف دیگر مذاکره قرار دارند.

لذا دولتمردان ما مراقب باشند تاآن لبخند های سیاسی خدای ناکرده فریبشان ندهد  و آنچه را که بایدمورد توجه قرار دهند این است که مسئولان کشور حتما باید ید واحده باشندتا صدای واحد داشته باشند

البته مقام معظم رهبری هم فرمودند که: نباید به این مذاکرات دلخوش باشیم و دل ببندیم و بگوییم که بله  ، دیگر این مذاکرات که انجام شد همه پیشرفت ها صورت می گیردو همه مشکلات ما حل خواهد شد.

 باید تکیه گاهمان نیروهای داخلی واقتصاد مقاومتی باشدکه مقام معظم رهبری  نیز به این مهم عنایت داشته و دراین خصوص فرمودند:

 تکیه گاهمان باید نیروها و سرمایه گذاران داخلی باشد وخیلی نباید به غربی ها امیدوار باشیم و تکیه بدهیم.

 پس گرفتن دعوت ایران در ژنو ۲ در شان سازمان ملل نبود

خطیب جمعه شهر اندیشه در بخش دیگری از سخنان خود پس گرفتن دعوت ایران در ژنو ۲را در شان سازمان ملل ندانست وگفت:

الحق و والانصاف ایرانی ها اگر کسی را دعوت کنند دیگر دعوتشان را پس نمی گیرندولی سازمان ملل در این موضوع خیلی ضعیف عمل کرد و بهتر شدکه ما در این مذاکرات شرکت نکردیم چرا که در این میز گرد  قراربود

کسانی که دستشان به خون کودکان و مسلمانان ، زنان و مردان سوری آغشته است ودرراس  آنها آمریکا دم از حقوق بشر بزندکه مقام معظم رهبری فرمودند:

 هر کسی هم کهاگر بحث حقوق بشر را داشته باشد ،آمریکایی ها نباید دم از حقوق بشر بزنند چرا که هر کجا حقوق بشر ضایع شده و خونی ریخته شده باعث آن آمریکایی ها .

ایشان در بخش دیگری از خطبه دوم به مسائل ومشکلات شهر پرداخته وگفت:

در روز شهادت آقا علی ابن موسی الرضا (ع) یک نانوایی درشهر اندیشه نوار موسیقی حرام گذاشته و وقتی هم که نهی از منکر شده  با توهین به ناهیان از فروش نان هم به آنان خود داری نموده .

لذا باید بدانیم که نانوایی یکی از مراکز عمومی است وکسی حق ندارد در آن بر خلاف شئونات اسلامی عمل کند وما از عزیزانمان در نیروی انتظامی به خصوص اداره اماکن تقاضا داریم تابرخورد با این تخلفات را جدی بگیرندوتوجه داشته باشندکه بعضی ها امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کرده اندکه در این راستا باید ستاد احیاد امر به معروف و نهی از منکر فعال شود و عده ای امر به معروف و نهی از منکر را زنده کنند .

وهمه ی عزیزان توجه داشته باشند که هر کدام از شما می توانید یک نیروی انتظامی باشید وچشم ستاد احیای امر به معروف شوید.

امام جمعه اندیشه در بخش پایانی سخنان خود گفت:

دوشنبه هفته گذشته مهمان مسجد امام حسن مجتبی(ع) بودیم واگر خدا توفیق بدهد قرار است هر دوشنبه در یکی از مساجد شهر ،مهمان شما عزیزان باشیم و در ایامی هم که آب و هوا مناسب باشدحتما مهمان مجتمع های مسکونی شهر خواهیم بود لذا اعضاء هیئت مدیره ی مجتمع های مسکونی از همین حالا می توانند تقاضاهای خود را به دفتر ما تحویل بدهند تا بتوانیم به مجتمع ها ی آنان نیزسر بزنیم و از نزدیک با مشکلات مردم آشنا شویم .

البته خوب است تا مسئولین شهر هم دراین مجالس شرکت کنند و مشکلات مردم را ببینند و به مردم پاسخ بدهند .


_DSC0730  

_DSC0744 _DSC0751

_DSC0752 _DSC0756

_DSC0758

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.