نماز جمعه ۱ اسفند ماه ۱۳۹۳ شهر اندیشه

خطبه اول

حضرت حجت الاسلام و المسلمین مروج در خطبه های نماز جمعه ، خویشتن و همه نماز گزاران عزیز را دعوت نمودند به رعایت تقوای الهی، نکند که با اعمال و گفتار نافرمانی خداوند را انجام بدهیم و بیان فرموند: برای تقوا در قرآن عزیز معانی ذکر شده است که در آن معانی : الخشیه و الهیبه ، الطاعه والعباده ، یکی از معانی تقوا فرمانبرداری کردن و عبادت خداوند متعال است. آن عبادتی که تقوا الهی را روزی ما می گرداند دارای آثاری است ، از جمله آن آثار: رها شدن از تسلط شیطان، (إنَّ عبادی لیس علیکم سلطان) خداوند در سوره حجر آیه ۴۲ شیطان را مورد خطاب قرار میدهد : ای شیطان ، بر بندگان من نمیتوانی مسلط بشوی) اما کار شیطان إغوا کردن است ، به هلاکت انداختن است، ولی نمی تواند بندگان شایسته خدا را  گمراه کند و إغوا کند. شیطان چگونه ما را گمراه میکند؟ بر اساس سوره اعراف آیه ۱۶ ، شیطان خداوند را مورد خطاب قرار میدهد و میگوید: خداوندا مرا إغوا کردی و گمراه کردی ، ( وقتی شیطان سجده نکرد به آدم ، عوض اینکه پشیمان بشود و توبه کند و از خداوند طلب بخشش کند ، به خداوند نسبت إغوا کننده زد و تحمت گمراه کننده به خدا نسبت داد. بعد شیطان راه وارد شدن را مشخص میکند و از چه طریقی إغوا می کند ، شیطان می نشیند و در صراط مستقیم کمین میکند و با کسانی که در راه خدا قدم بر میدارند کار دارد و دنبال گمراه کردن آنها است: شیطان کمین میکند و انتظار میکشد تا گمراه کند و به خدا میگوید : گمراه میکنم کسانی را که در راه صراط مستقیم تو قدم بر میدارند . امام صادق (ع) می فرمایند: (به آن خدایی که محمد (ص) را به رسالت مبعوث کرد، شیاطین در اطراف موُمن ، بیشتر هستند اززنبورانی که گرد یک تکه گوشت میچرخند.
ایشان در ادامه به مصادیق صراط مستقیم اشاره میکنند و می فرمایند: در روایاتی از رسول مکرم اسلام و امیرالمومنین علی (ع) آمده است که منظور از صراط مستقیم ، قرآن کتاب خداست . یکی از معانی صراط مستقیم قرآن است ، مراقب باشیم که شیطان بین ما و قرآن فاصله نیندازد . اما دومین مصادیق صراط مستقیم، انبیا و پیامبران الهی است ، در تفسیر صراط مستقیم پیامبر اکرم فرموند: منظور راه انبیا الهی ست . شیطان میخواهد ما را از پیغمبران و انبیا جدا کند. روایتی در تفسیر دُرُّ المنصور در جلد اول از رسول گرامی اسلام بیان شده است ، که ایشان صراط را اسلام بیان کرده اند ، شیطان به دنبال این است که اسلام را از من و شما بگیرد ، نگزارد زبان و چشم و قلب و اعضاء و جوارح ما تسلیم حق باشد . یکی دیگر از مصادیق صراط مستقیم بر اساس آیه ۱۶۱ سوره انعام این است که : ( خداوند خطاب به پیامبر عظیم الشان اسلام می فرماید: ای رسول ما بگو من را خدایی هدایت کرد به صراط مستقیم ، به دینی که پایدار است و استوار است و دین ابراهیم یکتا پرست ) خود دین صراط مستقیم است . آموزه های دینی صراط مستقیم است. شیطان میخواهد دین را از ما بگیرد علامه مجلسی در کتاب بحارالانوار جلد ۲۴ روایتی را از امام صادق (ع) نقل میکند که مفضل از حضرت در مورد صراط می پرسد و حضرت در جواب می فرمایند: صراط راهی است برای رسیدن به شناخت خداوند ، و برای آن ۲ صراط است. یکی صراط در دنیا و یک صراط در آخرت ؛پس صراطی که در دنیا میباشد این است : امامی که در دنیا ست و اطاعت از او واجب است ، کسی که آن امام را شناخت و از دستوراتش پیروی کرد از صراط آخرت عبور میکند و کسی که امام خودش را نشناسد در دنیا ، روز آخرت از آن صراط نمی تواند بگذرد و او را در آتش جهنم می اندازند. بنابراین کار شیطان کمین کردن در صراط مستقیم است و ما باید مراقب باشیم .
حجت الاسلام و المسلمین مروج در بحث زمینه های غفلت و دوری از از این زمینه ها و در بحث ازدواج فرمودند: بعد از تحقیق و مشخص شدن هم کفو و برابر بودن زوجین ، چند امر را باید رعایت کنیم : اول نظر خواهی کردن از دختر و دوم اگر زوجین هم کفو بودن خیلی معطل نکنیم و سوم: دختران خودمان را به افراد فاسق و فاسد و شراب خوار ندهیم وبه عقد آنها در نیاوریم و اما نکته چهارم که بحث امروز ما است: پرهیز از مهریه های سنگین است، سنت پیامبر این بوده که مهریه سنگین نمیگرفتند و ما هم باید راه آنها را ادامه بدهیم. بیشترین آمار طلاق مربوط به مهریه های سنگین است. ما پنجمین کشور طلاق در دنیا هستیم . روایتی در کتاب شریف بحارالانوار جلد ۱۰۳ از رسول گرامی اسلام منقول است که ایشان می فرمایند: زیاده روی نکنید در مهریه ها، زنان مانند قطرات باران هستند و بر شما نازل می شوند و روزی هر کسی مشخص شده است و دل خوش نکنید به مهریه های سنگین .(روایتی از امام صادق (ع) که سندش در کتب اصول کافی، من لایحضره الفتیه، وخصال شیخ صدوق ذکر شده که حضرت می فرمایند: از بدبختی و نامبارکی زن ، سنگین بودن مهر اوست.) مَهر السنه در زمان پیامبر ، ۵۰۰ درهم مسکوک بود که مقدار متعارف زمان خودش بود. پس ماهم در زمان خودمان یاد بگیریم مهر به مقدار مشخص و متعارف باشد نه سنگین و نه خیلی کم که شأن دختر شکسته شود.
خطبه دوم

خطیب نماز جمعه این هفته مجددا خویشتن و همه نمازگزاران عزیز را سفارش نمودند به رعایت تقوای الهی وحدودالهی واهم مناسبتهای هفته جاری را بیان کردند:
امروز،جمعه اول اسفند برابر با اول جمادی الاول سال۱۴۳۶هجری قمری است،سالروزصدورحکم تحریم تنباکو توسط مجاهد فقیه آیت ا… سید حسن شیرازی رضوان الله تعالی علیه،این بزرگوار معروف است به میرزای شیرازی بزرگ، شخصیت و مرجعیتی که بعد از فتوای تحریم تنباکو، مردم نقش مرجعیت را بیشتر دانستند که شروعی برای دوره مشروطه بود.این مرجع بزرگ درآن زمان و در شهر سامرا حکم تحریم تنباکو را جاری کرد،مرحوم میرزای شیرازی در جواب نامه ی علما که به خدمت ایشان ارسال شده بود،اینگونه جواب دادند:بسم الله الرحمن الرحیم؛ امروز استعمال توتون وتنباکو به هرطریق،در حکم محاربه و جنگیدن با امام زمان(عج)است.مردم به صورت خودجوش تمام انبارها ومراکز نگهداری این مواد را آتش زدند و قلیانها را شکستند.امروز همچنین روز روحانیت و دفاع مقدس است،رئیس بنیاد شهید نسبت شهدا را به تعدادکل جامعه،۴نفرشهید در هر۱۰۰۰نفراعلام میکند و این نسبت در روحانیت به۴۰ نفر درهر۱۰۰۰نفراست. حتی نسبت فرزندان روحانیون هم  ۶ برابر بیشترنسبت اقشار جامعه است.
یکشنبه سوم اسفند را داریم ، فاجعه انفجار و تخریب حرم عسگریین که در سال ۱۳۸۴ توسط وهابیت به وقوع پیوست و جهان تشیع را در سوگ و ناراحتی فرو بُرد.
سه شنبه ۵ اسفند برابر با ۵ جمادی الاول سالروز ولادت عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری سلام الله علیها و روز پرستار است. من هم تبریک عرض میکنم این روز را (روایتی از پیامبر اکرم (ص) در کتاب شیخ صدوق نقل شده به این بیان: کسی که یک شبانه روز از یک بیمار مراقبت کند ، خداوند در روز قیامت آن شخص را با پیامبر خودش حضرت ابراهیم محشور می کند) همچنین این روز به نام روز خواجه نصر الدین طوسی نامگزاری شده است . و همچنین روز مهندس نیز نامگزاری شده است.
اما  رهبر معظم انقلاب با مردم آذربایجان شرقی که در چهار شنبه هفته ای که گذشت دیداری داشتند که نکاتی را بیان فرمودند و از جمله آن نکات که رهبر کبیر انقلاب بیان می فرمایند این است : هدف اصلی دشمنان از تحریم ها و دشمنی ها، خود انقلاب اسلامی است، انرژی هسته ای بهانه است و این مذاکرات بهانه است. رهبر انقلاب در ادامه بیانات شریف خودشان افزودند: در انقلاب ما ۲ اقصاد دچار مشکل است ، یکی اقتصاد نفتی و دیگری اقتصاد دولتی ، این ۲ اقتصاد را اگر غربی ها تحریم کنند، می توانند به ما ضربه بزنند . ما نمی پذیریم که ملت ما تحقیر بشوند، هر توافقی که بخواهد چند مرحله ای باشد ما نمی پذیریم، توافق باید یک مرحله باشد.
امام جمعه محترم شهر اندیشه در ادامه بیانات خود، اشاره ای داشتند به فعالیت اعضا شورای شهر اندیشه و اینکه از جمله وظایف شورای شهر تعیین شهردار است و شخصی که از بین مردم باشد و ولایی باشد ، از مشکلات مردم با خبر باشد، ایشان این نکته را خاطر نشان کردند که مشخص کردن و تعیین شهردار جزء وظایف شورای شهر است و نه فرمانداری و نه امام جمعه و نه هیچ شخص دیگری. بلکه این فقط وظیفه شورای شهر است . پس دقت لازم را داشته باشند.

والسلام و علیکم

Google+Yahoo MailWhatsAppLineOutlook.comاشتراک گذاری

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه شما

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّةِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِب الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَةَ السّاعَةَ السّاعَةَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.